Užitočné nápady

Ako vyčistiť práčku od nečistôt a vodného kameňa v 5 krokoch

Pin
Send
Share
Send
Send


Pravidelné čistenie práčky pomáha nielen udržiavať ju čo najlepšie, ale aj efektívne pracovať. Faktom je, že práčky sa hromadia:

 • Huba a pleseň v gumovom tesnení a podľa toho aj výskyt nepríjemných zápachov;
 • Spodina na TENe;
 • Zvyšky prášku, kondicionéra a ďalších prísad v aute;
 • Nečistoty a malé veci vo vypúšťacom filtri;
 • Hrdza a piesok vo filtri plniacej hadice.

Preto si v priebehu času môžete všimnúť, že vaše oblečenie (najmä ľahké) po praní prestalo svietiť rovnako čisté ako predtým. Áno, a vonkajšie znečistenie, ktoré rýchlo zakrýva dvere, stolovú dosku a vyčnievajúce časti stroja, kazí vzhľad miestnosti.

Ako často potrebujete vyčistiť práčku od vodného kameňa a špiny? Optimálne - raz za 2-3 mesiace. Ak máte domáceho maznáčika doma alebo ak na vlnené veci často používate písací stroj, musíte častejšie vykonávať väčšie čistenie.

Z tohto materiálu sa dozviete, ako správne vyčistiť práčku v areáli, a to:

 • Ako čistiť bubon práčky, a čo je najdôležitejšie - ohrievač;
 • Ako čistiť čerpadlo v práčke (vypúšťací filter);
 • Ako vyčistiť podnos a priečinok na prášok;
 • Ako vyčistiť filter plniacej hadice;
 • Ako odstrániť vonkajšie nečistoty z tela a dverí stroja.

Na konci tohto článku nájdete niekoľko tipov na prevenciu a starostlivosť o svojho asistenta.

Pokyny krok za krokom

Začnime? Aby sme túto inštrukciu ozrejmili, rozhodli sme sa vyskúšať teóriu v praxi a vyčistiť práčku Bosch. Pri pohľade do budúcnosti vám predstavíme fotografiu výsledku.

Krok 1. Čistenie bubna a vyhrievacích prvkov práčky od vodného kameňa

V prvej fáze musíme auto vyčistiť zvnútra, konkrétne odstrániť minerálne usadeniny na vyhrievacích prvkoch a bubne. Ako vyčistiť práčku od vodného kameňa? Tajomstvo všetkých metód je jednoduché a jednotné:

Aby sme získali 9% skus, zriedili sme 70% esencie kyseliny octovej vodou v pomere 7: 1.

Čo musíte urobiť:

V malej miske premiešajte sódu a vodu, do sáčku pridajte zmes sódy, aby ste dostali čistiaci prostriedok do auta, a do bubna nalejte ocot. Zapnite stroj na voľnobežných otáčkach pri maximálnej teplote a najdlhšiu dobu.

Práčku očistite octom a sódou z vodného kameňa, hrdze a plesní z bubna a vykurovacích telies

Práčku očistite octom a sódou z vodného kameňa, hrdze a plesní z bubna a vykurovacích telies

Práčku očistite octom a sódou z vodného kameňa, hrdze a plesní z bubna a vykurovacích telies

Metóda 2. Ako vyčistiť práčku kyselinou citrónovou

Čistenie práčky kyselinou citrónovou je ešte jednoduchšie.

Budete potrebovať:

 • 1-6 balení kyseliny citrónovej. Koľko sa nalieva kyselina citrónová závisí od objemu práčky a stupňa kontaminácie.

Čo musíte urobiť:

Pridajte prášok kyseliny citrónovej do priehradky na prací prostriedok. Spustite stroj v režime maximálnej teploty a doby chodu.

Koľko nalejte kyselinu citrónovú - 1, 2 alebo 6 balení naraz, závisí od objemu práčky a stupňa jej znečistenia.

Krok 2. Sistema manžeta (tesniaca guma)

Hurá! Práčka dokončila samočistiace umývanie a môžeme začať s umývaním gumy. Na tomto tmavom a vlhkom mieste sa hromadia nečistoty a plesne, preto je potrebné ich dôkladne vyčistiť. To je možné dosiahnuť pomocou akýchkoľvek čistiacich prostriedkov, napríklad Pemolyuks alebo sódy. Ak vidíte príliš veľa plesní, ktoré majú tiež silný nepríjemný zápach, potom použite výkonnejší nástroj, napríklad Domestos, Duckling, Comet (na fotografii) alebo Whiteness. Majte však na pamäti, že použitie výrobkov obsahujúcich chlór je príliš často nežiaduce, inak hrozí deformácia gumy.

Čo musíte urobiť:

Pozrite si aj naše ďalšie materiály:

Naneste trochu vybraného prostriedku na navlhčenú látku alebo špongiu, jemne potiahnite gumu smerom k sebe a utrite kovovú časť puzdra.

Nezabudnite rovnakým spôsobom vyčistiť aj samotnú gumovú manžetu.

Hlavná časť znečistenia sa hromadí v spodnej časti prielezu, ale stojí za to vyčistiť celý jeho obvod.

Dávajte pozor, aby ste gumu príliš neťahali, aby nedošlo k jej poškodeniu. Nakoniec celú manžetu utrite navlhčenou utierkou.

Krok 3. Vyčistite podnos (nádoba / podnos / zásobník)

Pokyny pre vytiahnutie zásobníka na prací prášok nájdete v príručke používateľa vášho automobilu doma alebo na internete. Najčastejšie to môžete urobiť takto:

 • Vytiahnite zásobník, až kým sa nezastaví. Ak vidíte, že v strednej komore (v moderných strojoch Bosch, Samsung, Veko, atď.) Je v modrej / modrej časti zabudovaná modrá / modrá časť, musíte ju stlačiť a vyťahovať silou a zároveň podopierať samotný kontajner.

 • Ak v podnose písacieho stroja nie sú žiadne modro-modré detaily (často sú zásobníky v strojoch Indesit usporiadané), stačí zásobník vytiahnuť smerom k sebe a nadol, potom ho pomaly posúvajte doľava a doprava a úplne ho vytiahnite.

Akonáhle získate podnos, pravdepodobne uvidíte nasledujúci obrázok - prášok zostane v priečinku. Zbavte sa týchto usadenín akýmkoľvek čistiacim prostriedkom a utrite priečinok čistým. Majte na pamäti, že by sa to malo robiť opatrne, aby nedošlo k poškodeniu gumovej bradavky.

Čistenie priehradky na prášok nebolo ľahké, pretože bolo veľa ťažko prístupných miest, malé vyčnievajúce časti a hrdze pokryté hrdlami. Úmyselne sme nepriniesli výsledok do ideálu, príliš pracné je práca. Môžete to však robiť dômyselnejšie: štetcom posypte všetky steny oddielu rozprašovačom, nechajte náter namočený niekoľko hodín a až potom ručne vyčistite.

Čistenie priehradky na prášok nebolo ľahké, pretože bolo veľa ťažko prístupných miest, malé vyčnievajúce časti a hrdze pokryté hrdlami. Úmyselne sme nepriniesli výsledok do ideálu, príliš pracné je práca. Môžete to však robiť dômyselnejšie: štetcom posypte všetky steny oddielu rozprašovačom, nechajte náter namočený niekoľko hodín a až potom ručne vyčistite.

Ďalej pokračujte v čistení samotného podnosu, ktorý je obyčajne pokrytý hrdzavou patinou, zvyškami prášku a inými čistiacimi prísadami. Na tento účel môžete použiť:

 • Zmes octu a sódy;
 • Pemolyuks a iné chemikálie pre domácnosť;
 • Zmes horúcej vody, octu a sódy.

Nádobu prikryte zvoleným agentom a nechajte ju / namočte ju 30 minút alebo lepšie niekoľko hodín.

Potom ho začnite čistiť špongiou a zubnou kefkou (je to obzvlášť potrebné na umývanie ťažko prístupných miest). Nakoniec odstráňte zvyšné zvyšky, utrite dosucha a znovu vložte (najčastejšie stačí vložiť do priehradky a zatvoriť).

Vidíte teda uzavretý filter. Pred odskrutkovaním krytu položte na podlahu uterák a umiestnite pod umývadlo nádobu na zhromažďovanie vody (v našom prípade to bolo zbytočné). Všimnite si, že to môže vylievať až pol litra!

V našom prípade sa ukázalo, že paleta je zbytočná, pretože voda ňou pretekala úplne. Preto sme tekutinu uvoľňovali priamo na uterák a pravidelne ju prevracali pri otváraní a zatváraní veka.

Odskrutkujte kryt proti smeru hodinových ručičiek a z otvoru odstráňte všetky nahromadené zvyšky a nečistoty: môžu to byť mince, vlasy, vlna, špáradlá a iné maličkosti.

Ako vidíte na fotografii, v našom prípade bolo vo filtri dosť odpadu.

Dieru utrite, zatvorte a vymeňte ozdobný panel na svoje miesto.

Krok 5. Čistenie vstupného filtra vody

Každá práčka má okrem odtokového čerpadla aj iný filter - jedná sa o filter plniacej hadice. V priebehu času sa tento filter zanesie hrdzou a pieskom, potom zlyhá - zariadenie ho odmietne umyť a oznámi, že nie je možné zbierať vodu.

 • Ak sa všetky predchádzajúce postupy musia vykonávať pravidelne, stupeň čistenia filtra plniacej hadice sa môže vykonávať menej často, napríklad raz za šesť mesiacov.

Budete potrebovať:

 • Stará zubná kefka;
 • Kliešte alebo kliešte.

Čo musíte urobiť:

 1. Uzavrite prívod studenej vody do práčky (požadované!).
 2. Stroj umiestnite, aby ste sa dostali k jeho zadnej strane. Vpravo v hornej časti tela uvidíte prívodnú hadicu.
 3. Odskrutkujte maticu hadice proti smeru hodinových ručičiek. Pozrite sa dovnútra otvoru, vidíte malý filter so sieťkou? Vyberte ho pomocou klieští alebo klieští.
 4. Vyčistite filter vo vode zubnou kefkou;
 5. Vložte filter na miesto a prívodnú hadicu pevne priskrutkujte v smere hodinových ručičiek.
 6. Otočením príslušného kohútika otvorte prístup k písaciemu stroju so studenou vodou.

Po dokončení môžete súčasne utrieť zadnú časť zariadenia a potom ju rozložiť a umiestniť na svoje obvyklé miesto.

Krok 6. Vyčistite kryt a dvere

To je všetko, vnútro stroja je čisté a pripravené na použitie! Všetko, čo musíte urobiť, je priniesť vonkajšiu krásu: utrite ovládací panel (najmä vyčnievajúce tlačidlá), umyte dvere zvnútra a zvonku, utrite horný a bočné panely.

A trochu o prevencii

 • Používajte presne toľko prášku, bielidla a kondicionéra, koľko skutočne potrebujete (viď pokyny výrobcov). Prebytok čistiacich prostriedkov nakoniec výsledok nezlepší, ale jednoducho sa usadí a hromadí vo vnútri práčky.
 • Malé vrecká vždy vyberte z vreciek, aby nezanesli odtokový filter.
 • Pokúste sa odložiť spustenie stroja, ak ste už do bubna vyhodili špinavé veci. Čistite veci, vyberte ihneď po umytí a pošlite ich do sucha.
 • Vždy sa snažte udržiavať stroj otvorený, aby v dôsledku vysokej vlhkosti nevznikala pleseň.

Pin
Send
Share
Send
Send