Užitočné nápady

Ako čistiť žehličku zvnútra a zvonka - 10 domácich spôsobov

Železo je potrebné pravidelne čistiť zvnútra aj zvonka:

Nádrž na vodu - z peny a plesne;

Telo - od prachu a nečistôt;

Podrážka je zo stopy spáleniny, hrdze a vodného kameňa.

Z tohto materiálu sa naučíte 10 veľmi efektívnych spôsobov čistenia žehličky doma pomocou výrobkov, ktoré sú vždy po ruke a stoja iba cent.

Ako vyčistiť železo od stupnice - 3 spôsoby

Pri použití pary na žehlenie nie je destilovaná voda, ale voda z vodovodu, v nádrži sa hromadia usadeniny minerálov a kanály na uvoľňovanie pary v podrážke železa.

Ak by železo náhle začalo uvoľňovať špinavú vodu a špinavé oblečenie, znamená to, že je čas vyčistiť ho z vodného kameňa.

Pretože stupnica je iba soľou vápnika a horčíka, je potrebné na ňu pôsobiť kyselinou. Uvádzame dva spôsoby, ako vám vyčistiť železo vo vnútri.

Metóda 1. Ako vyčistiť železo z váhy pomocou octu

Naplňte železo roztokom octu a vody zriedenej v rovnakých pomeroch asi jednou tretinou nádrže.

Žehličku zohrejte na maximum a nechajte ju stáť 5-10 minút. Majte na pamäti, že v tomto okamihu sa bude periodicky vypínať, ochladzovať a ohrievať na maximum, nie je potrebné tento proces rušiť.

Potom umiestnite nádobu na zachytávanie vody pod železo a držte zariadenie vodorovne a stlačením príslušného tlačidla začnite aktívne uvoľňovať paru. V dôsledku toho by z hrdiel v podrážke mali vytiecť hrdzavé kvapky. Pokračujte v uvoľňovaní pary, až kým zo železa nevytečú kvapky nečistôt (pozri ľavú fotografiu).

Buďte opatrní a pustite paru po dĺžke paží, aby ste nevdychovali pary a zápach octu.

Potom nalejte čistú vodu do železa a zapnite ju späť na maximálnu teplotu, aby ste odstránili zvyšky vodného kameňa a ocot. Znovu držte zariadenie vodorovne nad umývadlom a niekoľkokrát uvoľnite paru. Nakoniec jednoducho vypustite vodu a utrite chodidlá a otvory, aby ste ich vyparili handrou alebo čistou handrou.

Metóda 2: Ako vyčistiť železo v mierke kyselinou citrónovou

Malé balenie kyseliny citrónovej (nie viac ako 25 g) rozpustite v 1 šálke teplej vody, aby bola úplne priehľadná.

Výsledný roztok nalejte do predhriateho železa a nechajte ho „uvariť“ po dobu 5-10 minút. Ďalej, držiac zariadenie vodorovne nad umývadlom, niekoľkokrát pustite z neho para, stlačením zodpovedajúceho gombíka, aby z otvorov podošvy vytekala váha a hrdza. Keď dôjdu všetky nečistoty, vypustite tekutinu zo železa, nalejte do nej čistú vodu a nechajte prístroj „napariť“, aby ste odstránili zvyšky vodného kameňa a ocot. Niekoľkokrát pustite púšť nad umývadlo a nakoniec utrite podošvu a diery utierkou alebo čistou handrou.

Metóda 3. Ako vyčistiť železo z váhy pomocou „vírivky“

Recenzia tejto metódy čistenia železa zo stupnice je veľmi nejednoznačná, takže sme ju v praxi netestovali, ale môžete to skúsiť, ak problém nevyriešia prvé dve metódy. Ako vyrobiť "horúcu kúpeľ" pre podošvu zo železa, nájdete v tomto videu.

Bez ohľadu na spôsob čistenia žehličky zo zvolenej stupnice po dokončení všetkých procedúr nezabudnite otestovať výsledok žehlením ľahkej textílie v režime naparovania. Pokiaľ železo stále uvoľňuje špinavú vodu alebo zanecháva žltkasté škvrny (napríklad z kyseliny citrónovej), malo by sa vyčistiť 2-3 krát čistou vodou.

Pozrite si aj naše ďalšie materiály:

Ako čistiť podošvu zo železa - 7 spôsobov

Metóda 1. Ako vyčistiť podošvu železa pomocou octu

Ocot môže odstrániť nielen vodný kôš, ale aj sadze na podrážke železa. Za týmto účelom sa ocot zmieša s vodou v pomere 1: 1. Navlhčite handru vo výslednom roztoku a utrite chodidlo s ním (nemalo by sa vyhrievať). Potom navlhčite vatový tampón v roztoku a očistite ním parné otvory.

Tento spôsob je vhodný na čistenie podrážok teflónom a keramickým povlakom.

Metóda 2. Čistenie podrážok z nánosov uhlíka

Tvrdohlavé príznaky hrdze, vodného kameňa a vodného kameňa je možné odstrániť pomocou sódy. Zmiešajte 2 lyžičky. jedlá sóda s trochou vody alebo 9% octu na vytvorenie pasty. Naneste pastu na mierne zahrievanú podrážku a utrite ju handrou.

Metóda 3. Čistiaca soľ

Nečistoty zo železa očistite posypaním trochou soli na papierovú / bavlnenú utierku alebo fóliu a na ne položte horúcu žehličku.

V praxi samotná soľ neodstránila stopy spáleného tkaniva, ale po pretrení handrou sa špina naozaj rýchlo vytrhla.

Existuje ďalší spôsob, ako vyčistiť železo soľou: zahrejte ju na minimálnu teplotu, nalejte hrsť soli do zloženého trikrát gázy alebo inej tenkej bavlnenej tkaniny a trite ju podošvou.

Táto metóda sa nám zdala najjednoduchšia a najúčinnejšia

Metóda 4. Ako čistiť železo teflónovou vrstvou mydlom

Žehličku zahrejte na minimálnu teplotu a podrážku jemne trite mydlom. Mydlo začne topiť a zmäkčuje popáleniny. Potom stačí utrieť podošvu a vyčistiť otvory na uvoľnenie pary vatovými tampónmi alebo špáradlami.

Metóda 5. Ako čistiť podošvu železnej zubnej pasty

"Scrub" nagar zo spodnej časti železa môže byť pravidelná zubná pasta (mala by byť biela, nie gélová). Vytlačte malé množstvo pasty z tuby a utrite mierne zahrievanú podrážku.

Metóda 6: Ako čistiť podošvu železa peroxidom vodíka (vhodné pre podošvy potiahnuté teflónom a keramikou)

Navlhčite vatový tampón peroxidom a utrite mierne vyhrievanú podrážku. Všetky vaty očistite vatovým tampónom navlhčeným peroxidom vodíka.

Metóda 7. Odstránenie stôp spáleného syntetického alebo plastu acetónom (vhodné na čistenie podrážok teflónom a keramickým povlakom)

Jednoducho navlhčite bavlnenú podložku odstraňovačom acetónu alebo laku na nechty a utrite všetky problémové oblasti.

Ďalšie tipy na čistenie a prevenciu

  • V prípade, že ste tkaninu spálili a jej stopy zostali na podošve, okamžite naneste na znečistenú plochu bavlnenú handričku navlhčenú v studenej vode. Prudký pokles teploty pomôže odstrániť spálenú tkaninu z kovu.
  • Na čistenie žehliacej plochy nepoužívajte kovové špongie a tvrdé kefy, najmä ak má teflónovú alebo keramickú vrstvu. Okrem toho sa vyhýbajte použitiu abrazívnych čistiacich prostriedkov, aby nedošlo k poškriabaniu kovu.
  • Aby ste znížili usadeniny a hrdzu vo vnútri žehličky, vždy po žehlení, keď je zariadenie stále horúce, vylejte z neho všetku zvyšnú vodu.
  • Ak chcete oneskoriť čistenie žehličky z vodného kameňa, skúste na naparovanie použiť filtrovanú vodu.

Nakoniec vám ponúkame užitočné videozáznamy o čistení železa kovovou, keramickou alebo teflónovou podrážkou ľudovými a špeciálnymi prostriedkami.