Užitočné nápady

Umývačka riadu v skrini: tipy na výber a 70 praktických možností pre moderný interiér

Pin
Send
Share
Send
Send


Stojan na umývačku riadu v skrinke je neoddeliteľnou súčasťou kuchyne a mal by byť prítomný v každej miestnosti určenej na varenie a stravovanie. Vzhľadom na rozmanitosť modelov, typov a konfigurácií je pri správnom výbere potrebné zohľadniť dosť veľa nuancií. V tomto článku sme sa pokúsili zhromaždiť všetky potrebné a užitočné informácie o kuchynských sušičkách.

Jednoduchý, ale zároveň celkom originálny nápad na sušič príborov.

Svetlá kuchyňa s elegantnými policami na skladovanie riadu

Umývačky riadu zabudované do kuchyne z tmavého dreva s osvetlením, ktoré dávajú miestnosti mimoriadny komfort

Druhy sušičiek

V kuchyni je niekoľko modelov sušičiek. Z hľadiska inštalácie ich možno rozdeliť do štyroch kategórií:

 1. Sušičky na inštaláciu na umývadlo.
  Výrobky sú vyrobené z plastu alebo nehrdzavejúcej ocele namontované na umývadlách. Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou, jednoduchým dizajnom, ale v miestnosti nie sú zaťažené špeciálnym dizajnom. Jednoduché modely sú navrhnuté pre malé množstvo jedál. Je to vždy po ruke, čo znamená, že je vhodné do nej vložiť nielen taniere, ale aj zeleninu po umytí. V predaji sú sušičky vo forme mriežky alebo mriežky a tiež s dierovaným povrchom.

  Originálna sušička riadu zabudovaná do umývadla

  Dávajte pozor: môžete si kúpiť sušičku z kovu a silikónu. Dá sa použiť aj na horúce jedlá.

 2. Vstavané sušičky.
  Namontované v skrinke, ktorá stojí na podlahe, môžu mať nástenné skrinky, zásuvky. V jednoduchých modeloch sú dve vrstvy - pod taniere a hrnčeky. Komplexné návrhy sú určené pre iné druhy jedál.
  Vďaka uzavretej sušičke budú riady chránené pred prachom. V mnohých vstavaných sušičkách sú k dispozícii palety, v ktorých sú riady umiestnené bezprostredne pri umývadle. Ale pre kabinet sám o sebe nie je príliš dobrý, pretože zhromažďuje veľké množstvo vlhkosti. Hlavná sušička v skrinke by mala byť vždy doplnená o pomocnú sušičku, ktorá sa nachádza v blízkosti umývačky riadu.

  Pôvodná kuchyňa so sušičom na stole a umývadlom nad ňou

 3. Prívesná sušiareň.
  Namontujte ho na konkrétne miesto v požadovanej výške priamo na stenu a môžete ho nainštalovať do skrinky. Takéto veľkosti sú vybrané tak, aby sa objekt zmestil do voľného priestoru.

  Namontovaná multifunkčná sušička na riad

  Sušička môže mať jednu alebo dve úrovne. Komplikovanejšie modely sú často vybavené ďalšími priehradkami: takže ak je možné do jednoúrovňových sušičiek umiestniť iba taniere, všetky kuchynské potreby sa zmestia do viacúrovňových sušičiek.

Skrinka na montáž sušičiek

Najlepšie je nainštalovať na umývadlo alebo do jeho bezprostrednej blízkosti, takže pri umývaní riadu nemusíte robiť zbytočné pohyby. Sušičku môžete vložiť do skrinky, ktorá nemá spodnú časť: voda tu okamžite prúdi do umývadla a tácka nie je potrebná.

Dvojvrstvová sušička na riad nad umývadlom, zabudovaná do dizajnu nástenných skriniek kuchynskej sady

Inštalácia sušičiek do umývačky riadu nie je veľmi dobrá: budete musieť urobiť veľa zbytočných pohybov (napr. Ohýbanie riadu).

Kuchynské skrinky a rohy so sušičkou musia spĺňať určité pravidlá:

 • Ventilácia. Aby sa zabránilo zápachu v skrinke, je potrebné zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu. Stačí zo strán vyvŕtať pár otvorov.
 • Vzdialenosť. Je dôležité, aby vzdialenosť od jedál k dverám bola najmenej 30 cm a od podnosu k spodnej vrstve - najmenej 7 cm.
 • Utesnenie spodnej steny skrinky. Aby ste nepoškodili náhlavnú súpravu, je najlepšie ošetriť ju silikónom, bude chrániť materiály pred vlhkosťou.

Vhodnú náladu v kuchyni si tiež môžete vytvoriť pomocou správneho výberu farieb jedál.

Sušiak na riad v skrini: materiály na výrobu sušičiek

Na sušenie riadu sa používa niekoľko materiálov:

 • Kov. Sušenie je obvykle vyrobené z ocele, ktorá je potom potiahnutá antikoróznym povlakom.

Vyzerá to veľmi jednoducho, ale v skutočnosti je to dosť priestranné a pohodlné použitie dizajnu sušičky kovových umývačiek riadu.

 • Sušenie nehrdzavejúcej ocele. Tento produkt bude stáť rádovo oveľa drahšie ako sušenie kovov, ale stojí za to pevnosť, trvanlivosť a ďalšie vlastnosti. Nebudete musieť dodatočne maľovať produkt, pretože nevykazuje známky korózie.

Elegantný stojan na riad z nehrdzavejúcej ocele sa hodí do kuchyne takmer v akomkoľvek štýle.

 • Plast. Z tohto materiálu urobte najlacnejšie sušiace jedlá. Okrem toho bude tento materiál predstavovať nebezpečenstvo pre vaše zdravie. Vzhľad produktu sa veľmi rýchlo stráca, na povrchu sušenia, nájazd, kvapkanie.

Originálna plastová stolová sušička v neobvyklom dizajne rozriedi náladu vašej kuchyne.

 • Strom. Takáto sušička sa vždy považovala za luxusný predmet, ale nedá sa zmestiť do každého interiéru. Aby produkt vydržal dlho, je strom pokrytý špeciálnymi lakmi. Za predpokladu, že najlepšie sušenie dreva je vhodné len na skladovanie riadu v suchej forme.

Elegantná nástenná sušička na riad z ľahkého prírodného dreva dokonale doplní interiér v neutrálnych farbách.

Tip: dnes je takmer každú sušičku možné kúpiť v obchode alebo objednať online. Kvalita priamo ovplyvňuje náklady na výrobok. Výhodou by mali byť modely vyrobené z prírodných a bezpečných materiálov.

Klasifikačné sušičky jedál

Tradičná umývačka riadu má dve časti: v prvej sú platne, v druhej sú šálky. Pri výrobe prvkov systému sa používajú odolné, vodotesné materiály. Pre ľahké čistenie je povrch pokrytý smaltom alebo farbou. Môže sa tiež použiť gumový povlak, ktorý znižuje hluk z riadu počas prevádzky.

Podľa typu sušičky sú rozdelené do nasledujúcich kategórií:

 • Nezávislé modely - vyrábané ako samostatné systémy;
 • Modely inštalované v kuchynskom nábytku alebo na spodnej strane umývadla.

Vstavaný otvorený model skrine sušičky do kuchyne v teplých farbách s hlavným zameraním na jasne červenú kuchynskú súpravu

Stále existujú otvorené sušičky, musia byť namontované na stene nad umývadlom alebo priamo na umývadle, takže zvyšná voda, ktorá zostala na riadoch v dôsledku umývania, tiekla do umývadla alebo do špeciálne navrhnutého stojana.

Otvorená sušička na riad nad umývadlom v malej kuchyni v jasných farbách

Výhody otvorených sušičiek:

 • Inštalácia sa môže vykonať kdekoľvek, pripevnením na stenu alebo konvenčnou inštaláciou na iný povrch.
 • V prevádzke sa výrobky vyznačujú nenáročnosťou a jednoduchosťou.
 • Modely lacnejšie ako iné typy sušičiek.

Pohodlne sa používa otvorený stojan na drevené misky

Sušičky inštalované v nábytku sú rozdelené do nasledujúcich kategórií:

 • Jediný stupeň. V nich sa sušia iba platne;
 • Bunk (duplex) - môžete sušiť akékoľvek jedlo, okrem vidličiek a lyžíc;
 • Sušičky na špeciálne účely - na riad a príbory.

Trojvrstvová vstavaná skriňa, sušička na riad

Závesné systémy

Takéto modely získali zvláštnu popularitu a distribúciu. Závesná sušička môže byť dvoch typov:

 • Nezávislý dizajn;

Namiesto plnohodnotnej sušičky môžete nad umývadlo umiestniť aj niekoľko políc v bežnom kuchynskom štýle.

 • Výrobok je zabudovaný do kuchynského nábytku.

Takmer neviditeľný vo všeobecnom interiéri kuchyne je sušička na riad zabudovaný v sklopnej súprave.

Vzory druhej kategórie sú v závislosti od tvaru a konfigurácie tieto:

 • S rámom alebo bez rámu;
 • V jednej alebo dvoch úrovniach;
 • Rohová sušička na riad.

Zaujímavou treťou možnosťou sú však skutočne praktické modely (v ktorých riady vzájomne neovplyvňujú spojenie medzi stranami) sú zvyčajne veľké, takže rohová sušička je vhodná na inštaláciu do veľkých kuchynských zostáv s veľkou nástennou skrinkou.

Na prvý pohľad malý dizajn rohovej skrinky so vstavanou sušičkou na riad, v skutočnosti pomerne praktický a priestranný

Sušiarne namontované v kabíne sa musia namontovať v súlade s určitými pravidlami. Hlavnou podmienkou je kvalitný výfukový otvor skrinky, aby sa vo vnútri nehromadila vlhkosť, ktorá škodí nábytku. Aby sa zabezpečilo dobré vetranie, mali by ste z druhej strany skrinky vyvŕtať dva otvory. Najlepšie miesto pre otvory je po stranách skrinky, pretože riad sa zapráši cez horné alebo dolné otvory.

Malá nástenná skrinka so vstavanou umývačkou riadu

Sušičky Troflex

Jedná sa o modely nepravidelného tvaru, ktoré sú určené na dekoráciu interiéru. Ďalšou výhodou systému je možnosť inštalácie kdekoľvek v kuchyni. Najlepšie je stolové alebo umývadlové krídlo.

Sofistikovaná verzia kovovej umývačky riadu sa stane nielen ozdobným prvkom vašej kuchyne, ale aj pomerne funkčným dizajnom, ktorý sa ľahko používa.

Výber správneho stojana na jedlo do kuchyne

Pred nákupom by ste mali určiť umiestnenie produktu. Potom je potrebné zmerať medzery k stene. Ak je model zakúpený na inštaláciu do nástennej skrinky, rozmery sa merajú zvnútra. Štandardné parametre vstavaných sušičiek sú od 400 mm do 800 mm, najbežnejšou možnosťou je umývačka riadu pre 60 cm skrinku.

Kombinácia uzavretej skrinky na umiestnenie sušičky na riad a ďalších dekoratívnych políc vonku pozdĺž steny nad pracovnú plochu stola - originálne riešenie pre malú svetlú kuchyňu

Rozmery je potrebné merať veľmi presne. Veľkú úlohu hrá vzdialenosť medzi pohárikmi a doštičkami: medzera musí byť najmenej 300 mm. Malo by sa pamätať na to, že priehradka na šálky je umiestnená v hornej časti - toto usporiadanie chráni riad pred vodou. Medzi paletou a spodnou časťou by mala byť medzera asi 70 mm.

Prítomnosť palety je povinná, chráni nábytok pred vniknutím vody. Je vhodné mať odnímateľnú sušiacu misku - ľahšie sa umýva.

Dostatočne veľká konštrukcia sušičky na riad s posuvným podnosom na akumuláciu vody

V malých kuchynských súpravách môžete riad umiestniť do vysúvateľných sušičiek. Sú inštalované v skrinkách umiestnených blízko umývadla. Výhodou tejto možnosti oproti ostatným je to, že je ľahšie z nej vybrať pokrmy, pretože produkt je umiestnený na spodnej časti a zásuvky sa dajú ľahko vysunúť.

Malý kútik v kuchyni na sušenie a skladovanie rôznych pokrmov - vhodné riešenie pre miestnosti s veľkými priestormi

Bez ohľadu na to, aký typ sušičky sa používa, je potrebné pamätať na to, že štruktúra môže pri preťažení prasknúť. Verzia 50 cm je teda navrhnutá pre 15 platní.

Čo odlišuje pevnú sušičku od odnímateľného modelu

Všetky modely sušičiek majú dve možnosti montáže: bezpečné uchytenie alebo odnímateľné prevedenie.

Veľkou výhodou odnímateľnej sušičky je to, že sa dá prestaviť - v prípade nepredvídateľných okolností možno výrobok umiestniť aj na povrch stola. Ďalšou výhodou - ľahká starostlivosť, pri umývaní a dezinfekcii je možné sušenie vonku jednoducho vybrať.

Nebojte sa experimentovať, preukazujte ich originalitu. Vyskúšajte rôzne možnosti a vyberte si najvhodnejší pre váš interiér.

Odnímateľný dizajn však môže predstavovať nepríjemnosti v dôsledku nesúladu medzi veľkosťou umývačky riadu a skrinky - počas prevádzky sa môže pohybovať vnútri skrinky.

Väčšina moderných modelov sušičiek je však prispôsobená štandardnej šírke kuchynského nábytku. Neštandardné náhlavné súpravy sa vyrábajú na objednávku, zvyčajne sa to stáva, keď veľkosť nábytku nespĺňa všeobecne akceptované parametre.

Pokiaľ ide o pevné sušičky, udržujú sa dobre v skrinke, nie je možné, aby štruktúra padala, riad zostane nezranený. Toto je hlavná výhoda takýchto sušičiek: podľa ďalších kritérií sú odnímateľné modely praktickejšou možnosťou: skrinku možno použiť na iné účely, sušičku (a steny samotnej skrinky) možno ľahšie čistiť.

Malá zložka umývačky riadu integrovaná do zloženia police

O nákladoch na sušičky

Vzhľadom na rozmanitosť modelov sa cena výrobkov vytvára z rôznych faktorov: materiál výroby, konštrukčné prvky, veľkosť, dizajn, možnosť použitia iba na riad alebo aj na príbory.

Pokúste sa vyrobiť sušičku na riad zo šrotu (napríklad z drevených debien) a váš jedinečný dizajn kuchyne vytvorí atmosféru, ktorú potrebujete

Ďalším dôležitým faktorom je výrobca. Výrobky domácej výroby sú obvykle lacnejšie, zatiaľ čo kvalita modelu je prakticky rovnaká ako v prípade zahraničných výrobkov. Dovážané sušičky však majú zvyčajne prepracovanejší dizajn a často sa vyznačujú neštandardnou konfiguráciou.

Závesná skrinka z prírodného tmavého poľa so vstavanou sušičkou na riad v kuchyni v teplých farbách

Náklady na rovnaký model sa môžu v rôznych obchodoch líšiť, takže dobrou voľbou sušičky je aj sledovanie cien. V tomto prípade si môžete kúpiť sušič v internetovom obchode, ostatné veci sú rovnaké, ceny sú zvyčajne nižšie.

Pin
Send
Share
Send
Send