Užitočné nápady

Umývanie kuchynských utierok - 10 spôsobov, ako odstrániť škvrny a 5 spôsobov, ako bieliť

Pin
Send
Share
Send
Send


Kuchynské utierky sú nevyhnutné, preto by ste ich mali mať vždy po ruke a mali by byť na dohľad. Preto musia byť krásne a čisté. Poďme zistiť, aké metódy môžete umývať aj najstaršie špinavé uteráky do perfektného stavu.

10 účinných a rozpočtových prostriedkov na odstránenie miest

Najjednoduchšie je umývať špinavé uteráky doma v práčke a uchýliť sa k špeciálnym metódam a prostriedkom stačí raz mesačne, inak sa tkanina rýchlo opotrebuje.

Úplne bežné prostriedky vám pomôžu zbaviť sa tukových a tvrdohlavých škvŕn, ako napríklad:

 • Soľ.

Vhodný na: odstraňovanie škvŕn z kávy alebo paradajok na bielej a farebnej tkanine.

Recept: pripravte roztok v umývadle v množstve 5 litrov vody - 5 lyžíc. lyžice soli, potom nádobu namočte a nechajte ju hodinu. Potom ich vymažeme ručne alebo v stroji.

Vhodné aj na: odstraňovanie škvŕn červeného vína na bielej a farebnej tkanine.

Recept: Vyrábame veľmi „chladný“ soľný roztok, namočte ho a utrite do neho látku.

 • Pracie mydlo.

Vhodný na: odstraňovanie rôznych škvŕn vrátane tuku z farebných a svetlých farieb.

Recept: všetky špinavé servítky sa musia hojne utrieť mydlom a uzavrieť v nočnom obale. Potom musíte produkt dôkladne umyť a opláchnuť.

 • Prací prostriedok + odstraňovač škvŕn + rastlinný olej.

Umývanie utierok týmto spôsobom takmer vždy zvládne najstaršiu špinu. Vo veľkej 10-litrovej panvici zohrejte 5 - 7 litrov vody a potom vypnite teplo. Potom pridajte 2 lyžice. l. prací prášok (lepšie „automatické“, pretože pení menej), 2 lyžice. rastlinný olej, 2 lyžice. l Odstraňovač škvŕn alebo bielidlo a roztok premiešajte. Potom vložte textílie na panvicu, trochu premiešajte a počkajte, kým voda nevychladne. Potom uteráky vyberte a bez toho, aby ste stlačili vodu, vložte ich do práčky. Olej povedie k tomu, že všetky nečistoty na textíliách zmäknú a ľahšie sa odtiahnu od tkaniny. Nádobu prikryte a počkajte, kým voda nevychladne, a potom dôkladne opláchnite predmety. V tomto prípade navyše nie sú potrebné uteráky na varenie a umývanie - olej na tkanine nezostane.

 • Amoniak + glycerín.

Vhodný na: odstraňovanie škvŕn z čaju a kávy.

Recept 1: Špinavé kuchynské textílie musíte namočiť do roztoku amoniaku a vody v pomere 1: 1 po dobu 1 hodiny a potom ich umyť.

Recept 2: čajové škvrny sa môžu prať zmesou amoniaku a glycerínu v pomere 1: 4.

 • Silikátové lepidlo.

Vhodný na: odstránenie rôznych škvŕn, ale iba na bielej tkanine.

Recept: Roztok sa pripravuje z tyčinky mydla a lyžice silikátového lepidla. V tejto zmesi musíte textílie variť asi pol hodiny.

 • Kvapalina na umývanie riadu.

Vhodný na: odstránenie mastných škvŕn na farebných a bielych tkaninách.

Recept: na mastné škvrny sa nanáša tekutina na umývanie riadu a textílie sa nechajú jeden deň. Uteráky by ste mali umyť a opláchnuť.

 • Ocot.

Vhodný na: likvidáciu plesní.

Recept: produkt musíte namočiť v 5 - 9% roztoku kyseliny octovej (ak je to potrebné, zriediť 70% esencie) počas 5 až 10 minút a potom dôkladne opláchnite.

 • Kyselina citrónová.

Vhodný na: odstraňovanie škvŕn z repy a paradajok.

Recept: Najprv pod prúdom horúcej vody natiahneme uterák mydlom na pranie, jemne ho stlačíme, potom na škvrny nalejeme kyselinu citrónovú a necháme pôsobiť 5 minút. Potom opláchnite.

A tiež vhodný na: odstránenie starých škvŕn rôzneho pôvodu.

Recept: utrite kyselinou citrónovou všetky znečistenia, nechajte jednu hodinu uterák a potom hladte.

 • Peroxid vodíka.

Vhodný na: odstránenie starých škvŕn rôzneho pôvodu.

Recept: namočte znečistené miesta do roztoku, nechajte pôsobiť 30 minút a potom ich umyte obvyklým spôsobom.

5 spôsobov bielenia kuchynských utierok

Takže pri odstraňovaní škvŕn a vymývaní prišlo na to. A ako bieliť kuchynské utierky, ak stratili svoj svieži vzhľad? Bielu utierku a zažltnuté kuchynské utierky môžete vrátiť s varom alebo bez neho.

Tu je 5 účinných a jednoduchých spôsobov:

 • Bielenie bez varenia horčice.

Táto metóda dezinfikuje a bieli. Aby sa to dosiahlo, suchý horčičný prášok sa zriedi v horúcej vode do hustého kalu, potom sa zmes nanesie na vlhké uteráky a nechá sa stáť 6 až 8 hodín a potom sa premyje.

 • Bielenie bez varu s manganistanom draselným.

Je to veľmi účinná metóda, ktorá takmer vždy funguje. Na povodie vriacej vody potrebujete asi 200 g pracieho prášku a trochu manganistanu draselného (voda by mala byť iba mierne ružová). Predmyté veci vložené do roztoku, prikryte filmom a počkajte, kým sa voda úplne nevychladne. A potom uteráky dobre opláchnite.

 • Bielenie bez varu s kyselinou boritou.

Táto metóda je vhodná pre hrubé, oblátkové alebo froté uteráky. Do misky s horúcou vodou pridajte 2 polievkové lyžice kyseliny boritej, potom namočte do výsledného roztoku špinavé uteráky na 2 hodiny a potom ich umyte ako obvykle.

 • Bielenie vriacou, sódou a pracím mydlom 72%.

Pomocou sódy a varu môžete bielenie bieliť a odstrániť škvrny, ktoré sú pre vás a pre ženy najšetrnejšie k textilu. Ak to chcete urobiť, asi 50 gramov. sódový popol by sa mal zmiešať s trepaným mydlom (72%) a textil uvariť v tejto zmesi 1 - 1,5 hodiny.

 • Expresná bielizeň a bielenie bez varu.

Veľmi rýchlo a doslova na očiach odstraňovače bielidla a škvŕn odstraňujú škvrny a sivé. Napríklad na umývanie rúk 1 - 2 uteráky môžete použiť veľmi efektívny prostriedok „Univerzálne bielidlo pre všetky typy tkanín“ od spoločnosti Amway. Zvyčajne sa pridáva pri praní v práčke, ale je lepšie umývať kuchynské utierky komplexnými nečistotami ručne.

Ponúkame nasledujúci expresný spôsob umývania kuchynských utierok: do pravidelnej umývacej misky nalejte 1 liter vriacej vody, vložte do nej všetky kuchynské náčinie a potom nalejte 1 polievkovú lyžicu. l Prášok Amway a náš roztok premiešajte lyžičkou. Voda začne okamžite prskať a peniť. Potom môžete servítky nechať namočené, až kým nebude voda úplne vychladnutá. Po niekoľkých minútach môžete pridať studenú vodu a začať ju umývať priamo v tomto roztoku. Na umývanie zložitejších nečistôt je potrebné zvýšiť čas na namáčanie alebo na uteráky.

Tip: Pri umývaní kuchynských utierok to zvládnete bez klimatizácie jednoduchým pridaním zmesi jedlej sódy a vhodného éterického oleja do vody. Vaša kuchynská bielizeň poteší nielen nedotknutú sviežosť, ale aj príjemnú vôňu.

Tipy na skladovanie a používanie

 • Na utieranie rúk počas varenia sú vhodnejšie uteráky z pestrej alebo tmavej látky, pretože tuk a iné nečistoty na nich nie sú viditeľné. A samozrejme sa snažte, kedykoľvek je to možné, umyť si mastné ruky a neutierať ich utierkou. Alternatívnou možnosťou sú papierové obrúsky.
 • Umývanie kuchynských utierok nebude vaše bolesti hlavy, ak ich v kuchyni je veľa a často ich budete meniť. V ideálnom prípade by ste mali mať uteráky na zakrytie pečenia, na umývanie rúk po umytí riadu, na utretie rúk počas varenia, na utretie zeleniny a ovocia, na použitie ako pripináčiky atď.

 • Froté uteráky nie sú najlepšou voľbou pre kuchyňu, pretože táto tkanina ľahko absorbuje znečistenie a rýchlo stráca poriadok.
 • Aby uteráky s praním špinavých škvŕn, ktoré používate počas dňa, nepoškodili vzhľad kuchyne, len ich hodte do pekného koša (nie príliš vysoký a nie príliš nízky). Napríklad prútený kôš z ratanu je vhodný ako na fotografii vpravo. Čisté uteráky je možné skladovať na prvý pohľad.

Pin
Send
Share
Send
Send