Užitočné nápady

Nikdy ste uhádli - bežné kulinárske chyby

Pin
Send
Share
Send
Send


Od detstva sme sledovali, ako sa varia naše matky a babičky, a teraz, rovnako ako oni, aj po varení umyjeme cestoviny, aby sa nelepili, varili zemiaky s otvoreným vekom, nemohli to uniesť a spália ešte vychladnutý koláč a tiež robia mnoho ďalších vecí, ktoré, ako sa ukazuje, nestojí za to.

1. Sú cestoviny opláchnuté?

Jedinou odpoveďou je: nie, to je chyba. Faktom je, že tento zvyk sa datoval od sovietskych čias, keď sa predávali iba cestoviny z pšeničnej múky obyčajnej. Tieto cestoviny sa zlepili, ak neboli okamžite umyté. Teraz sa zaoberáme hlavne cestovinami tvrdej pšenice, ak sa uvaria vo veľkom množstve vody bez veka, nebudú sa držať spolu. Ak sa začnú zlepovať, pridajte trochu masla alebo rastlinného oleja. Mimochodom, odvar, v ktorom sa uvarili dobré makaróny, talianske ženy v domácnosti vždy používajú na prípravu omáčky na cestoviny, takže do konca nelejte všetko!

2. Vypráža sa v olivovom oleji?

Keď uvaríme pokrmy stredomorskej kuchyne, ruka sa natiahne k olivovému oleju. A často, pri snahe vylepšiť jedlo, vyberáme na vyprážanie cenný olej z prvého odstreďovania. Napriek tomu je lepšie uložiť ho na šalát alebo iné studené jedlo. Teplota spaľovania extra panenského oleja je pomerne nízka, takže existuje riziko, že výrobky skazia páliacou chuťou a okrem toho časť karcinogénov. Používajte pravidelne rafinovaný olivový olej.

3. Kedy dať paradajky do polievky alebo pečené?

V zhone si často chcete dať všetky ingrediencie do hrnca alebo dusenej panvice, aby sa všetko pripravilo bez našej účasti. V niektorých prípadoch je to pravdepodobne možné, ale nie vtedy, keď sú v miske paradajky. Aby ste sa vyhli chybám, nezabudnite na zlaté pravidlo: kyselina (a paradajky sú produktom, v ktorom je ich veľa) urýchľuje varenie mäsa, ale neumožňuje varenie zeleniny. To znamená, že ak varíte napríklad polievku, paradajky alebo paradajková pasta sa musia vložiť až po uvarení zemiakov, mrkvy, kapusty a inej zeleniny. Ak mäso uhasíte, je dobré dať paradajky okamžite, potom bude mäso ešte mäkšie.

4. Zemiaky varte s pokrievkou alebo bez veka?

Voda vrie a uteká. Známy problém pre tých, ktorí robia veľa vecí naraz. Chcem odstrániť kryt, aby som predišiel takým problémom. Ale v prípade, že varíte zemiaky a inú zeleninu - je to chyba. Faktom je, že zatvorením veka neumožňujeme vitamínom doslova prchať, zachovávať arómu, chuť, prospešné vlastnosti výrobkov a tiež zrýchliť proces varenia.

5. Je možné jesť košíček okamžite z rúry?

Predstavte si, že matka varí košíček, vôňa sa šíri po celom dome, domácnosti sa postupne tiahnu do kuchyne v očakávaní pochúťky a teraz je dlho očakávaný dezert pripravený, ale matka hovorí: „A teraz budeme čakať hodinu!“ Kruté, hovoríte, ale nie, matka má úplnú pravdu. Nie je to ani toľko, že by ste sa mohli spáliť, hoci je to samozrejme dôležité, ale skutočnosť, že horúci košíček stratí svoj tvar, keď je krájaný na plátky, a že chuť veľmi horúceho produktu sa nedá úplne cítiť. Košíčky sa konzumujú teplé alebo studené. Niektoré sú obzvlášť dobré na druhý deň. Takzvané vianočné koláčiky s alkoholom a sušeným ovocím sa spravidla uchovávajú mesiac!

6. Vylievam nedokončené víno z fľaše?

Áno, víno zmizne, stráca aróma a takmer ho nebude piť každý deň, ale jeho vyliatie je stále chybou. Ak máte červené víno, použite ho na burgundskú hovädziu alebo bolonskú cestovinovú omáčku. Ak je biely, potom s ním varte chakhokhbili. Ak máte jablčný mušt, pripravte bravčové mäso Norman. V moderných ekonomických podmienkach je správne, okrem toho, kedy inde otvoríte fľašu dobrého vína len na varenie mäsa?

7. Prečo je morčacie filé suché?

Turecko - zdravé, bohaté na bielkoviny, nie tuk, ale suché mäso. Správne, až na posledné. Bežný mýtus o suchu moriek je založený na chybe systému - dobe varenia. Prsia sa varia veľmi rýchlo - asi 7 minút v panvici a 15 minút v rúre. Poďme to tak, musíte toto mäso odstrániť z ohňa, keď sa vám zdá, že ešte nie je pripravené.

8. Ako variť brokolicu?

Ďalší známy produkt, ktorý málokto miluje. A opäť častou chybou pri varení je obviňovanie: príliš dlhé varenie a v dôsledku toho nepríjemná chuť a vzhľad. Zelenú zeleninu, ako je brokolica, špargľa a hrach, treba variť vo veľkom množstve slanej vody. Netrávte. A čo je najdôležitejšie, keď sú pripravené, zložte ich na cedník a ponorte ich do studenej vody, aby ste dokončili proces varenia. Táto metóda sa nazýva blanšírovanie. Vďaka nemu zostáva zelenina chutná, krásna a zdravá.

9. Pečeň - liek alebo pochúťka?

Pečeň sa veľmi často odporúča ľuďom s nízkym obsahom hemoglobínu a používa ich ako liek bez potešenia. Ak sa však vyhnete určitým chybám, môže to priniesť značnú gastronomickú radosť. Najprv by ste mali zvoliť hovädzie pečene, nie bravčové mäso, pretože je chutí jemnejšia a homogénnejšia v konzistencii. Po druhé, je potrebné odstrániť žlčové kanály, inak bude miska horká. A po tretie, ako obvykle, to nemôžete preháňať! Ak pečeň nakrájate na plátky s hrúbkou 1 cm, budú sa variť asi 2 minúty na každej strane.

10. Mäso na pizzu - koľko?

Tu ste si namiešali alebo kúpili cesto na pizzu, zvinuli ho a možno dokonca niekoľkokrát vyhodili, ako sa to robí v dobrých pizzeriách. A teraz premýšľajte o náplni. Nebudeme tu hovoriť o tom, čo by malo byť, ale povedzme o jej množstve. Častou chybou je príliš veľa omáčky, klobásy, syrov a ďalších prísad, z ktorých sa pizza stáva otvoreným koláčom. Mierne množstvo náplne je potrebné, aby cesto zostalo chrumkavé, neohýbalo sa a kus mohol byť odobratý a jedený rukami, ako sa v skutočnosti predpokladá.

11. Rozpadajú sa ryby a horia?

Áno, bohužiaľ, veľmi často. Je to spôsobené skutočnosťou, že omylom zabudneme na soľ. Soľ by mala byť pripravená na vyprážanie kúskov 15 minút pred varením a stále si treba pamätať, aby ste soľili olej, v ktorom sa ryba opečie. V tomto prípade dostanete celé a krásne jedlo.

12. Omáčka "vinaigrette" - ako na to?

Najbežnejšia omáčka na šaláty, na prvý pohľad jednoduchá, ale zradná. Prvou možnou chybou je neprítomnosť soli a cukru. Určite sú potrebné a musia sa dať na prvé miesto a naliať potrebné množstvo octu, aby sa úplne rozpustili. Druhou chybou je heterogenita. Ocot a olej nebudú emulgovať, ak sa všetok olej naleje naraz. Mal by sa pridávať postupne, intenzívne s metličkou.

13. Varené vajcia bez trhlín - ako?

Najčastejšie na integrite škrupiny nezáleží, pretože vajcia idú do šalátu alebo sa jednoducho zjedia okamžite. Ale raz ročne, na Veľkonočné sviatky, sa vajcia stávajú jedným z hlavných jedál na stole. Potom musí byť ich vzhľad nepoškvrnený. Chyby, ktoré vedú k trhlinám, sú nedostatok soli a príliš vysoká teplota vody. Takže, aby škrupina zostala neporušená a bielkovina nevytekala, musíte vajcia vložiť do dostatočne priestranného kontajnera, naliať ich studenou vodou, naliať do veľkého množstva soli a nenechať príliš variť.

14. Prečo nevstáva kysnuté cesto?

Droždové cesto je jedným z najviac rozmarných a existuje mnoho dôvodov. Dve najbežnejšie chyby sú staré kvasnice a voda z vodovodu. Pri výbere droždia sa zastavte pri tých, ktoré boli vydané nedávno, a samozrejme nikdy nepoužívajte začaté vrecká. Voda z vodovodu, aj keď prechádza cez filter, obsahuje chlór, ktorý interferuje s rastom kvasiniek, takže pre palacinky sa napríklad najlepšie používa chudé mlieko pri izbovej teplote.

15. Uchovávanie - v chladničke alebo nie?

Správne skladovanie je tiež súčasťou kulinárskeho umenia. Prekvapivo v prípade korenia, medu a chleba často robíme chybu, keď ich neukladáme do chladničky. Ale na tmavom a chladnom mieste si najlepšie zachovávajú svoje vlastnosti. Banány a paradajky naopak v chladničke strácajú svoj vzhľad a chuť.

Pin
Send
Share
Send
Send