Užitočné nápady

Ako umyť vertikálne látkové rolety?

Pin
Send
Share
Send
Send


Aby sa žalúzie dlho zachovali, je potrebné ich správne udržiavať. Takéto záclony sa neodporúčajú prať kvôli špeciálnej impregnácii, ktorá pokrýva látku. Aby ste sa zbavili prachu, bude stačiť pravidelne vysávať povrch žalúzií pomocou vysávača alebo kefy. V najextrémnejších prípadoch, keď sa na tkanine objavia komplexné škvrny, ich odstránenie pomôže iba pranie. Tieto práce by mali byť v súlade so všetkými odporúčaniami, aby sa žalúzie nedeformovali.

Je možné prať látkové rolety?

Pri výrobe zvislých žalúzií sa tkanina impregnuje špeciálnym tajným zložením. Je určený na ochranu povrchu pred vyhorením pôsobením ultrafialového žiarenia. Okrem toho má impregnácia antibakteriálny a antistatický účinok, prach na takýchto roletách sa takmer nesedí. Ak ich začnete prať, všetka táto kompozícia sa postupom času vyperie z látky a začne sa špiniť rýchlejšie, priťahovať prach a strácať svoju farbu a miznúť na slnku. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné poznať pravidlá starostlivosti o textilné rolety.

Po prvom zakúpení (asi dva roky) sa vertikálne žalúzie vôbec nemusia zalievať. Ak chcete nahromadený prach zhromaždiť, jednoducho ho zametajte kefou alebo prejdite cez všetky vysávače cez všetky povrchy. Pokúste sa čo najmenej dotknúť látky rukami. Ak neumožníte tvorbu škvŕn, potom je potrebné pristupovať k ošetreniu žalúzií vodou a saponátom. Ak sa však na tkanine objavia všetky rovnaké nečistoty, bude potrebné ich umyť. To sa dá urobiť ručne alebo pomocou písacieho stroja. Ak máte veľmi drahé textilné rolety, najlepšie sa dajú použiť na chemické čistenie. Tam budú závesy čistené profesionálnymi prostriedkami. Okrem toho môžete ponúknuť službu na aktualizáciu impregnácie textílie - po takomto spracovaní bude mať opäť všetky vyššie uvedené vlastnosti. Profesionálne čistenie je pomerne drahé, ale umožní to, aby boli záclony usporiadané efektívne a bez straty kvality materiálu.

Ak máte taký domáci spotrebič ako parný generátor, môžete ho použiť na čistenie zvislých žalúzií s vysokou kvalitou a bez poškodenia látky. S ním môžete dokonca odstrániť škvrny. Ak chcete začať, musíte do vyvíjača pary nainštalovať dýzu špeciálne navrhnutú na spracovanie žalúzií. Ak to nie je zahrnuté, je možné ho zakúpiť samostatne.

Začať čistenie od vrchu záclon. Ak sú na tkanine škvrny, mali by ste ich opatrnejšie napariť. Parný generátor dobre odstraňuje stopy tuku a nikotínového povlaku. S jej pomocou sa čistí nielen samotná textília, ale aj odkvapy a kovanie zvislých žalúzií. Horúca para zmäkčuje nečistoty, zmieša sa s vytvoreným kondenzátom, začne stekať a zostane iba odstraňovať handričku z mikrovlákna.

Parné čistenie by sa nemalo vykonávať príliš často, pretože horúca para môže mať nepriaznivý vplyv na impregnáciu textílie (aj keď je táto metóda výhodnejšia ako pranie). Parný generátor sa používa iba vtedy, keď sú záclony už znečistené, takže vysávač nezvláda čistenie.

Clony si umyjú ruky, nie sú také jednoduché. Takáto práca bude musieť vynaložiť veľa úsilia a času. Predovšetkým musia byť rolety opatrne odstránené a odnesené do kúpeľne. Potom je každý pás vymazaný, mal by sa urobiť opatrne, aby sa nevytvorili záhyby. Po umytí roliet by sa mali usušiť a zavesiť na miesto. Nie je možné žehliť takúto tkaninu. Aby ste sa dostali do čistoty a nestratili svoj pôvodný vzhľad, musíte dodržiavať určité pravidlá:

 1. Pred začatím prania musíte vykonať suché čistenie pomocou vysávača. Chráni sa tak tkanina pred prachom, ktorý sa môže počas prania usadiť na vláknach. Okrem toho sa počas prepravy žalúzií do kúpeľne nebude rozptyľovať miestnosťami.
 2. Po navlhčení prúžkov roliet by nemali byť vystavené intenzívnemu treniu. Preto si ukážte celý povrch látky. Ak má miesto znečistenia, skúste ich vyčistiť gumou.
 3. Závažia by mali byť vytiahnuté a reťaz odpojená.
 4. Po otvorení západiek odstráňte žalúzie z odkvapu.
 5. Preložte všetky prúžky na hromadu a nakláňajte ich na kotúč.
 6. Pripravte umývací roztok - nalejte horúcu vodu do nádrže (maximálna teplota by mala byť 40 °) a do nej primiešajte prací prášok. Ak si chcete umyť žalúzie zavesené v kuchyni, môžete si zobrať tekutinu na umývanie riadu. Lepšie si poradí s takými špecifickými kontaminantami, ako sú mastnota a sadze.

 7. Navinutý zvitok namočte do pripraveného roztoku jednu hodinu. Potom opláchnite a položte ich na mriežku, aby odtiekli vodu. Ak vám výsledok prania vyhovuje - môžete zavesiť žalúzie na odkvap. Ak nie, je potrebné pokračovať.
 8. Umyte umývadlo s detergentom (na báze prášku alebo saponátu na umývanie riadu), odstraňovačom škvŕn bez chlóru a špongiou. Na spodnej časti vane rozmiestnite rolety. Špongia máčaná v roztoku, kráčajte po všetkých povrchoch. Ak sa počas čistenia zistia škvrny, ošetrite ich odstraňovačom škvŕn. Netierajte látku príliš tvrdo, aby ste nepoškodili ochrannú vrstvu. Pohyb by mal byť čistý, nasmerovaný pozdĺž vlákien.
 9. Po ošetrení všetkej textílie detergentom sa prúžky musia znovu zložiť a navinúť na kotúč. Že bolo vhodné vypláchnuť žalúzie, možno ich vložiť do plastovej škatule na bielizeň, v ktorej sú umiestnené steny. Teraz zostáva iba poslať mu vodu zo sprchy alebo len ponoriť do kúpeľa.
 10. Po ukončení procesu oplachovania sa valec z koša neponáhľajte. Na upevnenie farby na tkaninu a zabránenie jej vyhorenia je potrebné žalúzie ošetriť roztokom octu (3 polievkové lyžice stolového octu na 10 litrov vody). Kôš ponorte do tejto tekutiny a nechajte ju stáť 30 minút. Potom sa má oplachovací proces opakovať. Počkajte, až rolety potečú a zavesia ich späť.

Ak nechcete tráviť veľa času umývaním rúk, vložte žalúzie do zariadenia a umiestnite ich do špeciálnej mriežky so zipsom. Nastavte režim „jemný“, vypnite funkciu odstreďovania. Nalejte prací prostriedok do nádoby na prací prostriedok. V spojení s tým môžete použiť kondicionér na oplachovanie. Po ukončení prania vyberte žalúzie, umiestnite ich na odtok vody a potom ich zaveste na odkvap.

Po umytí nemusíte zvislé záclony vysušiť a hodiť ich cez lano - to môže viesť k vráskam, ktoré potom zostanú na tkanine. Lepšie je pripevniť k hornej časti pomocou špendlíkov. Váhy, ktoré boli vytiahnuté pred praním, okamžite vložte do každého prúžku (sú vyrobené z nehrdzavejúcich materiálov, takže na tkanine nezanechajú červené škvrny). Pod extra hmotnosťou prúžky skončia omnoho lepšie.

Obe možnosti majú svoje výhody. Ak sa rozhodnete používať chemické čistenie, pripravte sa na to, že na 2 - 3 dni bude vaše okno bez záclon. Potom sa žalúzie vyčistia podľa pravidiel pomocou profesionálnych nástrojov. Odborníci nielen odstránia všetky škvrny z tkaniny, ale tiež ich vyhladia a znovu nasýtia plátno ochrannou látkou.

Ak nemáte čas čakať a chcete, aby sa vaše žalúzie rýchlo vyčistili, ale nemenej profesionálne, môžete zavolať službu upratovania. Všetky práce sa vykonajú u vás doma a budete mať možnosť vidieť celý proces čistenia. Táto služba nie je lacná, ale výsledok odôvodňuje vynaložené peniaze. Špecialisti na upratovacie služby používajú pri svojej práci rôzne odstraňovače škvŕn a umývacie zariadenia, ako napríklad extraktor. Jedná sa o umývací vysávač, ktorý sa používa iba na profesionálne čistenie. Princíp činnosti tohto zariadenia je založený na rozprašovaní zahriateho chemického roztoku cez dýzy na ošetrenom povrchu. Všetky nečistoty stekajú preč a absorbujú sa spolu so zvyškami produktu späť do vysávača. Sací výkon extraktora umožňuje hĺbkové čistenie alebo sušenie látky v krátkom čase. Takéto zariadenie a chemikálie sú dosť drahé, čo vysvetľuje vysoké sadzby za služby upratovacích služieb.

Poradie akcií odborníkov je zvyčajne takéto:

 • Na podlahe je fólia, na ktorú sa položia odstránené pásy žalúzií.
 • Vyčistená rímsa.
 • Na všetkých pásoch z dvoch strán prechádza extraktor.
 • Žalúzie sú zavesené späť.

Niekedy sa prúžky neodstránia a vyčistia sa priamo na odkvapoch.

Každý druh tkaniny má svoje vlastné nuansy, ktoré sa musia zohľadniť pri praní.

 1. Bavlnená a ľanová žakárová tkanina netoleruje mokré spracovanie. Počas umývania sa môže posadiť alebo zdeformovať. Preto výrobcovia neodporúčajú používať vodu na čistenie takýchto žalúzií. Na udržanie čistoty stačí raz týždenne prejsť tkaninou pomocou vysávača. Ak sú však záclony znečistené, že ich chemické čistenie nepomôže, môžete ich skúsiť umyť ručne. Zároveň sa to však snažte urobiť bez namáčania a nepoužívajte príliš horúcu vodu. Lepšie rolety je lepšie okamžite zavesiť vložením váhových materiálov do prúžkov. Pravdepodobnosť, že sa posunú späť a nestratia svoj tvar, bude teda vyššia.
 2. Vertikálne rolety z čistej bavlny sa posadia s časom, takže od úplného začiatku si zvoľte dlhšiu verziu. Pranie tejto látky môže byť manuálne aj na písacom stroji. Voda by mala byť teplá, režim odstreďovania vypnutý. Ak sú žalúzie vyrobené z farebnej tkaniny, použite na pranie prášok, na ktorého škatuľke je nápis „Farba“.
 3. Sklolaminátové uzávery sú prísne zakázané umývať. O tento materiál sa môžete postarať iba pomocou vysávača. Z času na čas môžete použiť vlhké obrúsky.
 4. Na čistenie polyesteru a vhodného umývania rúk a strojov. Takýto materiál sa ľahko čistí a prakticky nehromadí prach. Teplota vody a spôsob umývania by mali byť rovnaké ako v prípade iných typov žalúzií.

Proces umývania vertikálnych žalúzií je pomerne časovo náročný, ale ak budete postupovať podľa všetkých odporúčaní, výsledok bude vynikajúci.

Pin
Send
Share
Send
Send