Užitočné nápady

Katalytická rúra: Klady a zápory

Pin
Send
Share
Send
Send


V procese varenia na stenách rúry sa usadí mastný kvet, ktorý sa pod vplyvom vysokej teploty doslova drží na stenách. Aby ste túto kontamináciu neodstránili manuálne, môžete si vybrať domáce spotrebiče so samočistiacou funkciou, napríklad kachle s katalytickým čistením. Takéto modely majú veľa výhod - udržujú čistotu po celú dobu, zbavujú sa plaku hneď počas procesu varenia, ľahko sa udržiavajú a sú relatívne lacné. Ďalej sa zameriame na to, na čom spočíva princíp katalytického čistenia a ako dobre tieto kachle zvládajú svoje funkcie.

Princíp katalytického čistenia

Doska, ktorá je vybavená funkciou katalytického čistenia, má špeciálny povlak. Smaltovaný povrch takejto techniky je pórovitý a má drsnú štruktúru. Obsahuje katalyzátor chemickej oxidácie a sorbent s nanočasticami. Princíp činnosti takejto dosky je založený na rozklade tukových usadenín na zložkách: uhlík, voda a organické zvyšky, pod vplyvom oxidačných činidiel. Sorbent umožňuje zbaviť sa rôznych cudzích zápachov. Tento tuk absorbujúci tuk sa nanáša nie na celý povrch rúry, ale iba na jej bočné, zadné a horné steny. Je to tak preto, lebo taký povrch sa môže zhoršiť vniknutím rôznych čiastočiek potravy, ku ktorým často dochádza pri dne a vo vnútri dverí.

Hlavnou výhodou dosiek s katalytickým čistením je to, že proces sa spustí automaticky, len čo teplota dosiahne 150 - 200 stupňov, hneď počas varenia. To šetrí energiu.

Ako väčšina spotrebičov, aj katalytická rúra vyžaduje špeciálne zaobchádzanie. Vlastníci takéhoto zariadenia musia poznať niektoré funkcie:

 1. Ako už bolo uvedené, nie všetky povrchy rúry sa samočistia. Dvere budete musieť pravidelne umývať zvnútra, zdola, ako aj roštov rúry.
 2. Katalytické panely, ktoré lemujú steny rúry, majú obmedzenú životnosť. Zvyčajne to trvá asi 4 - 5 rokov. Po uplynutí tohto obdobia by sa panely mali nahradiť novými (cena za ne sa pohybuje od 2 do 4 000 rubľov). Niektorí výrobcovia vyrábajú pece s obojstrannými katalytickými platničkami, ktoré je možné prevrátiť a použiť na ďalšie obdobie. Môžete to urobiť sami bez toho, aby ste zavolali sprievodcu.
 3. Po každom použití by panely mali ísť vlhkou handričkou. Nie je možné drhnúť také povrchy rôznymi tvrdými kefami alebo kovovými drôtenkami.
 4. Na čistenie katalytických panelov nepoužívajte leptavé chemikálie.

Pri kúpe taniera pred hosteskou je zložitá otázka - ktorý model preferovať? Aby ste sa mohli informovane rozhodnúť, mali by ste poznať silné a slabé stránky rôznych domácich spotrebičov. Doštičky porovnajte s funkciami pyrolýzy a katalytického čistenia.

 1. Rúra s katalytickými panelmi môže pracovať tak z elektriny, ako aj z plynu a má funkciu pyrolýzy - iba z elektriny.
 2. Pri zapnutí funkcie pyrolýzy sa rúra zahrieva na 500 stupňov. Prirodzene, pri takej teplote sa telo zahreje. To môže v čase viesť k deformácii stien kuchynského nábytku, ktorý stojí neďaleko. Vyhráva tu aj doska s funkciou katalytického čistenia - nezahrieva sa na také teploty, preto sa nemôže spáliť.
 3. Funkcia pyrolýzy vyžaduje značné časové a energetické náklady. Počas čistenia pracuje rúra maximálne 2 až 2,5 hodiny pri teplote 500 stupňov. Jedná sa o dodatočnú spotrebu 5–10 kW (záleží na výkone samotnej rúry a na stupni kontaminácie).
 4. Pretože katalytické čistenie je kombinované s varením, nie je potrebné minúť ďalšiu elektrinu na udržanie čistoty takejto rúry.

 5. Kachle s funkciou pyrolýzy vyhrávajú tým, že sú vyčistené všetky povrchy rúry. Ak sú grily a podnosy vyrobené z tepelne odolného materiálu, nemusia sa umývať ručne. O doštičke s katalytickými doštičkami nemôžete povedať. Tu musíte vynaložiť určité úsilie, samočistenie dna, dverí a výsuvných komponentov.
 6. Ďalšou výhodou pyrolytických platní je to, že ich životnosť je omnoho dlhšia a navyše nemusia meniť drahé diely. Platne s pyrolýznou funkciou sú súčasne oveľa drahšie ako ich náprotivky s katalytickým čistením.
 7. Metóda čistenia pyrolýzou je omnoho efektívnejšia. Zvláda mastné usadeniny akéhokoľvek predpisu. Katalytické čistenie sa však vykonáva pravidelne, takže zvyčajne nedochádza k silnému znečisteniu.
 8. Smalt v pyrolytických platniach je hladký, vyzerá oveľa atraktívnejšie ako drsný povrch katalytických platní.
 9. Pyrolýza je založená na princípe úplného spaľovania tukov z tepla. Preto je pri takomto čistení v kuchyni naplnený veľmi štipľavý dym. Aby ste sa toho zbavili, musíte zapnúť kapotu a otvoriť okno. Pri katalytickom čistení takáto potreba nie je potrebná - špeciálny povlak absorbuje všetky nepríjemné pachy.

Ak dôkladne pristupujete k výberu rúry, v budúcnosti bude možné výrazne šetriť čas a úsilie pri jej čistení.

Pin
Send
Share
Send
Send