Užitočné nápady

5 spôsobov, ako rýchlo odstrániť hrdzu

Čo majú spoločné kečup, citróny, ocot, zemiaky a víno? To všetko sú skvelé odstraňovače hrdze z domácnosti.

Len málo vecí vyzerá nevzhľadnejšie ako náhly výskyt škvŕn na hladkých kovových povrchoch.

Či už ide o záhradný nástroj alebo kuchynský drez, táto strašidelná oranžová farba má tendenciu starnúť vaše obľúbené veci, čo spôsobuje, že vyzerajú staré a špinavé, aj keď nie sú.

Aj keď nemôžete vždy zabrániť tejto bežnej chemickej reakcii spôsobenej vlhkosťou, môžete sa hrdze zbaviť - a samozrejme. Vyskúšajte jeden z týchto domácich receptov na odstránenie hrdze, aby vaše kovové predmety vyzerali leskle a nové.

Soľ a citrón

Verte tomu alebo nie, trochu limetkovo zelená a jej veľká žltá bratranec - citrón môžu pomôcť odstrániť hrdzu v panviciach skôr, ako sa škvrny dostanú do kovu. V kombinácii s abrazívnymi vlastnosťami soli vytvárajú kyslé vlastnosti citrusov účinný čistiaci prostriedok na čistenie povrchov. Začnite aplikáciou malého množstva soli na postihnutú oblasť. Potom šťavu vytlačte na posypaný povrch. Po ponechaní zmesi na dve až tri hodiny použite citrónovú kôru na utretie hrdze. Nakoniec riad opláchnite a osušte.

Surové zemiaky

Máte škvrny od hrdze? Ukazuje sa, že ošúpané surové zemiaky obsahujú kyselinu šťaveľovú, čo z nej robí prírodný odstraňovač hrdze. Zemiaky nakrájajte na polovicu, hladký povrch prikryte soľou alebo jedlou sódou a trite ich po hrdzavých predmetoch. Toto funguje obzvlášť dobre na kuchynské náčinie. Ak hľadáte spôsob, ako sa predovšetkým zbaviť hrdze na nožoch, jednoducho prilepte na zemiaky morený nôž a nechajte ho niekoľko hodín stáť. Ostáva len umývať nôž pod vodovodným kohútikom.

kečup

Pre tento domáci odstraňovač hrdze ho musíte vytiahnuť z chladničky a zobrať obľúbenú omáčku z hot dogov: kečup. V zmesi s sódou môžu tieto korenia pôsobiť zázraky a navracajú kovové predmety do svojej bývalej brilancie.

Na vytvorenie zmesi zmiešajte vodu a sódu v aerosólovej nádobe a fľašu dôkladne pretrepte. Potom pridajte kečup, aby ste vytvorili nástroj a zbavili sa hrdze. Pred opláchnutím vodou a utretím osušte nástroj po dobu dvoch hodín.

Skutočný kremeň

Ak chcete vyrábať dezerty, pravdepodobne máte na sklade zubný kameň (vytvorený pri kvasení hroznovej šťavy. Vyzerá ako biely prášok). Vedeli ste však, že tento potrebný doplnok slúži aj ako domáci odstraňovač hrdze v kombinácii s niektorými inými zložkami potravín? Stačí vložiť časť vínovej omáčky do misky s rovnakými časťami jedlej sódy, potom postupne pridávať trochu peroxidu vodíka, až kým nedosiahnete pastovitú konzistenciu. Naneste túto zmes na hrdzavé škvrny, nechajte ju hodinu, potom navlhčite vodou a vysušte.

Sila týchto troch zložiek potravín

Ocot, jedlá sóda a soľ sú vynikajúcimi čistiacimi prostriedkami, ale spolu tvoria mimoriadne účinný odstraňovač hrdze. Aj keď tento proces môže trvať trochu dlhšie ako iné prostriedky, aby sa úplne zbavil hrdze, je ideálny na čistenie sady kuchynského náradia. Tento antikorózny prostriedok môžete použiť a nechať ho pracovať pol dňa sám.

recept:

Zmiešajte ½ šálky soli a ½ litra octu do plastovej nádoby. Vložte rezavý predmet do roztoku a nechajte ho 12 hodín. Potom vylejte soľ a ocot, kovový predmet navlhčite vodou a ihneď ho vráťte do roztoku. Teraz zmiešajte ½ litra čerstvej vody a ½ šálky jedlej sódy, aby ste neutralizovali zvyšný ocot uviaznutý v štrbinách jedál. Asi po 10 minútach opláchnite predmet v teplej vode a potom ho dôkladne osušte.