Užitočné nápady

Hovorí a ukazuje: aký vzťah nás učia v televízii

Pin
Send
Share
Send
Send


Psychológ Irina Chesnová sledovala, aké modely vzťahov medzi mužom a ženou sú vysielané televíziou. Ukázalo sa, že tieto modely sú takmer všetky nezdravé.

Žiadne hranice

Zvláštnosťou a nešťastím našej spoločnosti je, žiaľ, takmer úplná absencia koncepcie a pocitu osobných hraníc. Osobný život niekoho iného sa stáva predmetom diskusie pre všetkých okolo a nikto v tom nevidí nič „zlé“ alebo zlé. Väčšina diskusných a reality show je postavená na tomto: pozrime sa, kto je tu, kto je na vine a ako žiť. Prejdime sa intímnym priestorom niekoho iného, ​​pozrime sa na všetky jeho rohy, otočíme ho dovnútra, položíme nepríjemné otázky, postavíme postavy do trápnej polohy a diskutujeme.

Akcie, ašpirácie a túžby iných ľudí sú stále prežívané, kritizované alebo zosmiešňované „celým svetom“, keďže bývali v kuchyniach v komunálnych bytoch alebo na stretnutiach strán. Účastníci takýchto programov sú zase ochotní hľadať ľudí „pravdu“, podporu alebo súcit. „Tu je plaz, hm?! Ako by mohol?!“, „Hanba!“, „Vyprovokovala ho!“ - reagovanie na tieto očakávania a skandovanie haly v ateliéri Andrei Malakhov.

Osobný život každého človeka, ako aj jeho veci, jeho priestor, jeho výhľad na život, jeho okruh kontaktov, je v skutočnosti nedotknuteľným územím. Poskytnúť skutočnú pomoc (kľúčové slovo je „skutočné“), keď o to niekto žiada, je možné a potrebné. Ale ako vyzeráte, ako žijete, s kým komunikujete, čo si myslíte, že potrebujete minúť svoje vlastné peniaze, je to vaše osobne.

V skutočnom živote sa k tomu nikto nemôže priblížiť svojím údajne jediným správnym vzorcom, kritizovať, hanbiť alebo odsúdiť. Nikto, dokonca ani ten najobľúbenejší človek, sa nemôže zbaviť svojich vecí bez toho, aby sa na to opýtal. Nikto nemá právo vám zakázať, aby ste videli svojich priateľov, hackli svoj e-mail, radili, ak ste sa ich nepýtali, alebo sa pýtajú „prečo ste sa nevydali?“ žiadne deti? “ Váš osobný život sa nikoho netýka.

Takto ukazujeme všetku silu našich emócií, ktoré nedokážeme zvládnuť. A potom na recepcii psychológa (opäť nie je nikde inde) ľudia objavujú: ukázalo sa, že emocionálna reakcia nemusí byť vždy rovnaká ako reakcia na správanie.

To znamená, že hnev, prežívanie, prežívanie hrôzy, bolesti, zlosti a zúfalstva je prirodzené a normálne. Ale snažia sa poškriabať oči iného, ​​tlačiť, hádzať na zem alebo na pohovku - nie! Neexistuje ospravedlnenie pre útok. Pretože človek má vždy na výber - prekročiť hranicu alebo zdržať sa násilia.

5

Človek - cena, za ktorú musíme bojovať

Majstri tu sú šou „Bachelor“ a „Island of Love“. Sú to tí, ktorí odovzdávajú mladému publiku, že musia súťažiť o muža, musia sa usilovať o muža, musia byť schopní na neho urobiť dojem av niektorých prípadoch získať späť. To je to, komu ženy hovoria: „Daj mi šancu!“, „Vyber ma!“, „Pozri, som lepší!“.

Situácie, keď sú ženy ponúkané (a sú pripravené!) Súťažiť, dokonca bojovať za muža, je ponižujúce. Myslím si, že tu a bez mojich komentárov je zrejmé, ako dramaticky sú naše predstavy o ľudskej hodnote, ľudskej dôstojnosti a sebaúcte takýmito predstaveniami skreslené.

6

Byť partnerom vo vzťahu znamená byť slepencom

Partnerstvo sa vždy zameriava na spoluprácu, je to úcta k rysom a záujmom milovanej osoby, pozornosť k jej požiadavkám a potrebám. Toto objasnenie nepochopenia, diskusia o plánoch, hľadanie kompromisov a zachovanie sebaúcty všetkých. Čo však často počujeme v televíznych programoch určených pre mužov? Počúvaš ženu, ktorú miluješ? Rešpektujete jej spôsob života? Robíš, čo sa pýta? Si skontrolovaný! Buďte človekom!

„Byť roľníkom“ znamená byť dôrazne nezávislý, bojovať so ženou, ktorú milujete, nie oddávať sa jej „rozmarom“, uistiť sa, že vykonávate všetky „ženské“ povinnosti, ste v posteli dobre a zároveň vyzeráte úžasne.

Predpokladá sa, že v týchto podmienkach vzájomnej konfrontácie si ľudia budú môcť budovať úzke, teplé, dôveryhodné vzťahy a nájsť skutočné šťastie. Toto je, samozrejme, utópia.

A samozrejme musíme pochopiť, že veľa z toho, čo hľadíme, je domýšľavé, umelé a povrchné. Len predstavenie, stanovené zákonmi televízie. Zdravá interakcia nikdy nemala a nebude mať vysoké hodnotenie.

Pin
Send
Share
Send
Send