Užitočné nápady

Obrazy v interiéri spálne

Pin
Send
Share
Send
Send


Milujeme maľovanie za to, že maľby sú klasickým a univerzálnym spôsobom zdobenia každej miestnosti a že nemôžu len ozdobiť interiér spálne, ale do nej vložiť potrebné akcenty alebo vytvoriť špeciálnu zasnenú auru.

Dnes hovoríme o obrazoch ako o veľkolepých komponentoch moderného interiéru spálne. Dozviete sa o obrázkoch, na ktoré tému je lepšie zvoliť, ako a kde umiestniť, na akom princípe je kombinovať s vybavením izieb.

Užitočné tipy:

 1. Klasické scény (krajiny, portréty a zátišie) sa najlepšie umiestnia do rámu, ale ak je spálňa malá, takýto rám odmietnite alebo použite rám, ktorého lamely nie sú hrubšie ako 5 cm.
 2. Vyberte si maľby podľa veľkosti miestnosti. Napríklad sa neodporúča umiestňovať do malej spálne masívny obrázok s dĺžkou asi 1 m a viac, najmä ak je zápletka komplexná alebo ak je farebná paleta príliš tmavá a nasýtená.
 3. Priestranné izby majú väčšiu slobodu pri výbere maľby, ale tu nepoužívajte osamelé maľby malej veľkosti - interiér bude vyzerať nedokončený.
 4. Obrázky, ktorých farebná paleta je dosť svetlá a nasýtená, je žiaduce usporiadať ich tak, aby sa ich vzhľad stále nestretával. Jasný obraz je preto lepšie ozdobiť stenu za hlavou postele alebo na stene vpravo alebo vľavo od postele.

Správne umiestnenie

Vždy hovoríme o harmónii, štýle a vysokej estetike, čo nie je možné, ak dekorácii izieb nevenujete dostatočnú pozornosť. Izba, zdobená dokonca aj najúžasnejšími plátnami, tak výrazne stráca svoje kúzlo, ak sú plátna umiestnená chaoticky, bez dodržania základných zákonov zloženia.

Stena za čelom postele bola a zostáva obzvlášť obľúbeným miestom pre maľovanie. Ak čelo postele nie je vysoké a stručné, obraz nad ním vytvorí jediné kompozičné centrum miestnosti, okolo ktorého sa budú nachádzať drobné ozdobné predmety.

Zaujímavé môže byť aj umiestnenie obrázka na stenu oproti posteli. Navyše, rozjímanie o krásnom a inšpiratívnom príbehu ležiacom v posteli je pre ľudské oko také príjemné. Ak chcete vytvoriť harmonický obraz, mali by ste použiť obrázok (alebo niekoľko obrázkov) v tvare a veľkosti pripomínajúci hlavu čela - tento jednoduchý spôsob symetrie budovy zabezpečí, aby bola miestnosť elegantná a usporiadaná.

Prázdnu stenu pred oknom je možné ozdobiť obrázkom alebo skupinou obrazov, svetlých alebo väčšinou tmavých, bohatou paletou farieb. Denné svetlo prichádzajúce z okna rovnomerne osvetľuje plátno a neutralizuje jeho aktívny vplyv na výzdobu spálne ako celku.

Príbehová línia

Výber pozemku pre interiér spálne úplne závisí od vašich preferencií a vkusu. Existujú však aj niektoré odporúčania, ktoré nemožno ignorovať, ak ide o vytvorenie atmosféry pokoja, odpočinku a relaxácie:

 • Je lepšie opustiť suchú krajinu v studených farbách.
 • V spálni manželského páru alebo osoby hľadajúcej druhú polovicu by ste nemali uverejňovať obrázky, ktoré zobrazujú osamelú postavu alebo smutné scény (z histórie, náboženstva).
 • Bojové alebo poľovnícke scény tiež nie sú relevantné.

Teraz o témach v maľbe, ktoré sú najviac prispôsobené pre spálne:

 • Obrázky zvierat a vtákov vždy vyvolávajú iba pozitívne emócie a túžbu starať sa o svojho suseda.


 • Uvoľnenú a romantickú atmosféru vytvárajú plátna s zátišími, kvetinové záhrady a grafické štylizácie rastlín.
 • Abstrakcie a colorblocks budú vhodné v modernom štýle spální a fragmenty ornamentov budú žiť v tradičnom interiéri.
 • Obrazy zobrazujúce galantné scény, ich reprodukcie a styling budú obzvlášť vhodné v prostredí spálne mladého alebo už vytvoreného manželského páru.

Optické ilúzie

Niekedy sa nedá vyhnúť použitiu obrazov, ak spálňa potrebuje nejaké vizuálne úpravy.

Napríklad ľahké, hladko obložené steny bez určitého dekoru budú vyzerať matne a nevýrazne, a ak do takého interiéru pridáte „chuť“, obrazy a reprodukcie so svetelným nenápadným spiknutím, ktoré je určené iba na diverzifikáciu a doplnenie dekorácie spálne, zvýši povrchovú textúru.

Malá miestnosť vždy potrebuje ďalší objem, aj keď je vo vizuálnej podobe. Obrazy pomerne veľkých rozmerov s perspektívnymi obrázkami krajiny, panorámy miest pomôžu vytvoriť jej ilúziu.

V spálni, ktorej steny sú natreté tmavou farbou, by ste mali používať perspektívne obrázky, ale vždy sa vyrábajú s použitím veľkého množstva jasných a žiarivých odtieňov. Budú vynikať na pozadí nasýtených stien s priaznivým kontrastom a odkláňajú (rozptyľujú) pohľad za hranice obrázka.


Súčasná technológia

Olej na plátne bol vždy vysoko cenený, pretože umožňoval vytváranie trvanlivých, realistických a životne dôležitých plátien. Avšak so všetkými krásami a viditeľnými výhodami olejomalieb sa neodporúča používať v spálňach, kde žijú ľudia s rozvinutým čuchom, ako aj pri alergiách.

Faktom je, že rozpúšťadlá, základové alebo dokončovacie laky, ktoré moderní umelci veľmi často používajú, majú výraznú špecifickú vôňu, ktorá je po ukončení práce na plátne po určitú dobu zrejmá.

Ako alternatívu k olejovým dielam si môžete kúpiť obrazy maľované akrylovými farbami - vyrábajú sa na báze vody. Akrylová maľba nie je menej krásna, všetky farby sú veľmi jasné, nasýtené, úplne „necítia sa“ a nie sú toxické.

V prípade, že je obraz natretý akrylom potiahnutý ochranným lakom, jeho povrch je možné utrieť prachom vlhkou (nie mokrou) špongiou.

Odborníci vedia, že akvarel je považovaný za jednu z najkomplexnejších a najcitlivejších techník v maľbe. Dnes to nie je také populárne ako olej a akrylové, nie príliš trvanlivé, ale bezpochyby veľmi estetické. Preto odporúčame používať akvarely v interiéroch izieb v štýle provensálskej, vidieckej, francúzskej a tradičnej angličtiny.

Pastel alebo technika nanášania kriedového prachu na plátno má aj svojich fanúšikov, ktorí oceňujú efekt mäkkého realizmu, ktorý sa dosahuje rukou majstra, ktorý pracuje v tejto technike. Pastelové maľby sa dnes v interiéroch zriedka nachádzajú, ale pre spálne sa môžu stať skutočným nálezom, keď potrebujete zdôrazniť svetlo čistý obraz miestnosti.

Prízvuk alebo dekor v kontexte

Ako už bolo spomenuté vyššie, v spálni nie je miesto pre agresívne, asertívne maľovanie a maľby by sa tu mali stať buď logickým pokračovaním výzdoby, alebo druhom detailov, ktoré priťahujú pozornosť.

V monochromatickom prostredí pomôže pár obrazov s nebranským zápletkou vyrobeným akrylovou technikou so zámerným reliéfom pridať farby. Zaujímavým kontrastom môže byť aj autorovo plátno zobrazujúce portrét slávnej (alebo nie) osoby.

Ak kontrast nie je žiaduci a je potrebné vytvoriť atmosféru úplnej harmónie a pohodlia, je lepšie použiť obrazy, ktoré tvoria jeden súbor s inými dekoratívnymi predmetmi. Napríklad spolu s vázami a posteľnou bielizňou v jemných zelených odtieňoch použite plátno, ktoré zobrazuje kyticu kvetov alebo jarnú slnečnú krajinu.

Na vrchole popularity

Obrazy presahujú hranice tradičných kánonov v maľbe a jej prezentácii. Takzvané modulárne maľby sa stávajú čoraz populárnejšie, inak - jediný príbeh, ktorý tvorí niekoľko (z dvoch) samostatných plátien. Je pozoruhodné, že tento spôsob dekorácie je vhodný pre klasické i moderné interiérové ​​štýly.

V dnešnej móde sú umelecké plátna vytvorené veľkými ťahmi pomocou oleja alebo akrylovej farby a niekedy aj zmiešanou technikou. Obraz je získaný reliéfom, dynamickým, ale oko je vnímané iba z určitej vzdialenosti.

Neboj sa objaviť smiešne a nepochopiteľné ako postavy z plátien slávnych súčasných umelcov a avantgardných majstrov začiatkom dvadsiateho storočia. Spolu s neobyčajným obrazom v interiéri spálne je možné použiť abstraktné scény, surrealistické krajiny a naivné, útulné obrazy, akoby boli napísané rukou dieťaťa. Hlavná vec - všetci sú povinní vyžarovať svetlo, pozitívne a vitalitu.

Pin
Send
Share
Send
Send