Užitočné nápady

9 chýb pri čistení, ktoré robia dom ešte silnejším

Pin
Send
Share
Send
Send


Od detstva všetci vieme, ako vyčistiť dom: zametanie a umývanie podláh, utieranie prachu a umývanie riadu. Mnohé z činov, ktoré zo zvyku robíme, nielenže nevyčistia dom, ale aj zhoršujú situáciu špinou a choroboplodnými zárodkami.

Môžete tiež urobiť jednu alebo viac z týchto 9 chýb. Ukazuje sa, že na čistenie strácate čas a energiu, aj keď by ste mohli mierne zmeniť obvyklý scenár čistenia a urobiť ho oveľa efektívnejším.

Chyba jedna: všetko utrite rovnakou handrou

Ak máte rovnakú handru na utretie všetkých povrchov v dome, ukázalo sa, že prenášate nečistoty a baktérie z jedného predmetu na druhý. Mikróby z kúpeľne „prechádzajú k životu“ na kuchynskom stole, na nočnom stole a na iných miestach v dome.

Aby ste tomu zabránili, môžete použiť jednorazové mokré obrúsky alebo papierové utierky, môže sa to však javiť ako neekonomické a navyše to vytvára ďalšie odpadky a poškodzuje životné prostredie. Preto by bolo múdrejšie spustiť niekoľko samostatných handričiek pre každú zónu v dome a po každom použití ich dôkladne opláchnuť. Opláchnutie funguje iba ako dočasné opatrenie a pravidelné umývanie v práčke pomôže dôkladne vyčistiť handričku od nečistôt a baktérií.

Chyba dva: nevytriasajte prachový filter z vysávača

Ak prachový kolektor nevytriasate dlhý čas (alebo ho nezmeníte, ak je k dispozícii na jedno použitie), vysávač začne nasávať vzduch horšie a koberce zostanú zaprášené. Okrem toho prachové častice a zvyšky z preplneného vrecka poletujú spolu s prúdením vzduchu späť do miestnosti.

Preto dávajte pozor na vrece a včas ho vytraste. Samotný vysávač, hadica a štrbina pravidelne utierajte navlhčenou tkaninou - samozrejme, uistite sa, že je odpojená od siete. Ak máte umývací vysávač, po každom použití vylejte znečistenú vodu, opláchnite časti a nechajte ich uschnúť, inak sa zvyšky špinavej vody stanú živnou pôdou pre baktérie.

Tieto výrobky umyte ručne špeciálnymi kefami. Venujte osobitnú pozornosť ťažko prístupným rohom, aby ste si boli istí, že ste nevynechali ani jeden zaseknutý kus.

Chyba štyri: toaletnú kefu vložte do držiaka ihneď po použití

Ak dáte mokrú kefu na miesto, jej mokré štetiny s bahnom z toaletnej misy sa ukážu ako hermeticky uzavreté a v tomto prostredí sa aktívne množia baktérie.

Aby ste tomu zabránili, nevkladajte kefu okamžite na svoje miesto, ale najskôr ju nechajte uschnúť. Vhodné modely, ktoré majú v držadle otvor: môžete ich zavesiť na karafiát alebo háčik.

Piata chyba: nečistotu odtoku nečistite

Je ťažké prísť s priaznivejším prostredím na rozmnožovanie baktérií ako vlhký a tmavý drez so zvyškami tukov a jedla na stenách. To vedie nielen k rozvoju mikroorganizmov, ale aj k upchávaniu potrubia.

Aby ste umývadlo udržali čisté vonku aj vo vnútri, každý večer ho umyte a utrite dosucha čistou handrou. Do odtoku môžete naliať sódu, naliať lyžicu octu a nechať cez noc. Ráno ich opláchnite vriacou vodou alebo horúcou vodou z vodovodu.

Chyba šesť: vyčistite dno

Niektoré ženy v domácnosti sú zvyknuté začať upratovať v tých najrozsiahlejších podnikoch: zametanie a mopovanie. Keď je táto veľká práca hotová, je čas utrieť prach, odstrániť rozptýlené oblečenie zo stoličiek a rozobrať dokumenty na pracovnej ploche. V procese analýzy na podlahových omrvinách však padajú vlasy, prach, obsah vreciek na oblečenie. Možno ste si sami všimli, že po vyčistení podláh, ktoré ste umyli a vysali prvú vec, sa znova prikryjú malé úlomky. Teraz viete, prečo sa to deje.

Preto by sa čistenie malo vykonávať zhora nadol. Začnite s parapetmi, potom obnovte poriadok na všetkých stoloch a pracovných plochách, usporiadajte pohovky a kreslá, všetko položte na svoje miesto. Až potom, choďte na podlahu.

Chyba číslo sedem: čistiaci prostriedok striekajte priamo na povrch

Dokonca ani ekologické a prírodné čistiace prostriedky by sa nemali vyliať na povrch hojne. Ak striekate tekutinu priamo na okná alebo dosky, ako sa to robí v reklame, príliš veľa peňazí sa dostane na povrch. Aj keď dôkladne utrite prebytok handrou, kvapky stále stekajú do mikroskopických medzier a drsnosti a zostanú tam. Ak sú v dome malé deti, z ktorých mnohé milujú všetko, čo sa týka chuti, potom môže byť čistiaci prostriedok v ústach.

Aby ste tomu zabránili, pshikayte nie na samotný nábytok a na handru a potom utrite predmet. Takto sa dostane presne toľko tekutiny, koľko je potrebné.

Chyba 8: práčku nečistite

Dokonca aj najpodrobnejšie oplachovanie v aute sa neporovnáva s manuálom, takže voda v bubne je vždy trochu špinavá. Uzavretá mokrá práčka je dokonalým „inkubátorom“ pre baktérie, ktoré potom padajú na bielizeň, ktorú vyperiete. Aj keď stroj vyzerá a vonia ako nový, v ňom stále môžu byť baktérie. A ak bol zatuchnutý zápach, situácia je už kritická.

Ako „vyhnať“ nevinných maličkých hostí z práčky? Raz alebo dva týždne začnite prací cyklus pri maximálnej teplote (zvyčajne 90 stupňov) a do bubna pridajte trochu kyseliny citrónovej. Takto dezinfikujete zariadenie a zabránite hromadeniu vápenatých usadenín na vyhrievacích prvkoch, čím sa predlžuje životnosť zariadenia.

Chyba deväť: mikrovlnnú rúru neutierajte

Mikrovlnná rúra je v každej kuchyni. Spor o jej bezpečnosť sa zatiaľ nezmenšil. Zdá sa, že vedci dokázali, že žiarenie pracovného zariadenia je bezpečné, ak dvere tesne priliehajú k telu. Mikrovlnná rúra však môže byť zdrojom ďalšieho nebezpečenstva - bakteriologického. Pozrite sa dovnútra a určite si všimnete mastné usadeniny a zvyšky jedla. Je to temné, teplé a vlhké z dvojice vyhrievaných potravín - tu máte ďalšie „ohnisko“ baktérií.

Mikrovlnnú rúru utierajte tak často, ako je to možné. Pri každom pracovnom cykle sa špina na stenách „pečie“ a jej čistenie je ťažšie. Zvyčajne si čistite zariadenie každý večer - nebude to trvať dlhšie ako minútu.

Teraz viete, ako urobiť váš čistý dom čistším. Aj keď na objektoch nie sú viditeľné žiadne nečistoty, neznamená to, že tam nie sú žiadne zárodky. Použite tipy a náš článok a dom bude nielen žiarivý, ale aj bezpečný pre všetkých členov rodiny.

Pin
Send
Share
Send
Send