Užitočné nápady

Ako skladovať zeleninu a ovocie v pivnici

Pin
Send
Share
Send
Send


Každý záhradník vie, že zelenina a ovocie musia byť schopné nielen správne rásť, ale aj skladovať. Ak chcete, aby si plodina zachovala svoje užitočné vlastnosti až do budúcej sezóny, je nesmierne dôležité vedieť, ako ju správne umiestniť do suterénu.

Ak nedodržíte ani všeobecné pravidlá skladovania, je pravdepodobné, že vaša zelenina a ovocie stratia všetky užitočné vlastnosti do začiatku zimy a nakoniec úplne zmiznú.

Ako skladovať mrkvu v pivnici v zime?

Najlepšie je nechať mrkvu zakrytú suchým pieskom.

Mrkva je napriek svojej tvrdosti veľmi jemnou zeleninou. Pretože nemá hrubú pokožku, skôr negatívne reaguje na najmenšie kolísanie teploty. Najlepšou voľbou pre uloženie tohto koreňa je teplota +1 a takmer 90% vlhkosť v miestnosti.

Je zrejmé, že vytvorenie takých podmienok v suteréne, kde sa okrem mrkvy bude skladovať aj iná zelenina, je takmer nemožné, takže by bolo lepšie, keby ste sa pre ňu pokúsili vytvoriť istý ochranný obal.

Mrkva sa môže skladovať v:

 • Piliny. Vytvoria vrstvu, ktorá inhibuje prúdenie vzduchu do koreňa a chráni ho pred kolísaním chladu a teploty.
 • Piesok. V tomto prípade sa piesok používa aj ako medzivrstva, ale zelenina sa ukladá úplne iným spôsobom. Mrkva sa umiestni do radov a vytvorí pyramídu. Každá jednotlivá rada je pokrytá pieskom (vrstva musí byť najmenej 1 cm) a mierne posypaná vodou. Pri tomto spôsobe skladovania je mimoriadne dôležité zabezpečiť, aby sa zelenina navzájom nedotýkala.
 • Clay. Zriedi sa vodou až do konzistencie hustej kyslej smotany a potom sa koreňová zelenina na niekoľko sekúnd spustí do výslednej kaše, ochranný obal sa vysuší a celý kôš alebo drevená škatuľka sa zloží.

Ako ukladať repu v pivnici na zimu?

Podmienky na skladovanie repy na zimu

Sekla absolútne netoleruje teplo, preto by sa malo uchovávať pri teplote najviac +2. Ak sa teplota v pivnici zvýši o +5, zelenina začne rýchlo strácať vlhkosť a hnilobu. Z tohto dôvodu sa mrkva z červenej repy tiež najlepšie uchováva v ochrannom obale.

Metódy ukladania:

 • Listy veslice, paprade a paliny, Zložte repu v drevenej krabici a posuňte ju zozbieranými listami. Pri tomto spôsobe skladovania budú vaše korene chránené nielen pred výkyvmi teploty, ale aj pred mikroflórou, ktorá spôsobuje rozpad zeleniny. Listy týchto rastlín počas zimy produkujú fytoncidy, ktoré ničia patogény.
 • Soľ. Tento produkt vytvára ochranný obal, ktorý bojuje nielen s indikátormi teploty, ale aj s vlhkosťou. Ak sa nechcete obťažovať, posypte repu soľou. Ak však chcete položiť až do ďalšej úrody, pripravte koncentrovaný soľný roztok, ponorte do nej repu, počkajte, kým nebude úplne suchá, a potom ju zložte do škatule.

Ako ukladať jablká v zime v pivnici?

Jablká v papieri
 • Najčastejšie upúšťame jablká do suterénu stále nazelenalé a už tam dozrievajú a chutia. A keďže v procese zrenia začínajú vylučovať látku etylén, čo prispieva k tomu, že všetka zelenina v bezprostrednej blízkosti začína klíčiť, je lepšie držať ju ďalej od zvyšku úrody. Ak nemáte možnosť prideliť osobitnú miestnosť pre jablká, použite naše tipy.
 • Najprv sa uistite, že miestnosť má dobré vetranie. Takmer všetok etylén bude čerpaný z areálu a malá časť, ktorá v ňom zostane, už nebude schopná spôsobiť veľké škody na vašej plodine.
 • Po druhé, skúste vytvoriť pre každé jablko utesnené balenie osobitne. Za týmto účelom si zoberte papier (môže to byť dokonca aj novina) a opatrne ním zabalte každé ovocie. Takto pripravené jablká sa dajú skladať do drevených alebo kartónových škatúľ.

Ako skladovať cukety na zimu v pivnici?

Squash na stojan

Aj keď je cuketa veľmi chúlostivý produkt, môžete ju na chvíľu uchovať v pivnici. Na skladovanie je najlepšie zvoliť zimné odrody, ktoré majú hrubú a pevnú pokožku.

Nezabúdajte tiež na to, že aby cukety zostali čo najdlhšie chutné a šťavnaté, musí mať stonku. Preto, odtrhávaním zeleniny zo stonky nezabudnite nechať chrbticu dlhšiu ako 4 centimetre.

Cuketu si môžete uložiť v:

 • rošty, Vezmite akýkoľvek malý stoh, vložte doň cukinu a zaveste ho na strop. V tejto polohe zostane zelenina čerstvá najmenej 4 mesiace.
 • Seine. Vytvorte drevený stojan v pivnici a zakryte ho senom. Dajte na to squash v úhľadných radoch a medzi nimi nechajte malú vzdialenosť.

Ako skladovať tekvicu na zimu v pivnici?

Skladovanie tekvice v pivnici
 • Mnohí veria, že tekvica nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie, takže ju jednoducho položia na podlahu pivnice. Ale táto zelenina ako aj cuketa si vyžaduje jemnejší postoj. Ak ju necháte ležať na zemi, doslova za mesiac uvidíte, že sa začala zhoršovať.
 • Ak chcete variť zdravé tekvicové jedlá až do budúceho leta, uistite sa, že má svoje vlastné miesto v pivnici. Najlepším riešením na uskladnenie tekvice by bol drevený stojan vysoký viac ako meter, pokrytý papierom.
 • Tekvica musí byť umiestnená tak, aby jej stonky vyzerali nahor a strany sa navzájom nedotýkali. Ak viete, že teplota v zime vo vašej pivnici môže klesnúť pod nulu, potom všetky medzery medzi tekvicami položte slamy alebo sena.

Ako skladovať zemiaky v pivnici v zime?

Skladovací box na zemiaky

Zemiaky rovnako ako každá iná zelenina pomerne dobre reagujú na najmenšie zmeny teploty a vlhkosti v miestnosti, preto je dôležité zabezpečiť, aby pivnica, v ktorej je uskladnená, bola aspoň dobre vetraná. Najlepšie je uchovávať túto koreňovú plodinu pri teplote +2 až +4 a pri 70% vlhkosti.

Ak ukazovatele teploty môžu stále kolísať v jednom alebo druhom smere, mali by ste vlhkosť veľmi pozorne sledovať. Ak jeho výkon stúpne aspoň na 80%, vaša plodina sa začne hniť.

Najlepšie je skladovať zemiaky:

 • Rošty. Ak nemáte špeciálne boxy na uskladnenie zemiakov, potom je to práve to, čo potrebujete. Umožní cirkuláciu vzduchu po celú dobu okolo hľúz, čo im pomôže navlhčiť a hniť.
 • Tašky. Ak zvolíte tento spôsob skladovania, uprednostnite tašky vyrobené z prírodných vrecovín. Na rozdiel od papiera a plastov budú môcť chrániť plodiny pred vlhkosťou a chladom.

Ako v zime skladovať kapustu v pivnici?

Kapusta visí na šnúre na bielizeň

Ak chcete jesť kapustu celú zimu, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vypestovať správnu plodinu. Na odloženie do pivnice sú vhodné iba odrody neskorej a strednej sezóny. Najstaršia kapusta je však najlepšie marinovaná a uložená v nádobách.

Ukladanie baklažánu v pivnici

Ak chcete, aby sa baklažán zachoval čerstvú celú zimu, musíte vziať do úvahy skutočnosť, že táto zelenina potrebuje vysokú vlhkosť a nedostatok svetla. Aj v suteréne sa odporúča pokryť ich vreckami tak, aby na ne dopadalo čo najviac slnečných lúčov. Ak je to možné, postavte v pivnici samostatný stojan, zakryte ho papierom a naň položte modré do jedného radu. Zakryte ich vrecovinou a posypte slamkou.

Ak v pivnici nie je dostatok miesta, zabalte niekoľko z nich do plastových vreciek a vložte ich do škatule s otvormi. Krabicu umiestnite vo výške 1 meter nad zemou a bližšie k stene. Pravidelne kontrolujte, či nie je ovocie poškodené alebo zhnité. Ak spozorujete aspoň malú škvrnu, baklažán okamžite vyberte z krabice. Ak tak neurobíte, zelenina začne hniť a odoberie vlhkosť z normálneho ovocia.

Ako ukladať melóny do pivnice?

Skladovanie melónov v pivnici
 • Ihneď chcem povedať, že na zimu do pivnice sa najlepšie melóny pestujú na ich záhrade. Takže môžete nezávisle kontrolovať stupeň zrelosti a odrezať ich riasami v správnom čase. Aby melón zostal ležať čo najdlhšie, musí sa vybrať zo záhrady asi päť dní pred úplnou zrelosťou.
 • Ak skladujete zakúpené melóny na skladovanie, skúste zvoliť nezrelé ovocie. Najlepšou voľbou pre uloženie melónu je sieť. V tomto prípade nemusíte nič drotiť. Budete musieť iba vyčistiť vodný melón z pôdy, umyť ho, počkať, kým nezaschne, položiť ho do siete a opatrne ho zavesiť na strop.
 • Ďalšou osvedčenou možnosťou je hlinka. Bude sa musieť zmiešať s vodou a potom aplikovať v tenkej vrstve na melón. Keď je ílová vrstva úplne suchá, preneste melóny do stojana a všetky medzery medzi nimi položte papierom alebo slamkou.

Ako ukladať vodnice v zime v pivnici?

Spôsoby uloženia repy v pivnici

Tuháňa je zelenina jedinečná svojimi výživovými vlastnosťami a veľmi dobre diverzifikuje zimné menu. Udržujte vodnice, ako aj mrkvu a repu. Preto môžete celkom ľahko umiestniť túto koreňovú plodinu na rovnaký stojan s nimi alebo v ich tesnej blízkosti.

Na skladovanie je potrebné zvoliť šťavnaté, úplne zrelé ovocie, ktoré nemá žiadne poškodenie a hnilobu. Áno, a ak je to možné, položte malú vodnicu v suteréne. Pretože v rezanej forme veľmi rýchlo zmizne, bude lepšie, ak budete mať ovocie, ktoré môžete okamžite jesť.

Spôsoby uloženia repy v pivnici:

 • Odkvapkajte vodnicu a vložte ju do plastového vrecka. Zviažte ho a potom s ostrým predmetom urobte v ňom niekoľko vetracích otvorov.
 • Vložte vodnice do drevených škatúľ v radoch a posypte ich pieskom alebo popolom. Vrstvu piesku udržiavajte čo najhrubšiu a najhustejšiu. Nakoniec, ak je zelenina veľmi tenká, zelenina sa pri skladovaní navzájom dotýka a určite sa začne zhoršovať.
 • Ak je to potrebné, môžete si urobiť polevu z hliny, vosku alebo parafínu a rozmazať ju každý okrúhly list osobitne. Tento spôsob skladovania zabráni strate vlhkosti a chráni pred hnilobnou mikroflórou.

Ako skladovať hrušky na zimu v pivnici?

Skladovanie hrušiek doma
 • Mnoho záhradníkov, ktorí ukladajú hrušku do pivnice, urobí jednu chybu. Jednoducho ju vložili do šuplíka, položili na stojan a zabudli na to do určitej doby. Spravidla sa takéto ovocie rýchlo stáva pokrytým hnilobou. Prečo sa to deje?
 • Po prvé, hrušky by v žiadnom prípade nemali zaspať. Ak to urobíte rýchlo, určite sa poškodí nejaké ovocie a nevšimnete si ho, položte ho na normálne hrušky. Po nejakom čase sa začne kaziť a infikovať hnilobou ovocie, ktoré s ním príde do styku. Preto bude lepšie, ak ovocie položíte do škatule opatrne, doslova jeden po druhom.
 • Po druhé, hrušky nemajú veľmi radi vysokú vlhkosť, z tohto dôvodu je potrebné všetko urobiť tak, aby na ne malo najmenší vplyv. Za týmto účelom zakryte spodnú časť škatule niekoľkými rozbitými novinami a až potom do nej začnite rozširovať rady hrušiek. A nezabudnite, že v škatuli nesmie byť viac ako tri rady ovocia a že každý z nich by mal byť naložený 2-3 vrstvami papiera.
Cesnakové prámiky
 • Najjednoduchší spôsob skladovania cesnaku je pre nás známy už od detstva. Pravdepodobne si každý z nás pamätá kosy z tejto voňavej zeleniny, ktorá sa koncom leta vždy objavovala pod strechou domu babičky. Najzaujímavejšie je, že takto môžete udržať cesnak šťavnatý a voňavý takmer do budúceho leta.
 • Ak si neželáte pliesť cop s cesnakom, môžete to skúsiť uložiť do pohárov. V tomto prípade budete musieť odrezať trávnatú stonku takmer na samom spodku hlavy a potom položiť zeleninu do pohára, na spodnej časti ktorej je soľ. Nalejte tento rad cesnaku soľou a vložte nový. Týmto spôsobom pokládajte zeleninu, až kým nenaplníte celú nádobu.
 • Nezabudnite, že posledná vrstva by mala byť soľ, takže ak vidíte, že pre ňu nie je miesto, jednoducho nenapĺňajte nádobu v krku. Po položení cesnaku budete musieť zabaliť nádobu do tmavej látky a presunúť ju do stojana v pivnici.

Ako skladovať čínsku kapustu v pivnici?

Pekingskú kapustu je možné uložiť do škatule
 • Pekingská kapusta je skôr jemná zelenina, preto ju možno skladovať v pivnici najviac tri mesiace. Ak počas tejto doby nemáte čas na zjedenie plodiny, musíte ju položiť do banky. Najlepšie je udržiavať peking na policiach s papierom. Len nezabudnite, že v tomto prípade je absolútne nemožné používať noviny.
 • Pekingská kapusta tak dobre absorbuje vôňu, že za pár týždňov začne vydávať vôňu tlačovej farby. Záhradníci, ktorí majú veľkú pivnicu, sa môžu pokúsiť vyrobiť druh záhrady priamo do nej a transplantovať do nej kapustu.
 • Táto metóda môže predĺžiť životnosť pekinkov nie o tri, ale o štyri mesiace. Ale bez ohľadu na to, ako si to uchovávate, vždy pamätajte, že nemá rada svetlo. Preto vždy, keď sa jedná o stojan alebo posteľ, vždy ho zakryte tmavou handrou.

Ako uložiť korenie v pivnici?

Skladovanie korenia v pivnici

Bulharský korenie sa na rozdiel od ostatnej zeleniny skvele cíti v jednoduchej drevenej krabici. Preto môžete celkom ľahko zbúrať škatuľu požadovanej veľkosti, spodnú časť zakryť papierom a vložiť do nej korenie. Ak dáte zeleninu do výšky jedného metra od podlahy, budete ju môcť takto skladovať najmenej 4 mesiace. V prípade, že chcete, aby vás korenie potešilo jeho pikantnou chuťou aj na jar, vykopte ho z pôdy spolu s koreňom a zaveste ho od stropu zhora nadol.

Môžete ho tiež transplantovať do bežného kvetináča a umiestniť ho na akékoľvek vhodné miesto v pivnici. Táto metóda je vhodná pre zeleninu, ktorá nemá čas sa dostať na ulicu. Pretože budú stále dostávať živiny z pôdy, budú môcť v suteréne získať chýbajúcu šťavnatosť a dokonca aj trochu porastú.

Ako skladovať cibuľu na zimu v pivnici?

Cibuľa v zime

Pri poranení sa dá povedať, že cibuľa je najnáročnejšou zeleninou. Pri izbovej teplote začne klíčiť rýchlo a pri veľmi nízkych dávkach zamrzne a stáva sa nepožívateľnou.

Z tohto hľadiska, ak sa rozhodnete túto zeleninu skladovať v pivnici, uistite sa, že teplota v nej neklesla pod -1 a vlhkosť nebola nižšia ako 75%. Ak sú tieto čísla menšie, bude sa luk veľmi rýchlo zhoršovať.

Cibule obchodov môžu byť:

 • Drevená prepravkax. Ich výška by nemala presiahnuť 30 centimetrov. Ak je žiarovka väčšia, hnije a hnije.
 • Nádoby na vajcia, Táto metóda je vhodná pre záhradníkov, ktorí majú veľkú pivnicu. V takom prípade bude potrebné cibuľu opatrne umiestniť do výklenkov pre vajcia a potom umiestniť nádoby na police.
 • rošty, Najlepšou možnosťou je mriežka, v ktorej sú doslova 3 kilogramy cibule. Nemôžu sa však dať ani na podlahu. Ak na poličkách nezostáva žiadny priestor, urobte ďalšie stojany a položte na ne siete so zeleninou.

Ako skladovať zeler na zimu v pivnici?

Metódy skladovania zeleru

Zeler, rovnako ako akákoľvek pevná zelenina, má veľmi rád vlhkosť, preto by sa mal skladovať pri takmer 100% vlhkosti. Ak je vo vašej pivnici jej výkon nižší ako je potrebné, môžete skúsiť pravidelne navlhčiť samotnú zeleninu. To samozrejme neznamená, že by ste mali rozprašovať zeler sám. Na to, aby mal dostatok vlhkosti, budete musieť iba niekedy striekať piesok do škatule, v ktorej bude.

Только не делайте это очень часто, если вы переборщите с водой, то корнеплод сначала начнет укоренятся и расти, а потом из-за недостатка света загниет. Если в вашем погребе земляной пол, то можете сделать в нем маленькую траншею, уложить в нее сельдерей и прикрыть все сверху почвой и соломой.

Как хранить топинамбур в погребе?

Топинамбур хранение в домашних условиях

Artičok Jeruzalem, hoci sa považuje za príbuzného zemiaka, s ním sa nedá skladovať. Pretože potrebuje veľa vlhkosti, je najlepšie položiť do pivnice mrkvu a repu. Najlepším riešením na uskladnenie artičokov z Jeruzalema je škatuľka s pôdou, iba v tomto prípade by sa piesok nemal používať v suchom, ale vlhkom stave a pri pokládke je potrebné každú vrstvu narážať osobitne.

Nádobu s artičokom Jeruzalem umiestnite čo možno najbližšie k východu. Pretože táto zelenina miluje chlad (ľahko toleruje aj -40), bude sa tu cítiť najlepšie.

Ako ukladať hrozno do pivnice?

Metódy skladovania hrozna

Ak sa nechcete obťažovať, stačí rezať hrozno a položiť ho na stojany, ktoré sú pokryté pilinami z vápna a topoľov. Ak si želáte, môžete vymeniť stojan na škatuľu, ale stále doň vložte najviac jeden rad hrozna a nezabudnite ho obojstranne uzavrieť pilinami.

Môžete skúsiť uložiť svoju plodinu zaujímavejším spôsobom. Hrozno nakrájajte na malý kúsok vínnej révy a dosekané víno okamžite uzavrite roztaveným parafínom alebo voskom. Keď stvrdne, opatrne ho zaveste na trám alebo strop a uistite sa, že vinič neprichádza do kontaktu s horou.

Pozrite si video: CHATA NA PREADAJ POVAZSKE PODHRADIE (Smieť 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send