Užitočné nápady

17 jedovatých predmetov, ktoré môžu byť u vás doma

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak pozorne sledujete svoje zdravie (jete správne, pravidelne cvičte a nájdite si čas na odpočinok), ale necítite sa dobre, dôvodom môžu byť predmety pre domácnosť, ktoré používate každý deň.

Vieme, že nie je možné sa chrániť pred všetkým, ale ak existuje príležitosť na zníženie rizika v záujme nášho blaha, musí sa to urobiť.

Na konci článku nájdete podvádzač, ktorý vám pomôže vybrať bezpečný plastový produkt.

17. Lisované výrobky z dreva (drevotrieskové dosky)

Aké je nebezpečenstvo: Hobliny a piliny zlepené spolu s močovino-formaldehydovými živicami sú jed, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje dýchacie cesty, oči a môže u zvierat spôsobiť rakovinu. Riziko sa zvyšuje, ak je nábytok starý, pretože nový nábytok sa riadi normami.

Čo môžete robiť: Skontrolujte certifikáty produktu. V súlade s európskymi normami musia mať drevené materiály (laminovaná drevotrieska, MDF, OSB) emisnú triedu najviac E1.

16. Koberce

Aké je nebezpečenstvo: Lepidlo a farbivá používané v kobercoch emitujú prchavé organické látky (VOC), ktoré môžu spôsobovať bolesti hlavy, alergie, únavu atď. Koberec je zlý, pretože na rozdiel od koberca je kryt pripevnený k podlahe, a preto nie je možné odstrániť prachové roztoče (ktoré môžu tiež spôsobovať alergie a astmu), ktoré sa hromadia pod ním.

Čo môžete robiť: Ak kupujete nový koberec, uprednostnite suroviny. Okrem toho sa vyvarujte veľkých rozmerov kobercov. bude ťažšie ich vymazať.

15. Laserová tlačiareň

Aké je nebezpečenstvoŠtúdia preukázala, že laserové tlačiarne emitujú malé častice tlačového prášku, ktoré prenikajú do pľúc do vzduchu. V dôsledku toho sa môžu vyskytnúť rôzne pľúcne a kardiovaskulárne choroby.

Aké je nebezpečenstvo: Toxíny nachádzajúce sa v osviežovačoch vzduchu sa môžu v tele hromadiť v priebehu času. Tieto chemikálie (ftaláty) môžu ovplyvňovať hormóny a reprodukčný vývoj. Obzvlášť negatívne ovplyvňujú deti a tehotné ženy.

Čo môžete robiť: Pridajte do svojho domu viac rastlín: jedná sa o prírodné čističky vzduchu.

13. Detská fľaša

Aké je nebezpečenstvo: Polykarbonátový plast je najbežnejším materiálom pre tento typ produktu. Plast vyrobený s použitím chemikálie nazývanej bisfenol A (BPA) má štruktúru, ktorá je veľmi podobná estrogénu, a preto sa nazýva „hormonálny ničiteľ“. Môže spôsobiť vážnu hormonálnu nerovnováhu v tele dieťaťa.

Čo môžete robiť: Vyhľadajte alternatívu vyrobenú z bezpečných materiálov a pred nákupom si prečítajte označenie.

12. Matrac

Aké je nebezpečenstvo: Mnoho matracov má vysoké hladiny polybromovaných difenyléterov (PBDE). Medzi zdravotné problémy spojené s vystavením PBDE patrí poškodenie mozgu, znížená reprodukčná výkonnosť a problémy so štítnou žľazou. PBDE sú obzvlášť nebezpečné pre deti.

Čo môžete robiť: Matrace v starom štýle pravdepodobne obsahujú škodlivé látky, takže ak ste matrac príliš dlho nemenili, je potrebné vymeniť ich za nový (je lepšie uprednostniť výrobky vyrobené z prírodných organických vlákien).

11. Nádoby na potraviny

Aké je nebezpečenstvoOdpoveď: Mnoho plastových nádob je vyrobených z chemikálií, ako sú ftaláty, ktoré môžu ovplyvniť endokrinný systém tela, reprodukčný systém, u dospievajúcich spôsobiť vysoký krvný tlak a inzulínovú rezistenciu.

Čo môžete robiť: Pokiaľ je to možné, choďte do sklenených a keramických nádob alebo vyberte nádoby z polyetylénu alebo polypropylénu (označené 2, 4 a 5). A nikdy nezahrievajte jedlo v plastovej nádobe v mikrovlnnej rúre.

10. Plastové fľaše

Aké je nebezpečenstvo: Do vášho nápoja sa môžu uvoľňovať toxické chemikálie. Väčšina fliaš sa teraz vyrába bez BPA (bisfenol A), ale to nie je jediná škodlivá chemikália. Snažte sa preto vždy používať šálku.

Čo môžete robiť: Nápoj nalejte do sklenenej fľaše alebo do nádoby z nehrdzavejúcej ocele a pozrite si aj kód plastovej fľaše („PP“ alebo recyklačný kód 5).

9. Zmäkčovač tkanín

Aké je nebezpečenstvo: Zmäkčovadlá pokrývajú vaše oblečenie tenkou vrstvou toxických chemikálií, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky, problémy s dýchaním a bolesti hlavy.

Čo môžete robiť: S občasným a starostlivým používaním klimatizácie môže byť bezpečné, ale pri umývaní detských vecí je lepšie ich opustiť. Existuje veľa prírodných produktov, ktoré po praní dokonale zmäknú a ochutia bielizeň.

8. Teflónové misky

Aké je nebezpečenstvo: Pri vysokých teplotách polytetrafluóretylén, prostredníctvom ktorého teflón odpudzuje mastnotu, vodu a nečistoty, uvoľňuje toxický plyn, ktorý sa hromadí v tele. Štúdie na zvieratách ukazujú, že polytetrafluóretylén spôsobuje rakovinu, poškodenie pečene a poškodenie imunitného systému.

Čo môžete robiť: Vyberte si nehrdzavejúcu oceľ alebo liatinu. Ak nie ste pripravení vzdať sa svojho obľúbeného teflónového riadu, pri jeho používaní nepoužívajte nôž, vidličku ani iné kovové zariadenia, pretože sa povrch môže poškodiť. Toto jedlo umyte v teplej vode s mäkkou špongiou a tekutým čistiacim prostriedkom.

7. Sprchové závesy

Aké je nebezpečenstvo: Ftaláty sa používajú aj na zmäkčenie plastu, ktorý je súčasťou sprchovej závesy. Ftalát poškodzuje deti tým, že ovplyvňuje ich mozgové funkcie, čo hrozí znížením ich schopnosti učiť sa a zhoršovania pamäti.

Čo môžete robiť: Vyberte netoxické plastové záclony (PEVA) alebo prírodné materiály (bavlna, bambus, konopné vlákno atď.).

6. Herné konzoly

Aké je nebezpečenstvoFtaláty a iné škodlivé látky sa nachádzajú v silových kábloch zariadení a regulačných káblov a spomaľovače horenia, ktoré sa nachádzajú v doskách a paneloch s plošnými spojmi, sú spojené s narušeným vývojom mozgu.

Čo môžete robiť: Nezneužívajte elektronickú zábavu.

5. Dezinfekčný prostriedok na ruky

Aké je nebezpečenstvoTriclosan sa bežne používa na ničenie choroboplodných zárodkov a nachádza sa takmer všade, od dezinfekčných prostriedkov po ruky. Triklosan však môže spôsobiť hormonálne problémy vrátane problémov s tehotenstvom.

Čo môžete robiť: Vyhýbajte sa antibakteriálnym výrobkom, používajte bežné mydlo - zabije toľko baktérií. Ak sa nemôžete obísť bez dezinfekčného prostriedku na ruky, vyberte si taký, ktorý je založený na alkohole a nezahŕňa triklosan, triklokarbán alebo inú príbuznú chemikáliu.

4. Toaletný papier

Aké je nebezpečenstvo: Ak vidíte na označení slovo „aromatizovaný“, znamená to, že v zložení sú ftaláty a iné škodlivé látky. Aj keď k expozícii ftalátom dochádza hlavne vdýchnutím, táto látka môže spôsobiť vážne problémy pri kontakte s pokožkou.

Čo môžete robiť: Čím jednoduchšie, tým lepšie - vyberajte výrobky bez príchutí a uprednostňujte jednoduchších výrobcov, pretože Pravdepodobnosť, že formaldehyd bude mať drahý toaletný papier, je oveľa vyššia.

3. Teflónové obrusy

Aké je nebezpečenstvo: Teflónové obrusy obsahujú vysoké množstvo olova, neurotoxický kov, ktorý je nebezpečný pre deti a tehotné ženy.

Čo môžete robiť: Uprednostnite prírodný textil (bavlna a ľan).

2. Vinylové rohože

Aké je nebezpečenstvo: Materiál v nekĺzavých rohožiach obsahuje ftalát a chlór. Vedci v americkom environmentálnom centre Zdravé látky dôrazne odporúčajú, aby sa vyhli akýmkoľvek výrobkom, ktoré obsahujú vinyl.

Čo môžete robiť: Je lepšie používať zábradlie kvôli stabilite.

1. Pohovka

Aké je nebezpečenstvo: Spomaľovač horenia na ochranu tkanív sa najčastejšie používa v pohovkách a obsahuje polybromované difenylétery (PBDE), ktoré spôsobujú zdravotné problémy, napríklad poškodenie mozgu a reprodukčného systému, problémy so štítnou žľazou.

Čo môžete robiť: Vymeňte starý nábytok za moderný.

Plastové značenie

  • PETE (PET) - polyetylén tereftalát. Len na jedno použitie sa uvoľňujú ftaláty.
  • HDPE (PE-HD) - polyetylén s vysokou hustotou. Relatívne neškodné, s časom vystaveným tepelnému starnutiu, ktoré je sprevádzané uvoľňovaním aldehydov, ketónov, peroxidu vodíka atď.
  • PVC (V) - polyvinylchlorid. Zakázané na použitie v potravinách. Obsahuje bisfenol A, vinylchlorid, ftaláty a môže tiež obsahovať ortuť a kadmium.
  • LDPE (PEBD) - polyetylén s nízkou hustotou. Relatívne bezpečný pre použitie v potravinách, v zriedkavých prípadoch môže uvoľňovať formaldehyd.
  • PP - polypropylén. Je to celkom bezpečné, neobsahuje bisfenol A, ftaláty a PVC.
  • PS - polystyrén (používa sa na výrobu jednorazového riadu, šálky na jogurty, nádoby na potraviny atď.). Môže produkovať styrén, takže jednorázový riad sa nazýva jednorazový.
  • №№ 7-19 - K dispozícii izby pre iné plasty (polykarbonát, polyamid a iné druhy plastov). Niektoré plasty z tejto skupiny obsahujú bisfenol A a niektoré sa naopak vyznačujú vysokou ekologickou čistotou.

Zdroj

Pin
Send
Share
Send
Send