Užitočné nápady

Ako vyrobiť šatňu zo špajze: nápady na usporiadanie

Akákoľvek hostiteľka sníva o takomto rohu, v ktorom je možné zariadiť uskladnenie všetkého, sezónneho aj každodenného. V obyčajných malých bytoch je také miesto nemožné.

V tomto prípade by bolo skvelým riešením malá šatňa zo špajze. Toto nebude trvať dlho, ale musíte si všimnúť hlavné body: určiť konfiguráciu, rozdeliť schému ukladania, nastaviť zóny a vyplniť ich modulmi. V tomto článku sa podrobne diskutuje o všetkom.

Zoznam základných požiadaviek

Šatňa v Chruščov je možné prestavať zo špajze, čo sa vždy predpokladalo pri plánovaní domov tohto typu. Aby sme pochopili, či je možné zariadiť sklad, je potrebné zoznámiť sa so všeobecnými požiadavkami v tejto oblasti:

 • Pre usporiadanie šatne vyžaduje určitú plochu. Minimálne rozmery skrinky by mali byť 1 × 1,5 m. To je dosť, aby sa vytvoril priestor pre police a tyče pre vešiaky.
 • Šatne sú jednostranné a obojstranné. V prvom prípade je potrebná šírka najmenej 1,2 m, v druhom - 1,5 m.
 • Šatníkové skrine umiestnené v skrini sú uzavreté priestory, úplne naplnené vecami, pre optimálne skladovacie podmienky, ktoré by mali byť zabezpečené vetraním. Vetrací systém zariadenia - hlavná požiadavka.
 • Ak sa šatňa nachádza blízko spální, ventilátor by nemal vytvárať veľa hluku.
 • Pre dobrý prehľad o plnení skladovacích vecí je potrebné zmeniť osvetľovací systém.
 • Zvyčajne sú v šatníkových šatniach zabudované skrine. V malých skladovacích priestoroch je nemožné ich implementovať. Nahrádzajú sa jednoduchými policami a policami.
 • Hlavnou úlohou mini-šatne je racionálne rozdelenie priestoru. Malo by sa to týkať každého štvorcového centimetra.
V takejto šatni potrebujete dobré svetlo a vetranie.

Hlavné aspekty šatníka

Ako sa dostať do šatne zariadenia v komore, premýšľajte cez všetky hlavné aspekty. Najprv sa odhaduje počet uložených položiek a sú rozdelené do kategórií. Určené tiež spôsobom skladovania. Napríklad pre veľké veci sú potrebné horné police, na vrchné ošatenie - tyče so závesmi, na zásuvky na bielizeň.

Typy konfigurácií

Ako rozdeliť priestor v šatni? To priamo závisí od tvaru komory. Pre úložný systém existuje niekoľko možností. Tu je niekoľko príkladov:

 • Lineárny skladovací systém. Police môžete umiestniť do jednej steny komory, ktorá sa svojím dizajnom líši od bežnej skrinky. S týmto modelom rozloženia musíte starostlivo premyslieť počet tyčí, políc, výsuvných boxov.

 • Odkladací systém má tvar písmena L. Pre Chruščov je najlepšia voľba. Ideálne pre miestnosti s dlhým obdĺžnikovým tvarom. Okrem vecí, ktoré môžu uložiť vysávač, žehliaca doska a ďalšie.

 • Konfigurácia v tvare U. Je to najviac praktické a priestranné. V takom prípade je povolených 100% priestoru.

 • Rohová možnosť. Skôr neštandardné, ale umožňuje vám opraviť problémové oblasti miestnosti a získať tak priestranný priestor na uloženie.

Moderné skladovacie systémy

Funkčnosť šatne určuje správne usporiadaný skladovací systém. Je potrebné si ju zvoliť podľa oblasti v miestnosti. Existujú iba tri typy šatníkových systémov, berieme do úvahy ich hlavné výhody a konštrukčné vlastnosti.

voľne stojace

Pre výrobu skriniek nábytok vyžaduje presné rozmery, vyvinul projekt a majster, ktorý bude vykonávať všetky objednávky. Medzi výhody patrí funkčné umiestnenie uložených položiek, pôsobivé objemy a spoľahlivosť štruktúry. Napriek všetkým výhodám však existujú aj nevýhody: po prvé, police a zásuvky sú ťažkopádne a zaberajú veľa využiteľného priestoru, a po druhé, nie je možné zmeniť rozmiestnenie nábytku.

pletivo

Dizajn sieťového (bunkového) typu prináša všestrannosť a kompaktnosť. Skladá sa z ľahkých regálov, policových podstavcov, rovnakého typu koša, pripevnených k háčikom a konzolám. Tento systém sa ľahko inštaluje - takáto šatňa na inštaláciu do šatníka vlastnými rukami nie je náročná. Okrem toho je možné kedykoľvek zmeniť konfiguráciu šatne.

Je to dôležité! Ak je pre šatňu v komore zvolená sieťová konštrukcia, berieme do úvahy skutočnosť, že skladovací systém nie je schopný vydržať ťažké veci.

rám

Konštrukcia typu rámu zahŕňa inštaláciu kovových stojanov, ktoré sú pripevnené k podlahe a stropu. Na priečky usporiadané regály a police. Môžete tiež pripevniť prúty na vrchný odev. Zostavenie zásuviek je jednoduché. Medzi výhody tohto dizajnu patrí jednoduchá inštalácia a možnosť kedykoľvek zmeniť projekt. Z vizuálneho hľadiska vyzerá tento systém ľahko, je zabezpečený neprítomnosťou bočných prvkov.

územné

Nevýhodou pri prevádzkovaní šatne v bytoch starej dispozície je jej malá veľkosť. Ak chcete tento problém optimalizovať, starostlivo premýšľajte o plánovaní skladovacích priestorov.

Podľa štandardu je šatníkový priestor rozdelený do troch hlavných zón:

 • Nižšia. Tu sú zvyčajne krabice s topánkami, dáždnikmi a iným príslušenstvom. Spodný priestor je asi 0,8 m od podlahy. Výška poličiek na uskladnenie letnej obuvi je 0,25 ma zimná 0,45 m.
 • Priemer. Zvyčajne je určený na trvalé používanie. Usporiada sa tu aj priestor na vrchné ošatenie. Výška zóny by mala byť od 1,5 do 1,7 m. Na určitom mieste by sa mal priestor ďalej rozdeliť na košele, nohavice, sukne.
 • Upper. V podstate ide o policový systém a je určený na umiestnenie sezónnych vecí. Môžete si dať aj posteľnú bielizeň, prikrývky, vankúše, kufre a ďalšie. Optimálna výška horných políc je 0,2 ma hĺbka najmenej 0,25 m.
Správne rozdelenie šatne na zóny vám umožní pohodlné používanie tejto miestnosti.

Pohodlné úložné zariadenia

Trh s moderným nábytkom je plný veľkého počtu zariadení určených na kompaktné a pohodlné usporiadanie vecí:

 • Zariadenia na zavesenie nohavíc a sukní, ktoré majú špeciálne pogumované spony. To umožňuje nezanechávať stopy inflácie, ako pri bežných vešiakoch.

 • Vešiaky, ktoré nemajú jeden, ale niekoľko priečok, pomôžu umiestniť niekoľko rovnakých vecí, ktoré umožnia maximálne využitie priestoru.

 • Mali by ste sa bližšie pozrieť na systémy na pohodlné umiestnenie kravat, pásov, pásov, šatiek atď.

 • Namiesto obvyklého brvna môžete použiť nový nápad - zdvihák zberača. Prostredníctvom nastavovacej páky ju možno spustiť nadol.

 • Veľmi pohodlné sa používajú rôzne moduly na obuv. Môžu to byť platformy so špeciálnymi výčnelkami, na ktorých sú umiestnené topánky.

Dokončovacie a osvetľovacie zariadenie

Šatňa v komore je uzavretá miestnosť. Preto ďalším aspektom, v ktorom je potrebné počas zmeny prebývať podrobnejšie, je osvetlenie. V tomto smere používajte malé bodové svetlá alebo nástenné svietidlá so zariadením na ich voľnú rotáciu v požadovanom smere.

Môžete myslieť na svetlá na oblečenie. V tomto prípade budú vhodnou voľbou žiarovky Mini Led pripevnené na koľajnice alebo iné prvky. Nemali by byť umiestnené príliš blízko police a držať sa oblečenia.

No, ak je to usporiadané vnútorné osvetlenie boxy. To je možné dosiahnuť pomocou LED pásikov.

Samostatný rozhovor - nástenné dekorácie. Tu je niekoľko pravidiel: povrch by mal byť hladký, natretý alebo prilepený oboma svetlými farbami. V niektorých oblastiach môžete zariadiť zrkadlový povrch alebo mäkké zakrytie.

Tip! Svetlé farby a zrkadlové plochy môžu priestor vizuálne zväčšiť. Snažíme sa dodržiavať toto jednoduché pravidlo.

Vytvorenie oddelenia dverí

Po dokončení územného a skladovacieho systému pokračujte v usporiadaní dverí. Toto nie je nepodstatný aspekt, pretože to tiež nesie návrhové zaťaženie.

Predstavte si niekoľko možností, ako zatvoriť šatňu dverí v skrini:

 • Najjednoduchší a najdostupnejší spôsob prepracovania je nechať otvorený otvor. Niektoré police sú vybraté zo špajze. Táto možnosť je vhodná iba pre chodbu.
 • Často používajte obrazovky na oddelenie možností priestoru a posuvných dverí. Dizajn posuvného systému je objednaný v dielňach a podľa výberu si vyberiete dekor.
 • V prípade konvenčných obrazovkových zariadení by malo byť štýlové a kreatívne. Vyberte vhodné textílie a rímsy, ktoré budú v úplnom súlade s vnútorným priestorom.

Prestavba špajze vlastnými rukami

Pred zmenou šatne vlastnými rukami zo špajze berú do úvahy skutočnosť, že priestor na to vyhradený je pomerne malý. Začnite vypracovaním šatne v byte.

Vypracovanie plánu šatníka

Ak chcete začať odhadovať plochu špajze. V domoch Chruščov je zvyčajne veľkosť skladov asi 3 metre štvorcové. m. Ak pre spotrebiteľov nie je dostatok miesta, môžeme začať s jej rozširovaním. To znamená, že jedna zo stien musí byť zbúraná a potom musí byť sádrokartónová priečka. Malo by však byť zrejmé, že v tomto prípade sa priestor v miestnosti sám zmenší.

Pred vytvorením šatne zo špajze premýšľajte prostredníctvom úložného systému a zobrazte ju podľa plánu. Je potrebné urobiť projekt presne podľa veľkosti. Na uľahčenie práce si vytvorte náčrtky z rôznych uhlov. V poslednej fáze plánovania sa počíta spotreba materiálu potrebného na prepracovanie.

standard

Usporiadanie vstavanej skrine sa volí podľa tvaru komory, aj keď v tomto prípade je možné priestor opraviť. Štandardné usporiadanie skladovacej miestnosti zahŕňa použitie priestoru po obvode. Niekoľko možností umiestnenia štruktúr uvedených na nižšie uvedenej fotografii.

trojuholníkový

V poslednom období získali popularitu šatníkové trojuholníkové tvary. Umožňujú vám poskytnúť úložný priestor aj v tých najmenších miestnostiach. Nápady a náčrtky zariadenia si môžete pozrieť na nižšie uvedenej fotografii.

Uvoľnenie a ozdoba

Začnite vybavovať šatňu prípravou špajze. Najskôr je úplne bez starých látok, je potrebné vyčistiť podlahu a steny prachu pomocou vysávača a mokrého čistenia. Posúdiť stav stien komory a v prípade veľkých defektov je potrebné vykonať omietku alebo tmel. Zarovnajte a natrite strop. Prostredníctvom spriahadla vyrovnajte podlahu a naplňte linoleum.

Odborníci odporúčajú, aby na dokončenie stien a stropov nestrávili veľa materiálov, pretože ich štruktúra nebude viditeľná. Dôraz by sa mal klásť na vyrovnanie povrchu. Inak môže dôjsť k skresleniu dizajnu nábytku.

Zabezpečte vetranie

Projekt domy Chruščov nebol plánovaný systém vetrania, takže na tom musíte pracovať sami. Táto otázka je nákladná. Najlepším výstupom je nútené vetranie.

Prácu môžete vykonať nasledovne:

 • Pod stropom v stene sa vyberie miesto od dverí a vytvorí sa otvor. Môže sa to vykonať pomocou perforátora a „korunky“ s požadovaným prierezom.
 • Do otvoru je vložený ventilátor.
 • Na zadnej strane steny usporiadajú prívod a maskujú ho vetracou mriežkou.
Vyzerá to ako nútené ventilačné zariadenie.

Účinnosť ventilátora je zabezpečená pomocou niektorých výpočtov. Jeho výkon musí byť zvolený v súlade s objemom miestnosti. To znamená, že objem šatne sa musí vynásobiť 1,5. Pre skladovacie priestory s rozmermi 1,5 × 2 × 2,5 je vybrané zariadenie s kapacitou 11,5 m3 za hodinu

Výroba a inštalácia skladovacích systémov

Skladovací systém môžete vlastnými rukami vybaviť kovovými konštrukciami, doskami z drevotriesky s dekoratívnym povlakom, stuhami na zdobenie hrán, vodidlami a rôznym nábytkovým kovaním. Niekedy sa uprednostňujú drevené konštrukcie namiesto kovových.

Proces zostavenia sa vykonáva podľa nasledujúceho algoritmu:

1. Kovovýroba je rezaná podľa náčrtu.

2. Urobte rez drevotriesky a hrany orezané páskou.

3. Vykonajte inštaláciu kovového rámu. Zvislé prvky priliehajú k podlahe a stropu. Potom namontujte skrutky.

4. Ďalej opravte vodorovné prvky a zozbierajte celú štruktúru.

5. Umiestnite police, zostavte vstavané zásuvky a ďalšie zariadenia. Skontrolujte ich vodorovnú polohu.

Doplňte dizajn šatníkového priestoru rôznymi prvkami potrebnými na umiestnenie vecí: vešiaky, háčiky, košíky atď.

Vo videu: príklad montáže univerzálneho rámového systému.

Montáž a konštrukcia dverí

Inštalácia posuvných dverí vlastnými rukami nie je náročná. Skladá sa z dvoch stupňov: upevňovacie vodiace lišty a montážne panely dverí. Po upevnení vodidiel sa k spodnej koľajnici pripevní zátka. Inštalácia obrazov začína horným vodítkom až po plný zdvih a zasunutý do vodidiel dole.

Na videu: pokyny na inštaláciu posuvných dverí.

To, čo potrebujete prebývať, je nápad zdobenia dverových panelov. V tejto veci je výber obrovský. Tu je zoznam hlavných možností:

 • celá rovina obrazov je zdobená zrkadlami, tiež so vzorom;
 • plátna sú vyrobené z drevotrieskových dosiek, ktorých konštrukcia sa líši farbou a štruktúrou;
 • sklenené dvere s dekoratívnym vzorom alebo upravenou štruktúrou, ktorá sa na ne aplikuje, napríklad matné sklo;
 • kombinované možnosti: spojenie materiálov drevotrieska a sklo, drevotrieska a zrkadlá;
 • ratanové a bambusové plátna.

Možnosti dizajnu skriniek sú také veľké, že nie je ťažké zvoliť tú správnu možnosť, ktorá uspokojí všetky potreby spotrebiteľov. Niektoré nápady na kompletný dizajn a návrh šatníkových izieb zo špajze si môžete pozrieť na fotografii v našej galérii nižšie.

Vykonávanie prác na premene špajze na modernú a štýlovú šatňu vlastnými rukami, zabezpečenie osobnej účasti na vzrušujúcom procese, sebapotvrdenie a úspora rodinného rozpočtu. Z hľadiska dizajnu je však lepšie konzultovať s odborníkmi. Pokiaľ ide o zvyšok, zapnite fantáziu a hľadajte neštandardné riešenia.

Zdroj