Užitočné nápady

Zrazu toxické veci v dome

Pin
Send
Share
Send
Send


Je dom čistý, pohodlný a voňavý? Neveríte, ale lepšie otvorte okno! Prečo? Áno, pretože dnes v mnohých čistiacich prostriedkoch výrobcovia používajú vône, ktoré sa premieňajú na malé dávky formaldehydu, karcinogénu. Ale chemikálie pre domácnosť - to je iba najjasnejší zástupca nebezpečnej toxickej rodiny.

Toto je miesto, kde inde v našich domácnostiach nájdete zhluk jedovatých reagencií.

1. Pizza boxy

Výrobcovia kontrolujú obsah chemikálií v plastových nádobách. Pre kartónové obaly však nikto nestanovil pravidlá. V lepenkových krabiciach na pizzu, ktoré sú obsiahnuté v recyklovanom materiáli, sa nachádzajú rôzne toxíny. A napokon to bol on, kto neskôr robil boxy pre svoje obľúbené občerstvenie. Medzi zistenými látkami sú karcinogény.

2. Príjmy a kontroly

S termálnym papierom používaným na kontrolu sa do rúk môže dostať nebezpečný hormón ničiaci bisfenol A (BPA). Bisfenol A je spojený s celým radom zdravotných problémov, od rakoviny po cukrovku. Mimochodom, príjmy sa môžu recyklovať aj na výrobu obalov. Napríklad krabice na pizzu.

3. Koberce

Pre lepšiu odolnosť proti ohňu môžu byť koberce impregnované látkami spomaľujúcimi horenie, z ktorých niektoré sú veľmi nebezpečné pre ľudský hormonálny systém.

4. Mikrovlnný popcorn

V Dánsku jeden z najväčších maloobchodníkov prestal predávať takýto popcorn z dôvodu balenia obsahujúceho fluórované chemikálie. Tieto chemikálie spôsobujú niektoré typy rakoviny, hormonálne poruchy, problémy s rôznymi orgánmi a zlý prírastok hmotnosti u detí počas vývoja plodu.

6. Plastové fľaše a plechovky

Pri výrobe priehľadných plastov, ako aj pri vnútornom poťahovaní niektorých typov konzervárenských nádob sa používa bisfenol A, ktorý už bol uvedený vyššie. Táto nebezpečná látka sa nachádza v:

 • Kojenecké fľaše pre dojčatá (v Európe zakázané);
 • Fľaše na chladiče;
 • plastové misky;
 • zubné výplne;
 • šošovky na okuliare;
 • termálny papier;
 • polymérny film na laminovanie.

Medzi choroby, ktoré spôsobuje bisfenol A, patria rakovina prsníka, endometrióza, problémy so srdcom, cukrovka, zmeny v imunitnom systéme, problémy s reprodukčnou funkciou, zmeny v mozgu a zmeny v správaní dospelých a detí.

7. Teflón

Pri používaní riadu s teflónovou vrstvou je potrebné postupovať opatrne. Aby sa zabezpečili nelepivé vlastnosti, výrobcovia používajú perfluórované chemikálie (PFC), ktoré sa môžu hromadiť v tele. PFC používané v teflóne sú potenciálne karcinogény, hoci o tom neexistujú žiadne priame dôkazy.

Technológia nestojí a vyvíja sa každý deň s rýchlou akceleráciou. A ako každý hovorí, pre dobro človeka, pre dobro spoločnosti. Ušetriť nám veľa času, úsilia a materiálnych zdrojov. Ako však ukazuje prax, tieto úspory sú najčastejšie dôsledkom nášho zdravia. A ako viete, nemôžete si ho kúpiť za žiadne uložené peniaze. Čo robiť? Vzdáte sa výhod civilizácie? Čo si myslíš? Ste pripravení opustiť zoznam a mnoho ďalších vynálezov našej doby v mene svojho zdravia a zdravia svojich blízkych?

8. Parfumová toxicita

Podľa štúdie vykonanej jednou z agentúr na ochranu životného prostredia sa zistilo, že potenciálne voňavé chemikálie možno nájsť vo voňavkárskych výrobkoch (na to dokonca dosť na prečítanie zloženia).

Toxické chemikálie, ako je benzaldehyd, gáfor, etylacetát, benzylacetát, linalool, acetón a metylénchlorid, sú tak či onak obsiahnuté v moderných parfumériách.

Tieto toxíny môžu spôsobiť vdýchnutie:

 • závrat
 • nevoľnosť
 • ospalosť
 • Podráždenie hrdla
 • Podráždenie očí
 • Podráždenie pokožky
 • Podráždenie pľúc
 • Poškodenie obličiek
 • Bolesti hlavy.

Alternatíva: v tomto prípade môžete radiť menej, aby ste používali petrochemickú parfumériu, nahradili ju 100% prírodnou alebo ju úplne opustili.

9. Toxicita matraca

Mnoho matracov má vysoké hladiny potenciálne škodlivých zlúčenín nazývaných PBDE (penta-brómdifenylétery). Zdravotné problémy spojené s expozíciou PBDE ovplyvňujú mozgové tkanivo, reprodukčný systém, štítnu žľazu.

Toto všetko je obzvlášť znepokojujúce, pretože tretinu nášho života trávime v posteli. PBDE boli zakázané v Kanade a niekoľkých štátoch USA.

Alternatíva: odporúčame vám, aby ste pri nákupe matraca venovali pozornosť materiálom, z ktorých bola vyrobená podstielka.

10. Toxicita detergentov

Pravdepodobne viete, že mnohé z čistiacich prostriedkov, ktoré používate každý deň, obsahujú škodlivé chemikálie, ale zároveň si myslíte, že pre tieto čistiace prostriedky neexistuje iná alternatíva.

Keď nabudúce pôjdete do obchodu, aby ste si kúpili detergenty, skontrolujte ich zloženie uvedené na etikete. Zložky, ako sú ftaláty a chemické povrchovo aktívne látky, nepriaznivo ovplyvňujú naše telo, preto uprednostňujte výrobky, ktoré neobsahujú vyššie uvedené látky.

Alternatíva: odvážime sa vás ubezpečiť, že prírodné produkty, ako je jedlá sóda alebo citrónová šťava, zriedené horúcou vodou, často čistia riad aj veľa čistiacich prostriedkov a nemajú najmenšiu náznak toxických chemikálií.

11. Osviežovače vzduchu

Osviežovače vzduchu, podobne ako čistiace prostriedky, pomáhajú udržiavať útulnosť a pohodlie v našom dome. S pomocou štúdie uskutočnenej na kalifornskej univerzite v Berkeley sa však zistilo, že pri nadmernom používaní (najmä v nevetraných oblastiach) osviežovače vzduchu emitujú toxické látky.

V tomto prípade je ohrozenie zdravia spojené s chemickými látkami, ako sú etylén a paradichlórbenzén, ktoré sa ľahko distribuujú vzduchom.

Alternatíva: Na základe vyššie uvedených okolností je najlepším spôsobom osvieženia vzduchu vzduch a vetranie miestností.

Mnoho plastových nádob na potraviny sa vyrába z chemikálií, ako sú ftaláty, ktoré môžu narušiť normálne fungovanie endokrinného a reprodukčného systému a nepriaznivo ovplyvniť celkový neurologický stav osoby.

Pretože sa plast v priebehu času zrúti, môže spôsobiť uvoľňovanie nebezpečných ftalátov do potravín.

Alternatíva: použite sklenené nádoby.

12. Sprchové závesy

Ftalát chemického prvku sa niekedy používa na zmäkčenie plastu pre sprchové závesy. Ftalát poškodzuje deti tým, že ovplyvňuje ich mozgové funkcie, čo hrozí znížením ich schopnosti učiť sa a pamätať.

Alternatíva: pozorne si preštudujte chemické zloženie sprchových závesov. Nekupujte záclony obsahujúce ftalát, najmä ak máte deti.

13. Spreje švábov

Švábový sprej je jed, ktorý nemá taký silný účinok na ľudí, ako na tieto hrozné hmyzy. Môže to však uškodiť osobe, najmä deťom, u ktorých sa môžu vyvinúť neuralgické poruchy.

Alternatíva: udržujte svoj domov v čistote. Nenechávajte ani najmenšie stopy potravín, aby nedošlo k rozmnožovaniu hmyzu.

Pin
Send
Share
Send
Send