Užitočné nápady

Zbavíme sa nepríjemných zápachov v byte

Pin
Send
Share
Send
Send


V byte chcete vždy príjemnú sviežu vôňu. Bohužiaľ to však nie vždy funguje. Príčiny nepríjemných zápachov môžu byť mnohé, takže bude užitočné vedieť, ako sa ich zbaviť.

Najčastejšie príčiny nepríjemných zápachov:

 1. Silná vlhkosť (najmä v kúpeľniach), v dôsledku ktorej sa objaví pleseň a vôňa tesnosti.
 2. Pokazené jedlo (zápach môže pochádzať z koša alebo z chladničky).
 3. Tabakový dym.
 4. Rôzne druhy hmyzu (napríklad chyby majú veľmi špecifický zápach).
 5. Domáce zvieratá (vôňa vlny, stajne, klietky, postele).
 6. Kanalizačné otvory.
 7. Prítomnosť starších alebo lôžkových pacientov v dome.
 8. Prítomnosť starého nábytku, nevyhnutnosť v skriniach.

Najmokrejším miestom v byte je kúpeľňa. To je miesto, kde sa často stretnete s takým problémom, ako je pleseň. Spôsobuje nielen nepríjemný zápach. Vzhľadom k tomu, že spóry plesní sa ľahko dostanú do ľudského dýchacieho systému, môže spôsobiť množstvo chorôb - sú to choroby dýchacích ciest, alergie, znížená imunita.

Aby sa predišlo plesniam, je potrebné kontrolovať úroveň vlhkosti v byte. Postupujte podľa niekoľkých pravidiel:

 1. Suché oblečenie by malo byť na čerstvom vzduchu.
 2. Po umytí okamžite nezatvorte dvierka bubna - práčku nechajte úplne vyschnúť.
 3. Dajte do poriadku všetky inštalatérske práce.
 4. Odvetranie v kúpeľni musí byť vybavené núteným vetraním.
 5. Ak to nie je nikto, nezatvárajte dobre dvere.
 6. Pravidelne vetrajte byt.
 7. Keď uhlové umiestnenie bytu stojí za to premýšľať o izolácii vonkajších stien.
 8. Ak si všimnete, že niektoré veci sú vlhké, mali by sa vysušiť a všetky police skriniek, v ktorých boli uskladnené, by sa mali utrieť dosucha a vetrať.
 9. Ak sa pleseň objaví na rôznych povrchoch, nezabudnite ich vyčistiť špeciálnymi nástrojmi. Môže to byť „Odorgone Professional for home“ - nástroj, ktorý sa dá použiť ako v boji proti plesniam, tak s pachami rôzneho pôvodu (z cigariet, domácich miláčikov atď.). Okrem toho v boji proti plesniam môžete použiť bielidlo obsahujúce chlór a kyslík.

Z práčky, ktorá sa objavila plesňou, vychádza charakteristický nepríjemný zápach, aby sa ju zbavila, musí byť práčka dôkladne opláchnutá. Za týmto účelom odstráňte vypúšťaciu hadicu a prívodnú hadicu, ako aj filter. Opláchnite všetky tieto časti chlórovým bielidlom alebo sódou. Zvláštnu pozornosť venujte oblasti pod gumovým zhutňovačom, pretože tu dochádza k akumulácii vody, ktorá môže byť zdrojom nepríjemného zápachu. Po umytí odnímateľných častí je potrebné ich znovu pripevniť k písaciemu stroju a odviezť pri najvyššej teplote kyselinou citrónovou (4 - 5 balení sa naleje do nádoby na prací prostriedok).

Prítomnosť zvieraťa v dome môže byť často identifikovaná dosť ostrým zápachom. A ak si ho majitelia v priebehu času jednoducho nevšimnú, potom zvonku, ktorý vstúpil do domu so zvieratami, nebude príjemné cítiť ho. Ak chcete odvážne pozvať hostí do svojho domu, bez strachu z ich vystrašenia špecifickou vôňou, môžete použiť rôzne prípravky (chemické alebo biologické), ktoré pomôžu udržať vzduch príjemným a čerstvým. Chemikálie si môžete kúpiť v železiarňach. Sú to univerzálne akcie a pomôžu vyrovnať sa nielen s vôňou zvierat, ale aj s inými nepríjemnými zápachmi. Biologické prípravky sú týchto typov:

 1. S enzýmami. Sú to veterinárne lieky. Ich princípom pôsobenia je rozklad organických zvyškov na zlúčeniny bez zápachu. Sú úplne bezpečné pre ľudí i zvieratá. Pomocou týchto nástrojov môžete umývať podnosy a klietky. Enzýmové prípravky sú účinné v boji proti škvrnám z výkalov a iných organických látok. Môžete si ich kúpiť v takmer každom obchode so zvieratami.
 2. Účinné mikroorganizmy (skrátene EM lieky). Na trhu sa objavili až donedávna, môžete si ich kúpiť v obchodoch, ktoré sa špecializujú na záhradné náradie. Princíp účinku je založený na práci symbiotickej mikroflóry, ako je kyselina mliečna a fotosyntetické baktérie, kvasinky, kvasiace huby atď. Užitočná mikroflóra (a väčšina z týchto mikroorganizmov je prítomná v ľudskom tele - na povrchu kože a v zažívacom trakte) vytesňuje škodlivé. Prípravky EM našli uplatnenie v rôznych oblastiach: vo veľkej miere sa používajú v poľnohospodárstve, na čistenie vody od rôznych nečistôt. Tieto výrobky sa môžu používať na čistenie a umývanie, ako aj na starostlivosť o pokožku.

Na vyčistenie domu pomocou EM liečiva sa musí riediť vodou (pomer 1: 500). Toto riešenie sa naleje do striekacej pištole a ošetrí sa ním akýkoľvek povrch: podlahy, čalúnený nábytok, vnútorné steny skriniek, koše, stoličky pre zvieratá, sanitárna keramika a chladnička. Ak potrebujete vyčistiť posteľnú bielizeň a kožušinové veci, po ošetrení prípravkom EM sa na 2 dni zabalia do plastového vrecka a potom sa dobre vysušia. Takéto čistenie nielen osvieži bielizeň a ušetrí byt od nepríjemného zápachu, ale tiež pomôže vyrovnať sa s plesňami a škodlivými mikroorganizmami.

Aby sme sa vyhli zápachom spojeným s prítomnosťou zvierat doma, nemali by sme zabudnúť na podnosy pre mačky - je potrebné včas zmeniť výplň.

V chladničke sa pravidelne objavuje nepríjemný zápach. K tomu môže dôjsť, ak výrobok leží na policiach príliš dlho a mal čas pokaziť sa. V takomto prípade musí byť chladnička vyložená z výrobkov, rozmrazená a dôkladne umyť. Na umývanie v chladničkách môžete použiť sódu, citrónovú šťavu, ocot alebo akýkoľvek komerčný čistiaci prostriedok. Po dôkladnom vyčistení a uschnutí chladničky je potrebné ju trochu odvzdušniť a až potom ju znova zapnúť. Aby sa zabránilo ďalšiemu výskytu nepríjemného zápachu, je potrebné častejšie vykonávať revíziu skladovaných výrobkov a tiež používať domáce vône. Môže ísť o plátky citróna, kávové zrná, rôzne bylinky. V železiarňach si môžete kúpiť špeciálne absorbéry zápachu určené pre chladničky. Dajú sa ľahko umiestniť na police a trvajú dlho - od 3 mesiacov do roku, v závislosti od počtu vymeniteľných kapsúl. Okrem čistiacich prostriedkov existujú špeciálne ionizátory vzduchu, ktoré pomáhajú bojovať proti plesniam a baktériám, čo predlžuje trvanlivosť vašich výrobkov.

Aby ste sa zbavili zápachu pochádzajúceho z koša, musí sa dôkladne vyčistiť pomocou produktov obsahujúcich chlór, prípravkov EM alebo akýchkoľvek prostriedkov na ničenie zápachu na báze enzýmov. Ak nepoužívate špeciálne vrecia na odpadky, musíte vedro po každom vyprázdnení umyť. Aby sa zápach z vedra neobjavil, je potrebné každý deň vyberať odpadky a vedro udržiavať zatvorené.

Kuchyňa je miestom, kde sa veľmi často vyskytujú silné pachy. A nie vždy sú príjemné - môže to byť zápach pálenia, rýb, tuku. A látkové čalúnenie kuchynských pohoviek a záclon ich ľahko absorbuje. Aby ste znížili intenzitu zápachu v kuchyni, mali by ste pri varení zapnúť kapotu a ak je to možné, otvoriť okno. Čalúnenie pohovky sa pravidelne čistí pomocou rôznych odstraňovačov zápachu. Záclony v kuchyni by sa mali prať častejšie ako v iných miestnostiach.

V priebehu času sa častice potravín, vlasov, nečistôt z práčky hromadia v kanalizačných potrubiach. Niekedy to môže spôsobiť korok, ktorý nielenže neprepúšťa vodu, ale tiež veľmi vonia. Preto by sa potrubia mali pravidelne čistiť. To sa dá dosiahnuť špeciálnymi prostriedkami, ako aj domácimi metódami, napríklad:

- Ak je doma balenie sódy, zoberte ho a do každej diery nalejte štvrtinu pohára. Najvyšší nalial jeden liter vriacej vody. Po 30 minútach je potrebné otvoriť horúcu vodu a po niekoľkých minútach konečne opláchnuť rúry.

- Nie každý má sódu, ale v každej kuchyni je ocot. Aby sa ho zbavilo nepríjemného zápachu z potrubí, ocot by sa mal zahriať a naliať do každej diery.

Nepriepustné kanalizácie môžu spôsobiť nepríjemný zápach. Na stenách toalety môže pestovať močový kameň, ktorý je zdrojom zápachu. Aby ste ho mohli odstrániť, musíte použiť špeciálny čistič na kyseliny alebo chlór určený na sanitárne práce. Takéto prostriedky sa aplikujú určitý čas (je to uvedené v pokynoch), takže močový kameň môže zmäknúť, po čom je povrch vyčistený kefou alebo tuhou kefou.

Ako viete, v dome, kde sú malé deti, sa veľa umývajú. Tým sa výrazne zvyšuje úroveň vlhkosti, čo môže viesť k tvorbe plesní. Okrem vlhkosti v týchto domoch existuje aj špecifická vôňa, ktorá sa vytvára kvôli tomu, že dieťa stále nevie, ako si vyrobiť vlastné veľké a malé veci na hrniec. Na zabránenie plesniam a udržanie čerstvého vzduchu môžete použiť niekoľko tipov:

 1. Ak nepoužívate plienky, znečistenú detskú plienku a plienku ihneď umyte.
 2. Sušte detské oblečenie najlepšie na čerstvom vzduchu.
 3. Pravidelne vetrajte byt - bude to mať nielen pozitívny vplyv na zdravie všetkých domácností, ale tiež bude odstraňovať nadmernú vlhkosť v miestnostiach. Optimálny režim vetrania je 15 minút každú hodinu.
 4. Hladinu vlhkosti regulujte vlhkomerom. Normálne by to malo byť medzi 40% a 60%.
 5. Ak sa hrniec už objavil v dome, mal by sa po každom použití nielen vyprázdniť, ale aj dôkladne umyť.
 6. Keď sa dieťa začne aktívne pohybovať po dome, je ťažké vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam na koberci alebo pohovke. Ak nájdete mokré škvrny, musíte ich okamžite ošetriť zápachom. Ak nie je k dispozícii, použite nasledujúcu metódu: kaluže odstráňte handrou alebo obrúskom, nalejte ocot a počkajte, kým škvrna neschne. Potom znečistenú oblasť vylejte sódou a navrch posypte peroxidom vodíka. Po dokončení reakcie odstráňte z koberca všetku sódu.

Vôňa tabaku je jednou z najsilnejších, môže viesť k bolesti hlavy, nevoľnosti a iným negatívnym reakciám. Obzvlášť ťažké je mať nefajčiarov. Preto, aby sa minimalizoval zápach cigariet, dym by mal byť na balkóne alebo blízko krytu. Popolník by mal byť pravidelne vyprázdňovaný a umývaný - nie až po naplnenie, ale po každom prerušení dymu. Rôzne ionizátory a čističe vzduchu však pomôžu v boji proti tabakovej vôni najlepšie zo všetkých.

Nazýva sa tiež „vôňa staroby“. Ale s ním je celkom možné bojovať. Ak chcete udržiavať čerstvý vzduch v byte, je potrebné miestnosť vetrať čo najčastejšie. Ak je to možné, záclony by mali byť otvorené, pretože slnečné svetlo pomôže predchádzať plesniam. Pre pacienta v lekárňach by ste si mali kúpiť plienky pre dospelých. S pomocou liekov EM sa dá ľahko sledovať čistota posteľnej bielizne a postelí. Môžu sa tiež použiť na ošetrenie pokožky pacienta, aby sa zabránilo tvorbe otlakov, ktoré spôsobujú nielen bolesť, ale sú tiež zdrojom nepríjemného zápachu. Na udržanie čerstvosti vzduchu je možné v miestnosti pacienta používať ionizátor a čistič vzduchu. Ďalším veľmi užitočným zariadením je ultrafialová lampa. Môže plniť rovnakú funkciu ako slnečné lúče - ničiť rôzne mikroorganizmy a plesňové spóry, ktoré nie sú škodlivé len pre zdravie, ale sú aj zdrojom nepríjemného zápachu. Používajte ultrafialovú lampu, ktorá by mala byť v miestnosti bez prítomnosti ľudí. Na dosiahnutie požadovaného efektu stačí zapnúť ho na 10 - 15 minút denne.

Ak sú uložené v skrinke veci, ktoré sú zriedka odstránené na svetlo, môže cítiť zápach. Aby ste sa toho zbavili, skrinka by mala byť úplne zadarmo. Musia prejsť všetky veci a tie, z ktorých vonia nepríjemne, umyť a dôkladne uschnúť. Samotná skrinka sa musí zvnútra umyť pomocou sódy alebo octu, potom sa utrie čistou navlhčenou tkaninou a vysuší sa. Po takomto čistení musí byť šatník riadne vetraný. Počas vetrania na police si môžete dať taniere so sódou alebo soľou - sú dobre absorbované cudzie pachy. Ak chcete pridať príchuť, môžete tiež dať nádobu na mletú kávu.

Teraz v predaji nájdete takzvané vrecúška s bylinkami, ako je levanduľa, šalvia atď. Na každú poličku môžete umiestniť vrecúško, aby veci dodávali príjemnú vôňu. A tak, aby nadbytočná vlhkosť neviedla k nečinnosti, do skrinky sa dá vložiť vrecko soli (bude sa musieť pravidelne meniť). Vďaka vytvoreniu príjemnej vône zvládne toaletné mydlo alebo fľašu parfému.

Ak pravidelne nakupujete odevy v použitom obchode, mali ste si všimnúť, že má špecifický zápach. Toto je vôňa chemikálií, ktoré sa používajú ako použité veci. Po zakúpení by ste mali takéto oblečenie namočiť na 3 hodiny do roztoku amoniaku (na jeho prípravu budete potrebovať 40 ml 10% amoniaku na vedro teplej vody). Po tom, čo v tomto roztoku ležia veci, sa vylisujú, sušia a potom sa umyjú v práčke v režime, ktorý je vhodný pre tento typ tkaniny. Pre príjemnú vôňu oblečenia môžete do bubna naliať špeciálne plákanie. Po umytí vecí je žiaduce vysušiť ich na čerstvom vzduchu.

V priebehu času je starý nábytok silne znečistený a má nepríjemný zápach. Ak nie je možné vymeniť čalúnenie, môžete ho vyčistiť pomocou odstraňovačov škvŕn. Na odstránenie zápachu použite roztok octu. Na prípravu pripravte 2 lyžice octu do 5 litrov vody. V tomto roztoku navlhčite starý povlak alebo veľkú látku, položte na čalúnenie a začnite ho vyraziť. Takže sa môžete zbaviť nielen zápachu, ale aj prachu, ktorý sa nahromadil v gauči. Ak vám takéto metódy nepomôžu, môžete zavolať na upratovaciu spoločnosť, ktorá doma s pomocou profesionálneho náradia kvalitne vyčistí váš nábytok.

Ak sa v byte usadil hmyz, potom sú nevyhnutné nepríjemné pachy. Takú špecifickú arómu je možné zbaviť iba úplným zničením ploštice domácej, švábov a iných zvierat.

Zbaviť sa švábov nie je také ťažké. Najskôr je potrebné v kuchyni priniesť dokonalý poriadok a naďalej ju udržiavať. Koniec koncov, práve kvôli zvyškom jedla na stole sa môžu objaviť umývadlá a odpadky šváby. Na ich úplné zničenie si môžete kúpiť akýkoľvek vhodný nástroj: pasce, pastelky, gély, rôzne jedy.

S mláďatami by sa vyrovnať nebolo také ľahké ako s švábmi. Chyby sú veľmi húževnaté, množia sa rýchlo a je ťažké ich odhaliť. Ak máte vo svojom byte jednodňové postele, najjednoduchším spôsobom je zavolať špecializovanú službu (SES), ktorá miestnosť podľa pravidiel správne spracuje.

Ak nemáte po ruke žiadne zakúpené položky alebo ste alergický na chémiu, môžete vždy použiť staré metódy. Sú dosť efektívne a nevyžadujú si špeciálne náklady:

 1. Ocot vždy pomôže vyrovnať sa s akýmkoľvek cudzím zápachom. Pridajte ju do vedra s vodou na vytieranie. A uteráky môžete navlhčiť slabým roztokom octu a zavesiť okolo bytu. Ocot neutralizuje nepríjemné pachy.
 2. Na odstránenie zápachu z povrchu koberca rozptýlite tenkú vrstvu soli alebo jedlej sódy - sú to vynikajúce sorbenty. O dve hodiny neskôr musí byť koberec vysávaný.
 3. Do každej miestnosti môžete umiestniť taniere s látkami, ktoré absorbujú zápach. Môže to byť soľ, sóda, tablety aktívneho uhlia alebo mletá káva.
 4. На кухне можно избавиться от запаха жареной пищи с помощью зерен кофе - положите их на сковородку и прокалите на огне.
 5. Еще один метод придания кухне приятного аромата - это воспользоваться стручком ванили. Им надо натереть противень и прогреть в духовке.
 6. У лаванды очень сильный и приятный запах. Эту траву можно разложить по мешочкам и разложить в шкафу.

 7. Букет свежих цветов может наполнить комнату свежим ароматом.
 8. Éterické oleje vybrané podľa vašej chuti a naliate do aróma lámp odstránia nepríjemný zápach a naplnia celú miestnosť sviežosťou.
 9. Pravidelné čistenie priestorov, včasné odstránenie odpadu a denná ventilácia pomôžu zabrániť nepríjemným zápachom.

Na udržanie príjemnej atmosféry v byte môžete použiť moderné technické vybavenie.

 1. Umývanie vzduchom Nielenže čistí vzduch, ale aj efektívne zvlhčuje. Princíp činnosti tohto zariadenia je založený na priechode vzduchu medzi rotujúcimi mokrými diskami (existuje niekoľko desiatok). Všetky malé zvyšky, ktoré sú v suspenzii, sa premyjú do špeciálnej nádrže naplnenej vodou a cez bočné otvory vystupuje vyčistený vlhký vzduch.
 2. Ionizátor vzduchu vytvára prúd záporne nabitých iónov. Vzduch v miestnosti, kde ionizátor pracuje, pripomína horu alebo more, vonia ako ozón, podobne ako po búrke. Okrem toho sú ióny schopné ničiť rôzne patogény. To všetko má pozitívny vplyv na zdravie ľudí žijúcich v byte.
 3. Ultrafialová lampa bude užitočná v každej domácnosti. Čistí vzduch od plesní, rôznych baktérií a iných mikroorganizmov. Ak počas epidémií pravidelne vykonávate ošetrenie priestorov pomocou UV lampy, môžete buď úplne zabrániť infekcii alebo výrazne zmierniť priebeh choroby.

Ak vezmete do úvahy všetky tieto odporúčania, môžete sa ľahko a efektívne zbaviť nepríjemných zápachov v byte.

Pin
Send
Share
Send
Send