Užitočné nápady

Ťažké škvrny na koberci a nábytku: ako sa ich zbaviť?

Pin
Send
Share
Send
Send


Problémy sa vyskytujú: napríklad vy / deti / domáce zvieratá si umiestnite miesto na svoju obľúbenú pohovku alebo koberec. Ak nepomohli núdzové opatrenia s použitým čistiacim prostriedkom, škvrnu je možné klasifikovať ako „ťažko odstrániteľnú“ - v tomto článku budeme bojovať s nimi.

Preventívne opatrenia

Ak ste sa ešte nestretli s ťažkými miestami a čítate tento článok, pretože „upozornenie je ozbrojené“, stále môžete prijať ochranné opatrenia. Napríklad si kúpte pohovku / kreslo s odnímateľným poťahom alebo si vytvorte poťah na objednávku existujúceho čalúneného nábytku. Je dôležité, aby textília bola hustá, lepšia dokonca aj s vodotesnou impregnáciou alebo samostatnou ochrannou vrstvou, ale zároveň vhodná na pranie v písacom stroji.

Získajte do spacích priestorov nepremokavú matrac: ak sa niečo rozlieva, budete musieť umyť iba posteľnú bielizeň a vrchnú vrstvu matraca a matrac zostane čistý. Pokiaľ ide o koberce, hlavným odporúčaním je zvoliť farbu, na ktorej nebudú škvrny také viditeľné, ak sa až do konca nezobrazia.

výcvik

Predtým, ako škvrnu ošetríte, pripravte ju: rozliatu tekutinu je potrebné zozbierať špongiou alebo papierovou utierkou od okrajov do stredu a vysušenú škvrnu zoškrabať niečím. Roztoky potrebné na odstránenie sa najvýhodnejšie nalejú do rozprašovacej fľaše, ale tiež sa môžu aplikovať špongiou.

Netreba tvrdo trieť - škvrnu môžete vtrieť hlbšie do látky alebo spôsobiť mechanické poškodenie povrchu. Ľahko trite, nechajte produkt 10 - 15 minút, znova trieť a opláchnuť. Opakujte niekoľkokrát, ak vám nepomôžu okamžite. Ak je škvrna stará a vysušená, nie je zaručené, že väčšina metód pomôže vôbec.

Takmer vo všetkých prípadoch sa musí škvrna po lubrikácii roztokom vysušiť. Sušenie môžete urýchliť pomocou ventilátora, ale nie pomocou sušiča vlasov: hrozí nebezpečenstvo pokazenia materiálu. Vysušenú ošetrenú oblasť vysajte, aby ste odstránili zvyšky nečistôt a čistiacich prostriedkov, ako aj zápach.

Kyslé škvrny (ocot, silné saponáty)

Voda + sóda na pečenie, potom voda + amoniak v pomere 10: 1, potom opláchnite studenou vodou.

Alkoholové škvrny

Opláchnite roztokom pracieho prášku, opláchnite studenou vodou, vysušte handrou a potom opláchnite roztokom: saponátový umývací prostriedok 1 lyžička + vínny ocot 1 lyžička + 1 liter teplej vody.

Škvrny červeného vína

Metóda 1: Nalejte biele víno, potom opláchnite studenou vodou a zakryte soľou 10 minút.

Metóda 2: nalejte minerálnu vodu, potom použite univerzálny roztok na odstraňovanie škvŕn.

Metóda 3: studená voda + trochu amoniaku.

Škvrny z jódu

Metóda 1: nastrúhajte surové zemiaky, naneste škvrnu na 5-7 minút, opláchnite studenou vodou.

Metóda 2: Posypte škvrnu jedlou sódou, posypte octom, nechajte 12 hodín, opláchnite vodou.

Metóda 3: 2 poháre vody + 1 lyžička amoniaku. Nechajte pôsobiť 10-15 minút, opláchnite mydlovou vodou.

Krvné škvrny

Metóda 1: prací prostriedok na umývanie riadu 1 lyžička + vínny ocot 1 lyžička + 1 liter studenej vody.

Metóda 2: 1 lyžica amoniaku + dve poháre studenej vody. Opláchnite ich. Ak škvrna úplne nezmizla, použite peroxid vodíka.

Kečupové škvrny

Metóda 1: 1 šálka octu + 2 poháre vody.

Metóda 2: 0,5 čajovej lyžičky jemného čistiaceho prostriedku (umývačka riadu alebo tekuté mydlo) + 1 liter studenej vody. Hlavná vec - škvrny škvrny, a nie trieť.

Škvrny na čaj a kávu

Tieto miesta sme sa pokúsili zobraziť sami a radi sa podelili o svoje skúsenosti:

čaj

Čajové škvrny patria medzi najtrvalejšie. Ako sa však hovorí na fórach, existujú aspoň tri spôsoby, ako sa vyrovnať so starým spotom: použiť peroxid vodíka, kyselinu citrónovú alebo glycerín so soľou.

 • Peroxid vodíka

Škvrny sa odporúča namočiť peroxid vodíka v zriedenej vode, čo sme urobili. Magický efekt nefungoval: škvrna sa zmenila na bledú.

 • Glycerín so soľou

„Naneste na škvrnu pastu s obsahom glycerínu a sódy a nechajte ju na krátku dobu, kým škvrna nezmizne,“ na webe bolo optimistické. Dúfali sme, že zmes je skutočne účinná, urobili sme všetko, čo by malo byť. Ale škvrna zostala na svojom mieste. Účinok bol síce väčší ako účinok peroxidu vodíka

 • Kyselina citrónová

Tipy na naliatie škvrny citrónovej šťavy alebo roztoku kyseliny citrónovej sa zdali celkom rozumné: všetci vieme, ako citrón rozjasní čaj. Pretože náš spot bol už vysušený, namočili sme ho do silného roztoku kyseliny citrónovej. Výsledok - miesto je takmer preč! Samozrejme, že nie je stopa po ňom, je to nemožné, ale stala sa oveľa jasnejšou.

káva

Prostriedky na boj proti káve sa radia takmer rovnako ako v prípade čaju: peroxid a glycerín so soľou. Namiesto kyseliny citrónovej sa navrhuje použitie soli.

 • Peroxid vodíka

Rovnako ako pri čaji, peroxid sa nezvládol - namáčanie v ňom nemalo badateľný účinok.

 • Glycerín so soľou

Ale glycerín so soľou na škvrne od kávy sa ukázal byť omnoho lepší ako čaj. Po opláchnutí vodou zostane škvrna, ako je to vidno na fotografii, ale behom vpred povedzme, že po praní tejto látky jemne na rukách tekutým mydlom škvrna zmizla takmer bez stopy.

 • soľ

Tkaninu zašpinenú kávou sme podľa rady namočili na niekoľko hodín do silného roztoku soli - a zistili sme, že je prakticky zbytočná.

Výsledok

Potom, čo boli všetky vyššie popísané škvrny, ako aj kontrolné vzorky tkaniva, ktoré neboli spracované vopred, uviaznuté v rukách tekutým mydlom, boli výsledky odmietnuté nasledovne:

Čaj sa najlepšie umyl po namočení v kyseline citrónovej., zmes glycerínu a soli zvládla úlohu horšie, peroxid vodíka bol ešte horší a kontrolná vzorka zostala najšpinavejšia.

Zafarbenie kávy sa najlepšie umylo po spracovaní zmesou glycerínu a soli, takmer rovnaký výsledok sa získal namáčaním v soli. Na treťom mieste je ošetrenie peroxidom vodíka, na štvrtom mieste - jednoduché tekuté mydlo. Musím povedať, že na rozdiel od čaju boli škvrny takmer rovnako dobre odstránené, takže záver je jednoduchý: škvrnu od kávy namočte aspoň do všetkého predtým, ako pošlete vec do prania.

Škvrny z pier a značkovačov

 • Vriaca voda. 

Na čerstvé škvrny, ktoré sme použili, sa odporúča používať vriacu vodu - testovacie miesto bolo len hodinu od narodenia. Keď sme držali hranu, dali sme do umývadla handru a naliali ju vriacu vodu priamo z kanvice. Škvrna je preč pred našimi očami! Po naliatí na šaty zostali nahnedlé častice - vyblednutá ovocná dužina bola sfarbená, ktorá sa ľahko umyla bežným mydlom.

 • Kyselina citrónová. 

Po jednohodinovom namáčaní v roztoku kyseliny citrónovej (asi 2 gramy na šálku vody) bola škvrna stále ružová, aj keď zreteľne bledšia. Teoreticky zostalo iba opláchnuť v teplej vode, ale potom boli viditeľné ružovkasté škvrny.

Obvyklý prášok takmer dokonale zvládol svoje zvyšky.

 • Soľ. 

Ľudová rada - vytrite škvrnu pomocou kalovej soli a vody a nechajte ju pol hodiny. Aj napriek tomu škvrna neodstrela škvrnu, nič sa nestalo ani pol hodiny solenia. Opláchnite teplou vodou. Zostane ružovkasté sfarbenie.

Nakoniec sme sa rozhodli umyť škvrnu práškom a účinok bol priemerný medzi praním „kontrolnej“ tkaniny (asi pod ňou) a namočením do kyseliny citrónovej: škvrna sa v tomto procese stále zmenila na modrú. Ale nie toľko, ako by sme mu nikdy nič neurobili.

 • Amoniak. 

Navrhuje sa, aby sa škvrna utrela handrou navlhčenou roztokom amoniaku a potom sa opláchla vodou. Úprimne sme sa s tým pokúsili vyrovnať - a nič sa nestalo, svetlá škvrna zostala na svojom mieste.

 • Kontrolné miesto. 

Túto škvrnu sme predtým nespracovali. Po vytvrdnutí mydlom sa stala svetloružovou a prášok zmenil farbu na nasýtenú fialovú. Po niekoľkých praniach na rukách špina takmer zmizla, ale na chlopni zostal slabý orgovánový tieň.

tráva

Našli sme tri produkty zo zelených škvŕn: peroxid vodíka, roztok soli a opäť amoniak.

 • Peroxid vodíka. 

Populárna múdrosť odporúča namočiť škvrny trávy do roztoku peroxidu vodíka (1 čajová lyžička na pohár vody). Nedávalo to žiaden účinok. Potom sme sa pokúsili vyplniť látku peroxidom priamo z fľaše, ale to nepomohlo. Miesto sa stalo trochu bledším.

 • Soľ. 

Nedá sa povedať, že namáčanie zafarbeného tkaniva v soľnom roztoku pol hodiny nejako ovplyvnilo vzhľad škvrny. Bola bledšia, ale nevymývala sa, ani keď sme ju opláchli vodou.

Po ľahkom praní práškom sa ukázalo, že škvrny boli mierne bledšie ako na kontrolnej handričke, iba prané práškom. Ale - úžasná vec - keď "slaná" odišla na jasnom slnku (na fotografii nižšie vľavo) a kontrola (na fotografii napravo) vyschla, náplasti zmizli pred našimi očami! Nakoniec zanechali svetlo hnedý odtieň! Pravdepodobne slnečné svetlo skutočne bieli látku a nie je to pre nič, že naše babičky sušili bielizeň na čerstvom vzduchu.

 • Amoniak. 

Rovnako ako v prípade jahôd to nepomohlo. V nej sme hojne nasiakli handry a pokúsili sme sa škvrnu vymazať - bezvýsledne. Výsledok - rozruch s fetálnym amoniakom nestojí za sviečku!

 • Kontrolné miesto. 

Kontrolnú handričku sme podľa očakávania iba prali v prášku. Výsledok bol iba o niečo lepší ako v prípade „solenej“ náplasti, ktorá bola práve opláchnutá vodou. Takže ak nemáte príležitosť okamžite umyť znečistenú vec, môžete ju nakládať, len upokojiť svoje svedomie.

Nakoniec vás upozorníme: peroxid vodíka, kyselina citrónová a mnoho ďalších výrobkov na netradičné pranie sú dosť agresívne a na farebnom oblečení môžu zanechať biele škvrny. Ak ich stále chcete používať na takéto účely - najprv skontrolujte akciu na mieste skrytom pred očami.

Škvrny z moču pre mačky

Vysušenú škvrnu nasýtte roztokom octu + vody v pomere 1: 3 a nechajte 2-3 hodiny. Posypte škvrnu jedlou sódou. Nastriekajte roztok 1 lyžičky jemného čistiaceho prostriedku + 1/3 šálky 3% roztoku peroxidu vodíka na sódu. Ak chcete škvrnu trieť, osušte ju pomocou vysávača.

Chemické čistenie

Ak je toto miesto staré, nedokážu sa s tým vyrovnať ani ľudové liečivá ani chémia, alebo ste príliš leniví na to, aby ste sa sami zaoberali chovom, potom využite služby chemického čistenia. Malý koberec alebo poťah s čalúneným nábytkom si môžete vziať do čističa sami, ale veľké predmety môžete vyčistiť pomocou hosťujúcich odborníkov.

Zdroj

Pin
Send
Share
Send
Send