Užitočné nápady

Chyby pri varení, ktoré vás môžu stáť zdravie

Pin
Send
Share
Send
Send


Varenie je náročný proces, a dokonca aj ženy v domácnosti, získané zo skúseností, môžu spôsobiť chyby, ktoré nielen pokazia jedlo, ale tiež poškodia vaše zdravie.

Napríklad môžete zabudnúť umyť si ruky pri miesení cesta alebo ustúpiť z receptu a počas konzervácie ukázať predstavivosť - to všetko a ešte oveľa viac môže viesť k hrozným následkom.

Nezohľadnenie kuchynského teplomeru

Mnoho ľudí verí, že kuchynský teplomer je pomôckou pre fanúšikov a obyčajným milovníkom raz alebo dvakrát týždenne variť celú večeru, zbytočne. Pravda je, že bez nej je často ťažké určiť, či sa mäso alebo kuracie mäso správne varí. Vonku sa zdá, že začína horieť a vo vnútri je stále surový. Tentoraz nemusíte byť otrávení, ale môžete si vyzdvihnúť parazity a následky z toho budú strieľať viackrát. Ďalším bodom - 80% otravy potravinami nie je kvôli rozmaznanému jedlu, ale kvôli baktériám, ktoré neboli usmrtené riadnym teplom varenia mäsa alebo hydiny.

Problémy s teplotou skladovania

Dôležitú úlohu pri kvalite jedla zohráva nielen teplota pri skladovaní, ale aj teplota pri varení. Môžete si byť istí, že mäso nestratí svoju prezentáciu, ak vydrží deň bez mrazenia, ale aj v chladničke vnútri tohto kusu sú nekrotické procesy, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce následky. Potraviny by mali byť vždy zohriate na teplotu varu alebo do 75 stupňov Celzia, pokiaľ to nie je tekuté jedlo.

Slabé pracie prostriedky

Je lákavé nemyť zeleninu, banány alebo orechy, ak z obalu vyplýva, že už bolo umyté, alebo ak sa zdá, že po odstránení koží jadro zostane čisté. To je presne ten prípad, keď sami prijímate črevné infekcie alebo žalúdočné poruchy. Najlepšie je umývať ovocie, zeleninu a orechy vždy, nie iba tečúcou vodou, ale špeciálnym náradím.

Čistenie mäsa a hydiny

Mäso a hydina sa však nemusia vôbec umyť. To isté platí pre morské plody. To môže dosiahnuť iba najhorší výsledok, pretože takto nebudete čistiť povrch týchto výrobkov, ale budete rozstrekovať škodlivé mikroorganizmy do celej kuchyne. A tak by ich počas prípravy zničili sami. Mimochodom, vajcia by ste nemali umývať, pretože voda, ktorú používate, nevyhnutne padne na iné produkty a môže ich kontaminovať. Ak sú podrobené tepelnému ošetreniu, ale zrazu plánovali pripraviť šalát?

Nepozornosť pri balení

Balené potraviny sa zdajú bezpečnejšie. Najmä sa môže týkať konzervovaných potravín a vákuových obalov. Dávajte pozor na ne a zistite, či nedošlo k poškodeniu, opuchu alebo inému porušeniu integrity obalu. Nepozornosť konzervovaných potravín vám môže doslova stáť život, pretože únik alebo počiatočná chyba ochrany môžu vytvárať nebezpečné baktérie.

Varenie zvyškov

Milovníci pizze, hodgepodge a silvestrovských šalátov na tretí deň dovolenky - premýšľajte o tom. Recyklácia zvyškov z chladničky týmto spôsobom je dosť zlý nápad. Aj keď doba použiteľnosti ešte nevyšla, balenie bolo stále rozbité a to nemalo najlepší účinok na klobásu alebo olivy. Takže neľutujte a vyhoďte všetko, čo „leží“.

krížovej kontaminácii

Krížová kontaminácia je ďalšou nepríjemnosťou, ktorú neočakávate ani na ktorú nemyslíte. Hlavným zdrojom tohto javu sú vajcia, ryby, mäso, ak ich prenášate, skladujete alebo varíte na rovnakom povrchu s výrobkami, ktoré sú pripravené na konzumáciu. Preto nezabudnite na jednoduché pravidlo - vždy ich vložte do samostatných vreciek, nepoužívajte riady z nich na iné výrobky a nedávajte ich do chladničky vedľa nich.

Špinavý gril

V letnej sezóne je ľahké zabudnúť vyčistiť gril alebo kebab po nasledujúcom pikniku a nabudúce ho znova použiť. Sú tu dva nebezpečné momenty. Prvé - spálené mäso - silný karcinogén. Druhá - zvyšky starého jedla - ohnisko škodlivých mikroorganizmov. Takže len nenechajte po vyprážaní riadu na uhlí nevyčistené.

konzervovanie

Ak konzervujete alebo inak pokúšate konzervovať už uvarené jedlo po dlhú dobu, nevracajte sa z kanonických receptov. Kreatívne ústupy sú dobré iba vtedy, keď nejde o konzervovanie. Všetko je tu nebezpečné - od nízkej kyslosti po nedostatočnú slanosť. Botulizmus, ktorý je možné zarobiť na konzervovanom tovare - tým menšie zlo je menšie. A predsa - neskladujte otvorené konzervy dlhšie ako dva dni.

Neopatrnosť počas pečenia

Pečenie je ďalším skrytým nebezpečenstvom v kuchyni. Spravidla miešame cesto s holými rukami a na stole. A ani jedno pečivo nie je kompletné bez vajec alebo bez náplne surového mäsa. Je dôležité nenechať cesto prísť do styku s mušľami alebo mäsovým odpadom, nieto vyskúšať „na soľ“ pred pečením. V každom prípade povrch vyčistite po každom kroku pečenia.

Pin
Send
Share
Send
Send