Užitočné nápady

Dizajn kuchynskej pracovnej dosky: kritériá výberu materiálu

Pin
Send
Share
Send
Send


Prečo sa dizajn kuchynských dosiek a jeho spotrebiteľské vlastnosti pre nás stali tak dôležitými? Možno preto, že hovoríme o miestnosti, ktorá sa tradične nazýva srdcom domu? Možno je to tak.

V kuchyni sa koniec koncov pripravuje nielen jedlo, ale možno aj najdôležitejšia súčasť nášho života. Tu ideme s priateľmi, organizujeme intímne rozhovory a zabezpečujeme jedlo, ktoré zjednocuje celú rodinu. Stolová doska je takmer prvá v rade veľmi významných prvkov interiéru kuchyne av tomto článku sa zaoberáme pomerne komplikovaným problémom jej výberu.

Tu je hlavná otázka: je možné zvoliť si pracovnú plochu, ktorá bude spĺňať požiadavky všetkých obyvateľov domu? Skúsme spolu nájsť odpoveď.

požiadavky

Špecifickosť miestnosti určuje povahu akejkoľvek zložky interiéru. Pri výbere kuchynskej dosky je potrebné brať do úvahy najmä hlavné faktory: vlhkosť, konštantné teplotné rozdiely a vysoká pravdepodobnosť kontaminácie povrchov. Nezabudnite na estetické vlastnosti - sú mimoriadne dôležité pre vytvorenie harmonického dizajnu.

Kritériá výberu:

  • odolnosť proti extrémnym teplotám;
  • odpudzovanie vody;
  • odolnosť proti mechanickému namáhaniu;
  • ľahká starostlivosť;
  • estetická príťažlivosť, kompatibilita s ostatnými súčasťami interiéru - napríklad fasády skriniek;
  • dostupnosť pre konkrétny rodinný rozpočet.

materiály

Laminátová podlaha

Hovoríme o doskových doskách pokrytých vrstvou plastu s hrúbkou 0,8 až 1,2 mm. Tento povlak samotný sa však skladá z niekoľkých vrstiev, navyše je impregnovaný rôznymi tmelmi a je spracovávaný pod vplyvom vysokého tlaku.

Vrchná vrstva, pozostávajúca z polymérnej látky, určuje vzhľad stolovej dosky. Hlavnou výhodou tohto materiálu je množstvo variantov jeho vyhotovenia: môže mať akúkoľvek farbu, matný alebo lesklý povrch, rovnako ako imitovať drevo alebo kameň.

Umelý kameň s akrylovou výplňou

Spravodlivo treba povedať, že vrcholy tohto materiálu sú dnes najpopulárnejšie. Skladajú sa z preglejky a vrstvy umelého kameňa prilepenej na ňu s hrúbkou asi 12 mm.

Vrchný povlak je v podstate akrylová živica s granulami rôznych farieb a veľkostí, napodobňujúcimi prírodný materiál. Najdôležitejšou výhodou tejto odrody je flexibilita, ktorá vám umožňuje vytvárať modely zložitého tvaru, čo je často potrebné.

Umelý kameň je na rozdiel od svojho prirodzeného náteru ľahký, hladký a teplý. Z nej môžete vytvárať povrchy všetkých tvarov a veľkostí, bez spojov, ale s otvormi pre umývadlá a ďalšími prvkami.

Dosky vyrobené z kvalitného materiálu môžu trvať celé desaťročia, preto vám odporúčame pri nákupe uprednostňovať osvedčené značky.

Umelý kameň s kremenným plnivom

Takéto povrchy sú vyrobené zo zmesi kremeňa, žuly, mramorových triesok a polymérnej živice. Dosky z tohto materiálu sa vyrábajú pri vysokých teplotách, vo vákuu, podľa špeciálnej technológie.

Na rozdiel od prírodného kameňa je jeho umelá náhrada odolná voči kyselinám a rozpúšťadlám. Výška týchto dosiek je asi 30 mm. Nie sú vystavené trhlinám a škrabancom a spoje medzi doskami môžu byť prakticky neviditeľné.

Prírodný kameň

Dosky vyrobené z tohto materiálu sú najkrajšie a najdrahšie. Je zrejmé, že ani veľmi kvalitná imitácia nikdy neprevýši prirodzenú podobu kameňa vo výraznosti. Voľba v prospech takýchto povrchov je však spojená s veľkými výdavkami a nejde len o vysoké náklady na mramor, žulu alebo, napríklad, kremeň.

Dosky z prírodného kameňa sú ťažké, ich inštalácia je možná iba vtedy, keď majú skrinky dostatočne pevný rám. Bohužiaľ, existujú aj ďalšie nevýhody. Mramorové povrchy tak vždy vyzerajú skvele, dokážu transformovať aj ten priemerný interiér. Nie je však dôvod hovoriť o ich praktickosti: rýchlo sa zakryjú škrabancami a škvrnami od výrobkov.

Najobľúbenejším druhom kameňa v tejto oblasti je žula. V porovnaní s inými možnosťami nie je tak pórovitá a mäkká. Akýkoľvek prírodný kameň si vyžaduje osobitnú starostlivosť, vďaka ktorej veľa kupcov hľadá alternatívu k nemu.

Je však dôležité si uvedomiť, že ide o najodolnejší materiál za predpokladu, že je výrobok správne nainštalovaný a starostlivo udržiavaný.

Masívne drevo

Výrobky z prírodného stromu vyzerajú pozoruhodne a zaplňujú teplo každého interiéru. Sú dosť pevné a odolné, čo zaručuje ich odolnosť - s náležitou starostlivosťou. Drevená doska musí byť z času na čas ošetrená špeciálnou zmesou. Môže sa čistiť iba vlhkou špongiou bez použitia chemikálií.

Spravidla sú tieto dosky vyrobené z brezového dreva, dubu, teaku a wengeu a sú veľmi odolné a krásne. Vyzerajú dobre v každej kuchyni bez ohľadu na jej štýl, paletu a dekoráciu.

Nehrdzavejúca oceľ

Hlavnou výhodou pracovných dosiek z nehrdzavejúcej ocele je samozrejme ich neuveriteľne dlhá životnosť. Takéto povrchy sa neboja vysokých teplôt a vlhkosti, sú odolné voči agresívnym čistiacim prostriedkom, kyselinám a zásadám. Nie je prekvapujúce, že sa tieto dosky bežne používajú v reštauráciách. Oceľové povrchy sa dokonale hodia do všetkých moderných interiérov, ako aj do priestorov navrhnutých v moderných a podkrovných štýloch.

Ale je tu ešte jedna vlastnosť: rýchlo sa objavia škrabance, ktoré veľmi kazia ich vzhľad. Preto sa tieto dosky musia čas od času brúsiť, čo je spojené s dodatočnými nákladmi.

Sklenené a keramické obklady

Sklo sa relatívne zriedka používa na výrobu dosiek určených do domácich kuchýň. Vysoká cena a rozmarnosť prevažujú nad zjavnými estetickými výhodami. Škrabance, triesky a praskliny na zasklených povrchoch sú bežné. Preto sa v moderných projektoch často nevyskytujú.

Dosky, zdobené keramickými a mozaikovými dlaždicami, sú rovnako nezvyčajné. Spravidla vyzerajú neobvykle a kreatívne, ale nelíšia sa v praktickosti. Keramika sama o sebe je schopná odolať účinkom vysokej teploty a vlhkosti, ale spoje medzi dlaždicami sa rýchlo zašpinia, čo neprináša príťažlivosť kuchyne. Takéto heterogénne povrchy sú priaznivým živnou pôdou pre baktérie.

Ako vypočítať veľkosť pracovnej dosky

Stolová doska - jedná sa predovšetkým o funkčný prvok, a nie o súčasť dizajnu. Toto musíte mať na pamäti pri navrhovaní kuchynského priestoru, výbere nábytku a usporiadaní domácich spotrebičov. Preto musí byť veľkosť stolovej dosky stanovená vo veľmi počiatočnom štádiu návrhu.

Inštalačná výška stolovej dosky je veľmi dôležitá. Tento parameter má kritický vplyv na pohodlie pri varení, a preto by sa mal vypočítať s ohľadom na rast hostesky.

Ak vaša výška nepresahuje 150 cm, odporúčaná výška inštalácie stolovej dosky je 76 cm; s rastom od 150 do 160 cm - 82 cm; s rastom od 160 do 170 cm - 88 cm; od 170 do 180 cm - 92 cm. Ak rast toho, kto pracuje v kuchyni častejšie ako ostatní členovia rodiny, presahuje 180 cm, stolová doska by mala byť umiestnená 95 cm od podlahy. Veľmi vysokí ľudia budú pohodlne používať kuchyňu, kde sú dosky umiestnené vo výške 100 cm od podlahy.

Pokiaľ ide o šírku stolovej dosky, mala by sa počítať s prihliadnutím na rozmery miestnosti. V malých kuchyniach nie sú pracovné plochy široké. Ich šírka spravidla nepresahuje 60 cm a ani vo veľmi priestranných kuchyniach nemá zmysel inštalovať príliš rozsiahle dosky, pretože sú počas prevádzky nepohodlné.

Inštalácia pracovných dosiek

Náklady na inštaláciu stolových dosiek sa musia zohľadniť aj vo fáze výberu materiálu. Vrstvené povrchy sú v tomto zmysle najvýhodnejším materiálom. V niektorých prípadoch je na uzavretie medzery medzi pracovnou doskou a stenou potrebná inštalácia obrubníka alebo soklovej lišty.

Prispôsobenie oceľových pracovných dosiek do kuchyne môže byť veľmi drahé. Maximálna dĺžka týchto výrobkov je 3,7 m. Za inštaláciu drevenej stolovej dosky budete musieť zaplatiť dvakrát toľko ako v prípade ocele. Realizátori služieb pracujúci s prírodným kameňom budú najdrahší.

Dúfame, že vám naša recenzia pomôže vybrať perfektnú dosku pre vašu kuchyňu.

Pin
Send
Share
Send
Send