Užitočné nápady

Prestieranie tabuľky - teória a prax v 6 krokoch

Pin
Send
Share
Send
Send


Správne servírovanie - je to vždy znamenie pozornosti pre hostí, spôsob, ako vytvoriť sviatočnú atmosféru, ako aj indikátor umeleckého vkusu hostesky.

 • V tomto materiáli zvažujeme pravidlá neformálneho servírovania, tj pravidlá, ktoré sú vhodné na prijímanie hostí doma v každodennom živote a počas sviatkov.
 • Podávanie doma závisí od príležitosti, dennej doby, témy a jedálneho lístka, ale vo všetkých prípadoch je účel podávania rovnaký - rozmiestnenie jedál a zariadení tak, aby bolo príjemné a príjemné jesť.

Na základe tohto cieľa boli vynájdené pravidlá stanovovania tabuliek. V každodennom živote by sa všetky tieto kánony mali dodržiavať iba v tých najslávnostnejších prípadoch, ale akonáhle sa dozviete ich podstatu, môžete si pri každej príležitosti dať stôl vlastnými rukami - od romantickej večere po rodinnú oslavu nového roka.

Skôr ako začnete, prečítajte si dve rozloženia vzorových tabuliek. Ako vidíte, pre hostí je oveľa jednoduchšie zostaviť domácky sviatočný stôl ako na oficiálnej recepcii!

Ako nastaviť stôl? Zostavili sme krok za krokom inštrukciu v určitej sekvencii, ktorá popisuje každú z etáp. Stručne povedané, najpohodlnejší postup je nasledujúci:

 • Obrus ​​- taniere - príbory - poháre - obrúsky - dekor (váza s kvetmi, sviečkami, motívmi).

Majte na pamäti, že pár dní pred podujatím musíte vyriešiť všetky organizačné problémy a pripraviť:

 • Rozhodnite o počte ľudí, vytvorte menu, usporiadajte obrus, skontrolujte množstvo a kvalitu obrúskov, riadu, spotrebičov, premýšľajte o dekorácii.

V deň, keď prijmete hostí, utrite všetky riady a prístroje čisté a potom pokračujte v nastavovaní stola.

Krok 1. Najprv položíme obrus.

Tu je hlavná vec, aby sa ubezpečil, že presah obrusu nie je väčší a nie menší ako 20 - 30 cm. Presah bude vyzerať škaredo kratší a dlhší - nepohodlný pre tých, ktorí sedia pri stole.

Ale príklady slávnostného riadu doma a bez obrusu.

Krok 2. Dosky vyložte.

Táto časť teórie „slúženia“ bude najrozsiahlejšia. Zloženie a kombinácia tanierov koniec koncov závisí od plánovaného menu, počtu hostí a rozsahu dovolenky.

Podľa klasických pravidiel obsluhy stola sa môže jedna osoba spoľahnúť na niekoľko tanierov:

 • Náhrada veľkého jedla (porcie) - pre denné a každodenné stoly to nie je potrebné, tiež niektoré štýly obsluhy (napríklad rustikálne) umožňujú jej neprítomnosť. Na nasledujúcej fotografii sú uvedené príklady servírovania s zástupným štítkom a bez neho.

Možno budete potrebovať: priemerný (snack bar), malý (koláč alebo dezert) a hlboký tanier na polievku.

 • Podľa kánonu závisí druh hlbokého taniera od typu polievky. V prípade hrubého jedla si vyberte širokú (fotografia vľavo), v prípade ľahkého vývaru alebo krémovej polievky si vyberte misku s rukoväťami alebo bez nich (fotografia vpravo). Ale to je presne pravidlo, ktoré možno úplne zanedbať.

Pokiaľ ide o usporiadanie tanierov, na substitúcie kladú desiatu alebo hlboké taniere, dezertné a / alebo šalátové taniere sú umiestnené vľavo, ako je to znázornené na obrázku vpravo. Toto miesto môže tiež obsahovať pár čaju, koláč, alebo napríklad veľkonočné misky na vajíčka. Na obrázku nižšie sú uvedené možnosti pre slávnostnú porciu a zloženie tanierov.

 • Platne by sa mali umiestňovať vo vzdialenosti 1,5 - 2 cm od okraja stola av rovnakej vzdialenosti od seba;
 • Aby ste zabránili skĺznutiu taniera rýchleho občerstvenia po nosnej doske, musíte medzi ne vložiť papierovú alebo textilnú vložku, ako je to znázornené na fotografii nižšie.

Krok 3. Vložte príbory

Teraz pokračujte v rozmiestnení zariadení. Sú umiestnené po stranách podľa počtu výmen riadu (konkávnou stranou smerom k stolu):

 • Na pravej strane tanierov sú nože a lyžice;
 • Vľavo - vidlice;
 • Zhora si môžete dať lyžičku.

Slávnostné prestieranie doma nevyžaduje veľké množstvo špeciálnych nožov, vidličiek a lyžíc. Najčastejšie stačí jeden nôž, jedna vidlička a pár lyžičiek (na polievku a dezert).

Ak je to však potrebné a žiaduce, môžete stôl navyše nastaviť pomocou špeciálnych vidlíc, nožov a lyžičiek, ako je to znázornené v nasledujúcom výbere fotografií.

Viac informácií o pravidlách umiestňovania zariadení nájdete v nasledujúcom videu.

Krok 4. Dali sme poháre, poháre na víno, poháre

Ďalej, za platne, vpravo, dávame poháre z väčších na menšie. V závislosti od dostupných nápojov a preferencií hostí sú pripravené poháre na vodu, červené / biele víno, šampanské a / alebo pohár na šťavu, silné nápoje a poháre.

Príklad usporiadania pohárov na neformálne podávanie

Príklad usporiadania pohárov na neformálne podávanie

Usporiadanie skla na novoročný stôl

Krok 5. Podávajte servítky

Pre obzvlášť slávnostné príležitosti sa obrúsky môžu krásne a umelecky zložiť na tanier. Vo všetkých ostatných prípadoch neexistujú prísne pravidlá pre servítky. Môžu sa dať do pohára na vodu, dať pod snack bar dosku, nalepiť ju do krúžkov, zviazať ju stuhou a ozdobiť ju dekorom.

V prípade, že stolík nestavíte na dovolenku, ale napríklad na večeru, môžete vložiť obrúsky na bok taniera pod vidlice tak, ako je to znázornené na fotografii nižšie.

Krok 6. Posledným dotykom je dekor stola.

Hurá, takmer hotovo! Zostáva iba ozdobiť slávnostný stôl kvetmi vo váze a tematickými dekoráciami. Na Silvestra to môžu byť šišky, rozmaríny a jedľové vetvy, 8. marca - kvetinové púčiky a na Veľkú noc - zajace a vŕbové vetvy. Téme dekorácie stola by sa mala venovať väčšia pozornosť v samostatnom článku, ale zatiaľ vám ponúkame pohľad na fotografie krásne zdobených stolov v rôznych témach a štýloch.

Možnosti dekorácie a stolovania

Možnosti denného podávania

Veľkonočné prestieranie

Rustikálne nastavenie stola

Prestieranie na slávnostnú večeru

prestieranie tabuľky rozmarínu

A trochu o usporiadaní jedál

Okrem servírovania riadu a riadu je potrebné pokrmy rozprestrieť aj jedlom. Tu je malá pripomienka toho, ako to možno urobiť krásne a správne.

No, to je všetko. Prajeme vám úspešný tréning a veselé, oduševnené prázdniny!

Pin
Send
Share
Send
Send