Užitočné nápady

Tekuté guľôčkové pero? Myjeme sa doma

Pin
Send
Share
Send
Send


Guľôčkové perá môžu na odevoch zanechať nielen pomlčky, ale aj celé škvrny. Na odstránenie následkov tejto nepríjemnosti môžete použiť priemyselné chemikálie aj metódy pre domácnosť. Existuje ich veľa, môžete si vybrať akýkoľvek vhodný pre svoju látku. Ďalšou nespornou výhodou takýchto metód - dostupné nástroje, ktoré sa používajú na odstraňovanie škvŕn, je takmer v každej domácnosti. Pozrime sa, ako a ako odstrániť škvrny od atramentu z oblečenia.

Pravidlá odstraňovania čerstvých škvŕn atramentu

Hneď ako zistíte na vašom oblečení čerstvú škvrnu od atramentu, mali by ste okamžite urobiť kroky na jeho odstránenie. Potom je pravdepodobnosť úplného odstránenia oveľa vyššia. Poradie krokov v tejto situácii je takéto:

 1. Znečistený odev vyzlečte a škvrnu vysajte suchou handrou. Musíme konať opatrne, aby sme atrament nevtierali do tkaniny.
 2. Aby sa zabránilo rozšíreniu, rozliate na kontaminovanú oblasť akýkoľvek prášok, ktorý môže fungovať ako sorbent (napríklad škrob, prášok, drvená krieda alebo mastenec). Po piatich minútach ich vyhoďte a oblečte si škvrnu papierovou obrúskou.
 3. Znečistené odevy rozložte na stôl, prikryte ho bielym papierom a posypte sorbentom (absorbuje atrament a náradie).
 4. Ponorte kozmetický vatový tampón do vybraného odstraňovača škvŕn a škvrnu spracujte jemným blotovacím pohybom. Aby sa predišlo jeho rozšíreniu, je potrebné konať od okraja k stredu. Kontaminovanú oblasť nie je potrebné trieť rôznymi smermi. Týmto spôsobom môžu byť farby ešte pevnejšie zabudované do textilných vlákien.
 5. Kozmetický disk pravidelne obmieňajte na čerstvý.
 6. Po predbežnom vyčistení by ste mali odev umyť na písacom stroji vrátane režimu vhodného pre daný druh látky.
 7. Ak sa rozhodnete prádlo pred praním prať, nepridávajte do nádrže príliš horúcu vodu, pretože na tkaninách sa môže usadiť atrament. Na tieto účely použite teplú alebo studenú vodu.

Použitie odstraňovača škvŕn nie je vôbec ťažké. Stačí, keď máte po ruke nejakú vodu (pokiaľ možno teplú). Navlhčite škvrnu a utrite ju ceruzkou, aby sa vytvorila pena. Počkajte asi 15 minút a potom odstráňte zvyšky nečistôt a vody vodou alebo navlhčenou utierkou. V prípade škvŕn, ktoré už boli zaschnuté, zvýšte expozičnú dobu ceruzky asi na dve hodiny. V prípade potreby sa postup odstránenia kontaminantov môže zopakovať. Ak sa chcete zbaviť škvŕn na odevoch vyrobených z citlivého materiálu, neotierajte ich ceruzkou. Je lepšie vziať špongiu, napeniť agenta a aplikovať ho na problémovú oblasť. Mali by ste sa zaoberať aj vlnenými výrobkami. Tým sa ušetrí oblečenie z tvorby peliet. Odstraňovač škvŕn pomôže pri odstraňovaní kontaminácie z potravín, krvi, markerov.

Aj keď ceruzka funguje pred jej použitím veľmi jemne, mali by ste sa ubezpečiť, že nepoškodí vaše oblečenie (niekedy môže látka vyblednúť). Na tento účel otestujte nástroj na nenápadnom mieste.

2. Aby sa znížilo množstvo blotov, bude fungovať dobre kyslíkové bielidlo. Pred použitím si prečítajte pokyny k vybranému nástroju. Tam by sa malo podrobne opísať, pre aké druhy tkanín je určený, s akým znečistením toto bielidlo, dávkovanie a spôsob aplikácie zvládnu. Ak prísne dodržiavate odporúčania výrobcu, môžete sa zbaviť škvŕn atramentu bez straty kvality oblečenia.

3. Existujú rôzne nástroje určené na odstránenie takých špecifických kontaminantov, ako sú stopy z atramentového pera, fixky alebo farby (napríklad „SC Gel“ alebo „Expert Pen a atrament Dr.Beckmann“).

Výber domácich metód na riešenie škvŕn je veľmi široký. A na rozdiel od domácich chemikálií v domácnosti, improvizované prostriedky na odstránenie zložitých nečistôt nájdete v ktorejkoľvek domácnosti. Zvážte, čo môžete použiť, ak sa na šatách náhle objaví stopa atramentu.

Alkohol a kvapaliny obsahujúce alkohol (ktoré obsahujú najmenej 40% alkoholu) sú ideálne na odstránenie atramentu. Môžete si vziať amoniak, lekársky alkohol alebo kolín. Alkohol pomôže vyrovnať sa nielen so škvrnami z pera, ale so stopami markerov. Okrem toho sa dá použiť na rôzne povrchy - látky, výrobky z imitácie kože, plasty, sklo atď. Aby ste sa zbavili atramentového škvrny, musíte postupovať nasledovne:

 • Vezmite pár kozmetických vatových vankúšikov, navlhčite ich vo vybranej tekutine a umiestnite na škvrnu na oboch stranách.
 • Po tom, čo kozmetické disky zhromaždili atrament, mali by byť vymenené za čerstvé, navlhčené tiež alkoholom.
 • Akonáhle sa atrament už neabsorbuje, zoberte čistú vatovú vložku, namočte ju do alkoholu a jemne spracujte škvrnu od okrajov do stredu.
 • Pri mimoriadne silnom znečistení môžete problémovú oblasť navlhčiť peroxidom vodíka a po piatich minútach opláchnite odev pod tečúcou vodou.
 • Nakoniec produkt umyte na písacom stroji vo vhodnom režime.

Valeriánska tinktúra K dispozícii je takmer každá domáca súprava. Je veľmi účinný v boji proti atramentovým škvrnám a navyše je pre látku úplne bezpečný. Aby sa takéto komplexné kontaminanty odstránili pomocou valeriánskej tinktúry, je potrebné postupovať podobne ako pri alkohole. Bavlnené vankúšiky navlhčené týmto nástrojom absorbujú takmer všetok atrament a potom zvyšky znečistenia odstránia. Valerián má veľmi zvláštnu vôňu. Preto je potrebné odev po vyčistení prať.

mlieko Škvrny z atramentu môžete odstrániť z ktorejkoľvek najcitlivejšej látky (hodváb alebo vlna) bez obáv z jej kazenia. Aby sa mlieko mohlo použiť, musí sa zohriať a potom tam vložiť kontaminovanú oblasť odevu asi 30 minút. Po namočení môžete bielizeň vyperť.

Kyslé mlieko - Ďalší produkt mliekarenského priemyslu, ktorý sa dá spracovať na atramentové škvrny. Tento hustý nápoj môžete vložiť priamo do problémovej oblasti. Doba expozície je najmenej 30 minút. Počas tohto obdobia jogurt absorbuje atrament. V práčke môžete prať ďalšie oblečenie.

horčica vhodné na odstránenie škvŕn z héliových pier. Stačí ho zmiešať s malým množstvom teplej vody a rozotrieť na škvrnu. Expozičná doba tohto nástroja - deň. Po uplynutí nastaveného času sa bielizeň vyperie.

Jedlá sóda veľmi účinný pri odstraňovaní škvŕn. Ale ak sa rozhodnete použiť na odstránenie atramentu, mali by ste vedieť, že sódu nie je možné použiť na výrobky vyrobené z prírodného hodvábu alebo vlny. Ak sa uvoľnia do alkalického média, môžu sa zdeformovať. Ak sa chcete zbaviť škvŕn pomocou sódy, postupujte takto:

 • Sodu s vodou zmiešajte do hustej kaše.
 • Aplikujte zmes na problémovú oblasť.
 • Po niekoľkých minútach umyte znečistenie tečúcou vodou a potom ho utrite mydlom.
 • Bielizeň umyte v písacom stroji.

ocot vhodný na odev vyrobený z akejkoľvek látky. Znečistenú oblasť v nej namočte a potom produkt umyte. Ak sú odevy vyrobené z materiálov, ako sú ľan, bavlna alebo pletenina, je potrebné zahriať ocot na 60 stupňov. Hodvábne a vlnené veci lepšie umyjú studený ocot. Tento spôsob odstránenia škvŕn je dobrý, pretože tkanina pri použití nestráca svoju farbu.

Zmes hydroperitónu, octu a manganistanu draselného Z bielych odevov môžete odstrániť škvrny od atramentu. Túto metódu je možné použiť, ak potrebujete veci iba bieliť. Túto zmes nemôžete použiť na spracovanie farebných textílií, pretože ich môže zafarbiť hydroponik. Na prácu potrebujete vatové tyčinky a dva nádoby. postup:

 • Vezmite jednu tabletu hydroperitu a rozpustite ju v 50 gramoch vody.
 • V inom hrnci zrieďte ocot niekoľkými kryštálmi manganistanu draselného. Správna koncentrácia sa dosiahne, keď je farba roztoku tmavofialová.
 • Naneste roztok octového atramentového farbiva (na to použite vatový tampón).
 • Teraz musíte položiť riešenie hydroperitu na vrchol. Odstráni fialovú farbu. Aby sa odevy mohli bieliť rovnomerne, môže sa tento roztok aplikovať na celý výrobok.
 • Opláchnite odev pod tečúcou vodou.

Ak u vás doma nemáte tablety hydroperoxidu, môžete namiesto roztoku založeného na ňom vziať peroxid vodíka.

zubná pasta vhodné na čistenie odevov z akejkoľvek tkaniny (na svetlé veci, ktoré potrebujete, aby ste si vzali bielu pastu). Stačí ho aplikovať na nečistoty a počkajte, kým nezaschne. Vložiť nemusíte ľutovať, vrstva by mala byť hrubá. Po tomto ošetrení sa náplasť zafarbí. Podobne sa na odstránenie škvŕn atramentu používa pena na pravidelné holenie.

glycerol často sa používa na odstránenie rôznych druhov nečistôt. Ak chcete z oblečenia odstrániť atrament, zoberte glycerín a naneste ho na škvrnu. Približná doba expozície je asi jedna hodina. Potom musíte opláchnuť slabý roztok stolovej soli a potom ho umyť mydlom. Na zvýšenie účinku pridajte do glycerínu alkohol.

Vínny ocot na potlačenie škvŕn atramentu možno použiť dvoma spôsobmi:

 1. Pripravte taký roztok: v dvoch litroch vody, pridajte 2 polievkové lyžice vinného octu a 1 čajovú lyžičku saponátu. Oblečte do nej oblečenie a po niekoľkých hodinách ich vyperte.
 2. Vínny ocot so škrobom zmiešajte s pastou. Produkt naneste na škvrnu a nechajte, kým škvrna nezmizne. Potom odev opláchnite a umyte ho na písacom stroji.

Ak si škvrnu nevšimnete okamžite a už sa jej podarilo zaschnúť, odstránenie bude mať prísnejšie metódy. Pred použitím jednej z nasledujúcich metód nezabudnite vyskúšať pripravenú zmes na malej časti látky, ktorá nezachytí oko.

Zmes alkoholu a acetónu (nariedené v pomere 1: 1) naneste na vysušenú škvrnu, počkajte niekoľko minút a dôkladne opláchnite predmet vodou. Táto metóda by sa nemala používať na výrobky vyrobené zo syntetických materiálov, semišu a koženky.

Zmes alkoholu a amoniaku (10% amoniak) sa získa zmiešaním zložiek v pomere 2: 1. Výsledný produkt naneste na škvrnu najviac dve minúty. Potom znečistenú oblasť utrite handrou navlhčenou v octe (neutralizuje pôsobenie amoniaku), zakryte mydlom a opláchnite čistou vodou. Pri práci s amoniakom je potrebné postupovať opatrne - miestnosť by mala byť dobre vetraná, pretože jej výpary môžu spôsobiť popálenie nosohltanu.

terpentín môže odstrániť škvrny od atramentu, ale nepoužíva sa pre všetky typy tkanín. Okrem toho to nie je príliš dobrý zápach a veci po takomto ošetrení sa musia umyť koncentrovanými aromatickými detergentmi. Ak chcete škvrnu odstrániť terpentínom, navlhčite do nej čistú handričku a nečistoty starostlivo očistite od okrajov po strednú časť. Kvôli vyššej účinnosti sa terpentín môže zmiešať s amoniakom.

Acetónový odstraňovač obsahujúci acetón,vhodné pre tkaniny, ktorých farba je odolná voči takýmto účinkom (prostriedky pred skúškou!). Táto látka môže odstrániť stopy nielen atramentu, ale aj markerov, hélia.

Materiály ako koža a vlna vyžadujú špeciálne ošetrenie. Pozrime sa, čo je potrebné urobiť, ak sa náhle také veci začnú rozmazávať atramentom.

1. Na odstránenie škvŕn z pokožky môžete použiť jednu z nasledujúcich metód:

 • Vezmite vazelínu alebo akýkoľvek mastný krém, naneste ho na škvrnu a počkajte 5 minút, potom zvyšky krému a atramentu vyčistite čistou handrou.
 • Nastriekajte lak na vlasy na kontaminovanú oblasť a potom ho utrite kozmetickým diskom. Tento postup sa musí opakovať toľkokrát, koľkokrát je to potrebné na úplné odstránenie škvŕn.
 • Jemne pomletú soľ premiešajte s citrónovou šťavou. Očistite škvrnu zmesou, trochu trieť a nechať niekoľko hodín. Potom vlhkou handrou odstráňte zvyšnú soľ, utrite dosucha a ošetrenú oblasť vyleštite vlnou handrou namočenou v terpentíne.
 • Naneste vrstvu glycerínu jednu hodinu. Po utieraní z ošetreného povrchu handrou.
 • Použite špeciálnu ceruzku určenú na ničenie atramentových škvŕn z koženého tovaru.

Nezabudnite, že škvrny od vecí z pravej kože nemôžu byť odstránené acetónom alebo inými prostriedkami, v ktorých sú obsiahnuté.

2. Na pranie vecí z vlny môžete použiť tieto nástroje:

 • Ocot.
 • Varené mlieko.
 • Tinktúra valeriána.
 • Glycerín.
 • Horčica.
 • Benzínové mydlo (môže sa nahradiť čisteným petrolejom). Produkt naneste na škvrnu, nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom ju umyte prostriedkom, ktorý sa používa na starostlivosť o vlnené textílie.

Atramentové škvrny z kvapkajúceho guličkového pera - komplexné znečistenie. Ale s istými znalosťami rôznych domácich a priemyselných odstraňovačov škvŕn ich môžete celkom efektívne zbaviť tým, že budete tráviť minimum času a úsilia.

Pin
Send
Share
Send
Send