Užitočné nápady

Ako čistiť pohovku

Pin
Send
Share
Send
Send


Pohovka je, dá sa povedať, stredom domáceho vesmíru. Spia na ňom, relaxujú pred televízorom, hrajú sa s deťmi a domácimi miláčikmi, vítajú hostí, jedia a pijú. Preto ženy v domácnosti často kladú otázku, ako vyčistiť pohovku. Koniec koncov by to malo byť vždy „v tvare“. Najcharakteristickejšie problémy, ktorým tento kus nábytku čelí, sú prach, škvrny a nepríjemný zápach. Ich vysporiadanie pomôže našej rade.

Zbavte sa prachu

Pohovka je taký druh prachu. Jeho rozsiahle mäkké čalúnenie prispieva k usadzovaniu prachu ak jeho neobmedzenému hlbokému prenikaniu. Začali ste si všimnúť, že akonáhle si sadnete na pohovku, začnete kýchať? To znamená, že je čas vyčistiť ho od prachu. Ale aj keď váš nos nereaguje na prach, čistenie je stále potrebné. Inak vám prachové roztoče ešte skôr alebo neskôr dostanú „organizovanie“ alergie. Čo môžeme povedať, ak sú v dome deti. Pre nich je to dvojnásobne nebezpečné.

Je to dobré, ak povrch pohovky pravidelne utierate navlhčenou utierkou, ale nie dosť. Každých šesť mesiacov je potrebné ho dôkladne „pretrepať“ a odstrániť prach, ktorý sa usadil v hĺbkach. Dá sa to urobiť dvoma spôsobmi - pomocou šľahača na koberce alebo vysávača.

Pohovku pravidelne utierame navlhčenou utierkou, o niečo menej - globálne čistenie!

Knock out. Môžete jednoducho pracovať ako tlmič, odstraňovať prach z čriev pohovky. Ale v tomto prípade to povstane a potom sa začne usadiť na okolitých predmetoch a pľúcach. Všetko môžete zakryť plastom, ale pred vysunutím pohovky je lepšie zakryť vlhkou plachtou. Posúvaním v práčke v režime „pláchanie a odstreďovanie“ dostávame ideálnu vlhkosť. Aj napriek tomu je príliš vlhká plachta schopná zanechať na pohovke škaredé škvrny. Po obliehaní chodte po celom obvode. Do tkaniny sa vstrebáva prach, čo eliminuje potrebu čistenia z okolitého priestoru.

Starostlivosť o svetelný povrch si vyžaduje osobitnú starostlivosť.

vysávanie. Pranie aj bežný vysávač sa priblížia. Čím vyššia sacia sila, tým lepšie. V niektorých modeloch je špeciálna hubica na čistenie nábytku. Táto kefa pomôže vyčistiť každé milimetrové čalúnenie. A v rohoch je lepšie pracovať s hadicou bez trysky. Môžete tiež použiť bežnú podlahovú kefu, ale kvalita čistenia bude samozrejme nižšia.

Vysávanie s vysokým sacím výkonom - jeden zo spôsobov, ako si doma pohovku vyčistiť

Je potrebné uplatniť individuálny prístup v závislosti na tkanine, z ktorej je čalúnenie vyrobené. Vysávač sa preto neodporúča pre pohovku vyrobenú z velúru. Môže vážne poškodiť hromadu. Túto látku je potrebné vyčistiť špeciálnym štetcom na čalúnený nábytok. Potom navlhčite handričku z mikrovlákna v jemnom mydlovom roztoku (mydlo rozpustite) a utrite čalúnenie v smere hromady. Nakoniec povrch pohovky utrite suchou utierkou.

Pravidelné čistenie pohovky od prachu je tiež dôležité, pretože na prašnom povrchu zostávajú škvrny po vyčistení škvŕn. Predstavte si: niekto z domácnosti alebo hostia náhodne zasadil miesto, vy ste ho k svojej veľkej cti priniesli von, ale na oplátku ste dostali neupravené rozmazané čiary, ktoré označili jeho hranice. Je to škoda, však?

Ako vyčistiť „morenú“ pohovku

Stále sú častejšie problémy ako rozvod. Najjednoduchší spôsob, ako sa s nimi vysporiadať pomocou obchodného prostriedku - Vanisha. Zriedi sa vodou a šľahačkou sa získa pena, ktorá sa nanesie na problémovú oblasť a pretrie sa kefou. Musíte počkať 15 minút - a uvidíte úžasný výsledok: všetko je čisté. Použitie Vanish je však dosť nákladná metóda. Preto musíte mať v arzenáli receptov na odstránenie škvŕn pomocou lacných domácich liekov. Sú tiež dosť účinné a ich výber ovplyvňuje pôvod miest.

 • Káva, čaj, pivo. V takom prípade budete potrebovať mydlo. Znečistenie mierne navlhčené (handrou alebo mäkkou špongiou) a napenené. Kefu utrite mydlom. Po 10 minútach jemne odstráňte mydlo špongiou namočenou v teplej vode.

Nakupujte nástroje, handry a špongie - arzenál, ktorý pomôže vrátiť pohovke jej pôvodnému vzhľadu

 • Krvi. Nepoužívajte horúcu vodu. Z jej krvi vstúpi ešte viac. Navlhčite špongiu v studenej vode, odstráňte zrazeninu a kontaminovanú oblasť utrite mydlom. Potom opláchnite toto miesto studenou vodou a utrite slabým roztokom octu (obzvlášť je to potrebné, ak je pohovka ľahká).
 • Wine. Okamžite škvrnu utrite papierovou vložkou alebo uterákom, až kým sa neroztiahne. Potom toto miesto posypeme soľou. Absorbuje vlhkosť. Po 10 až 15 minútach soľ očistite kefou a znečistenú oblasť utrite handrou namočenou v alkohole alebo vodke. Po určitom čase je potrebné škvrnu ošetriť mydlovou vodou a znova ju vyčistiť.

 • Tuku. Posypte soľou, sódou alebo škrobom a počkajte niekoľko minút, kým sa tuk neabsorbuje. Potom soľ očistite kefou. Špongiu navlhčite do umývacieho prostriedku a znečistenú oblasť dôkladne utrite. Po 15 minútach opláchnite teplou vodou.

Tekutina na umývanie riadu je účinná proti mastným škvrnám.

 • Ink. Môže sa umyť alkoholom, acetónom, odlakovačom na nechty. V jednom z týchto výrobkov navlhčite bavlnené rúno a poutierajte pero. Pokúste sa vyčistiť nečistotu pomocou gumy. Atrament niekedy zje do koženého čalúnenia natoľko, že sa s nimi nedá vyrovnať doma - vyžaduje sa chemické čistenie.
 • Moč. Veľmi problémové miesto. Čistenie pohovky od moču je ťažké, ale možné. Konáme rýchlo. Vymažte škvrnu papierovou utierkou a osušte. Povrch ošetrujeme vodným roztokom šampónu alebo saponátu. Znovu vysušte. Potom pripravíme slabý roztok manganistanu draselného a nanesieme ho na pohovku. Vyplachovanie nie je potrebné. Pre ľahké pohovky nie je tento spôsob dezinfekcie vhodný.
 • Zostávajúce miesta. Vo všetkých ostatných prípadoch sa odporúča použiť roztok šampónu (alebo premývacej kvapaliny), do ktorého sa pridá 10 kvapiek amoniaku. Pri ich znečistení vyčkajte 5-7 minút, potom ich opláchnite špongiou namočenou v teplej vode.

Je lepšie odstrániť škvrny okamžite, bez toho, aby ste čakali, kým nezačnú. Potom bude potrebné oveľa viac úsilia a dobrý výsledok nie je zaručený. Okrem toho, ak tam škvrnu nevysušíte, rozliata tekutina môže nielen poškodiť čalúnenie, ale preniknúť aj do hĺbky pohovky, kde je čistenie problematické. Po absorpcii sa môže nakoniec stať zdrojom nepríjemného zápachu. A potom vyhoďte pohovku.

Odstraňujeme zápach

Ak jantár nie je príliš silný a nepríjemný, skúste z neho zachrániť pohovku. Čo v tejto veci pomôže?

 • Ničenie zápachu pre osobné automobily. Stačí ich „udusiť“ škvrnami a, len v prípade, vnútornými časťami pohovky.
 • Stelivo pre mačky. Obzvlášť vhodné, ak premýšľate, ako vyčistiť pohovku z kŕdľa. Rozkošne posypte gule po gauči, hodte trochu dovnútra. Po pol hodine by sa malo zachytiť a zlikvidovať výplň, ktorá absorbuje vôňu, a pohovka sa musí vysať.

 • Varenie v pare. Je skvelé, ak máte naparovačku, ešte lepšie, ak je zvislý. Taktiež osvieži matné farby, vyčistí povrch, ničí malý hmyz baktériami a zabije nepríjemný zápach. Po mokrom spracovaní nechajte pohovku skôr, ako ju začnete používať.
 • Vetranie. Veľmi jednoduchý a efektívny spôsob. V lete je potrebné priniesť pohovku na čerstvý vzduch. Pár dní - a všetko je v poriadku.
 • Chemické čistenie Tu bude nábytok profesionálne spracovávaný z nečistôt a zápachu. Niektoré umývacie linky sa tiež ujímajú tejto úlohy. Táto metóda je však veľmi nákladná - tak v peniazoch, ako aj v čase.
 • Jednoduchá chémia. Ocot, kyselina citrónová, manganistan draselný, peroxid vodíka a soľ sú vždy pripravené pomôcť.

V boji proti škvrnám - hlavný čas! Nenechajte si ujsť, okamžite začnite čistenie.

 • Ako vyčistiť pohovku octom? Dve polievkové lyžice ho rozriedia v litri vody. Týmto roztokom navlhčite mäkkú špongiu alebo flanelovú tkaninu a utrite pohovku. Nechajte to zaschnúť.

 • Soľ - zvyčajné varenie alebo aromatický - rozptyl na povrchu pohovky. Nechajte pôsobiť pol dňa, aby absorboval vôňu. Potom zametajte soľ.
 • Soľ v tomto recepte môže nahradiť čerstvo zomletú kávu, čajové vrecká čierneho alebo zeleného čaju. Nechajte pohovku s takým absorbérom zápachu stáť dva dni.
 • Pre koženú pohovku je potrebné pripraviť teplé mydlové riešenie s pridaním lyžice čpavku. Utrite ich čalúnenie, potom ich opláchnite teplou vodou a dosucha utrite utierkou. Po vysušení vás pohovka poteší sviežosťou.

Zostáva ešte pár slov o takých špecifických kontaminantoch, ako sú zvieracie chlpy a žuvačky. Vlna sa odstraňuje pomocou gumových rukavíc alebo vlhkej handričky. Naneste na ďasno kocky ľadu a počkajte, kým stuhne. Potom ho zaveste nožom a oddelte ho od čalúnenia.

Aby sa netrpelo príliš odstraňovaním škvŕn a zápachu, je lepšie prijať preventívne opatrenia: zakryť pohovku závojom alebo plastovou fóliou. A tým lepšie a jedno a druhé.

Pozrite si video: Jak vyčistit staré skvrny ze světlé sedačky (Smieť 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send