Užitočné nápady

Ak je plast zažltnutý: 10 skutočných spôsobov, ako ho vrátiť do pôvodnej bielej farby

Dnes sme si už prestali všímať plastové výrobky okolo nás, pretože do značnej miery nahradili kov, drevo, sklo až do detailov strojov a mechanizmov.

Napriek svojim schopnostiam a univerzálnym vlastnostiam má veľmi nepríjemnú vlastnosť - pri vystavení slnečnému žiareniu a teplu zožltnúť.

Nasledujúcich 10 spoľahlivých spôsobov, ako pomôcť obnoviť pôvodnú belosť všetkých plastových povrchov bez veľkého úsilia a námahy.

Použitie penny znamená, že môžete bieliť zažltnuté plastové povrchy.

Aj keď v súčasnosti výrobky vyrobené z prírodných materiálov sú v móde, do nášho života vnikol plast do takej miery, že si to ani nevšimneme, až kým nestratí svoj pôvodný vzhľad. Táto popularita je spôsobená nielen lacnosťou a dostupnosťou, ale aj jej neprekonateľnými vlastnosťami: pevnosť, trvanlivosť, odolnosť proti vode, odolnosť voči agresívnym médiám. Ale aj napriek všestrannosti si vyžaduje náležitú starostlivosť? a ak sa takáto nepríjemnosť vyskytla - objavila sa žltkastosť, potom je potrebné s ňou bojovať včas.

Aj v prípade plastov je potrebná neustála starostlivosť.

Najprv však pár slov o tom, ako sa správne starať o výrobky z plastov, aby sa neskôr objavilo menej problémov s odstraňovaním nepríjemných dôsledkov nedbanlivého riadenia:

- v miestnosti nefajčite kancelárskym vybavením, plastovými oknami a panelmi, ako aj inými plastovými predmetmi a výrobkami;
- na odstránenie nečistôt nemôžete použiť čistiace prostriedky s abrazívnym zložením;
- Na umývanie používajte iba mäkké špongie alebo kefy, ako aj textilné obrúsky bez pevného základu;
- po očistení od prachu, nečistôt alebo mastnoty utrite výrobok antistatickým prostriedkom alebo použite špeciálne saponáty a čistiace prostriedky určené pre plastové výrobky;
- Po každom praní dôkladne utrite všetky povrchy, pretože vlhký plast má tendenciu priťahovať prach a vaša práca bude zbytočná.

Nasledujúce tipy vám pomôžu obnoviť pôvodnú bielu farbu, pokiaľ nie je staršia ako babička alebo pokiaľ nenastanú nezvratné štrukturálne zmeny.

Pri práci s agresívnymi chemikáliami nezabudnite vetrať miestnosť a používať osobné ochranné pomôcky.

A čo je najdôležitejšie, nezabudnite, že všetky tieto prostriedky môžu byť veľmi škodlivé pre vaše zdravie a práca bez rukavíc nebude možná a všetky manipulácie sa môžu vykonávať lepšie vo vetranej miestnosti a vyhnúť sa kontaktu s očami a ústami, najmä ak pracujete s agresívnymi chemikáliami! Začnime s penny fondy, ktoré sú v každej domácnosti, alebo nebude ťažké kúpiť.

1. Umývacie prostriedky alebo mydlá na umývanie riadu

Žltnutie mastnoty a sadzí sa môže umývať saponátmi alebo saponátom.

Týmto spôsobom sa môžete zbaviť žltnutia spôsobeného nie starým mastným nájazdom alebo sadzami. Na to stačí mydlo špongiu, mäkkú kefu alebo obrúsok saponátom alebo mydlom a dôkladne trieť zažltnutý povrch. Nechajte stáť 10 - 15 minút, dôkladne opláchnite a utrite dosucha utierkou.

Toto čistenie tukových usadenín a nečistôt sa musí vykonať pred všetkými nasledujúcimi metódami bielenia!

2. Sódny popol a prací prášok

Prací prášok a sódový popol pomôžu vyrovnať sa so zažltnutým plastovým povrchom.

Týmto spôsobom je možné bieliť malé plastové výrobky. Za týmto účelom si zoberte 1 polievkovú lyžicu sódy, rovnaké množstvo pracieho prostriedku, rozpustite v 1 litri teplej vody. Vo výslednom roztoku zožltnuté predmety namočte 10-12 hodín. Potom dôkladne utrite špongiou alebo handrou a umyte ich pod tečúcou vodou. Ak potrebujete zvýšiť množstvo vody, nezabudnite tento pomer udržať.

3. Odstraňovače chlórových bielidiel alebo škvŕn

Akékoľvek detergenty obsahujúce chlór pomôžu vybieliť plastové povrchy.

Tieto nástroje je potrebné používať veľmi opatrne a starostlivo (nezabudnite na prostriedky individuálnej ochrany a snažte sa vyhnúť vdychovaniu pár). Prirodzene, neberieme čistiaci bieliaci prášok alebo bielu farbu, ale bielidlá alebo odstraňovače škvŕn obsahujúce chlór na 1 polievkovú lyžicu na 1 liter vody. V tomto roztoku namočte plastové prvky na 10-12 hodín, potom ich dôkladne umyte a nezabudnite ich utrieť.

4. Acetická esencia 70 - 80%

Na bielenie plastového povrchu môžete použiť nezriedenú octovú esenciu 70 - 80%.

S týmto výkonným nástrojom je dobré bieliť malé plochy. Aby ste to dosiahli, navlhčite vatový tampón alebo bavlnenú vložku nezriedenou octovou esenciou a utrite žltnuté škvrny (všetky manipulácie by sa mali vykonávať v gumových rukaviciach a v dobre vetranej miestnosti!). Potom všetko utrite špongiou alebo handrou navlhčenou čistou vodou.

5. Rôzne alkoholy

Akýkoľvek alkohol pomôže zbaviť sa žltnutia na plastových povrchoch.

Pretože plast pri chemickej reakcii neprichádza s alkoholovými roztokmi (metanol, etanol, izopropanol atď.), Môžu sa bezpečne použiť na bielenie žltých škvŕn. Aby sme si však boli istí úspešným výsledkom, je lepšie skontrolovať reakciu jedného alebo druhého plastového povrchu na takúto radikálnu látku. Ak to chcete urobiť, choďte (v gumených rukaviciach!) Ak je všetko v poriadku, nasiaknite ho vatou vatovým tampónom, aby ste si dobre prešli všetky miesta, ktoré ste zažili. Splachovacie roztoky alkoholu nie sú potrebné, ale miestnosť musí byť vetraná.

6. Peroxid vodíka (3%) a okysličovadlo na vlasy (6-9%)

Peroxid vodíka a oxidačné činidlo na farbenie vlasov dokonale bielia plast.

Ak nie je všetko úplne zanedbané, potom bude stačiť samotný peroxid vodíka, ktorým všetky žltnuté škvrny utrite vatovým tampónom alebo špongiou (v závislosti od oblasti). Jeden postup nestačí, takéto manipulácie by sa mali vykonávať od 3 do 5. Ak výsledok pre vás stále nie je uspokojivý, pridajte 2 lyžice do 1 litra vody. lyžice peroxidu vodíka a zjasňovača vlasov, navlhčené špongiou, povrch dôkladne utrite (rukavicami!) a jeho belosť vás poteší ako predtým. Ak sa chcete dozvedieť, akým spôsobom môžete tento penny liek efektívne používať, pozrite sa na našu stránku, budete veľmi prekvapení.

7. Perhydrol (30% vodný roztok peroxidu vodíka)

Perhydrol alebo hydroperid je možné kúpiť v lekárňach.

Tento liek je možné kúpiť v ktorejkoľvek lekárni, ale pri práci s ním postupujte opatrne - vyvarujte sa kontaktu s očami a pracujte s hrubými gumovými rukavicami. Ak je to hotový roztok, jednoducho navlhčite mäkkú špongiu a utrite žltkasté miesta niekoľkokrát, potom ich dôkladne opláchnite vodou (buďte opatrní, perhydrol má tendenciu sa veľmi zahriať!). Ak ide o tabletovú formu (hydroperid), zrieďte ju podľa pokynov v pokynoch a urobte to isté.

Bielidlo s perhydrolom je ideálnym nástrojom v boji proti žltým plastovým povrchom.

Zrazu nie ste spokojní s výsledkom, potom pridajte 2 lyžice do 1 litra vody. kopčeky 30% perhydrolu a množstvo odstraňovača bielidla alebo škvŕn (uistite sa, že sa perhydrol počas prevádzky nezohrieva!). So všetkými preventívnymi opatreniami dôkladne ošetrite silne zašpinené alebo zažltnuté povrchy. Potom všetko utrite špongiou namočenou v čistej vode a potom osušte. Táto metóda je najlepšie overená pri čistení vnútorného povrchu mikrovlnnej rúry.

8. Acetón

Acetón je možné použiť na čistenie zažltnutého plastu, ale opatrne.

V tomto prípade je to najnebezpečnejšie pre váš plastový produkt, ktorý môže rozpustiť niektoré druhy plastov. Aby ste zabránili tomuto druhu poškodenia, navlhčite vatový tampón v acetóne a na malom mieste na nenápadnom mieste rýchlym pohybom, urobte niekoľko ťahov, ak je všetko vypracované, znamená to aktívnym pohybom zhora nadol, utrite žltnuté miesta a potom ich dôkladne opláchnite vodou. Nezabudnite navíjať a pracovať v hrubých gumových rukaviciach!

9. Čistiaci prostriedok na sprej, krémové výrobky a špeciálne plastové pasty

Prostriedky na čistenie a leštenie plastových povrchov.

Obrovské množstvo čistiacich prostriedkov pre plastové výrobky vytvára chemický priemysel. Výrobcovia špeciálnych rozprašovačov sľubujú nielen kvalitné čistenie povrchu, ale aj ochranu všetkých druhov plastov pred nečistotami vďaka ochrannému filmu, ktorý sa vytvára po aplikácii.

Prostriedky vo forme rôznych krémov neobsahujú abrazívne zložky, preto všetky plastové povrchy starostlivo očistite a dezinfikujte.

Tieto nástroje nielen vyčistia plastový povrch, ale tiež skryjú malé škrabance a drsnosť.

Špeciálne pasty nielen vyčistia povrch, ale vďaka leštiacim vlastnostiam odstránia drobné škrabance a výsledné nepravidelnosti alebo drsnosť. Na to bude stačiť naniesť dostatočné množstvo pasty na čistú bavlnenú vložku a intenzívne krúživými pohybmi ju votrieť na požadovaný povrch 2-3 minúty.

Pred použitím špeciálnych čistiacich a leštiacich prostriedkov umyte povrchy.

Pred čistením plastových povrchov niektorým z uvedených výrobkov je potrebné odstrániť prach a nečistoty pomocou špeciálnej handričky, ak ide o kancelárske vybavenie. Ak nie, potom ho dôkladne umyte, ako je opísané v odseku 1, a potom naneste vybraný prostriedok na čistú handričku a dôkladne utrite všetky potrebné povrchy.

10. Špeciálne servítky pre starostlivosť o kancelársku techniku

Ak to prostriedky umožňujú, môžete si kúpiť špeciálne utierky na čistenie plastových povrchov a kancelárskeho vybavenia.

Použitie tohto druhu utierok nielen pomáha udržiavať slušný vzhľad kancelárskeho vybavenia, ale tiež sa vyrovná so starými znečisteniami. Prirodzene sa dajú použiť na čistenie akýchkoľvek iných plastových povrchov, ich účinnosť je nepopierateľná, jediná vec, ktorá mnohých zastavuje - vysoké náklady.

Rozprašovacie farby na farbenie plastov.

Existujú situácie, keď kvalita plastu pôvodne chcela byť lepšia, alebo už boli zrejmé štrukturálne zmeny, buď čas od času, alebo nesprávnym použitím. Preto žiadny z vyššie uvedených prostriedkov nepriniesol požadovaný výsledok, potom je vhodné iba nažltnuté povrchy natrieť iba bielym striekaním.

Zdroj