Užitočné nápady

Spôsoby, ako vyčistiť koberec od hliny doma

Pin
Send
Share
Send
Send


Keď sú v dome malé deti, prilepená plastelína často zostáva na koberci aj po hre. Na jej odstránenie ženy v domácnosti často používajú také metódy, ako je mrazenie alebo naopak, žehlenie pomocou žehličky. Používajte alkohol, acetón, rozpúšťadlo alebo rastlinný olej. Všetko záleží na tom, ako je táto lepkavá hmota prilepená, koľko trie na koberci a ako dlho leží na hromade.

Napriek tomu je to povolanie modelovania, ktoré u dieťaťa rozvíja jemné motorické zručnosti, predstavivosť a tvorivé myslenie. Niekedy sa miestnosť jednoducho zmení na dielňu, kde deti s radosťou pripravia rôzne plastelíny. Ale aké nepríjemné je, keď sú všade na podlahe tieto lepkavé kúsky rôznych farieb. A ak na ne náhodou vstúpite, hlina sa vtiera pevne do koberca.

Preto je dôležité podrobne zvážiť základné metódy čistenia tejto lepivej hmoty.

Zloženie plastelíny

Aby sme vedeli, ako roztrhnúť plastelínu, ako odstrániť škvrnu, ktorá sa vytvorila z veľmi malého kúsku, je potrebné študovať jej zloženie. Spravidla je založený na íle, ktorý bol špeciálne vyčistený. Ďalej, aby bola elastická, sa hlina zmiešala s parafínom, voskom alebo tukom. Nevyhnutnou súčasťou sú farbivá, pretože ílové platne musia mať jasnú farbu.

Preto má škvrna tukovú štruktúru a ten istý parafín nám pomôže vyrovnať sa s takýmto škvrnom. Všetky použité metódy sú veľmi podobné metódam, ktoré používame pri zaobchádzaní s lepenou gumou.

Expozícia za studena

Máte šťastie, ak sa hlina v zime rozmazala. Potom stačí koberec vybrať v chlade, počkať, kým látka nestvrdne a potom zachytiť uviaznutú hmotu ostrým predmetom. V teplejších mesiacoch si môžete vziať kúsky ľadu a uložiť škvrnu. Počkajte, kým kúsky nezmrznú, a tiež ich odlúpte z zdriemnutia. Ľad by sa však mal umiestniť do plastového vrecka, aby voda pri tavení neklesla na ílovú hmotu. Uchovávajte takýto vak na špinavom mieste, ktorý by nemal prekročiť 20 minút.

V prípade veľmi mastného ílu sa na hromade môžu objaviť viacfarebné škvrny. Ak sa ich chcete zbaviť, je potrebné vziať si gázový tampón alebo kúsok bavlny, navlhčiť liehom a utrieť špinavé miesta. Smer trenia by mal smerovať od okraja miesta do jeho stredu.

Alkoholové tinktúry sú veľkými pomocníkmi v boji proti stopám značkovačov, atramentov a značkovačov.

Z chemických prípravkov sa osvedčil sprej ICEMIX, ktorý má chladiace vlastnosti. Prúd tohto nástroja sa privádza do prilepenej hmoty a už zmrazená hlina sa dá ľahko odstrániť nožom.

Podobné vlastnosti majú také prostriedky: „Odstraňovače žuvacích gúm“, Swiss Pramol GUMEX a „ANTI-GUM“. S kontaminantami, ktoré zostali po živici, lepidle, bitúmeni a ílu, odvádzajú dobrú prácu.

Základné pravidlá používania takýchto rozprašovačov a roztokov sú stanovené v priložených pokynoch, ktoré by sa mali dôkladne preštudovať.

čistenie železa

Ak sa dieťaťu podarilo dobre pritlačiť hrudky plastelíny na koberec, t.j. rukami si nemôžete vziať čokoľvek, chlad nie je schopný túto úlohu zvládnuť. Preto potrebujeme horúci spôsob, ako odstrániť škvrny: žehlenie ľahkou bavlnenou tkaninou.

Kroky čistenia horúcou žehličkou:

 1. Koberec alebo koberec položte na rovný povrch tak, aby škvrna bola na vrchu.
 2. Vezmite niekoľko kúskov bielej látky, 2 z nich vložte na koberec tesne pod škvrnu. A ďalšie 2 - vpravo hore na rozmazanú hlinu.
 3. Zahrejte železo na termostat na 1 alebo 2 stupne a obrúsky nažehlite malým tlakom.
 4. Hneď ako sa látka zašpiní a lepí sa na ňu hlinená hlina, zmení sa na novú.
 5. Zvyšok hmoty odstránený alkoholom.

Varovanie! Pred začatím tohto čistenia sa musíte presvedčiť, či sa hromada nelepí na žehličku a či sa neroztopí. Vyskúšajte to vyžehlením malej časti koberca na nenápadnom mieste. Na koberce na báze lepidla je zakázané používať žehličku, inak môže byť výrobok vyhodený!

Lúpanie rastlinným olejom

Táto metóda funguje dobre, ale jej nevýhodou je, že po tomto postupe bude potrebné koberec umyť. Môže to pomôcť umývať riad.

Kroky na odstránenie olejových škvŕn:

 1. Z hromady odstráňte všetku hlinu, ktorá sa môže odtrhnúť.
 2. Ponorte kúsok látky svetlej farby do slnečnicového oleja a znečistené miesto utrite.
 3. Plastelíny sa valia do hrčiek a dajú sa ľahko vyčistiť pomocou vysávača alebo pravidelného metla.
 4. Mastné miesto očistite tekutinou, ktorú používame na čistenie riadu.

Slnečnicový olej je natoľko účinný, že pomáha odstraňovať kúsky žuvačky z detských vlasov. Celý postup odstránenia spočíva v navlhčení lepiacej gumy olejom, postupnom lepení a umývaní vlasov.

Čistenie oleja

Tieto metódy sú samozrejme účinné, ale majú mnoho nedostatkov. Ženy v domácnosti sa všeobecne snažia používať benzín, benzín alebo jednoduchý acetón, niekedy sa snažia použiť odstraňovač laku na nechty. Všetky majú výraznú nepríjemnú vôňu, ktorá môže spôsobiť otravu.

Preto je pred otvorením plastelínovej hmoty takýmito tekutinami potrebné otvoriť dvere a okná a odstrániť deti a zvieratá z miestnosti. Teraz môžete pristúpiť k manipulácii:

 1. Skontrolovať. Určite, či sa váš koberec nebude zhodiť alebo či sa kazy z týchto tekutín zhoršujú. Aplikujte roztok na malú plochu koberca a pozorne naň pozrite. Ak si všimnete zmeny farby alebo zloženia, je zakázané používať tieto tekutiny.
 2. Aplikácie. Na špinavé miesto naneste špongiu namočenú v benzíne. Počkajte asi 20 minút.
 3. Mazanie. Suchou handrou sa pokúste odstrániť všetky zvyšky priľnutej hmoty. Konajte postupne a pohybujte sa od okrajov do stredu miesta.
 4. Wash. Po týchto akciách škvrnu vyčistite špongiou a mydlom, až kým nezmizne úplne. Potom koberec opláchnite čistou vodou.

Handgum: najťažšie rafinovaná hlina

Táto žuvačka si u detí získava stále väčšiu obľubu. Hlinitá hmota mení zloženie hlinky v závislosti od jej zohrievania v rukách a sily, ktorú používajú deti, pri jej tvorbe. Ale ak sa Handgum dostane do hromady kobercov, je oveľa ťažšie vyčistiť ho ako obyčajná hlina.

V takom prípade musíte poznať jeden šikovný spôsob, ktorý je vhodný na odevy, ktoré dostali kúsky tejto gumy, a na koberec.

Najprv oblečenie. Pretože v zložení tohto materiálu je silikón, pokúsime sa toto škvrny vyčistiť stieračom automobilu alebo izopropylalkoholom. Najprv sa pokúste odstrániť zvyšky inteligentnej hliny, pokiaľ je to možné. Potom vylejte škvrnu stieračom alebo izopropylalkoholom. Čakáme 5 - 10 minút. Roztok je schopný rýchlo roztaviť Handgum. Ohybná hmota sa odstráni iba pomocou svetlo sfarbenej textílie.

Odstránenie tejto plastickej hmoty z hromady koberca si vyžaduje viac času a úsilia, pretože táto lepkavá páska sa rozšírila a prenikla až k samotnému základu koberca. A k vnútorným vláknam je veľmi ťažké dosiahnuť.

Postup čistenia:

 1. Otočíme koberec naruby a čakáme, kým sa celá hlina nezloží.
 2. Rozložili sme všetko, čo môžeme z hromady odstrániť.
 3. Miesto kontaminácie položíme pohár s alkoholom a miesto, kde sa vytvorila špinavá škvrna, namočíme. Po 5 minútach sme túto stránku zabrzdili. Roztopená plastelína by mala pomaly odtekať do misky.
 4. Otočte koberec. Zvyšky ďasna čistíme zubnou kefkou, ktorú pravidelne namočíme do mydlového roztoku.

Varovanie! Stierače pre automobily a izopropylalkohol nie je možné čistiť na báze syntetických materiálov, pretože roztoky môžu poškodiť hromadu. Potom bude táto vec beznádejne chybná. V takom prípade môžu pomôcť iba čistiace prostriedky. Iba vedia, ako s takýmto znečistením profesionálne bojovať. Pri čistení koberca nezabudnite povedať, že koberec je špinavý Handgum.

Pin
Send
Share
Send
Send