Užitočné nápady

10 smrtiacich predmetov pre domácnosť, ktoré ľudia používajú každý deň

Pin
Send
Share
Send
Send


Ľudia často spájajú svoj domov s bezpečnosťou a prístreškom.

V skutočnosti však v každom dome môže byť veľa nebezpečenstiev, o ktorých sa často ani netuší.

Každý rok je zranených nespočetné množstvo ľudí a niektorí zomierajú na predmety v domácnosti, ktoré väčšina ľudí používa každý deň.

1. Bielidlo

Smrteľný: bielidlo.

Bielidlo určené na čistenie aj tých najzávažnejších znečisťujúcich látok môže byť veľmi nebezpečné. Ak sa táto chemikália náhodne dostane do tela alebo ak je jej výpary vdýchnuté, môže byť fatálne. Bielenie bielidla inými čistiacimi prostriedkami, ako je amoniak a kyseliny, môže byť fatálne.

Hlavnou zložkou bielidla je chlórnan sodný. Pri zmiešaní s amoniakom táto látka uvoľňuje toxické plyny nazývané chlóramíny. Pri zmiešaní s kyselinami uvoľňuje bielidlo plynný chlór, ktorý môže poškodiť sliznice aj pri minimálnej expozícii. Okrem toho sa môže dokonca absorbovať cez pokožku.

2. Zubná pasta

Smrteľný: zubná pasta.

V skutočnosti by takmer každá trubica zubnej pasty mala mať napísané upozornenie, že je jedovatá. Ohromujúcich 95 percent všetkých zubných pást obsahuje fluorid. Aj keď závažnosť účinkov tejto látky závisí od toho, do akej miery vstúpi do tela, záleží na „spotrebovanom“ množstve pasty, FDA (Správa potravín a liečiv) žiada ísť do nemocnice, ak sa do žalúdka dostane iba niekoľko ľudí. viac pasty, ako sa bežne používa na čistenie zubov.

Tiež sa má väčšina zubných pást používať vo veľkosti približne od hrachu naraz. Reklama však zobrazuje oveľa väčšie časti, čo môže byť nebezpečné, najmä pre deti. Ďalším dôležitým rizikovým faktorom pri používaní zubnej pasty je zubná fluóza, ktorá je vedľajším účinkom účinku na zubnú sklovinu a ktorá môže viesť k vážnym následkom.

Smrteľný: krb.

Nepochybne sú krby pohodlné. Poskytujú teplo a pohodlie, ale môžu tiež produkovať toxické plyny, najmä oxid uhoľnatý. Ľudia sú obzvlášť ohrození, ak je ich krb zle vetraný alebo ak oheň horí počas spánku. Môže dôjsť k otrave oxidom uhoľnatým, ktorý nie je viditeľný, pretože je neviditeľný a bez zápachu.

Otrava často vedie k smrti. Vystavenie sa oxidu uhoľnatému môže viesť k bolestiam hlavy, závratom a strate vedomia. Dlhodobá expozícia môže spôsobiť poškodenie mozgu a smrť, čím telo pomaly zbavuje potrebného kyslíka.

4. Naftalén

Smrteľný: naftalén.

Liečba molmi, ktorá sa vyrába buď naftalénom alebo paradichlórbenzénom, predstavuje vážne ohrozenie bezpečnosti domácnosti, najmä pre malé deti. Ministerstvo verejného zdravia vysvetľuje, že obidve chemikálie sa po vystavení kyslíku premenia na plyny, čo vytvára zreteľný zápach.

Tento plyn nielen dráždi oči a pľúca, ale je dokonca podozrivý, že môže spôsobiť rakovinu. U dojčiat sa tieto látky z tela zle vylučujú, čo vedie k vzniku žltačky a iných chorôb.

5. Sušenie bielizne

Smrteľné nebezpečenstvo: sušenie bielizne.

Americká komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov uvádza, že automatické sušičky bielizne každý rok spôsobujú viac ako 15 000 požiarov. Ich vetracie otvory sa môžu upchať a spôsobiť požiar.

6. Olovená farba

Smrteľné: olovené farby.

V roku 1978 americká vláda zakázala používanie všetkých farieb obsahujúcich olovo. Ale v domoch a budovách, ktoré boli predtým postavené, existuje riziko, že ich obyvatelia môžu trpieť otravou olovom. Olovo na báze farby je stále prítomné v miliónoch domácností. Agentúra pre ochranu životného prostredia uvádza, že najkritickejšie riziko sa vyskytuje, keď olovená farba „starne“.

7. Predlžovacie káble

Smrteľný: predlžovacie káble.

Aj keď prenosné predlžovacie káble sú veľmi užitočné a často sa používajú v práci aj doma, sú oveľa nebezpečnejšie, ako si väčšina ľudí myslí. Dôvod je ten, že sú mimoriadne horľavé. V samotných Spojených štátoch sa kvôli predlžovacím káblom každý rok vyskytne 3 300 domácich požiarov: približne 50 ľudí je zabitých a ďalších 270 ľudí je zranených.

Okrem toho na pohotovostných oddeleniach každý rok dorazí 4 000 ľudí so zraneniami spôsobenými predlžovacími káblami. Ešte zaujímavejšie je, že polovica z týchto zranení sú zlomeniny, výrony alebo tržné rany.

8. Prostriedky na leštenie nábytku

Smrteľné nebezpečenstvo: leštenie nábytku.

Prirodzene, s pomocou leštidla na nábytok, môžete nábytok urobiť nový. Môže to však viesť aj k výletu do pohotovostnej miestnosti. Aj keď je to bežná položka, ktorú nájdete pod kuchynským drezom v domácnostiach po celom svete, lak na nábytok má mimoriadne toxické zloženie.

MedlinePlus (služba Národnej lekárskej knižnice Spojených štátov amerických a Národných ústavov zdravia) uvádza, že uhľovodíky v tekutom laku na nábytok môžu telo po požití alebo vdýchnutí otráviť. Ak sa produkt dostane do očí, môže to viesť k strate zraku. Pri vdýchnutí môže spôsobiť vážne poškodenie pľúc a pri kontakte s pokožkou - vážne podráždenie.

9. Vysokotlakové umývačky

Smrteľné nebezpečenstvo: vysokotlakové umývačky.

Problém je v tom, že také vysokotlakové zariadenia na umývanie vody niekedy vytvárajú silnejší tlak, ako sú bežné záhradné hadice, ktoré vydržia (a tlak na centimeter štvorcový presahuje odporúčaných 30 - 80 krát). To vedie k tomu, že hadice sú roztrhané a spojky doslova „strieľajú“ ako guľky, kolabujú. Rany ľudí súčasne - nie je to zriedkavý jav.

10. Nepriľnavý riad

Smrteľné nebezpečenstvo: nelepivý riad.

Nepriľnavý riad je dôležitou súčasťou kuchyne každej osoby, ktorá často varí: od šéfkuchárov reštaurácie po ženy v domácnosti. V roku 2006 bolo 90 percent všetkého predaného hliníkového riadu „nepriľnavé“, potiahnuté látkou zvanou „teflón“. Toto percento stále rastie, napriek skutočnosti, že odborníci hovoria o nebezpečných chemikáliách.

Robert L. Wolke, Ph.D., z University of Pittsburgh zdôrazňuje, že nepriľnavé panvice sú bezpečné až do ich prehriatia. Keď kuchynský riad dosiahne nevhodnú teplotu, povlak sa začne odparovať na neviditeľnej molekulárnej úrovni a uvoľňujú sa toxické plyny.

Pin
Send
Share
Send
Send