Užitočné nápady

12 izbových rastlín, ktoré nepatria do škôlky

Pin
Send
Share
Send
Send


Izbové rastliny by mali byť v každej domácnosti. Uvoľňujú vzduch v priestoroch nadbytočného oxidu uhličitého a škodlivých nečistôt, nasýtia ho kyslíkom a vlhkosťou a uvoľňujú látky prospešné pre zdravie. Obzvlášť je potrebné zlepšiť mikroklímu detskej izby a údržba zelených „domácich miláčikov“ je jedným z najúčinnejších a najpohodlnejších spôsobov na dosiahnutie tohto cieľa.

Pri pestovaní izbových rastlín nesmieme zabúdať, že mnohé z nich sú nebezpečné.

kaktusy

Všetky kaktusy majú tŕnie. Mnoho zástupcov tejto skupiny rastlín ihličia sú ľahko oddeliteľné. Pri najmenšom dotyku môže človek riskovať, že dostane veľké množstvo takmer neviditeľných, ale veľmi bolestivých triesok. Je zrejmé, že také rastliny nemajú nič spoločné v škôlke.

vianočná hviezda

Táto svetlá rastlina nie je ničím nazývaná vianočná hviezda. V katolíckych a protestantských krajinách je symbolom Vianoc a hrá dôležitú úlohu pri slávnostnej výzdobe. Apikálna časť malého kríka vyzerá ako luxusný kvet ohňa, ktorý je pre deti mimoriadne atraktívny.

Poinsettia s dotykom (najmä trhanie jej svetlých listov) je nebezpečná. Rastlina patrí do čeľade euphorbia. Všetky jeho časti vylučujú žieravú šťavu, ktorá spôsobuje popáleniny na pokožke a slizniciach a často alergickú reakciu. Skúsení pestovatelia, ktorí sa starajú o vianočnú hviezdu, nezabudnite nosiť rukavice. Ak sú v dome malé deti, je lepšie sa rastliny úplne vzdať.

Jatropha

Rastlina so zaujímavým kmeňom pripomínajúca džbán s úzkym hrdlom je ďalším zástupcom rodiny eufórií. Vytvára žieravú šťavu, ktorá môže spáliť pokožku. Semená jatrophy sú veľmi nebezpečné: ich vstup do zažívacieho traktu spôsobuje vážne otravy. Rastlina sa musí udržiavať mimo dosahu detí av prípade kvitnutia odrezávať stonky kvetov, nečakať na usádzanie ovocia.

palma

Vnútorné palmy sú vo všeobecnosti neškodné, ale ich listy majú často veľmi ostré ostria, ktoré môžu dieťaťu poraniť ruky. Podobné rysy majú obľúbení pestovatelia dracaena a yucca. Takéto rastliny nie sú vhodné do miestností, v ktorých žijú malé deti.

adenium

Adenium tučný (púštna ruža) - obyčajná izbová rastlina, ktorú milujú najmä ženy v domácnosti kvôli jednoduchej starostlivosti, ozdobe a dlhému kvetu. Ide o púštne sukulenty. Dnes existuje niekoľko stoviek kvetov odrody púštnych ruží. Všetky časti adénu obsahujú jedovatú šťavu. Aj jemné kvety sú pre deti nebezpečné.

Solyanum

Izba nočný odev. Rovnako ako všetky rastliny tejto rodiny obsahuje aj alkaloidy, ktoré môžu spôsobiť vážne otravy. Obzvlášť veľa z nich v jasne červenej a chutný ovocie. Existujú prípady, keď deti jedli veľké množstvo takýchto bobúľ, čo malo veľmi smutné následky.

Rastliny čeľade aroidov

Takéto zelené „domáce zvieratá“, ako je Dieffenbachia, Calla alebo Aglonema, sú v mnohých domácnostiach. Uvedené rastliny sú relatívne bezpečné, ale nestoja za to ich udržiavať v škôlke, pretože šťava z ich širokých listov dráždi pokožku.

oleander

Listy oleandru majú veľmi horkú chuť a dieťa ich pravdepodobne nebude môcť vyskúšať. Nebezpečenstvo predstavujú svetlé froté kvety, ktoré si niekto chce vyzdvihnúť. Šťava z rastlín je jedovatá. Ak sa dieťa dotýka kvetov, potom si olízne ruky, otrave sa nemožno vyhnúť.

fikus

Šťava zo všetkých druhov fikusu má dráždivý účinok. Našťastie tieto rastliny nemajú jasné farby, ktoré sú atraktívne pre staršie dieťa. Fikusy by sa preto nemali uchovávať iba v tých miestnostiach, v ktorých žijú najmenšie.

Codiaeum

Listy codiaeum (croton) priťahujú pozornosť svojou svetlou, slnečnou farbou. Po ich roztrhnutí môže dieťa dostať podráždené sliznice (ak sa horká šťava dostane do úst alebo očí). Nie je to také nebezpečné, pretože je to veľmi nepríjemné.

Euonymus

Vnútorná rozmanitosť pestovaných okrasných kríkov. Má tvrdé, kožovité listy a kôru horkej chuti, bohaté na triesloviny. Nebezpečenstvo pre deti je veľmi atraktívne vzhľadom (a v skutočnosti nepožívateľným) ovocím. Po konzumácii iba niekoľkých kusov môže dieťa vážne otravovať.

Gloriosa

Krásna, nádherná liana s jasnými exotickými kvetmi. Všetky časti rastliny produkujú mliečnu šťavu, ktorá spôsobuje zažívacie ťažkosti.

Chlorofyt, kalanchoe, aloe, tsiperus, papraď, abutilon, ibištek, perperómia, rozmarín, mäta, ako aj rastliny čeľade Gesneriaceae (streptocarpus, gloxinia a usbaric violet) sú vynikajúce na udržiavanie v miestnosti, v ktorej dieťa žije. Sú bezpečné a schopné priaznivo ovplyvniť vnútornú klímu.

Opatrnosť však nebolí, najmä ak je dieťa stále veľmi malé a je naklonené aktívne objavovať svet okolo seba. Môže ochutnať listy, zraziť nízko položený kvetináč alebo sa pokúsiť vyšplhať pomocou viniča. Aby sa predišlo problémom, mali by sa nádoby s rastlinami umiestniť mimo dosahu zvedavého dieťaťa. Ľahké kvetináče umiestnené na stenách alebo zavesené na odkvapoch na oknách budú fungovať. Hrnce pre rastliny v detskej izbe by mali byť plastové, nie keramické, aby sa neubližovali ostrými úlomkami a náhodne ich rozbili.

Takéto obmedzenia sú však potrebné dlho. Vo veku 4 - 5 rokov sa dieťa nielen úmyselne dotkne izbových kvetov, ale bude mu tiež schopné pomôcť pri starostlivosti oň, čo bude užitočné pre jeho vývoj.

Videá YouTube súvisiace s článkom:

Pin
Send
Share
Send
Send