Užitočné nápady

Bielené nažltlé plastové rámy

Pin
Send
Share
Send
Send


Na vrátenie pôvodnej belosti na plastové povrchy okien môžete použiť rôzne prostriedky. Môže to byť bežné mydlové riešenie alebo profesionálny priemyselný čistiaci prostriedok. Ďalej zvážime, čo je možné a čo je absolútne nemožné čistiť PVC okná.

Bohužiaľ, belosť plastových okien nie je večná. Čoskoro po inštalácii môžete vidieť, že farba plastu sa zmení na žltú. Dôvodov môže byť veľa:

 1. Ak máte nainštalované okno nízkej kvality, farba sa môže zmeniť. Možno, že pri výrobe profilu bola zlomená technológia. Zloženie plastu, z ktorého sú vyrobené PVC okná, obsahuje mnoho komponentov navrhnutých tak, aby zodpovedali za trvanlivosť a zachovanie farby. Jednou z týchto látok je oxid titaničitý, ktorý dáva plastu bielu farbu. Okrem toho sú súčasťou PVC špeciálne stabilizátory. Sú potrebné na ochranu profilu pred vystavením ultrafialovému žiareniu. Vďaka týmto stabilizátorom plast nezožltne a nezmizne pod slnečným žiarením. Ak na výrobu okna vezmeme suroviny nízkej kvality, plastová okenná parapet a rámy sa po 3 - 4 rokoch začnú meniť.

 2. Nepriaznivé poveternostné podmienky tiež nepriaznivo ovplyvňujú farbu a integritu plastových okien. V dôsledku náhlych zmien teploty sa môžu vlastnosti polyméru zmeniť. Výsledkom je, že nielen žltne, ale aj praskne. Toto sa zvyčajne stáva pri lacných oknách vyrobených z nekvalitných surovín.
 3. Najbežnejšou zmenou farby sú okná inštalované v kuchyni. Na nich sa usadzujú sadze zo spáleného jedla. Pretože kuchyňa má extraktor, je často tu usporiadaný priestor pre fajčiarov. Potom sa cigaretový dym usadí aj na plastu. Tieto nečistoty sa dajú čistiť, je možné s nimi manipulovať pomocou bežnej mydlovej vody.
 4. Ak nie sú plastové okná správne ošetrené, môžu zmeniť farbu. Plast v žiadnom prípade nemôže čistiť silnými abrazívami alebo látkami obsahujúcimi kyslú alebo lúhovú zásadu. Ich použitie môže poškodiť povrch, lesk zmizne a farba plastu zožltne.

Ak chcete, aby bolo okno opäť biele, použite jednu z nasledujúcich metód:

 1. Na čistenie pripravte mydlový roztok pomocou nástrojov, ako je tekutina na umývanie riadu, bežný prací prostriedok alebo mydlo. Tieto látky nepoškodzujú plastový povlak. Okrem toho budete potrebovať špongiu alebo mäkkú handričku, najlepšie mikrovlákno. Vybraný čistiaci prostriedok rozpustite vo vode, naneste ho na povrch špongiou a trite, pričom osobitnú pozornosť venujte najviac kontaminovaným oblastiam. Zvyšky a nečistoty očistite čistou vodou a handrou. Ak nie ste spokojní s výsledkom, môžete znova použiť čistiaci roztok a nechať ho pôsobiť 30 minút, čím sa môžete zbaviť nečistôt, ako sú sadze, žlté škvrny cigaretového dymu, mastné usadeniny a iné.
 2. Plastové parapety sa môžu čistiť pomocou takých prostriedkov, ako je amoniak alebo lekársky alkohol, tekuté bielidlo, peroxid vodíka. Vezmite čistú handričku a navlhčite ju vo vybranom nástroji. Prejdite po všetkých plastových povrchoch okna a zvyšok odstráňte vlhkou handrou. Použitím tekutého amoniaku sa dokonca môžete zbaviť plesní na oknách, ak sú.
 3. Ďalším spôsobom, ktorým môžete vrátiť bielu farbu plastu, je zmes práškového bielidla s perhydrolom (tieto látky budú potrebovať jednu polievkovú lyžicu). Rozpustite ich v 500 gramoch studenej vody a potom ich naneste na povrch parapetu. Opatrne otrite všetky kontaminované oblasti a opláchnite čistou vodou a handrou. Ak je to potrebné, akcie sa môžu opakovať.

Napriek tomu, že všetky tieto metódy sú pre PVC okná bezpečné, je ešte pred prácou vhodné otestovať zvolený čistiaci prostriedok v malej a málo viditeľnej oblasti.

Plastové okná je možné usporiadať pomocou domácich chemikálií. V železiarňach nájdete niekoľko typov takýchto fondov.

1. „Fenozol“ je celá súprava na čistenie a starostlivosť o plastové okná. Prostriedky vstupujúce do neho majú antibakteriálny účinok. Sú schopné odstrániť statickú elektrinu, ktorá prispieva k menšiemu hromadeniu prachu, nespôsobuje podráždenie pri kontakte s pokožkou rúk a je vyrobená z biologicky odbúrateľných materiálov.

Na preventívne účely sa má „fenozol“ používať dvakrát ročne. Takže si môžete zachovať belosť svojich okien a tiež udržiavať v perfektnom poradí gumové tesnenia a doplnky. Prostriedky zahrnuté v súprave:

 • FENOSOL (objem 100 ml) - nástroj určený na starostlivosť o PVC a hliníkové profily. Vo svojom zložení nie sú žiadne abrazívne látky. FENOSOL má antistatický účinok. Čistiaci prostriedok sa nanáša na umelohmotné povrchy, trochu sa trie a potom sa umyje čistou navlhčenou tkaninou.
 • FENOFLEX (objem 50 ml) - prípravok na ošetrenie tuleňov. Tepelná a zvuková izolácia vašich okien závisí od nich. Pravidelná údržba vo forme maziva na jar a na jeseň pomôže predĺžiť ich životnosť.
 • FENOSOL (objem 20 ml) - mazivo určené na starostlivosť o okenné kovanie. Chráni kovové časti pred predčasnou koróziou, umožňuje udržiavať mobilitu mechanizmov. Tento produkt je bez zápachu, neobsahuje kyseliny a živice.

2. Ďalší nástroj, ktorý je možné použiť na plastové okná - „COSMOFEN 20“. Tento čistič je veľmi agresívny, odstraňuje zložité nečistoty a žltnutie a ničí tenkú vrstvu plastu. Existuje niekoľko typov týchto činidiel, ktoré sa líšia mierou svojho dopadu na povrch. Čím menšie číslo je uvedené za menom, tým je látka agresívnejšia. Napríklad „COSMOFEN 5“ je veľmi silné rozpúšťadlo. Môže sa použiť iba na odstránenie rôznych poškodení z plastového povrchu (ako sú škrabance alebo malé praskliny). Ak chcete vrátiť plastovú bielu farbu, musíte si vybrať rozpúšťadlo s číslom 20 a použiť ho nie viac ako jedenkrát, maximálne dvakrát ročne. Okrem tohto náradia môžu byť plastové povlaky ošetrené rozpúšťadlami ako „Biely alkohol“ alebo „Defender 30504“.

Pred aplikáciou vybraného čistiaceho prostriedku musí byť okno dôkladne očistené (použite na to mydlový roztok).

Aj keď priemyselné prostriedky nepomohli v boji proti zažltnutému profilu, bolo by možné okno usporiadať maľovaním. Použite špeciálnu farbu, ktorá sa vyrába pre plastové nátery. Vhodné sú tiež nitro-farby alebo autoenamely.

Tento gél je veľmi účinný. Je určený na čistenie rôznych plastových povrchov, vhodných ako pre rámy okien a parapety z PVC, tak pre kancelárske vybavenie. Gél "Retrobright" je schopný zvládnuť odolné znečistenie, takže ho možno použiť na čistenie starých okien.

Na prípravu tohto nástroja budete potrebovať:

 • Priemyselný čistiaci prostriedok Vanish OXI Action.
 • 100 gramov peroxidu vodíka (koncentrácia 32%). Tento liek nemôžete kúpiť v bežnej lekárni. Vyhľadajte to v obchodoch, ktoré predávajú rôzne chemikálie. V štipku je možné objednať 32% peroxid online.
 • 200 gramov vody.
 • 4 lyžičky škrobu (môžete si vziať zemiaky alebo kukuricu).
 • Malé riady, dózy, nie kovová lyžička.
 • Pri čistení okien budete potrebovať jedlo a lepiacu pásku.

Predtým, ako začnete pripravovať gél, noste gumené rukavice pre domácnosť, aby ste zabránili popáleniu koncentrovaným peroxidom.

Postup prípravy gélu:

 1. Tekutinu Vanish OXI Action rozpustite v 25 ml teplej vody.
 2. V 100 gramoch studenej vody rozrieďte všetok škrob a potom ho nalejte do ponorky horúcou vodou (75 gramov).
 3. Pri miernom ohni za stáleho miešania uveďte zmes do stavu krupice. Potom ju vložte do pohára.
 4. Pridá sa peroxid vodíka a dôkladne sa premieša.
 5. Nakoniec do zmesi vstúpi Vanish zriedená vodou. Gél je pripravený.

Na očistenie plastových častí okna pomocou pripraveného gélu je potrebné naniesť ho štetcom a prikryť lepiacou fóliou navrchu. Ak vyčistíte zvislý povrch, fólia bude musieť byť pripevnená páskou. Je to potrebné, pretože doba vystavenia gélu je asi 12 hodín a použitá kompozícia by mala byť chránená pred vyschnutím. Tento produkt netoleruje vystavenie ultrafialovému žiareniu. Preto by sa mal naniesť na okná večer a mal by zostať celú noc.

Žltnuté plastové profily kazia vzhľad aj tej najčistejšej miestnosti. Preto je potrebné zvoliť kvalitné okná a pravidelne sa o ne starať.

Pin
Send
Share
Send
Send