Užitočné nápady

19 zlých vecí, ktoré určite urobíte vo vašej kuchyni

Pin
Send
Share
Send
Send


Kuchyňa je svätým dómom každého obydlia, každá hosteska vám to povie. V kuchyni by mal vždy vládnuť čisté a upratané, pretože inak to nie je možné. Úprimne povedané, priznajte si to, pretože máte také hriechy - zlé návyky, ktoré ste ešte nevymazali. A hovoria o kuchyni. Ale prvé veci ako prvé.

Po prvé, nie všetky baktérie vo vašej kuchyni sú škodlivé.

Bez paniky: veľa mikróbov nie je škodlivých, ale aj užitočných. Pomáhajú posilňovať imunitný systém a podporujú priaznivú mikroflóru v črevách, hovorí Dr. Pritish Tosh, špecialista na infekčné choroby na Mayo Clinic v Rochesteri (MN).

Mali by ste sa však vyhnúť patogénom, ktoré sa líšia od prospešných mikróbov a ktoré môžu spôsobiť vážne choroby. "Patogény sú všade, od kúpeľne po kuchyňu, ale v kuchyni sú ešte nebezpečnejšie, pretože čisteniu a čisteniu kuchyne venujeme menšiu pozornosť ako my v kúpeľni," hovorí Kelly Reynolds, špecialista na mikróby, Ph.D. a lekárske vedy. Arizonská univerzita.

Aké sú najčastejšie chyby, ktoré môžu zvýšiť riziko výskytu a reprodukcie týchto patogénov? To si odborníci myslia:

1. Nedodržanie riadneho poriadku a hygieny

„Je zrejmé, že keby sa kontroly vykonali v našich kuchyniach, všetci by sme ich zlyhali. Dokonca aj odborníci na mikróby,“ hovorí Reynolds. „Všetci by sme mali rešpektovať a nezanedbávať také jednoduché pravidlá, ako sú: udržujte čisté, vždy si umyte ruky po použití toalety alebo pochádzajúce z ulice, vyvarujte sa kontaktu povrchov alebo hotových jedál so surovým mäsom, neskladujte mliečne výrobky príliš dlho a tak ďalej. Internetové normy týkajúce sa sanitárnych a epidemiologických požiadaviek na organizáciu práce v kuchyni v reštauráciách a stravovacích zariadeniach vo vašej krajine a porovnajte, do akej miery sami dodržiavate tieto pravidlá doma vo vašej kuchyni. ““

2. Varenie surového mäsa (najmä hydiny) bez neustáleho umývania povrchu, s ktorým prišlo do styku

„Viac ako 50% mäsa z trhov alebo obchodov je znečistených kvôli spôsobu jeho krájania a balenia,“ pokračuje expert. "Jedno choré kurča môže infikovať tisíce ďalších patogénmi, ako sú napríklad salmonely alebo E. coli. Tieto baktérie odumierajú pri varení pri vysokých teplotách. Musíte však dávať pozor, aby ste nenechali surové mäso prísť do styku s inými potravinami vo vašej kuchyni, ako je napr. šaláty a studené občerstvenie. ““

"Vždy by ste mali používať oddelené panvice a krájecie dosky na surové mäso a iné výrobky, pokiaľ ich riadne dezinfikujete v intervaloch medzi použitím. Mali by ste si tiež dôkladne umyť ruky po každom kontakte so surovým mäsom, ak si neželáte zarobiť problémy." ,

3. Zmrazenie alebo rozmrazenie surového mäsa v chladničke mimo uzavretej nádoby

"Je ľahšie pre každého vložiť surové mäso do chladničky do penového obalu alebo do potravinového filmu, presne ako sme ho priniesli zo skladu. V skutočnosti sa však obal môže poškodiť a roztopené mäso môže uniknúť odkvapkaním potravy z dolných políc. Ak je mäso infikovaných salmonelou alebo Escherichia coli a rozmrazená tekutina z nej sa dostane do zeleniny alebo ovocia, riskujete, že získate najsilnejšiu otravu jedlom alebo chytíte infekciu, “hovorí Tosh.

A čo je ešte horšie, ak je surové mäso zmrazené a vložíte ho do tejto chladničky. V tomto prípade to nevyhnutne zničí a kvapká všetko okolo. Odborníci odporúčajú ukladať mrazené mäso do samostatného kontajnera - uzamykateľného kontajnera alebo kontajnera, ktorý by mohol poskytnúť ďalšiu ochranu iným výrobkom.

4. Zlé čistenie a nedostatočné spracovanie doštičiek po surovom mäse.

„Viete, že na vašich doštičkách ostávajú škrabance a praskliny a že sú to najpohodlnejšie miesta na akumuláciu a rozmnožovanie patogénnych baktérií? Ak ste doštičku po praní mäsa poriadne nevyprali a okamžite naň začali rezať zeleninu alebo iné výrobky, takmer určite riskujete chytenie patogénu, “hovorí Reynolds. Preto je potrebné dosky po každom použití dôkladne dezinfikovať a pre každý druh výrobkov je lepšie používať oddelene.

Dosky je najlepšie dezinfikovať antibakteriálnym mydlom alebo špeciálnym hygienickým riešením pre kuchynské náčinie.

5. Použite špongiu príliš dlho

„Toto je doslova teplo a najpohodlnejšia živná pôda pre všetky patogénne baktérie,“ hovorí Reynolds. „Všetky tieto póry a diery v špongii sú skvelým miestom, na ktorom môžu baktérie žiť a množiť sa celé týždne. Ak chcete vedieť, aké choroby sa usadili vo vašom dome za posledný týždeň len odovzdajte špongiu na analýzu na analýzu, “hovorí expert.

Nečakajte, až vaša špongia stratí svoj vzhľad a zakryje sa plesňou. Nedovoľte, aby baktérie z nich migrovali do vášho riadu. Na umývanie je lepšie použiť špeciálne kefy, ale ak ste zvyknutí na špongie, nezabudnite ich vymeniť najmenej raz mesačne.

6. Špongie alebo kefy ponechajte na riade na okraji umývadla, kde nemôžu úplne zaschnúť

„Ak je špongia neustále mokrá, patogénne baktérie sa v nej množia ešte rýchlejšie,“ hovorí Reynolds. „Namiesto toho huby držte ďalej od umývadla - v špeciálnej skrini alebo na samostatnej polici, kde bude chránená pred prebytočnou vodou a môže úplne vyschnúť. aplikácie. “

7. Nesledujte čistotu umývania a jedenia potravín, ktoré tam padli.

„Ľudia často zabudnú na stav umývania v kuchyni, ale v skutočnosti je to rovnako nebezpečné ako umývadlo na záchode,“ povedal Reynolds. „Pretože ľudia vždy dávajú do drezu špinavú zeleninu a umývajú v nej surové mäso, to všetko Nečistoty a baktérie vytvárajú patogénny film, ktorý zakrýva dno drezu a hromadí sa okolo odtokového otvoru, čím vytvára živnú pôdu pre škodlivé baktérie. Ak drez dôkladne neumývate, patogény sa môžu v priebehu niekoľkých týždňov rozmnožiť. ““

Ak teda plánujete jesť niečo, čo ste práve upustili do drezu (napríklad paradajka alebo bobule), pred zaslaním do úst ich dôkladne umyte. Nezabudnite si umyť auto dezinfekčným prostriedkom raz týždenne.

8. Utrite špinavú umývaciu špongiu

Nečistoty nikdy nevymývajte špongiou - v nej je príliš veľa štrbín a pórov, čo môže byť vynikajúcim domovom pre škodlivé baktérie. Aj keď použijete špongiu s dezinfekčným prostriedkom, riskujete, že do nej vložíte nebezpečné mikroorganizmy, “varuje Reynolds.

Namiesto toho používajte papierové utierky alebo špeciálne utierky, ktoré sa potom perú pri vysokých teplotách.

9. Slabé čistenie a nie dosť často na výmenu kefy na riad

Kefy sú zďaleka najlepšou voľbou na umývanie riadu, ale častice jedla sa tiež môžu zachytiť v ich štetinách. A ak sa odtiaľ neodstránia včas, škodlivé baktérie sa množia s rovnakým úspechom ako vo vlhkej špongii.

„Dezinfikujte kefy na jedlo najmenej raz týždenne,“ radí odborník. „Ak si všimnete podivné ružové škvrny na štetinách, je to isté znamenie, že huba Serratia marcescens sa na vašej kefke aktívne rozmnožuje, čo znamená, že musíte okamžite vymeniť alebo dôkladne dezinfikovať.“

10. Keď ste chorí, pripravte si jedlo, najmä gastrointestinálne infekcie.

"Jedli by ste v reštaurácii, ktorej šéfkuchár trpí žalúdočnou nevoľnosťou? Varenie počas infekčnej choroby gastrointestinálneho traktu ohrozuje šírenie škodlivých baktérií," hovorí Tosh, "Mikroorganizmy, ktoré spôsobujú hnačku šírenú orálnou fekálnou cestou, a preto v kuchyni budú prítomné všetky rovnaké baktérie, aké sú vo vašej kúpeľni. Pri príprave jedla v chorom stave riskujete nakazenie každého, kto bude jesť jedlo, ktoré ste pripravili, “varuje odborník.

Ak je jedlo pri izbovej teplote dlhšie ako dve hodiny, získava ideálnu teplotu, takže toxíny produkujú mikróby, ktoré sa v ňom začnú množiť, a preto sa po konzumácii takéhoto jedla zvyšuje riziko otravy alebo hnačky.

„Potraviny udržiavajte v horúcom stave alebo v chladničke, ale nenechajte riad vychladnúť a nezískajte teplotu priaznivú pre vývoj patogénov. Obmedzte čas medzi časom, keď teplota potravín nie je dostatočne vysoká na to, aby zabila baktérie, a nie dosť dlho, aby ste zabránili ich výška, “radí Tosh.

Nehovoríme o chlebe a iných výrobkoch. Týka sa to najmä polievok a mliečnych výrobkov, ako aj šalátov obsahujúcich majonézové dresingy.

12. Horúce jedlo vložte do chladničky bez toho, aby sa nechalo vychladnúť

Pred umiestnením do chladničky nechajte jedlo vychladnúť. „Ľudia sú často leniví na to, aby rozložili jedlo na malé nádoby, v ktorých sa rýchlejšie ochladzujú, radšej dávajú veľké nádoby do chladničky. V skutočnosti, vo veľkých nádobách sa jedlo ochladzuje oveľa dlhšie, preto bude trvať dlhšie, kým sa ochladí na požadovanú teplotu. "A práve táto medzera bude stačiť na to, aby sa patogény začali množiť," varuje Reynolds.

13. Zanedbanie dátumov výroby a použitia

„Používajte svoje výrobky prísne v súlade so stanovenými dátumami, pretože jasne dokazujú, v akom čase sa v nich patogénne baktérie začnú množiť,“ povedal Reynolds. „Čas použiteľnosti je tiež relatívny koncept, pretože všetko závisí aj od toho, ako správne skladovali výrobky v obchode skôr, ako sa dostali do vašej kuchyne. ““

14. Nechajte zvieratá chodiť alebo sedieť na povrchu, kde varíte.

Aj napriek všetkým uisteniam, že vaša mačka je čistá, je to len zviera, ktoré nesie veľa parazitov a baktérií. „Mačky tolerujú toxoplazmózu,“ hovorí odborník, „a tieto škodlivé patogény nie sú nebezpečné pre samotné zviera, ale môžu uškodiť ľuďom, najmä tehotným ženám, a spôsobiť tak riziko závažných vrodených chýb u plodu.“

Preto sa snažte nedovoliť zvieratám chodiť po pracovnej ploche v kuchyni a ak si ich všimnete, nenechajte sa dezinfikovať leniví.

15. Nezabudnite umyť a opláchnuť čerstvé zelene.

„Trochu špiny alebo piesku v jedle ťa to naozaj neubližuje,“ vtipkuje Reynolds, „ale to, čo je skutočne nebezpečné, sú rôzne druhy škodlivých mikroorganizmov, ktoré sa rozmnožujú napríklad v balených zeleninách zo supermarketov. A okrem mikróbov, ktoré sa aktívne rozmnožujú v surovom mäse alebo teplých polotovarov sú aj tí, ktorí sa cítia skvele pri nízkych teplotách a množia sa ešte v chladených vreckách. Preto je dôležité pred jedlom dôkladne umyť všetky greeny. ““

„Listeria - baktéria, ktorá už spôsobila smrť osoby, je veľmi nebezpečná,“ hovorí Reynolds, „jeden chorý list môže infikovať celé balenie zelených. Experti odporúčajú dôkladne umyť zabalené greeny, aj keď sú vyprázdnené na obale. ".

16. Zvyšky uchovávajte v chladničke príliš dlho

Aj keď po týždni chladeného skladovania vyzerá vaše jedlo dobre, neznamená to, že je dostatočne bezpečný. "Nemá zmysel to rozpoznať podľa farby alebo vône, pretože jednoducho necítite baktérie, ktoré dokážu zdvojnásobiť vaše kolónie za pouhých 20 minút," uviedol Reynolds. "Nenechávajte jedlo dlhšie ako 4-5 dní (okrem mrazeného mäsa a jedla)." Ak bolo vaše jedlo príliš dlho pri izbovej teplote, bude sa rýchlejšie kaziť v chladničke. Áno, môže byť škoda vyhodiť chutné jedlo, ale je lepšie dostať na oplátku žalúdok alebo otravu? Čo môžem poradiť? Alebo variť menej číslo e s, alebo s ním disponovať, ak nechcete čakať príliš dlho na jedenie, a pochybujem, jeho kondíciu "- povedal expert.

17. Použite rovnaký riad a uterák na ruky.

"Uterák je najrýchlejší spôsob prenosu baktérií, takže buďte opatrní pri používaní rôznych uterákov a utierok na riad," odporúča Reynolds. "Nie je nič horšie ako utieranie čistých riadov uterákom s baktériami, však? Nezabudnite tiež každý týždeň." umyte si kuchynské utierky pri vysokej teplote a pomocou dezinfekčných prostriedkov. ““

18. Zabudnite na dezinfekčný riad

„Sušenie riadu je skvelým miestom pre jeho dokonalé sušenie. Voda v ňom z umytých riadov iba odteká a vyparuje sa, bez toho aby ju utierala uterákom. Samotné sušenie je však spojené s nebezpečenstvom, pretože voda, ktorá sa hromadí v panvici, môže obsahovať baktérie a huby, - hovorí Reynolds, - preto nezabudnite po každom použití utrieť papierovými utierkami a dezinfikovať niekoľkokrát mesačne. ““

19. Zabudnite si umyť ruky

Zakaždým, keď idete do kuchyne, musíte si byť istí, že máte čisté ruky. Keď varíte, musíte si byť istí, že máte čisté ruky. Najmä ak máte na starosti surové mäso alebo ryby. Aj keď si chcete jedlo len zohriať, ešte predtým si umyte ruky!

Dostaňte antibakteriálne mydlo do zásobníka a papierových utierok do kuchyne a nezabudnite si umyť ruky zakaždým, keď vstúpite do miestnosti! A keď ste príliš leniví na to, len premýšľajte o tom, či by ste jedli jedlo v reštaurácii, ktorej šéfkuchár je lenivý, aby si umyl ruky?

Pin
Send
Share
Send
Send