Užitočné nápady

Čo keď mačka označí koberec?

Pin
Send
Share
Send
Send


Moč z mačiek má ostrý a veľmi nepríjemný zápach. Okrem toho je kvôli obsahu kyseliny močovej v nej ťažké zbaviť sa tohto zápachu, najmä ak sa na koberci objaví kaluže. Na boj proti stopám značiek môžete použiť priemyselnú chémiu založenú na enzýmoch, ktoré sa predávajú v obchodoch so zvieratami. Existuje veľa takýchto prostriedkov, pomocou ktorých odstraňujú organické znečistenie z akýchkoľvek povrchov. Okrem profesionálnej chémie môžete použiť aj populárne metódy. Takéto improvizované prostriedky, ako sú mydlo na pranie, glycerín, jedlá sóda, manganistan draselný a mnoho ďalších, sa v boji s mačacími značkami osvedčili. Pozrime sa bližšie na to, ako čistiť koberec od kaluží kvalitným spôsobom, aby nezostali žiadne škvrny a nepríjemný zápach zmizol.

Enzýmové prípravky nedokážu okamžite zbaviť byt vône mačacích močov. Môže trvať dlhšie ako jeden deň, kým sa vzduch v byte opäť osvieži. V obchodoch s domácimi zvieratami nájdete rôzne nástroje určené na riešenie organického znečistenia a nepríjemného zápachu.

„PRÍRODNÝ MIRACLE“ vyskytuje sa vo forme aerosólov alebo granúl. Tento enzýmový nástroj je navrhnutý tak, aby odstránil škvrny z výkalov domácich zvierat a zbavil sa nepríjemných zápachov. Dokážu zvládnuť najrôznejšie nátery, počnúc kobercom až po čalúnený nábytok. Podľa recenzií je tento liek pomerne efektívny. Domáce zvieratá navyše prestanú močiť na ošetrovanom mieste.

"BROVADEZ-PLUS" - Je to biely prášok, na základe ktorého sa vytvára roztok na povrchovú úpravu. Používa sa hlavne v poľnohospodárskom priemysle, je však vhodný aj na domáce použitie. Výhodou tohto nástroja je to, že okrem toho, že účinne bojuje proti zápachom, je tento liek schopný ničiť rôzne patogénne mikroorganizmy a vírusy. Pred aplikáciou „BROVADEZ-PLUS“ na povrchovú úpravu v byte si pozorne prečítajte pokyny.

"OdorGone" - univerzálny prostriedok na odstránenie nepríjemného zápachu rôzneho pôvodu. Dokážu zvládnuť akýkoľvek poťah (koberce, koberce, čalúnenie atď.). „OdorGone“ dokáže eliminovať nielen charakteristické pachy domácich miláčikov, ale tiež zbaviť kuchyňu pachov z koša, pálenia a rozmaznaného jedla. Pomocou tohto nástroja môžete umyť veci, ktoré cítia benzín alebo farby, a spracovať obuv. Je vhodný na čistenie verejných toaliet. Tento liek je hypoalergénny, skladá sa z rôznych zložiek rastlinného pôvodu a éterických olejov.

Existujú špeciálne nástroje, ktoré sú navrhnuté špeciálne na čistenie kobercov, ako aj na čalúnenie nábytku. Medzi tieto lieky patria „Zovorsin“, „Cleansan“ a ďalšie.

Ruskí výrobcovia ponúkajú také produkty ako „Zoosan“, „DesoSan“ a ďalšie lieky, ktoré budú oveľa lacnejšie ako zahraničné náprotivky. Súdiac podľa recenzií, robia vynikajúcu prácu s ich úlohou.

Misky pre mačky sa môžu čistiť priemyselnými prostriedkami, ktorými sa zbavia stôp po známkach a zápachu. Toto by sa malo robiť pravidelne, vždy, keď sa zmení výplň.

Skôr ako začnete pracovať na čistení kobercov, prečítajte si pokyny k vybranému náradiu. Ak budete postupovať podľa všetkých odporúčaní výrobcu, môžete sa ľahko zbaviť kaluže a zápachu.

Toto zariadenie je veľmi užitočné v každodennom živote. Princíp jeho činnosti je založený na emisii dlhovlnného ultrafialového žiarenia. Človek to nemôže brať do úvahy, ale pôsobením týchto lúčov sa rôzne látky organického a anorganického pôvodu začínajú luminiscenciou. Je to vlastnosť, ktorá pomôže odhaliť aj vysušené mačacie stopy na povrchoch. Ak je prítomný zápach moču a zdroj je ťažké nájsť, vypnite svetlo v miestnosti, zavrite okno a pomocou Woodovej lampy preskúmajte všetky povrchy miestnosti. Mačacia škvrna bude vyžarovať žltú žiaru.

Woodova lampa je pomerne drahé zariadenie (cena je asi 5 000 rubľov), ale je multifunkčná. Vďaka nemu nemôžete ísť do banky, aby ste si overili pravosť bankoviek, ale urobte to doma sami (na nich budú zvláštne znaky). Okrem toho sa Woodova lampa používa na diagnostiku rôznych kožných ochorení.

Ak nemáte po ruke priemyselné neutralizátory, môžete sa pokúsiť zbaviť tohto zvláštneho zápachu pomocou domácich prostriedkov. Nie je to také ľahké. Je to všetko moč moču, ktorá obsahuje amoniak, urochróm, kyselinu močovú a močovinu. Tradičné metódy úspešne zvládajú močovinu (látka rozpustná vo vode) a urochróm (žltý pigment). Kyselina močová, ktorá dodáva nepríjemný zápach, však zostáva na koberci. Predstavuje kryštály, ktoré sa nerozpúšťajú v bežnej vode. Glycerín, ocot alebo mangán vám pomôžu vyrovnať sa s nimi. Pri čistení tohto typu znečistenia je potrebné kombinovať niekoľko čistiacich prostriedkov, aby sa dosiahol požadovaný účinok.

Malo by sa pamätať na to, že čím skôr začnete s odstraňovaním škvŕn, tým ľahšie bude mať nepríjemný zápach. Postupnosť akcií by mala byť nasledovná:

 1. Na odstránenie čerstvej kaluže z koberca ju musíte najskôr prikryť suchými handrami, obrúskami alebo posypať sorbentom (výplň do podnosov, soľ, škrob alebo sóda). Zabráni sa tak silnejšiemu šíreniu moču po povrchu. Blokujte samotný bazén niekoľkými suchými utierkami, aby ste čo najviac odstránili tekutinu. Nepoužívajte vodu, inak sa kaluž ešte zvýši.
 2. Ocot rozpustite vo vode (v pomere 1: 3), nalejte ho do rozprašovacej fľaše a roztok nastriekajte na škvrnu. Ocot prispieva k rozkladu kyseliny močovej na zložky. Po tomto ošetrení vymažte problémovú oblasť suchými utierkami, aby ste sa zbavili prebytočnej tekutiny.
 3. Počkajte, kým kaluže nebude úplne suchý.
 4. Na škvrnu položte jedlú sódu.
 5. Zrieďte vodu pomocou peroxidu vodíka jeden na jeden, do roztoku pridajte trochu glycerínu a pracieho mydla a výsledný produkt nastriekajte pomocou sódy.
 6. Po troch hodinách je možné zvyšky sódy odstrániť pomocou vysávača.

Na neutralizáciu zápachu mačiek z moči môžete použiť nielen ocot, ale aj ďalšie látky:

 • Vezmite vodku, navlhčite ju čistou handričkou, škvrnu starostlivo spracujte a nechajte uschnúť. Namiesto vodky sa môže použiť alkohol.
 • Rozpustite niekoľko kryštálov manganistanu draselného (manganistanu draselného) vo vode na ružovú. Potom pomocou pripraveného roztoku zamknite kontaminovanú oblasť. Aby ste sa vyhli škvrnám, použite túto metódu iba pre tmavo sfarbené koberce. Pred ošetrením škvrny sa uistite, že vo vode nie sú žiadne nerozpustené kryštály.
 • Citrón je vynikajúci neutralizátor zápachu a naviac dodáva ošetreným povrchom sviežu arómu. Šťavu vytlačte z jedného citróna a zrieďte ju pohárom vody. V tomto roztoku pravidelne navlhčite špongiu alebo handru a opatrne trite oblasť problému. Kyselina citrónová pomáha neutralizovať nepríjemný zápach. Mačky neznášajú citrusové pachy. Preto po takomto spracovaní je nepravdepodobné, že by toto miesto stále označovali.
 • Nalejte silnú vrstvu sódy na škvrnu a nalejte peroxid vodíka (3% koncentrácia) na vrch. Po 2 - 3 hodinách môžu byť z koberca odstránené zvyšky pomocou vysávača. Táto metóda by sa mala používať s mimoriadnou opatrnosťou. Peroxid vodíka môže zafarbiť niektoré povlaky. Preto, ak sa rozhodnete použiť túto metódu, otestujte vplyv sódy a peroxidu na najnápadnejšiu časť koberca.
 • Zloženie domáceho mydla je glycerín, ktorý môže rozpúšťať kyselinu močovú. Preto sa môže použiť na neutralizáciu zápachu z mačacej značky. Nastrúhajte mydlo a pridajte do neho vodu, až kým sa nestane suspenziou. Produkt naneste na škvrnu a opatrne utesnite kefou.
 • Z lekárničky odoberte jód, rozpustite 20 kvapiek v 500 gramoch vody a ošetrite škvrnou.
 • Soľ je dobrý sorbent, schopný absorbovať pachy a vlhkosť. Nalejte na škvrnu silnou vrstvou a nechajte pôsobiť 20 - 30 minút, potom vyčistite pomocou vysávača.

Nepokúšajte sa zvládnuť označenie mačky s bielidlom alebo amoniakom. Situácia to len zhorší. Vôňa začne ešte silnejšia a okrem toho tieto látky môžu pokaziť koberec.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo mačky nejdú do zásobníka a sú označené v celom byte. Ak ich poznáte, môžete prijať vhodné opatrenia, ktoré pomôžu tento problém vyriešiť.

 1. Mačky sú veľmi čisté zvieratá. Možno vaše domáce zviera odmieta používať zásobník, pretože nie je dostatočne čistý. Tento problém je vyriešený jednoducho - pravidelne vymieňajte plnivo a umyte podnos.
 2. Mačky milujú označovanie na odľahlých miestach. Možno nie je podnos príliš dobre umiestnený (napríklad v kúpeľni, kde je práčka hlučná). Pokúste sa zmeniť usporiadanie na miesto, kde by mačka mohla odísť do dôchodku.
 3. Ak domáce zvieratá označia územie, zápach môže byť ešte silnejší a nepríjemnejší. Okrem toho sa pri takýchto účinkoch moč nedostane do kaluže, ale nastrieka sa na povrch. Výsledkom je, že tekutina sa rýchlo absorbuje do koberca a táto škvrna sa bude ťažšie odstraňovať. Aby sa zbavila mačka tohto zvyku, musí byť zrelý jedinec sterilizovaný.

 4. Stáva sa, že zanechávajú štítky a vykastrované zvieratá. To môže byť príznakom rôznych chorôb. Takéto zviera musí byť predložené veterinárovi. Uskutoční prieskum a ak zistí zdravotný problém, opíše liečbu. Možno to pomôže odstrániť príčinu tohto správania.
 5. Niekedy sú mačky dosť citlivé. Ak sa im niečo nepáči, začnú sa značiť na kobercoch alebo dokonca na topánkach. Tu musí majiteľ nájsť dôvod, prečo sa mačka začala správať týmto spôsobom, a pokiaľ je to možné, odstrániť ju.

Niekedy aj najmladší miláčikovia môžu nechať kaluže na koberci. Opatrne liečte tento incident, pokúste sa pochopiť dôvody a nedovoľte, aby sa toto správanie stalo zvykom.

Pin
Send
Share
Send
Send