Užitočné nápady

Vytvárame jedinečný komfort v interiéri pomocou zaujímavých kombinácií studenej a teplej farby.

Pin
Send
Share
Send
Send


Podľa prieskumu psychológov je farba silným faktorom ovplyvňujúcim psychoemocionálny stav človeka. Okrem toho môžete pomocou určitého odtieňa vizuálne zmeniť parametre priestoru. Tieto techniky používajú dizajnéri pri svojej práci správne aplikovaním studených farieb a teplých farieb v interiéri individuálne aj v harmonickej kombinácii.

Dnes v prehľade povieme o výbere odtieňov ao základných technikách pri navrhovaní bytov, kancelárií a súkromných domov. Výsledkom bude, že každý majiteľ si bude môcť vybrať tú správnu paletu bez toho, aby sa uchyloval k profesionálnym stylistom.

Tabuľka teplých a studených farieb: čo to je a ako to správne používať

Ako to dokázala veda, v prírode je sedem základných farieb a ľudské oko vníma iba tri základné tóny:

žltá; modrá; červená.

Biela sa používa ako ďalšia farba. Z týchto tónov je možné získať akúkoľvek paletu, vďaka väčšej alebo menšej koncentrácii určitého odtieňa bude pozadie teplé alebo studené. Koloristi vyvinuli tabuľku farieb. Je to schéma kombinácie odtieňov, vďaka ktorej si bude môcť každý zvoliť ten najvhodnejšiu paletu na dokončenie.

To by malo byť známe! Zmiešanie vybranej palety s bielou farbou vám umožní regulovať teplotu tieňa.

Kruh odtieňov a ich farebné kombinácie

Teplé farby tabuľky sú aké?

Teplé odtiene farby dotvárajú interiér útulnosťou, povznášajúcimi účinkami a vyvolávajú pozitívne emócie. Patria sem nasledujúce tóny:

Teplé farby

Farby studenej palety

Chladné odtiene v interiéri sa používajú ako nezávislé alebo v kombinácii s teplou paletou alebo bielou farbou. Patria sem nasledujúce rozsahy:

farbapopis
žltýČistá žltá, rovnako ako všetky druhy odtieňov. Jedná sa o slnečnú farbu, ktorá je a priori spojená s teplom.
červenáJe spájaný s vášňou a vedením. Pokojné odtiene sú vhodné do spálne, pre obývaciu izbu je vhodný jasnejší rozsah.
béžovýJedná sa o univerzálny tón, ktorý vyhovuje takmer všetkým štýlom a iným farbám.
broskyňovýVeľmi jemný tón vďaka rôznej farebnej palete je možné použiť v akýchkoľvek priestoroch.
kávaVďaka rôznorodej palete teplých odtieňov kávy sa ľudia okamžite cítia pokojní. Je vizualizovaný voňavým nápojom a relaxáciou.
farbapopis
striebroPripomína zimu a je vhodný pre ľudí, ktorí dávajú prednosť chladnému obdobiu.
modrýNasýtená farba spôsobuje pocit mora bez dna. Elegantný odtieň dodáva energiu a mimoriadnu vitalitu.
modrýJe podobný modrej farbe a pripomína morský vánok.
orgovánMnoho z nich má dvojité vnímanie farieb. Môže byť chladné aj teplé. Jemný tón sa spája s jarnými a kvitnúcimi kvetmi.
zelenáToto je nejednoznačná farba, dosť univerzálna na použitie. Svetlá paleta napĺňa ľudí energiou a dáva pocit prílivu síl. Pokojný rozsah prinesie pocit samoty, bude vám pripomínať prírodu a letné dni.

Chladné farby

Ako teplé farby farieb zapadajú do interiéru

Teplé tóny farieb vytvárajú útulnú atmosféru v interiéri. Odtiene v rôznom stupni nasýtenia prinášajú pokoj a sú pripravené na odpočinok. Čím ďalej na stupnici je farba horúceho červeného tónu, tým viac je zameraná na relaxáciu. A naopak, čím bližšie k nemu - tým viac stimuluje aktívnu činnosť.

Žltá a oranžová

Toto je prvá farba teplej palety. Akákoľvek manifestácia toho človeka okamžite naplní pozitívnou energiou. Kombinácia rôznych odtieňov vytvára zaujímavú kompozíciu, stimuluje tvorivé schopnosti, povzbudzuje k aktívnej činnosti a je silným motivátorom.

Paleta žltých odtieňov

Oranžová je spojená s oranžovou v každom a symbolizuje slnko, leto a oheň. Toto je neuveriteľne pozitívna farba, ktorá prináša pohodlie a pohodu do rodinného krbu. Dizajnéri odporúčajú používať kombináciu terakoty a hrdze. Ak chcete trochu ochladiť situáciu, môžete pridať malé biele škvrny.

Paleta oranžovej farby

Béžová a broskyňová

Béžová a všetky jej odtiene sú ideálne pre takmer akýkoľvek dizajn. Vytvára mimoriadne pohodlie a poskytuje absolútny pokoj v interiéri. Tento odtieň môže byť dominantný, ale štylisti ho odporúčajú riediť jasnými detailami alebo ich dopĺňať sýtejším tónom.

Béžová paleta

Broskyňa môže pôsobiť ako primárna farba v každej miestnosti. Poskytuje pocit pohodlia a neuveriteľného pohodlia. Hue sa nezaväzuje k ničomu, je vybraný pre návrh akejkoľvek miestnosti. V kuchyni pôsobí ako stimulátor chuti do jedla, pretože sa spája so šťavnatým ovocím.

Rôzne odtiene broskýň

Červená a káva

Červená je odtieň lásky. Vo všetkých jej prejavoch symbolizuje vášeň, vodcovstvo a silný charakter majiteľov. Boli zaznamenané nasledujúce účinky palety na osobu:

ohrieva vnútornú klímu, červená sa často používa na zdobenie romantického priestoru a v kuchyni má pozitívny vplyv na chuť do jedla. Pre návrh interiéru pomocou rôznych odtieňov. Jemný tón je vhodný do spálne a jasný do obývacej izby a kúpeľne. Je dôležité vždy zachovať zmysel pre proporcie, aby miestnosť nebola príliš saturovaná.

Tabuľka červených tónov

Ako hovoria psychológovia, farba kávy hrá úlohu antidepresíva a je schopná stabilizovať nervový systém. V zime miestnosť zahreje a vytvorí v nej príjemnú atmosféru. V lete to bude ako nápoj rovnakého mena oživiť a dať pozitívny prístup.

Kávové odtiene

Chladné farby v interiéri

Chladné farby vyplnia priestor sviežosťou a energiou. Je ľahšie sa s nimi zobudiť, pôsobia na telo energicky. Paleta sa často podobá zime. Je ideálny pre aktívnych a kreatívnych ľudí, ktorým chýba inšpirácia. Je potrebné mať na pamäti, že nadmerné množstvo chladných farebných odtieňov spôsobí, že interiér bude chladný a nepríjemný. Maliari často odporúčajú riedenie teplou paletou.

Strieborná a modrá

Striebro je moderná interpretácia šedej farby. Je ideálny pre chladné pásmo, pretože pripomína snehové vločky. Často je doplnená modrou, modrou a fialovou. Ak potrebujete dať interiéru trochu tepla, môžete do návrhu zahrnúť žltú alebo zelenú farbu.

Sivá strieborná gama

Modrá je stelesnením elegancie a elegancie v miestnosti. Spomína si na more a vodný prvok. Pôsobí na domácnosti ako stimulátor energie a energie a dodáva vitalitu. Často sa používa na navrhovanie kuchyne, ako aj obývacej izby. Aby sa interiér trochu zmäkol, návrhári odporúčajú jeho riedenie menej jasnými odtieňmi. Okrem toho dokonale ladí s bielou.

Všetky odtiene modrej

Lila a zelená

Lilac odkazuje na chladnú stupnicu, ale napriek tomu je na jar spojená s mnohými, prebudením po hibernácii a spôsobuje iba radosť a pozitívne emócie. Aby sa asociácie priblížili a zdôraznili jarné motívy, riedi sa farbou vlhkého asfaltu a zelenej. Studená alebo teplá fialová farba dobre ladí s bielou.

Lila paleta

Jasný odtieň zelenej je zrodom nového života. Zameriava sa na povzbudenie činnosti a dáva mu to príliv sily a sily. Tlmený tón poskytne neuveriteľný pokoj a pohodlie, pomôže dosiahnuť emocionálnu rovnováhu. Používa sa často na dekoráciu jedálenských priestorov, kuchýň, kancelárií a obývacích izieb.

Teplé a studené farby v interiéri

Existuje veľké množstvo odtieňov, v kombinácii s ktorými sa teplé tóny plynule premieňajú na chladný rozsah a naopak. Vďaka ich správnej voľbe bude interiér harmonický a útulný.

Chladné odtiene červenej v interiéri

Napriek tomu, že červená farba patrí do teplej palety, v jej odtieňoch je studená škála. Existuje niekoľko podskupín:

svetločervená s ružovým nádychom, studená čerešňa a gaštanová; nasýtený rubín, tmavo hnedá purpurová.

Ak sa má zovšeobecniť, potom studené odtiene zahŕňajú svetlé odtiene, ako aj nasýtené červené s prímesou čiernej a modrej. Interiér vyzerá oveľa výhodnejšie, ak sú v ňom teplé a studené tóny bez kontrastných odtieňov. Čiary by mali plynule prúdiť z jednej formy do druhej, dávajú priestor priestoru.

Teplé a studené odtiene červenej

Najteplejšia modrá farba, ktorá sa mení na tieň morskej vlny

Psychológovia dokázali, že použitie modrej vo vnútri zmierňuje nervové napätie a únavu. Okrem toho má priaznivý vplyv na spánok. Preto sa často používa v spálňach, rekreačných oblastiach a kanceláriách. Expresívne odtiene naznačujú blaho majiteľov a jemnú chuť. Čím hlbšia farba, tým viac sa prejavia všetky tieto vlastnosti.

Avšak v jednej forme môže modrá spôsobiť melanchóliu alebo smútok, preto sa odporúča riediť ju teplými odtieňmi. Harmonickejšia kombinácia sa prejavuje pridaním zelenej farby. Táto farba sa nazýva šedozelená alebo tieň morských scenérií.

Paleta modrá

Všetky odtiene bielej a teplej šedej

Biela je univerzálna farba. Je kombinovaný so všetkými odtieňmi a je vhodný pre rôzne štýly. Ako nezávislý tón vytvára atmosféra pocit vzdušnosti a neuveriteľnej priestrannosti. V kombinácii s teplou gamutovou bielou farbou sa nastaví rovnaké mäkké pozadie a so studenými farbami osvieži interiér.

Zbierka Benjamina Moora obsahuje viac ako 140 tónov bielej farby. Je usporiadaný v odtieňoch, takže si vždy môžete zvoliť chladnú farbu s modrým, zeleným alebo šedým odtieňom alebo teplú paletu.

Odtiene bielej

Neuveriteľné množstvo odtieňov šedej vám umožní vytvoriť interiér tak v teplom gamute, ako aj v chladnom s fialovým odtieňom, ako aj v teplej alebo studenej ružovej farbe. Nebojte sa experimentovať, hlavnou vecou je výber správneho zloženia. Je vhodný pre klasické i retro štýly, ako aj pre špičkové vzory.

Všetky teplé a studené odtiene zelenej

Stupeň tepla alebo chladu zelenej farby závisí od množstva žltých, modrých a červených poltónov v nej. Okrem toho stále existujú čierne, sivé a biele odtiene, ktoré tiež ovplyvňujú teplotu farieb. Toto je najvýhodnejší rozsah pre naše psychické a vizuálne vnímanie.

Nasledujúce odtiene sa týkajú studenej zelene:

zelená voda; mentol; nefrit; svetlo šedo-zelená; mäta; palina; patina; smaragd; malachit.

Teplý rozsah je rozmanitejší. Všetky odtiene možno kombinovať do troch skupín:

žlto-zelená paleta; zelená farba; oliva gama.

Teplá paleta začína ľahkými poltónmi a končí jasnou mierkou.

Paleta zelenej farby

Farebné kombinácie teplých a studených farieb v interiéri rôznych miestností

Každý človek má svoje vlastné vnímanie farebných riešení v interiéri a preferenciách. Pri vytváraní miestnosti návrhári odporúčajú spomenúť si na najpohodlnejšie miesta, dokonca si môžete požičať paletu od prírody.

Obývacia izba a predsieň

Celá rodina sa zhromažďuje vo večerných hodinách v obývacej izbe, a tu sa tu tiež stretávajú. Preto je dôležité, aby bola táto miestnosť najpohodlnejšia. Teplé tóny sú vhodné do priestrannej miestnosti, zatiaľ čo studené by sa mali zdôrazňovať a zvýrazňovať v dekoroch a doplnkoch. Pre malé priestory sa uprednostňuje chladný rozsah, ktorý vizuálne odhalí hranice. Do interiéru nevyzeral nudne, môžete zvýrazniť akcenty pomocou jasných farieb.

Pri registrácii haly je dôležité zvážiť osvetlenie a oblasť. Návrhári odporúčajú:

studené odtiene zväčšia chodbu a naplnia ju vzduchom, vyberú tmavú stupnicu pre priestranné izby alebo ako prízvuk.

Spálňa a detská izba

V spálni by mal mať človek dobrý pracovný odpočinok a získal si silu pred pracovným dňom. Najlepšie na tom sú pastelové odtiene a neutrálne farby. Návrhári odporúčajú:

v prípade porúch spánku je vhodná pastelovo modrá, pre dosiahnutie chladnejšej mäkkosti interiéru môžete kombinovať modrú s béžovou, pre maximálnu relaxáciu vyberte prirodzenú farbu ecru.

Pri výbere studených a teplých farieb pre deti je dôležité začať od ich povahy a stupňa aktivity. Chladný rozsah je vhodný pre dynamické deti. Bude mať upokojujúce účinky na dieťa. Pre pokojné batoľatá je vhodnejšia teplá paleta.

Kuchyňa a kúpeľňa

V kuchyni by sa mali zamerať na tieňov, ktoré spôsobujú chuť do jedla. Najlepšie zo všetkých žltá a oranžová paleta, ako aj svetlozelené odtiene. Je dôležité pozorovať umiernenosť. Môžete zvoliť iba fasády, pričom steny zostanú neutrálne. A tiež aplikujte pokojné tiene na nábytok as dôrazom na usporiadanie jedálenských a pracovných priestorov.

Pri návrhu kúpeľne je praktickosť na prvom mieste, takže farba by sa nemala vyberať z hľadiska vizuálneho vnímania, ale ako dlho to bude trvať, kým sa vyčistí. Monochromatické gama môže meniť ďalšiu farbu alebo vzor. Keďže v kúpeľni chýba prirodzené svetlo, je možné používať kontrasty, aby bola dynamickejšia.

Ako môžu studené a teplé farby korigovať vnútorné chyby.

Nie vždy dokážeme nezávisle navrhnúť a postaviť váš dom. Väčšina ľudí žije v typických bytoch a je nútená zobrať si so sebou všetky svoje nedostatky. Niektoré vlastnosti rozloženia a osvetlenia je možné opraviť pomocou teplých a studených odtieňov farieb. Na tento účel návrhári odporúčajú:

studená paleta vizuálne rozširuje priestor. Izba sa objaví vyššie, ak si vyberiete studený odtieň o niekoľko odtieňov ľahších ako steny pre stropný povrch, v malých miestnostiach by ste si mali zvoliť studené farby pre steny, ďalší trik funguje v malých priestoroch - stena oproti oknu môže byť tmavá. Bude vizuálne priťahovať svetlo a posúva hranice miestnosti, aby sa rozšíril úzky priestor na stene, pozdĺž jeho dlhej strany musíte použiť teplé farby. Povolené sú aj svetlé a tmavé odtiene, zatiaľ čo bočné sú povolené v mierke studeného svetla a pre južné miestnosti sú vybrané studené farby. Vytvárajú skvelý efekt. Naopak, teplé farby poskytujú pohodlie a teplé izby s oknami smerujúcimi na sever.

záver

Po prečítaní iba jedného článku o výbere farebnej palety a zistení všetkých zložitých farieb je dosť ťažké. Ale všeobecná myšlienka už bola vytvorená a teraz viete, ktoré farby patria teplým a studeným. Ak si želáte, môžete si nezávisle zvoliť ten správny rozsah pre váš interiér.

Bez dizajnéra, môžete už správne aplikovať stôl a teplotu kvetov podľa svojich vlastných preferencií?

Nakoniec vám odporúčame pozerať dve videá s odporúčaniami pre výber farieb od dizajnérov:

Zdroj

Pin
Send
Share
Send
Send