Užitočné nápady

7 neuveriteľne účinných spôsobov čistenia tapiet

Pin
Send
Share
Send
Send


Vyzerajú vaše tapety trochu „unavene“? V priebehu času ich môže prach a vlhkosť zafarbiť, takže prilepené steny sú špinavejšie ako v deň, keď sa na nich objavila tapeta.

Niekto náhodou rozmazal stenu v chodbe svojho milovaného, ​​malý umelec zdobil čalúnenie svojím „umením“ a tuková škvrna v spálni zostala nevysvetlená. Ale opustiť paniku nestojí za to.

Ukážeme vám, ako správne vyčistiť nástenné dosky od nečistôt.

Ako vyčistiť tapetu? Poďme sa najprv pozrieť na druh tapiet: čistenie papiera a tapisérie sa bude zásadne odlišovať od čistenia vinylových tapiet. Role tapiet sa zvyčajne označujú podľa toho, do akej miery môže tento materiál prísť do kontaktu s vodou.

Opláchnite vodou

Ak vzor stenovej krytiny nie je vymazaný a zostáva rovnaký, tapetu je možné umyť. Toto je najrýchlejší spôsob, ako vyčistiť škvrny od tapiet, ale má jednu nevýhodu - nedá sa použiť na papierové tapety.

Tapetu môžete umývať vodou nasledovne: Najskôr vyberte malú oblasť steny, ktorá je skrytá pred očami (napríklad za pohovkou), a navlhčite ju mydlovou vodou navlhčenou špongiou.

Povrch vinylovej tapety pred umývaním však umyte suchou handrou a utrite špongiou a mydlom. Po umytí povrch utrite navlhčenou utierkou, aby ste odstránili prebytočnú vodu.

Guma alebo melamínová špongia

Najjednoduchší spôsob, ako odstrániť akýkoľvek druh tapety, je odstrániť najjednoduchší kancelársky vymazávač. To môže odrezať škvrny od prstov. Medzitým melamínové špongie (najdôležitejší moderný nástroj na prevenciu škvŕn) pomôžu vyčistiť aj škvrny od atramentu.

Pamätajte však, že tieto špongie sú dosť silné brúsivá, ktoré môžu poškodiť vzor tapety, takže skúste najskôr v malej oblasti tapety.

Chlieb

Pomocou tejto metódy sme použili naše babičky na odstránenie škvŕn z tenkých papierových tapiet. Chlieb na pár minút chytiť na špinavom mieste: lepkavé mäso absorbuje nečistoty. Postup zopakujte niekoľkokrát.

Benzín a liehoviny

Táto metóda je vhodná pre všetky typy tapiet. Zmiešajte benzín s zubnou pastou. Výsledná kaša sa vyrovná so stojatými mastnými škvrnami. Naneste toto pyré na škvrnu a počkajte, kým úplne nevyschne. Zvyšok utrite kefou. Prikrývky, perá, škvrny od kávy a čaju sa odstránia handrou namočenou v alkoholických nápojoch.

Biely ocot alebo bielidlo

Pokiaľ ide o škvrny na vinyle spôsobené poškodením vodou: či už ide o plesne alebo triesloviny, skúste použiť roztok bielidla alebo bieleho octu. Začnite slabším roztokom a podľa potreby pridajte viac bielidla alebo octu. Zmiešajte ¼ šálky bielidla s 1 šálkou vody. Najprv skontrolujte riešenie na malom nenápadnom mieste na stene za dverami.

Ak sa ukáže, že metóda funguje do piatich až desiatich minút, pokračujte. Namočte do zmesi mäkkú špongiu a odstráňte prebytočnú vodu. Na škvrnu naneste špongiu a nechajte pôsobiť päť minút. Zostávajúce bielidlo odstráňte čistou vlhkou špongiou.

Na špinavé alebo mastné škvrny na laminátovej tapete použite ½ šálky bieleho octu zmiešaného s 1 šálkou vody. Použite toto riešenie na namaľovanú časť steny a umiestnite rovnakým smerom ako tapeta. Utrite povrch špongiou namočenou v čistej vode. Ďalej - suchý uterák.

Soda, škrob, detský prášok

Ak chcete odstrániť škvrny z tapety, dostanete zmes vody a škrobu (alebo sódy). Produkt naneste na škvrnu a nechajte uschnúť. Zvyšok odstráňte mäkkou kefou a potom opláchnite tapetu teplou vodou. Namažte škvrny v papierovej tapete lepšie suchým detským práškom (mastencový prášok) a nechajte nejakú dobu pôsobiť. Zvyšný prášok očistite handrou.

Usmerňovač železa

Na škvrnu položte papierovú obrúsku a vyžehlite ju teplým (ale nie horúcim) železom. Nechajte tapetu vychladnúť a potom zopakujte rovnakú akciu s novou servítkou. Pracujte opatrne, pretože škvrny, ktoré zanecháva železo na tapete, v skutočnosti nie je možné odstrániť!

Rozdiel medzi tapetami a znečistením

Tapety v kuchyni a kúpeľni môžu byť pokryté postrekovačmi, dymom a odparenými olejmi, čím sa vytvorí lepkavý povrch, na ktorom sa prach ľahko prilepí a zakryje stenu.

Medzitým sa tapety v kúpeľni, kde sú vystavené vysokej vlhkosti a striekajúcej vode, môžu stať plesnivými na miestach, kde sú vystavené vlhkosti. Ak je napríklad veľmi nasýtená, môže dôjsť k úniku alebo výbuchu potrubia, voda môže tiež presakovať cez steny a uvoľňovať triesloviny z podkladového stromu, čím maľuje tapetu.

Ak máte celulóza, látka, bambus, hybridná alebo odnímateľná tapetaje možné čistiť iba jemným utieraním prachu alebo vysávaním stien. Mnoho prírodných vlákien a textílií môže byť poškodených vodou a čistiacimi chemikáliami, preto pred použitím škvrny kontaktujte výrobcu.

Výnimky sú vinylové a laminátové tapety - najodolnejší zo všetkých. Čokoľvek z nich je možné vyčistiť pomocou univerzálnych čistiacich sprejov alebo vyššie opísaným spôsobom šetrného čistenia.

Avšak buďte opatrní: pracujte s neabrazívnymi chemikáliami (bez práškov) a iba s jemnými čistiacimi vankúšikmi alebo špongiami (bez špongií na čistenie), aby ste nepoškodili povrch, nepoškodili ho. Nepoužívajte kroviny, ktoré obsahujú veľmi jemné brúsivá.

Pin
Send
Share
Send
Send