Užitočné nápady

Ako čistiť striebro doma? Najefektívnejšie spôsoby

Pin
Send
Share
Send
Send


Ako čistiť striebro doma? Táto otázka mnohých znepokojuje.

Výrobky z tohto kovu sú koniec koncov veľmi populárne: vyrábajú sa nielen šperky, ale aj rôzne domáce potreby.

Časom striebro stmavne a stráca svoj pôvodný vzhľad. Existuje však mnoho spôsobov, ako odstrániť tmavú patinu a vrátiť výrobok do pôvodnej krásy. Tieto metódy budú diskutované v tomto článku.

Výrobky z tohto kovu sú veľmi obľúbené: vyrábajú sa nielen šperky, ale aj rôzne domáce potreby

Prečo striebro stmavne?

Najskôr je potrebné zistiť, z akých dôvodov kov mení svoj odtieň. Hlavné faktory ovplyvňujúce farbu striebra sú teda tieto:

 • vysoká vlhkosť v miestnosti;
 • predĺžený kontakt s pokožkou. Je zaujímavé, že tempo zmeny odtieňa je individuálne. Niektorí ľudia môžu nosiť prsteň alebo náušnice celé roky a šperky nezmenia farbu. Na ostatných kov za pár týždňov stmavne. Mimochodom, lekári tvrdia, že rýchle stmavnutie naznačuje zdravotné problémy človeka;
 • kontakt s kozmetikou, ako je krém na ruky. Stmavne striebro z fondov, ktoré obsahujú síru. Z toho istého dôvodu môže dekorácia zanechať na pokožke tmavé stopy: ak sa stretnete s podobným problémom, jednoducho vymeňte krém na ruky;
 • striebro stmavne v dôsledku kontaktu s určitými potravinami, ako sú soľ, cibuľa a dokonca aj kuracie vajcia.

Striebro je kov, ktorý má antiseptické vlastnosti: jeho ióny ničia škodlivé mikroorganizmy

Tip! Striebro je kov, ktorý má antiseptické vlastnosti: jeho ióny ničia škodlivé mikroorganizmy. Do nádoby nalejte vodu a vložte do nej lyžicu alebo striebro. Po niekoľkých dňoch bude voda vyčistená a obohatená o cenné ióny.

Najjednoduchší spôsob čistenia striebra je nákup špeciálneho náradia v klenotníctve

Tip! Striebro je pomerne mäkký materiál. Preto pri čistení v žiadnom prípade nemôžete používať nástroje, ktoré obsahujú abrazívne častice. Poškrábate produkt a obnovenie pôvodného vzhľadu nebude úspešné.

Príprava produktu

Pred odstránením čierneho atramentu umyte strieborné šperky. Na tento účel je vhodný bežný mydlový roztok. Na zmäkčenie plaku a urýchlenie procesu čistenia rozpustite vo vode trochu amoniaku alebo sódy.

Pred odstránením čierneho odpadu si umyte strieborné šperky.

Teraz zostáva len vybrať presne, ako odstránite čiernu farbu. Vyberte si z nižšie uvedených metód a začnite!

Ak sú vaše strieborné šperky pokryté drahým kameňom, je lepšie dať ho klenotníkovi na čistenie.

Tip! Ak sú vaše strieborné šperky pokryté drahým kameňom, je lepšie dať ho klenotníkovi na čistenie. Mnoho domácich metód môže spôsobiť poškodenie kameňa, zbaviť ho lesku a žiarenia. Nestojí to za riziko: je lepšie zaplatiť niekoľko sto rubľov, ako stratiť rodinný šperk!

Cigaretový popol

Prekvapivo môže byť popol vynikajúcim čistiacim prostriedkom na odstraňovanie povlaku zo striebra. Ak fajčíte a neviete ako doma čistiť striebro, napríklad reťaz, použite nasledujúci algoritmus:

 • dajte veci, ktoré chcete vrátiť pôvodný vzhľad, do vriacej vody;
 • pridajte do vody pár čajových lyžičiek popola.

Zostáva už len sledovať, ako dekorácie nadobúdajú svoj pôvodný žiarivý vzhľad!

Prekvapivo môže byť popol vynikajúcim čistiacim prostriedkom na odstránenie povlaku zo strieborného tovaru.

Popol je možné použiť jednoduchšou metódou. Pridajte niekoľko kvapiek čerstvej citrónovej šťavy a dekorácie utrite mäkkou handrou. Druhý spôsob je užitočný, ak potrebujete odstrániť štítok z jednej alebo dvoch dekorácií.

Tip! Je šperky vykladané prírodnými perlami? Buďte zvlášť opatrní a nedovoľte, aby sa chemikálie dostali do perál!

Ako čistiť striebro doma: kyslé mlieko

Jogurt obsahuje veľké množstvo kyseliny mliečnej, ktorá efektívne zmäkčuje čierny povlak vytvorený na striebornom riade. Preto, ak máte jogurt v chladničke, môžete ho použiť na návrat lesku, jasu a lesku na striebro.

Kyslé mlieko obsahuje veľké množstvo kyseliny mliečnej, ktorá efektívne zmäkčuje čierny povlak vytvorený na striebornom riade.

Je to veľmi jednoduché: výrobky vložte do jogurtu na niekoľko minút a dôkladne ich opláchnite v teplej vode bez použitia čistiacich prostriedkov obsahujúcich abrazívne častice. Táto metóda vám vyhovuje v prípade, že nájazd na produkty nie je príliš veľký.

Tip! Namiesto jogurtu môžete použiť kefír, ktorý zostal v chladničke niekoľko dní. Čím silnejší je mliečny výrobok okyslený, tým viac kyseliny obsahuje, čím ničí čierny povlak.

Kyselina citrónová

Tento nástroj Penny vyčistí striebro o nič horšie ako drahé zloženia z klenotníctva. Ako čistiť striebro doma, napríklad prsteň alebo náramok? Použite nasledujúci recept:

 • Nalejte asi pol litra pohára vody:
 • Rozpustite tri polievkové lyžice kyseliny citrónovej vo vode, ktorú si môžete kúpiť v ktoromkoľvek supermarkete;
 • Vložte nádobu do vodného kúpeľa a vložte do nej kúsok drôtu z medi.

Kyselina citrónová - tento lacný produkt čistí strieborné výrobky nie horšie ako drahé zloženia z klenotníctva.

Teraz vložte svoj pohár do pohára a počkajte, až sa rozjasní. Proces zvyčajne trvá 15 minút až pol hodiny: rýchlosť závisí od stupňa kontaminácie vašich výrobkov.

Tip! Nenašli ste kyselinu citrónovú? Nezáleží na tom: nahradiť ho pomôže šťave troch alebo štyroch citrónov, ktoré sa musia mierne riediť vodou. Nákup kyseliny citrónovej je však omnoho ekonomickejší: stojí to trochu.

Čistenie surovými zemiakmi

Možno vás prekvapí, ale striebro sa dá vyčistiť pomocou obyčajných surových zemiakov, ktoré majú určite v chladničke akejkoľvek domácnosti. Je veľmi jednoduché pripraviť: zemiaky nakrájame na malé plátky a dáme do pohára s kvartom, napoly naplneného vodou. Na noc v banke si dajte šperky.

Možno vás prekvapí, ale striebro sa môže lúpať obyčajnými surovými zemiakmi, ktoré určite majú v chladničke akejkoľvek domácnosti.

Účinnou látkou je v tomto prípade škrob, ktorý štiepi oxid strieborný, čo kazí vzhľad výrobkov a šperkov. Preto namiesto zemiakov môžete použiť škrob.

Tip! Chcete odlúpnuť kamennú dekoráciu? Môžete tiež použiť škrob. Opláchnutie šperkov pod tečúcou vodou však bude trvať dlho: škrob na ňom môže zanechať belavý povlak.

Soda alebo soľ

Sódu a soľ je možné používať nielen na varenie, ale aj na čistenie strieborného tovaru. Je to veľmi ľahké: rozpustiť pár polievkových lyžíc soli alebo sódy v 500 ml vody a roztok umiestniť na malý oheň. Keď voda vrie, hodte do nej malý kúsok potravinovej fólie a strieborné predmety, ktoré chcete vyčistiť. Do 10 minút budú produkty vyzerať, akoby ste ich kúpili v obchode včera.

Sódu a soľ je možné používať nielen na varenie, ale aj na čistenie strieborného tovaru

Šperky zostanú suché a utrite ich mäkkou handričkou.

Tip! Chcete čistiť výrobky soľou? Konajte na rovnakom princípe, ale nezabudnite namočiť šperky do soľného roztoku na pár hodín (alebo lepšie v noci).

Kozmetické náradie

Nástroje na čistenie strieborného tovaru nájdete nielen v kuchyni, ale aj vo vlastnej kozmetickej taške.

Takže určite máte prášok, kompaktný alebo drobivý. Tento nástroj dokáže nielen zatupiť tvár, ale aj vrátiť originálny vzhľad šperkov. Je to veľmi ľahké: nejaký prášok naneste na mäkkú handričku. V ideálnom prípade by mal byť semišový alebo zamatový. Začnite s utieraním produktu. Nebojte sa: častice prášku sú také malé, že sú vylúčené škrabance na šperkoch.

Určite máte prášok, kompaktný alebo drobivý. Tento nástroj dokáže nielen zatupiť tvár, ale aj vrátiť originálny vzhľad šperkov.

Môžete tiež vyčistiť produkt ... rúžom. Pero alebo náušnice zafarbené perom a utrite ich mäkkou handričkou. Z nájazdu nezostane stopa. Táto metóda je však vhodná, iba ak znečistenie nie je veľmi výrazné.

Tip! Máte trochu času? Potom venujte pozornosť tomuto receptu. Zabaľte výrobky malým množstvom sódy do potravinovej fólie a varte v panvici s mydlovou vodou. Ochlaďte fóliu pod tečúcou vodou.

amoniak

Túto metódu možno nazvať klasickou: každý počul, že amoniak pomáha čistiť striebro. Môže sa používať odlišne v závislosti od toho, ako sú vaše výrobky špinavé.

Túto metódu možno nazvať klasickou: každý počul, že amoniak pomáha čistiť striebro.

Je nájazd zanedbateľný? Jednoducho naneste alkohol na mäkkú handričku a utrite šperky. Takto môžete doma vyčistiť všetky striebro a vytrieť jednu reťaz. Výrobky takmer úplne zmenili svoj vzhľad? Potom pokračujte nasledujúcim algoritmom:

 • Zahrejte jednu šálku strmého mydlového roztoku;
 • do roztoku sa pridá 6-7 kvapiek alkoholu;
 • vložte svoje šperky do prijatého nástroja na štvrť hodiny.

Pri silnom znečistení môžete použiť nasledujúci recept: rozpustite asi 30 ml amoniaku v pol pohári vody. Vložte svoje výrobky do riešenia na približne pol hodiny. Občas pretrepte nádobu.

Striebro je úplne čierne? Môžete ho vložiť do čistého amoniaku, do ktorého sa nepridáva žiadna voda. Je pravda, že budete musieť starostlivo sledovať, ako sa proces čistenia. Doba expozície by nemala prekročiť 10 minút.

Tip! Amoniak má dosť ostrú vôňu. Preto pri práci s ním používajte respirátor, ktorý si môžete kúpiť v lekárni. V extrémnych prípadoch použite stavebný respirátor. V žiadnom prípade by sa amoniak nemal dostať na sliznicu: chráňte oči okuliarmi.

Ako čistiť pozlátené striebro doma?

Ako čistiť pozlátené striebro doma? Táto otázka mnohých znepokojuje. Koniec koncov, pozlátenie potrebuje úplne iný prístup. Výrobok zo striebra, potiahnutý tenkou vrstvou pozlátenia, vyzerá obzvlášť krásne a veľkolepo. Je pravda, že môže byť ťažké vyčistiť ich plak: je dôležité poznať niektoré jemnosti a nuansy. Veľkou chybou bude pokúsiť sa vyčistiť plaketu pomocou abrazívnych látok: zlato stratí lesk a vaše šperky sa stanú nevhodnými na nosenie.

Príbory, pokryté tenkou vrstvou pozlátenia, vyzerajú obzvlášť krásne a veľkolepo.

Postupujte podľa nasledujúcich pokynov:

 • utrite produkt mäkkou handričkou navlhčenou vínnym alkoholom;
 • výrobok umiestnite na pol hodiny do nádoby, v ktorej sa naleje obvyklé pivo. Potom môžete dekoráciu umyť pod tečúcou vodou a utrieť mäkkou handrou.

Tip! Ak chcete, aby vám produkt pokrytý vrstvou pozlátenia slúžil čo najdlhšie, vždy ho vyberte pred kúpeľom, saunou a dokonca aj pred návštevou kúpeľne. Vysoká vlhkosť ničivým spôsobom ovplyvňuje zlacenie.

Čistenie šperkov z kameňa

Ak je ozdoba pokrytá kameňmi, mala by sa čistiť veľmi opatrne. Nemali by ste ho napríklad namočiť do agresívnych roztokov kyseliny citrónovej alebo tekutého amoniaku: z tohto dôvodu môže kameň doslova „zahynúť“. Čistenie striebra kamenom doma však nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad.

Ak je ozdoba pokrytá kameňmi, mala by sa čistiť veľmi opatrne.

Produkt očistite pomocou zubného prášku a mäkkej handričky. Utrite povrch čo najjemnejšie, aby nedošlo k poškriabaniu striebra. Ak chcete, aby dekorácia ešte viac žiarila, utrite ju kolínskou vodou.

Tip! Utrite produkt kameňmi. Môže to byť zmes rastlinného oleja a amoniaku. Tento nástroj funguje pomerne šetrne a pri náhodnom zásahu nepoškodí kameň.

Za pár minút vrátite originálny vzhľad a oslnivú brilanciu na šperky, riad a ďalšie predmety!

Pin
Send
Share
Send
Send