Užitočné nápady

Ako môžem čistiť železo doma z mierky a zo stupnice?

Pin
Send
Share
Send
Send


Každá hostiteľka vie, že na železe sa často tvorí spodina a sadze, ktoré nielen ovplyvňujú vzhľad zariadenia, ale môžu dokonca poškodiť alebo zafarbiť veci.

Aby ste tomu zabránili, musíte dobre poznať pravidlá prevádzky žehličky a používať rôzne režimy pre určité typy tkanín.

Ako môžem čistiť žehličku doma?

Bohužiaľ, aj pri správnej prevádzke železa môže dôjsť k nájazdu kvôli tvrdosti vody a syntetických látok. Stupnica vo vnútri zariadenia a hrdza spôsobujú hosteske veľmi ťažkosti, takže žehlenie je časovo náročné a takmer nemožné. Toto železo môže zničiť všetky biele veci a všetky moderné a vylepšené prášky a saponáty sa nedokážu vyrovnať s hrozným znečistením. Nie každá rodina si môže zakaždým dovoliť kúpiť nový spotrebič pre domácnosť - je to nákladná a úplne nepotrebná úloha, pretože starú možno vyčistiť.

Je dôležité pamätať! Na žehlenie by hodváb a syntetické železo nemali byť príliš horúce a veci z vlny sa najlepšie žehlia, pričom sa na ne nanáša vlhká gáza.


Ak potrebujete žehličku očistiť od mierky a mierky, ale nemáte v byte žiadne špeciálne prostriedky, nemali by ste okamžite bežať do obchodu. Zariadenie môžete vyčistiť pomocou vecí, ktoré má každá dobrá žena v domácnosti po ruke:

 1. Ocot. Žehlička musí byť vypnutá, pretože sa tento nástroj rýchlo vyparuje. Použite ocot na navlhčenie hrubej handričky a jednoducho utrite špinavý povrch zariadenia. Kvôli rýchlejšiemu účinku by ste do nej mali pridať čpavok. Ak nedokážete čistiť žehličku prvýkrát, môžete ju mierne zohriať a až potom ju otrite handrou namočenou v octe. Pri použití tejto metódy by ste mali pochopiť, že vdychovanie výparov octu je zdraviu škodlivé, takže tento postup je najlepšie vykonať vonku alebo v garáži, prinajmenšom - doma, ale s úplne otvorenými oknami.
 2. Soľ. To veľmi pomôže zbaviť sa hrdze a povlaku na povrchu železa. Nalejte veľké množstvo soli na čistý papier alebo trstinu a rozotrite horúce zariadenie. Je potrebné si uvedomiť, že táto metóda môže poškodiť teflónom potiahnuté žehličky.
 3. Soľ s parafínom. Táto zmes dáva najlepší výsledok ako predchádzajúca. Urob to všetko rovnaké. Pomocou tejto metódy môžete ľahko odstrániť všetky nepravidelnosti a malé zárezy na žehličke. Nezabudnite, že je lepšie nepoužívať noviny v prípadoch 2 a 3, pretože tlačová farba môže zostať na žehličke.
 4. Peroxid vodíka. Navlhčite v nej kúsok bavlnenej vlny a potom povrch železa úplne utrite. Najdôležitejšia vec - nebudete cítiť nijaký nadmerný a nepríjemný zápach. Ak nemáte peroxid vodíka, môžete použiť odstraňovač laku na nechty alebo acetón.
 5. Kyselina citrónová. Zrieďte ju malým množstvom vody, namočte zbytočnú handričku do výsledného roztoku a vyleštite žehličku.

Ako čistiť naparovaciu žehličku vo vnútri z váhy doma?

Väčšina ľudí nevenuje pozornosť odporúčaniam výrobcov o vode, ktorá sa musí naliať do naparovacej žehličky. Musí sa destilovať, inak sa životnosť položky pre domácnosť značne skráti.

Z dôvodu zvyčajnej vody z kohútika vo vnútri zariadenia sa objavuje spodina, takže upchaté kanály vedú k výparom. Technika tak začína zanechávať škvrny na oblečení. Je veľmi výhodné, keď sú niektoré modely vybavené samočistením, takže sa nemusíte obávať normálnej činnosti zariadenia a integrity vecí, ale také žehličky sú drahé. Ak takéto elektrické zariadenie nemáte, nižšie uvádzame niekoľko tipov na čistenie stupnice vo vnútri:

 1. V malej panvici prevarte vodu a v nej zamiešajte kyselinu citrónovú, nalejte tekutinu do železa a zapnite ju na veľmi vysokú teplotu. Po zahriatí niekoľkokrát stlačte tlačidlo na uvoľnenie pary. Vypnite prístroj a počkajte, kým sa trochu nevychladne, zvyšok kyseliny citrónovej utrite papierovou utierkou. Táto metóda je vhodná pre ženy v domácnosti, ktoré majú vo vnútri železa veľmi malé množstvo.
 2. Žehličku dobre zohrejte, potom ju odpojte a bezpečne nainštalujte tak, aby bola podošva na vrchu. Nalejte niekoľko kvapiek „Cillit“ do vývodu pary a počkajte 10 minút. Neskôr vyčistite všetky nečistoty a dobre opláchnite železo.
 3. Ak po žehlení na bielizni dôjde k hrdzavým škvrnám, znamená to, že vám pomôže Antinakipín. Náradie by malo byť zriedené vodou a naliate do železa, vrátane do siete. Po zahriatí prístroj vypnite a nechajte pôsobiť 30 minút. Nakoniec železo dobre opláchnite proti hrdzi a vodnému kameňu.
 4. Varte vodu a do nej nalejte ocot. Vložte železo do umývadla alebo do širokej panvice a výslednú tekutinu nalejte na úroveň podošvy. Nechajte základňu zariadenia stáť niekoľko hodín. Po jemnom vyžehlení žehličky odstráňte z nej nečistoty.

Dôležitý bod! Nikdy nečistite žehličku kovovými kefami a materiálmi, ktoré môžu ľahko poškodiť jej povrch. Ochladené železo sa dá vyčistiť nylonovou žínkou a horúce železo froté a škrabkami na drevo.

Ako čistiť podrážku železa od sadzí doma?

Ak váš elektrický spotrebič začal zanechávať hnedé škvrny na oblečení, mali by ste ho určite vyčistiť. To sa deje veľmi jednoducho, oveľa ľahšie ako zalievanie kvetov a pribíjania. Najdôležitejšia vec je dostupnosť potrebných finančných prostriedkov a premýšľavý prístup k podnikaniu. Existuje niekoľko spôsobov, ako vyčistiť železo od sadzí doma:

 • Ak je železo v dobrom stave, ale na podrážke je malé množstvo sadzí, obyčajná zubná pasta sa s ňou dokáže vyrovnať. Musí sa trochu aplikovať na vlhkú handričku a utrieť zariadenie. Nakoniec žehliacu plochu vysušte a odstráňte všetky nečistoty.
 • Vynájdený vynikajúci vynález - ceruzka, pomocou ktorej môžete ľahko odstrániť uhlíkové usadeniny z povrchu železa. Musíte si len prečítať pokyny a používať túto vec správne.
 • Nalejte soľ na kúsok papiera a jazdite s vyhrievanou žehličkou, tlačte všetkou silou. Táto metóda sa nazýva „matka“, pretože mnoho žien v domácnosti sa týmto spôsobom zbavuje sadzí.

Pri čistení keramickej podrážky železa je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • nepoužívajte poškriabané materiály;
 • Nikdy nečistite žehličku kovovými spotrebičmi alebo nožmi;
 • zvoliť metódy bez mechanického oddeľovania uhlíka (rozpustiť).

Tip dňa! Ak chcete žehliť menej znečistené, je potrebné po každom žehlení utrieť navlhčenou tkaninou alebo gázou.

Ako vyčistiť spálené železo teflónovým povlakom?

Čistenie obyčajného železa nie je ťažké. Zariadenia s teflónovým povlakom sú však veľmi chúlostivé a opatrné. Tieto žehličky vyžadujú opatrnejší a opatrnejší prístup k sebe.

  1. Ak je železo mierne zašpinené, pomôže obyčajná látka navlhčená vodou. Mal by jednoducho utrieť povrch zariadenia.
  2. Ak prvá metóda nepomohla, železo sa môže utrieť vatovým tampónom alebo kúskom látky namočenej v octe a amoniaku. V takom prípade by železo malo byť teplé.
  3. Pokiaľ nejaký materiál horel na povrch žehličky (plast, polyetylén, atď.), Potom je absolútne nemožné ho odtrhnúť silou alebo nožom alebo iným ostrým predmetom! Mali by ste počkať, kým železo nevyschne, a prikryť vatou namočenou v acetóne alebo tekutine, ktorá odstráni lak.
  4. Ak sú na povrchu železa malé nerovnosti, možno túto situáciu napraviť parafínom. Rozdrvené sviečky sa zmiešajú s jemnou soľou, všetko sa rozotrie na látku a prikryje sa papierovou utierkou navrchu. Potom konštrukciu nažehlite (teplota zariadenia by nemala prekročiť 120 stupňov). Nakoniec podrážku dôkladne utrite čistou handrou.

Nezabudnite si prečítať pokyny pre žehličku, dodržiavať určité pravidlá prevádzky a potom vám zariadenia vydržia omnoho dlhšie a znečistenie vás nebude obťažovať.

Ako čistiť žehličku doma: video

Pin
Send
Share
Send
Send