Užitočné nápady

Ako môžete doma rýchlo a ľahko čistiť zlato

Pin
Send
Share
Send
Send


Zlato je krásny materiál na výrobu šperkov, hodiniek a ďalších doplnkov. Od pradávna boli ľudia oceňovaní a každý rok sa ich hodnota iba zvyšuje. Je to kov so špeciálnymi vlastnosťami. Nie je predmetom korózie a má široké spektrum priemyselných aplikácií.

Zlato je veľmi mäkký kov. Na pevnosť sa pridávajú ligatúry - rôzne nečistoty: paládium, nikel, platina, meď, striebro a ďalšie kovy. Napríklad test 985 znamená, že čisté zlato v ňom je 98,5%. V prípade výrobkov s nižším rozdelením je podiel nečistôt vyšší.

Zlato patrí medzi ušľachtilé kovy vďaka tomu, že je odolné voči oxidácii pôsobením nepriaznivého prostredia (kyslá, zásaditá atď.). Je to čistý kov, ktorý sa ľahko udržuje.

Šperky zo zlata u ľudí s citlivou pokožkou prakticky nespôsobujú alergie. Tento kov je odolný, praktický, krásny. Mnoho ľudí na dlhú dobu ani neuvažuje o tom, ako čistiť zlato doma a vrátiť ho do brilancie a krásy.

Odolnosť kovov voči znečisteniu

Vďaka svojej odolnosti voči oxidácii sa matný film alebo sčernenie neobjavuje pod čistým zlatom za normálnych podmienok. Tieto javy však môžu podliehať výrobkom s nízkym rozkladom.

Okrem toho môžu byť zlaté šperky a doplnky znečistené pri dlhodobom opotrebovaní a kontakte s kozmetikou a inými látkami. Najmä nekvalitná kozmetika môže obsahovať ortuť, ktorá poškodzuje zlato.

Čistenie zlatých predmetov je veľmi zriedkavé. Týmto porovnávajú priaznivo s vecami z iných materiálov. Zlaté šperky sa môžu nosiť každý deň a niektoré dokonca spať a prať v nich (ak to dizajn umožňuje). Voda nie je škodlivá pre zlato. Šperky sa môžu ohýbať alebo poškriabať, iba ak sú použité nesprávne.

Spôsoby, ako vyčistiť šperky bez vložiek

Odstraňovanie nečistôt

Na čistenie zlata od nečistôt môžete použiť dostupné nástroje. Najjednoduchší spôsob je osušenie rúna pomocou rúna, napríklad kúskom rúna a bicyklov. Ak tak pravidelne čistia šperky, nebudú potrebovať iné prostriedky.

Na hlbšie čistenie zlatých šperkov môžete použiť mydlovú vodu alebo zubnú pastu (prášok). Zobrať ako zariadenie:

 • mäkká zubná kefka;
 • špeciálna malá kefa;
 • vatové tampóny;
 • kúsok látky, ktorá nezanecháva vlákna.

Výrobok zľahka očistite a potom dosucha utrite utierkou alebo papierovou utierkou.

V prípade silnej kontaminácie sa zlaté výrobky varia v mydli alebo v roztoku sódy a následne sa čistia mäkkou kefou.

Môžete tiež použiť roztok cukru. 1 lyžica cukru sa rozpustí v pohári teplej vody. Šperky musia byť do tohto roztoku vložené niekoľko hodín, potom opláchnuté tečúcou vodou a usušené.

Zbavte sa sčernenia

V niektorých prípadoch zlato zmení farbu na čiernu (oxidovanú). Ako as čím môže byť takáto vada odstránená? Tmu sa môžete zbaviť nasledujúcimi spôsobmi.

 • O čistiacich vlastnostiach Coca-Coly sa už písalo veľa. Tento slávny nápoj sa ukázal byť tak žieravý, že dokáže čistiť zlaté výrobky už za pol hodiny. Po tomto postupe dekorácie jednoducho žiaria. Táto metóda sa však nevzťahuje na zlaté hodinky a iné predmety, ktoré nie sú odolné voči vlhkosti. Áno, cesta je naozaj dobrá. Teraz si však predstavte, čo sa stane so žalúdkom osoby, ktorá pije Coca-Colu. Pálenie záhy, podráždenie a vred sú preňho presne určené.
 • Cibulová šťava tiež odstraňuje plak zo zlata. Navlhčite malý kúsok vlnenej látky šťavou a šperky starostlivo spracujte.
 • Kontamináciu je možné očistiť šľahačkou. Flanel handričkou s týmto náradím utrite potrebné predmety.
 • Aby ste sa zbavili sčernenia zlata, môžete použiť látku namočenú v octe. Je potrebné do nej zabaliť šperky a nechať ich 15 minút a potom produkt opláchnuť teplou vodou. V prípade výrobkov zo zlata nízkej kvality sa táto metóda najlepšie nepoužíva.
 • Na čistenie je vhodná zmes tekutého amoniaku (4 kvapky), pracieho prášku bez bieliacich zložiek (pol lyžice) a vody (1 polievková lyžica). Flanel handričkou s týmto zložením trel predmet. Opláchnite zmes po 30 minútach.
 • Môžete tiež použiť inú zmes. Zmiešajte 3 čajové lyžičky amoniaku, 2 polievkové lyžice peroxidu vodíka, 1 - 2 kvapky tekutého mydla a 1 šálku vody. Do tohto riešenia vložte ozdoby a nechajte ich niekoľko hodín. Pri používaní roztokov s amoniakom buďte opatrný. Nezabudnite nosiť rukavice a obväz gázy.
 • Ak menej škodlivé látky nepomáhajú, môžete použiť čistý amoniak. Je potrebné šperky úplne ponoriť na 10 minút a potom opláchnuť pod tečúcou vodou. Pred zákrokom používajte ochranné rukavice, respirátor alebo gázový obväz.
 • Môžete si tiež kúpiť a používať špeciálne nástroje s abrazívami na čistenie drahých kovov. Sady týchto nástrojov sa dodávajú s nádobami na zlato a striebro, špeciálnymi kefami, košmi, sitkami a dokonca pinzetou. Pri ich používaní musíte urobiť bezpečnostné opatrenia (zabrániť kontaktu s pokožkou a očami).

Ako vidíte, čistenie vysoko kvalitných výrobkov zo zlata si zvyčajne nevyžaduje veľa úsilia a výsledok tohto postupu poteší majiteľa takejto cennej veci.

Nezabudnite, že mechanický efekt počas čistenia vymaže hornú ochrannú vrstvu a postupne nariedi kov. Vedľajším účinkom čistenia doma môže byť okrem toho chemická reakcia improvizovaného prostriedku s kovom. Preto sa na tieto účely neodporúča používať agresívne čistiace prostriedky na taniere, umývadlá atď.

Čistiace prostriedky s vložkami

Zlato často slúži ako kulisa pre perly, drahokamy a iné vložky, ktoré nemôžu byť v kontakte s vyššie uvedenými čistiacimi prostriedkami. Takéto výrobky by sa mali čistiť iba spôsobmi, ktoré sú prípustné pre konkrétny typ vložky. Pokúste sa kov vyčistiť samostatne bez toho, aby ste sa dotkli vložky.

Pred čistením výrobkov pomocou vložiek sa musíte uistiť, že nie sú prilepené k lepidlu na šperky. Takéto šperky by nemali byť ponorené do tekutín.

Pri čistení produktov zo zlata kameňmi by ste sa mali tiež snažiť zaistiť, aby vložky nevypadli. Po nasiaknutí šperkov skontrolujte neporušenosť šperkov. Aj umývadlo pod prúdom vody sa musí najprv vyrobiť v akejkoľvek kapacite, aby sa v prípade ich straty časti oneskorili.

Čistenie starožitností

Starožitnosti sa snažia čistiť alebo leštiť. Dôvodom je skutočnosť, že pri čistení zmiznú stopy času.

Ak máte pochybnosti o vhodnosti očistenia a bojíte sa spôsobiť škodu, obráťte sa na profesionálneho odhadcu. Pomôže určiť hodnotu predmetu a poskytne mu rady týkajúce sa starostlivosti oň.

Najefektívnejší spôsob - čistenie ultrazvukom. To sa však dá dosiahnuť iba pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré je dosť drahé. Ak nechcete organizovať priame čistenie zlatých výrobkov, potom takéto zariadenie nemusíte kupovať. Okrem toho nie je možné čistiť šperky pomocou vložiek vyrobených z nedostatočne pevných kameňov, pretože jednoducho neznesú vysokofrekvenčné zvukové vibrácie a prasknutie.

Konečne

Nenápadné zlato - je jedným z najpohodlnejších na použitie a najziskovejším z hľadiska kapitálových investícií. Ak vás zaujíma otázka „Ako čistiť zlato v najjednoduchších domácich podmienkach?“, Prečítajte si naše tipy. Čistenie výrobkov zo zlata nie je náročná úloha, najmä vzhľadom na skutočnosť, že sa musí robiť pomerne zriedka. Hlavná vec - urobiť čistenie správne, aby sa kazili šperky a doplnky.

Zdroj

Pin
Send
Share
Send
Send