Užitočné nápady

Skryté zdravotné riziká vo vašej domácnosti

Pin
Send
Share
Send
Send


Pre väčšinu z nás je domov najlepším miestom na svete, kde sa cítite pohodlne a chránene. A málokto si myslí, že v našej rodnej krajine a milovaní srdca nás môžu obklopiť veci, ktoré sú potenciálne nebezpečné pre zdravie. Nejde iba o elektrinu, plynovod alebo chybný kohútik. Nebezpečné a škodlivé látky v dome sa nachádzajú na najneočakávanejších miestach. Vynára sa otázka: prečo nezakazovať používanie niektorých toxických látok, ktoré sa dostanú do predmetov okolo nás počas priemyselnej výroby? Odpoveď je jednoduchá. Škodlivý účinok väčšiny z nich sa preukázal iba v laboratóriu a zatiaľ nebol úplne potvrdený pozorovaním ľudí. Ich bezpečnosť však v súčasnosti nie je stopercentne dokázaná. Preto aspoň neuškodí dozvedieť sa o nich viac.

Domáce „škodce“, nebezpečné pre zdravie

Po vykonaní kvalitnej opravy, úprave práce všetkých inžinierskych systémov a nainštalovaní spoľahlivého bezpečnostného systému je väčšina obyvateľov presvedčená, že im doma nič nehrozí. Nebezpečenstvo však môže spočívať vo forme toxických látok, ktoré sú pre oko neviditeľné a sú obsiahnuté v známych veciach a predmetoch pre domácnosť, ako sú farby, podlahové krytiny, chemikálie pre domácnosť, kozmetika, detská výživa atď.

Pri nízkych dávkach nie sú škodlivé chemikálie také hrozné, ale z dôvodu ich neviditeľnosti môžu mať na telo dlhodobý účinok, čo zvyšuje stupeň ich účinku. Najčastejšie nás prenikajú cez dýchacie cesty, kožu alebo ústa. Príčinou mnohých chronických ochorení môže byť dlhodobé vystavenie toxickej látke, ktorá je neustále v dome. To je zvlášť nebezpečné pre dojčatá a malé deti, ktorých telo je veľmi zraniteľné.

Je dôležité poznať tieto škodlivé látky a potenciálne miesta ich hromadenia, aby sa ich vopred zbavili a zabránilo sa ich nebezpečným účinkom na zdravie. Tu sú len niektoré z „škodcov“, ktoré sa môžu u vás ukrývať:

Je to vysoko toxická látka, ktorá u detí spôsobuje nervové poruchy, reprodukčné problémy, potraty, vysoký krvný tlak, slabú koordináciu svalov a spomaľuje rast, vývoj a poškodenie mozgu. V mnohých krajinách sú farby s prídavkom olova už prísne zakázané. Ale v Rusku sú stále v predaji. Olovené častice sa nachádzajú v stenách starých domov, podlahách a dokonca aj na povrchu hračiek.

Farba postupne vysychá a drví sa a uvoľňuje toxický olovený prach, ktorý sa hromadí na podlahe, parapety, nábytok, oblečenie a ďalšie predmety pre domácnosť. Malé deti, ktoré majú zvyk vkladať predmety do úst, sú vystavené osobitnému riziku. Vodovodné potrubia v bytových domoch môžu obsahovať aj olovo.

3. Čistiace prostriedky pre domácnosť

Čistiace a pracie prostriedky, ako sú mydlo, prací prostriedok, prostriedky na čistenie podláh, bielidlá vrátane kozmetiky pre automobily, sú v každej domácnosti. Sme na nich tak zvyknutí, že si niekedy ani nemyslíme, že môžu obsahovať toxické látky: fenoly, etylénglykol, chlór, rôzne kyseliny. Tieto škodlivé prvky spôsobujú bolesti brucha, bolesti v krku, sťažené dýchanie, chronické bolesti hlavy, nevoľnosť, krvavé stolice a dokonca aj kŕče. Pri dlhodobej expozícii organizmu môžu vážne narušiť fungovanie mozgu, obličiek a pečene.

Hydroxid sodný, ktorý sa často vyskytuje v čističoch rúry, veľmi dráždi pokožku. Mnoho domácich pracích prostriedkov obsahuje nonylfenoly, ktoré napodobňujú funkcie prírodných hormónov v tele, čo negatívne ovplyvňuje fungovanie štítnej žľazy, metabolizmus a hladinu cukru v krvi. Takéto toxické látky môžu viesť k neurologickým poruchám, neplodnosti a onkológii. Sú obzvlášť nebezpečné pre budúce matky.

4. Koberce

Niektoré koberce obsahujú chemikálie, ako sú polychlórované bifenyly (PCB), ktoré sú z dôvodu dlhodobej expozície nebezpečné pre ľudské zdravie. Spôsobujú kožné vyrážky, respiračné poruchy, poškodenie pečene, štítnej žľazy, rakoviny, reprodukčné problémy a potrat. Škodlivé látky na kobercoch sa prenášajú špinavými podrážkami obuvi alebo labiek domácich miláčikov. S najväčšou pravdepodobnosťou sa dostanú domovské PCB od tých, ktorí žijú v blízkosti priemyselnej zóny v centre mesta. Koberce tiež obsahujú prchavé organické zlúčeniny (VOC): benzén, toluén a formaldehyd. Môžu spôsobiť halucinácie a poškodiť nervový systém.

5. Osviežovače vzduchu

Osviežovače vzduchu, ako sú koberce, obsahujú prchavé organické zlúčeniny (VOC), najmä: etylén na báze glykoléterov a terpénov, ktoré reagujú s ozónom a tvoria sekundárne nebezpečné znečisťujúce látky, ako je formaldehyd. O jeho škodlivých účinkoch na ľudské zdravie je všeobecne známe: vyvoláva tvorbu vredov v ústach, pažeráku, žalúdku, spôsobuje menštruačné poruchy, bronchitídu, vrodené chyby u dieťaťa a onkologické formácie. Mnoho osviežovačov vzduchu tiež obsahuje ftaláty - látky, ktoré inhibujú prácu androgénov (mužské pohlavné hormóny) a spôsobujú astmu, reprodukčné poruchy, rakovinu prsníka, neurologické choroby, obezitu, cukrovku a podľa niektorých výskumníkov autizmus.

6. Fľaše na detskú výživu

Je neuveriteľné, že aj obvyklá plastová fľaša, s ktorou dieťa kŕmite alebo v ňom skladujete, môže byť pre zdravie dieťaťa nebezpečná. Niektoré, väčšinou lacné fľaše, obsahujú bisfenol-A (BPA), ktorý sa používa na tvrdenie plastov a ochranu proti baktériám.

Ak sa tieto nádoby zahrievajú (napríklad počas sterilizácie) alebo opakovane umývajú, môžu škodlivé látky v plastovej zmesi preniknúť do mlieka alebo detskej výživy. BPA je nebezpečný, pretože pri dlhodobej expozícii spôsobuje rakovinu prostaty, reprodukčné poruchy u mužov, ranú pubertu u žien, rozvoj hyperaktivity a obezity s nedostatkom pozornosti. Deti sú obzvlášť vystavené vystaveniu BPA, pretože ich telá nie sú úplne formované a slabé.

7. Maly

Tento nástroj používali aj naše babičky na ochranu vlnených vecí pred moľami. Teraz sa však v predaji objavujú motýle. S ich pomocou ľudia zápasia nielen s moľami, ale aj s iným škodlivým hmyzom, hlodavcami a vtákmi. Za týmto účelom sú často umiestnené záhrady, pivnice, garáže. Dopad tohto nástroja však môže byť škodlivý. Podľa štúdií západnej toxikológie spôsobila dvojročná expozícia parám naftalénu rakovinu u samíc a samcov potkanov. Para naftalénu môže vstúpiť do tela cez dýchacie cesty, kožu alebo oči. Dlhodobé vystavenie sa tomuto toxínu spôsobuje nevoľnosť, kŕče v bruchu, anémiu, poruchy sietnice, katarakty a problémy s rakovinou.

8. Sušička

V západných krajinách to často spôsobuje požiar alebo skrat. Rusi zriedka kupujú bubnovú sušičku. Jeho majitelia by si však mali uvedomiť, že v ňom existuje potenciálne nebezpečenstvo požiaru. Napríklad po vysušení zimného oblečenia alebo hrubých prikrývok chmýří alebo dlhou vlasou zostávajú častice chmýří vo vnútri auta a hromadia sa, čo sú okamžite horľavé materiály. Zanáša sa, sušička bude pracovať na opotrebenie a bude produkovať viac tepla, z ktorého je ťažké odpadnúť kvôli podstielke. Nadmerné teplo a kliny sú veľmi nebezpečnou kombináciou požiaru.

9. Kozmetika

Je smutné, že väčšina druhov kozmetiky je zložená zo škodlivých chemikálií, ktoré pri dlhodobej expozícii organizmu vedú k vážnym zdravotným problémom. V rúžoch, farbách na vlasy, šampónoch a ďalších kozmetických výrobkoch sa nachádzajú rôzne konzervačné látky, parabény, olovo, silikón, ortuť, formaldehyd. Všetky tieto škodlivé látky môžu spôsobiť problémy s rakovinou.

Napríklad kozmetika so silikónom, ktorá sa často používa v kozmetických výrobkoch na zvýšenie účinku jemnosti, môže viesť k rozvoju rakoviny, spôsobiť vysušenie a podráždenie pokožky. Ftaláty, často obsiahnuté v dezodorantoch, parfumoch, lakoch na nechty, šampónoch, telových géloch, mydlách, zvyšujú riziko potratov a iných reprodukčných porúch. Počas tehotenstva negatívne ovplyvňujú vývoj plodu a vytvárajú vrodené chyby u dieťaťa. Ortuť sa vyskytuje hlavne v riasenkach. Ovplyvňuje výživu a zdravie mozgu. Hydrochinón, ktorý je súčasťou niektorých produktov zosvetľujúcich pokožku, spôsobuje poruchy reprodukcie a rakovinu.

10. nelepivý povlak

Po celom svete je nepretržitý kuchynský riad široko propagovaný a distribuovaný. V podstate ide o najrôznejšie hrnce a panvice. Sú veľmi pohodlné, estetické a ekonomické - vyžadujú si minimálne množstvo oleja. Avšak pri dlhodobom používaní tohto riadu môže mať vplyv na zdravie ľudí. Väčšina súpisov proti súpravám je vyrobená z teflónu, ktorý je odvodený z chemickej látky - kyseliny perfluóroktánovej (PFOA). Medzinárodná štúdia v roku 2008 ukázala, že PFOA znižuje hladiny testosterónu u mužov a žien a tiež zvyšuje hladiny estradiolu (typ estrogénu) u žien. Je plná častých depresií a zníženého libida. Vysoké hladiny estradiolu môžu inhibovať ovuláciu, tehotenstvo a spôsobiť rakovinu vaječníkov a obličiek.

Pin
Send
Share
Send
Send