Užitočné nápady

Žalúzie v kuchyni - sprievodca krok za krokom a 45 fotografií

Pin
Send
Share
Send
Send


Závesné rolety v kuchyni môžete:

  • Zaveste okná, skryte kuchyňu pred zvedavými očami a zatiente miestnosť presne tak, ako si želáte.

Pre tých, ktorí plánujú zariadiť okná v kuchyni s takýmito záclonami, sme zostavili podrobného sprievodcu výberom žalúzií vrátane spôsobov, ako skontrolovať ich kvalitu v obchode a inštalácii, a tiež zhromaždili 45 fotografií žalúzií v moderných interiéroch.

Krok 1. Horizontálne alebo vertikálne?

Najprv musíte rozhodnúť, ktoré rolety potrebujete - horizontálne a vertikálne?

  • Horizontálne žalúzie sú žalúzie s lamelami (lamely, z ktorých sú zložené záclony) usporiadané horizontálne. V súlade s tým môžu nielen zatvoriť, ale aj zostúpiť a vystúpiť hore a dole. Horizontálne žalúzie sú dodávané v rôznych veľkostiach a môžu byť vyrobené z: plastu, hliníka, dreva alebo bambusu. Hovorme o tom podrobnejšie nižšie.

Nevýhody: Bohužiaľ, dizajn horizontálnych modelov je menej odolný a ľahšie sa ovláda ako vertikálne záclony - ich lamely sa často lámajú, vrzajú, vo vetru sa „šuchotajú“ atď.

Plusy: v tejto kategórii majú žalúzie väčší výber z hľadiska materiálov - od úsporných plastových modelov po masívne drevené. Rovnako ako všetky vodorovné čiary, lamely takýchto záclon vizuálne rozširujú priestor. Okrem toho si môžete vybrať modely, ktoré sú nainštalované priamo v okne krídla. Ak je vaša kuchyňa udržiavaná v klasickom alebo stredomorskom štýle, v ekologickom, provensálskom alebo vidieckom štýle, horizontálne záclony sa do jej interiéru veľmi organicky zmestia.

  • Vertikálne žalúzie sú závesy s lamelami zavesenými zhora nadol. V hornej časti sú lišty pripevnené k rímse a zdola sú spojené reťazou. Vertikálne žalúzie môžu byť vyrobené iba z tkaniny alebo zo sklenených vlákien. Môžu sa otvárať sprava doľava, zľava doprava alebo od stredu v oboch smeroch.

Krok 2. Vyberte materiál

Horizontálne lamely sa spravidla môžu vyrábať z:

  • Plastové - plastové záclony sú z hľadiska hmotnosti najľahšie, nenáročné na údržbu, sú lacnejšie ako akýkoľvek iný typ záclon, ale veľmi rýchlo sa rozbijú a nakoniec sa prehrievajú alebo sa úplne deformujú v dôsledku prehriatia slnečných lúčov. Ich životnosť je zvyčajne iba 1 sezóna. Plastové záclony majú navyše mierne „kancelársky“ vzhľad, moderné PVC žalúzie však napodobňujú textúru a farbu dreva;

  • Hliník - ak si vyberiete žalúzie do kuchyne, venujte pozornosť tejto verzii záclon. Áno, hliníkové závesy sú drahšie ako plastové a textílie, sú „hlučnejšie“ a mnohé sa spájajú s kancelárskymi závesmi, sú však oveľa pevnejšie, odolnejšie a ľahšie udržiavateľné, odolné proti vlhkosti a ohňu, na slnku nevyblednú;

  • Drevo - najdrahšia, ale aj najkrajšia verzia žalúzií. Drevené lamely budú ohľaduplné k životnému prostrediu, relatívne trvanlivé, ale stále horľavé a trochu viac rozmarné v starostlivosti;

  • Bambusové bambusové rolety sa ľahšie udržiavajú a sú praktickejšie ako drevo. Vyzerajú dobre a rozptyľujú svetlo, sú lacnejšie, ale postupom času sa trochu natahujú pod svoju vlastnú váhu.

Z akých materiálov si však môžete vybrať horizontálne žalúzie:

  • Z látky - to je skvelá voľba pre žalúzie v kuchyni, pretože na jednej strane sú krásne a na druhej strane praktické a odolné vďaka svojmu dizajnu a materiálu. Faktom je, že textilné lamely sú ošetrené špeciálnou impregnáciou (akrylát alebo polyvinylchlorid), takže tkanina nie je pokrytá prachom, neabsorbuje pachy, mastnotu ani znečistenie domácnosti, nezmizne na slnku a je silnejšia. Látkové rolety sa dajú veľmi ľahko vymazať, menej „hlučné“ vo vetre, ak je to potrebné, môžu sa lišty meniť samostatne a dokonca sa môže meniť ich výška. Dizajn textilných záclon je neobmedzený - môžu mať vzor, ​​vzor, ​​tlač fotografií, majú inú textúru, farbu a dekor. Moderné látkové rolety môžu byť na rôznych úrovniach, zoradiť rebrík alebo oblúk.

  • Sklolaminát (sklolaminát) je alternatívou pre textilné rolety, vynikajúci aj do kuchyne. Z hľadiska požiarnej bezpečnosti sú ešte lepšie ako textilné, pretože laminát v ohni horí, ale je trochu upečený bez toho, aby emitoval škodlivé látky a dym, pretože je to úplne ekologický materiál, ktorý na rozdiel od tkaných lamiel nie je impregnovaný. Ďalšia vlastnosť - treba ich čistiť iba suchou metódou.
  • Viacvrstvové žalúzie sú viacúrovňové vertikálne záclony z tkaných a dekoratívnych plastových lamiel v hornej časti, ktoré vyzerajú ako oblúk, záclona alebo jahňacie. Spodná časť lamiel závesov s viacerými vzormi môže byť vyrobená z tkanín akéhokoľvek druhu.

Nezabúdajte však na to, že textilné rolety (bez impregnácie) je možné čistiť iba suchým spôsobom a zložité nečistoty je lepšie zveriť čisteniu. Preto sú tieto závesy vhodnejšie do jedální a obývacích izieb. Z hľadiska dizajnu interiéru je to na jednej strane vynikajúca voľba, pretože môžete vytvoriť kombináciu, ktorá vyhovuje vášmu interiéru. Na druhej strane však príliš komplikovaná konštrukcia viac textúrových závesov môže preťažiť priestor a rýchlo sa nudiť.

Pokiaľ ide o výber odkvapov, potom je všetko jednoduché:

  • Je lepšie zvoliť odkvap s hliníkovým puzdrom, ale nie s plastom.

Krok 3. Vyberte dizajn a farbu záclon

Ak chcete zvoliť dizajn záclon, ktoré potrebujete na základe farebnej schémy interiéru. V takom prípade nezabudnite, že dizajn okna vo vnútornom priestore kuchyne môže hrať úlohu:

  • Accent - záclony sa vyberajú v kontrastnej alebo svetlej farbe, môžu mať kresbu, tlač fotografií, zaujímavú textúru a rôzne úrovne. Najčastejšie je táto možnosť povolená iba v prípade, že je celý interiér kuchyne diskrétne zdobený, v iných prípadoch by sa tieto sebestačné záclony mali vyberať opatrne.

  • Vyváženie alebo neutrálny prvok situácie - v tomto prípade sa záclony vyberajú v základnej bielej, krémovej, šedej, béžovej alebo podľa stien kuchyne.

Môžete si vybrať záclony vo farbe riadu, dekorácií a kuchynských textílií - obrusy, čalúnenie nábytku, vankúše na stoličky, obrúsky atď. ako je znázornené na fotografii nižšie.

A samozrejme musíte vziať do úvahy štýl interiéru kuchyne. Takže v kuchyni v štýle klasickej krajiny alebo Provence budú vhodné horizontálne drevené alebo hliníkové žalúzie pripomínajúce okenné mreže.

Nižšie je uvedený príklad, ako poraziť vertikálne žalúzie v klasickom interiéri.

A v moderných interiéroch v štýle minimalizmu, hi-tech, moderných, atď. By boli vhodné akékoľvek žalúzie.

Ak sa vám žalúzie zdajú príliš nudné a prísne, môžete ich skombinovať s obyčajnými záclonami, jahňatkami, záclonami, ako je to znázornené na fotografii.

Krok 4. Vyberte veľkosť záclon a spôsob montáže

Predtým, ako pôjdete do obchodu alebo pred objednaním žalúzií, musíte vykonať merania okien, aby ste pochopili, aké veľkosti majú byť budúce závesy. Veľkosť žalúzií a podľa toho cena za ne závisí od toho, ako ich chcete nainštalovať:

  • Na stene;
  • Do stropu;
  • V otvorení okna.

V prvých dvoch prípadoch je všetko jednoduché - zmeráme rozmery okna, ak je to štandardné, potom si pravdepodobne budete môcť kúpiť žalúzie štandardnej veľkosti v obchode. Štandardné veľkosti sú 1,60 cm alebo 1,80 cm na dĺžku (dá sa upraviť) a šírky 100, 110, 120, 130 a 140 cm.

  • Šírka okna by mala byť 10 cm a lepšia o 20 cm menej ako šírka žalúzií.
  • Pre neštandardné okná, napríklad veľmi malé, panoramatické alebo veľmi vysoké, by sa žalúzie mali objednávať v špecializovaných predajniach.
  • Výška žalúzií by mala byť taká, aby ich spodná hrana vo voľnom tvare zaostávala za podlahou alebo parapetom okna o 2 cm.

Ak chcete žalúzie inštalovať do kuchyne do výklenku okna, ako je to na obrázku vyššie, potom hľadajte žalúzie o šírku 1 - 2 cm menšiu ako je šírka otvoru okna.

Video, ako zmeniť výšku žalúzií vlastnými rukami:

  • Čo sa týka rozmerov samotných lamiel, ich šírka je štandardná: pre vertikálne je to 8, 9 alebo 12,7 cm a pre horizontálne - pre 16, 25 alebo 50 mm.

Krok 5. Testovanie kvality žalúzií v obchode

Ak plánujete kúpiť rolety v kuchyni v obchode, budete mať možnosť skontrolovať kvalitu vitrín:

  • Najprv sa pokúste rýchlo zostaviť a rozpustiť záclony 10-15 krát. Ak sa mechanizmus nevrčí a škrípne, otvorí sa hladko a laty po celú dobu testu sa nikdy neobrátia, potom sú to vynikajúce žalúzie. Potom môžete pokračovať v testovaní - jazdiť pozdĺž horizontálnych modelov (v narovnanom, ale uzavretom stave) s rukoväťou zdola nahor - kvalitatívne zmontované lamely sa neprevalia a nezastavia. V opačnom prípade žalúzie v uzavretej podobe prechádzajú svetlom a sú nesprávne zatvorené;
  • Možno skontrolovať aj vodorovné látkové rolety: skúste ich rýchlo otvoriť a zatvoriť 10-15 krát, otočte lamely v rôznych smeroch - ak sa mechanizmus začne lepiť a lamely sa nelámajú rovnomerne, je lepšie takéto záclony odmietnuť. Mechanizmus kvality žalúzií bude fungovať hladko bez brúsenia a lamely sa zbierajú rovnomerne a synchrónne.

Mimochodom, nezabudnite, že dobrých žalúzií možno nájsť u domácich výrobcov za nízku cenu a zlých nájdete u drahých európskych značiek, ktorých cena sa navyše v roku 2015 zvýšila.

Krok 6. Inštalácia žalúzií

Inštalácia roliet „urob si sám“ je téma pre samostatný materiál, hoci ich upevnenie nie je také ťažké. V nasledujúcom videu môžete jasne vidieť, ako nainštalovať vodorovné žalúzie priamo na okno. Podrobné pokyny nájdete v našom materiáli: Inštalácia žalúzií na 1 hodinu - pokyny krok za krokom pre všetky typy závesov.

Pin
Send
Share
Send
Send