Užitočné nápady

Ako platiť menej za vodu, plyn a elektrinu

Pin
Send
Share
Send
Send


Chcem ušetriť peniaze na komunálnom byte av obvyklom čase, a ešte viac v kríze.

Rozumíme v poradí s najnákladnejšími platobnými miestami: voda, plyn a elektrina.

1. Uvoľnite ruky

Umývačka riadu vyžaduje 20-krát menej vody ako riad na umývanie rúk a práčka s predným plnením je hospodárnejšia ako vertikálna.

2. Nesplaťte svoj rozpočet.

Toaleta s nádržou v dvoch režimoch - štandardná a hospodárna - je skvelý spôsob, ako ušetriť 15 litrov vody za deň. A potom je tu každodenný trik: skúste skryť literovú fľašu vody v nádrži - ušetrite pri každom odtoku.

3. Múdro premiešajte

Vodovodné kohútiky na ryby a dotyk používajú o 60% menej vody ako vodovodné kohútiky a sprchová hlavica šetriaca vodu, prevzdušňovač, spotrebuje 4 až 5 litrov za minútu namiesto 10 až 12.

4. Uchovávajte záznam teploty

Nainštalujte merač teplej vody so snímačom teploty: ak sa voda namiesto teplej vody z vodovodu náhle zohreje, môžete požiadať o prepočítanie.

5. Umyte si zuby ticho.

Pri čistení zubov nezabudnite vypnúť vodu. Počas 2 minút tohto procesu sa zbytočne premrhá 20 litrov vody. Stovky tisíc litrov na celý život!

6. Namočte mastné jedlá.

Po rodinnej večeri je tu veľa mastných jedál, ktoré sa ťažko umývajú. Skúste panvy a taniere namočiť jednu hodinu do umývadla s pár kvapkami čistiaceho prostriedku. Táto jednoduchá rada pomôže nielen ušetriť veľa vody, ale tiež uľahčí odstránenie spálených zvyškov.

7. Zastavte úniky

Často nevenujeme pozornosť únikom vody alebo o nich ani nevieme. Môžete ľahko skontrolovať odtokovú nádrž: odstráňte z nej veko a do vody pridajte potravinárske farbivo - ak sa v priebehu niekoľkých minút dôjde k znečisteniu misky toaletnej misky, je čas eliminovať únik. Odkvapkávací kohútik tiež spotrebuje veľa vody - pomaly a nepostrehnuteľne je ním schopný prejsť až 10 litrov vody za deň.

1. Aktualizujte si radiátory

Pokúste sa umiestniť medzi radiátor a stenu fóliu - odráža to teplo. Nainštalujte automatické nastavenie na radiátory a pokúste sa zabrániť blokovaniu veľkých kusov nábytku.

2. Správne zaobchádzajte so sporákom ...

Pri varení vyberte varnú dosku veľkosti, ktorá sa hodí do hrnca, a pri varení okamžite znížte teplo na minimum. Rúru nerozpaľujte, ak ide o pečené jablko, nie o vyprážanú hus.

3 ... a riadu

Varenie pod vekom šetrí až 30% energie a misky s hrubým dnom zvyšujú pripravenosť jedla rýchlejšie vďaka nahromadenému teplu. Dbajte na to, aby sa konce plameňa dotýkali dna riadu: zameriavajú sa na maximálnu teplotu.

4. Použite fóliu

Pokúste sa pokryť povrch taniera fóliou. Vďaka odrazenému teplu sa riady zahrievajú rýchlejšie a dlhšie ochladzujú. Mimochodom, pri čistení taniera ušetríte čas, námahu a vodu - môžete fóliu jednoducho odstrániť a zlikvidovať.

5. Mierne ochladiť

Pokúste sa teplotu v miestnosti znížiť o 2-2,5 stupňa. V živote to nie je príliš viditeľné, ale má priaznivý vplyv na peňaženku. Sledujte počasie: v januári často dochádza k roztopeniu až na 5 - 10 stupňov - ďalším dôvodom je úspora na vykurovaní miestností.

6. Správne vetrajte

Potrebujete čerstvý vzduch, ale otvorené okno znižuje teplotu v miestnosti. Mnoho ľudí necháva okno mierne otvorené celý deň, ale v skutočnosti nielen osviežujete vzduch v miestnosti, ale neustále strácate aj teplotu. Ale otvorené na pár minút a potom zatvorené okná vám umožňujú aktualizovať vzduch a majú menší vplyv na spotrebu tepla (a teda aj plyn) - pretože povrchy nemajú čas na ochladenie v krátkom čase.

7. Dom urobte bielym snehom

Rady pre majiteľov súkromných domov. Je známe, že ak sú všetky strechy domov natreté na bielo, teplota na zemeguli sa zníži o 2 stupne. Správny vonkajší náter domov pomôže zabrániť prehriatiu domu v lete a udržať teplo v zime.

1. Ovládajte osvetlenie

Najlepším spôsobom, ako ušetriť peniaze na svete, sú energeticky úsporné žiarovky. Alternatívou je použitie stmievačov, rotačných stmievačov, ktoré menia stupeň osvetlenia. A v priestoroch s aktívnym pohybom bude klesať mimochodom dotykové lampy. Pre tých, ktorí zabudnú vypnúť svetlo, je to obyčajne dar z nebies.

2. Domáce spotrebiče zadarmo

Keď idete spať alebo odchádzate z domu, vypnite domáce spotrebiče z elektrických zásuviek: aj keď sú vypnuté, naďalej spotrebúvajú energiu. Je lepšie umiestniť chladničku do blízkosti kachlí alebo na priame slnečné svetlo - spotrebuje o 20-30% viac elektriny. A rýchlovarná kanvica sa musí pravidelne čistiť z vodného kameňa - pomocou nej bude vrieť pomalšie.

3. Pridajte odrazené svetlo

Prednosť pred svetelnými odtieňmi v interiéri - takže vrátite 80% svetla. Zrkadlo a lesklý povrch tiež odvádzajú skvelú prácu.

4. Nenabíjajte medzeru

Nenechávajte nabíjačky pre mobilné zariadenia, prenosné počítače, fotoaparáty, prehrávače a ďalšie zariadenia bez nečinnosti. Ak je nabíjačka trvalo pripojená, spotrebuje sa až 90% všetkej elektrickej energie.

5. Diverzifikujte osvetlenie

Odborníci odporúčajú vyhnúť sa jasným svetlám a používať bodové svetlá. Ukazuje sa, že niekoľko lámp spotrebuje oveľa menej energie ako jeden veľký luster. Umiestnite stojacie lampy a nástenné svietidlá na kľúčové miesta v byte a žiarovky v lustru vymeňte za menej výkonné.

6. Udržujte objednávku

Tienidlá a žiarovky udržiavajte čisté. Nahromadený prach a nečistoty znižujú účinnosť zariadení o 20-30%. To isté platí pre špinavé okná, ktoré „kradnú“ prirodzené svetlo, čo vás núti zbytočne zbytočne elektrickú energiu.

7. Vyhľadajte písmeno „A“

Pri kúpe zariadenia sa snažte venovať pozornosť triede energetickej účinnosti. Najúspornejšie sú elektrické spotrebiče triedy „A“, „AA“ a „AAA“. Vysoké náklady na takýto tovar sa počas prevádzky rýchlo vrátia.

Pozrite si video: Karol Galek - Priemerná domácnosť by mohla za elektrinu platiť o 80 eur ročne menej (Júl 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send