Užitočné nápady

Systém Fly Lady: čistenie je radosť!

Pin
Send
Share
Send
Send


Rýchle tempo života si často vyžaduje od modernej domácnosti jasnú prioritu v nerozdeliteľnom reťazci „povinnosti profesionálnej kariéry - osobné záujmy - každodenné povinnosti domácnosti“. Ako však ukazuje prax, správne rozhodnutie v prospech jedného alebo druhého „spojenia“ je často veľmi ťažké. Pre tých, ktorí sú unavení z práce medzi domácimi a domácimi prácami, Fly Lady príde na pomoc - efektívny program, ktorý umožňuje aj najvyťaženejším ženám udržiavať svoje domovy v perfektnom poriadku.

Zároveň majú aktívni priaznivci Fly Lady dostatok voľného času na to, aby sa venovali svojmu obľúbenému koníčku alebo udalostiam na zachovanie krásy, zdravia a mládeže.

Čo je základom takého jedinečného systému a aké sú tajomstvá jeho úžasnej účinnosti? Odpoveď na tieto a ďalšie otázky pomôže nášmu vyšetrovaniu.

Fly Lady System: Malá história

Systém „Fly Lady“ je svojím vzhľadom povinný, kedysi bežná americká obchodná žena a žena v domácnosti, a teraz spisovateľka Marla Cilley, známa širokému okruhu žien.

Raz, v predvečer nadchádzajúceho roku 1999, Marla náhle premýšľala o otázke: prečo všetky jej pokusy efektívne skombinovať prácu a upratovanie, napriek vynaloženému úsiliu, neprinášajú vysoké a stabilné výsledky. Po dôkladnej a starostlivo vykonanej analýze dospela žena k týmto záverom: nie je možné zabezpečiť poriadok vo všetkom a naraz, ak pri svojich akciách nedodržíte určitý racionálny systém.

Marla sa rozhodla zmeniť svoj prístup k každodenným záležitostiam, počnúc prvými dňami nového roka, a čoskoro pre seba vyvinula niekoľko pravidiel, ktoré by jej mali pomôcť zbaviť sa chaosu v dome a v živote. Testované na základe osobných skúseností, dôkladne „vyleštené“ a systematizované, boli tieto pravidlá neskôr stanovené na základe mimoriadne populárneho a žiadaného programu Fly Fly dnes.

Územné miestnosti

Prvou vecou, ​​ktorú treba začať pri osvojovaní si základov systému Fly Lady, je definovať samostatné zóny na ďalšie čistenie. Faktom je, že podľa programu Marla Silly by sa upratovacie a upratovacie činnosti mali vykonávať podľa nasledujúceho princípu: počas jedného týždňa - čistenie v jednej zóne, 15 minút denne.

Zvážte orientačnú schému územného plánovania na príklade štandardného dvojizbového bytu:

 • Zóna číslo 1: kuchyňa.
 • Zóna číslo 2: obývacia izba.
 • Zóna číslo 3: spálňa.
 • Zóna číslo 4: chodba
 • Zóna číslo 5: kúpeľňa + loggia.

Krok za krokom týždenné čistenie každej samostatnej zóny v priebehu času zabezpečí stálu prítomnosť žiarivej čistoty vo vašom dome, pretože poradie vo všetkých častiach domu vás nakoniec dovedie k dokonalosti.

Vytvorte pracovný plán na tento týždeň

Po definovaní čistiacich zón je čas naplánovať si domáce aktivity na prvý týždeň. Pri plánovaní je dôležité pamätať na to, že domáce úlohy by sa nemali prideľovať viac ako štvrť hodiny za deň.

Ak ste si ako prvý čistiaci objekt vybrali kuchyňu, týždenný plán môže vyzerať takto:

 • Pondelok: umyte dvere a okno.
 • Utorok: vyčistite sporák a kanvicu.
 • Streda, štvrtok: vyčistite skrinku.
 • Piatok: umyte dlaždicu.
 • Sobota: vyčistite mikrovlnnú rúru.
 • Nedeľa: luster a umývadlo.

Disciplinovaný dodržiavaním plánu čistenia, o týždeň neskôr si všimnete pôsobivú zmenu stavu kuchyne. A po piatich až šiestich týždňoch, keď sa v ostatných zónach budú robiť prvé diela, sa váš domov zmení najkúzelnejším spôsobom. Pokračujte v každodennom upratovaní „v kruhu“ - a poriadok v dome sa stane pre vás iba známou tradíciou!

Zbavte sa koša

Fly Lady kategoricky vyhlasuje: chaos nemožno ovládať, ale sila každého spočíva v úplnom odstránení tohto fenoménu zo života. Najprv sa musíte zbaviť všetkého zbytočného a zbytočného.

Ak chcete správne určiť, či sa má táto alebo tá vec vyhodiť (alebo preniesť do iných rúk), musíte si položiť jednu otázku: „Použil som to za posledný rok?“ Záporná odpoveď bude jednoznačne naznačovať, že „okamih oddelenia“ prišiel.

Samozrejme, nehovoríme o rodinných dedičstvách, daroch drahých do vášho srdca ani o predmetoch, s ktorými máte mimoriadne teplé a jasné spomienky. Vo všetkých ostatných prípadoch by malo byť zbavenie sa starých vecí rozhodné a bezpodmienečné.

Týždenne zariadte hodinu čistenia

Popri každodennej 15-minútovej práci v dome vyžaduje systém Fly Lady povinné týždenné upratovanie týždenne.

Ak chcete optimalizovať proces usporiadania vecí, pridelte hodinu do šiestich desaťminútových období, z ktorých každá bude venovaná určitej úlohe. Napríklad počas prvých „desiatich minút“ utrite prach v byte av nasledujúcich časových intervaloch - umyte podlahu, vákuum, vyberte odpadky, vyraďte koberce atď.

Týždenné čistenie je druh „záverečnej udalosti“, ktorá umožňuje, aby sa výsledky predchádzajúcich dní dostali k maximálnej dokonalosti.

Zvládať rutinu

Počas dňa musí každá hostiteľka vykonať veľa malých vecí, ktoré Fly Lady rutinne nazýva. Rozsah „bežných“ činností, ktoré priamo súvisia s domácimi povinnosťami, je viac ako široký: umývanie riadu, pranie odevov, starostlivosť o izbové rastliny, šitie na roztrhané gombíky, odstránenie prírodných ohnísk zmätenia atď.

Pri plánovaní prístupu k systému Fly Lady nezabudnite mať audit trail. V úlohe takéhoto môže byť pravidelný hrubý zápisník, ktorý by sa mal rozdeliť na tri časti.

 • Prvá časť časopisu je určená na tvorbu plánov na nasledujúci týždeň. Zoznam by mal zároveň obsahovať domáce práce a všetky ďalšie povinné činnosti (nákup potravín, návšteva kliniky, účasť na rodičovskom stretnutí atď.).
 • Odporúča sa, aby druhá časť kontrolného záznamu bola vyhradená na plánovanie, ktoré nie je povinné, ale želané činnosti, ako je nakupovanie, chodenie do kina, návšteva salónov krásy alebo stretnutie s priateľmi.
 • Tretia časť časopisu je analógom notebooku; tu môžete zaznamenať všetky informácie, ktoré sa vás týkajú: telefónne čísla, nákupné zoznamy na prípravu dieťaťa do školy, názvy účinných liekov alebo zaujímavých nových kozmetických prípravkov atď.

Môžete sa opýtať: „Čo má tento časopis spoločné s upratovaním?“ Najpriamejší a bezprostredný: vypracovanie krátkodobých a dlhodobých plánov spolu s dostupnosťou užitočných informácií „po ruke“ vám pomôžu rýchlo získať zručnosti racionálneho využívania voľného času.

Osobná starostlivosť je nevyhnutnosťou každého dňa.

Nezáleží na tom, ako ste zaneprázdnení zvyškami a inými domácimi prácami, nezabudnite: skutočná „lietajúca dáma“ vyzerá za každých okolností perfektne. Preto neľutujte voľný čas na starostlivosť o ich vzhľad. A samozrejme venujte pozornosť tomu, ako vyzerá vaše domáce oblečenie, vrátane - určené na čistenie.

Snažte sa byť vždy takým spôsobom, aby vás náhodná návšteva nezaviedla z dôvodu nejednotnosti vašej „formy“ a „obsahu“. Pamätajte si, že aj ten najideálnejší poriadok v dome je schopný vyblednúť a stratiť svoju veľkoleposť bez krásnej, dobre udržiavanej a milujúcej milenky!

Znalecký komentár

Melanya Aydinyan, expertka

Efektívne - to znamená rýchlo a efektívne. Pochopenie, ako zefektívniť tento proces, prichádza so skúsenosťami. Musíte však splniť jednu dôležitú podmienku: čistenie by sa nemalo zmeniť na mechanické pôsobenie. Zle - „ruky“ na čistenie a „hlava“ - myslieť na osobné problémy, deti, nové šaty atď.

Pri upratovaní domácnosti by ste sa mali sústrediť na aktuálnu lekciu a zároveň nezabudnite na dve myšlienky:

 • ako rýchlejšie čistenie / čistenie / umývanie
 • ako čistiť / čistiť / prať, je ešte lepšie.

A po celú dobu venovanú čisteniu si musíte dať odpovede na tieto dve otázky. Nerobte si starosti, ak na ne vždy nenájdete odpovede. Možno nabudúce príde správne rozhodnutie. Postupom času si však všimnete, že čas od času sa čistenie vykonáva rýchlejšie a zvyšuje sa jeho kvalita. Je to výsledok sústredenia a neustáleho zlepšovania, ktoré uľahčujú dve veľmi jednoduché, ale mimoriadne účinné otázky. Bez ohľadu na to, ako ste skúsená hosteska, máte vždy príležitosť zlepšiť výsledky a nastaviť nové záznamy. Proces dokonalosti je nekonečný, zvýšenie efektívnosti nemá žiadne limity - prax upratovacích špecialistov Pomogatel.Klining ukazuje.

Zdroj

Pin
Send
Share
Send
Send