Užitočné nápady

Sprievodca ukladaním 5 druhov olejov: olivový, ľanový, kokosový, slnečnicový a smotanový

Pin
Send
Share
Send
Send


Všetky druhy olejov, od olivového oleja po kokosový olej a smotanu, majú iba 4 nepriateľov:

 • svetla;
 • teplo;
 • kyslík;
 • Prudké poklesy teploty.

Pod ich vplyvom sa olej oxiduje, steká, stráca svoju chuť, arómu a prospešné vlastnosti. Najlepším spôsobom, ako tomu zabrániť (a dokonca aj predĺžiť dobu použiteľnosti lieku), je správne skladovanie. Dnes budeme hovoriť o domácom skladovaní 5 z najobľúbenejších druhov olejov:

 • olivový;
 • slnečnica;
 • bielizeň;
 • kokos;
 • krém.

Ako uchovávať rastlinné oleje (olivový, ľanový, slnečnicový)

V otázke skladovania olejov by sa mali zvážiť tri veci: kde nechaj to ako nechaj to a v čom.

Teplotné podmienky

Pred otvorením: začnime s dobrými správami - väčšinu rastlinných olejov je možné skladovať pri izbovej teplote, tj pri +20 - 24 ° C, ale nič viac. Minimálna povolená teplota je 5 ° C. Optimálny režim je asi 14 ° C. Takáto dokonalá klíma doma môže zabezpečiť iba chladič vína.

Po otvorení: tu nie sú veľmi dobré správy - bohužiaľ väčšina rastlinných olejov (olivových, slnečnicových, ľanových semien) by sa mala konzumovať do 1 mesiaca po otvorení fľaše. Po mesiaci zostane olej vhodný na spotrebu, stále je však nežiaduce ho používať ako jedlo, pretože sa vo výrobku tvoria toxické a dokonca aj karcinogénne látky. Jeden mesiac po otvorení balenia sa chuť oleja stáva horkou (najmä v olivovom a ľanovom oleji), aróma je neutrálna.

 • Jeden mesiac po otvorení sa olivový olej môže použiť ako slnečnicový olej - na vyprážanie.
 • Po otvorení ľanového oleja je žiaduce uchovávať v chladničke na strednej / hornej polici alebo v komore na ovocie a zeleninu.

Ľanový olej po otvorení uložený v chladničke

Bohužiaľ najvýhodnejším miestom na skladovanie oleja je stolová doska, ktorá je najnepriaznivejšia z dôvodu blízkosti kachlí, denného svetla a umelého svetla a poklesu teploty. Ale je také pohodlné mať vždy po ruke fľašu, čo robiť? Je možný kompromis: stačí naliať olej z veľkej fľaše do malej na týždeň alebo dva. Fľaša by mala byť vyrobená z tmavého skla a stáť mimo platne.

Ideálnym miestom pre dlhodobé skladovanie olejov je vínna pivnica alebo jej moderná náhrada - vinotéka s chladničkou so 14-stupňovou teplotou. Môžem skladovať olej v bežnej chladničke? Áno, môžete, ale opatrne.

 • Po prvé, olej extrahovaný z chladničky nemôže zostať dlhý čas v teple, musí sa uchovávať v skrinke a potom znova v chladničke. Pamätajte, že náhla zmena podnebia je jedným z nepriateľov masla.
 • Po druhé, je vhodné skladovať olej v chladničke v priestore pre ovocie a zeleninu (teplota je nastavená na približne 8 stupňov) alebo na najvyššiu policu (7 stupňov tepla). Nezabudnite, že príliš nízke teploty (pod 5 stupňov), ktoré sú charakteristické pre stredné a spodné police chladničky, sú škodlivé pre oleje. Dvere chladničky však nie sú tou najlepšou voľbou, pretože klíma na dverách, hoci je optimálna na skladovanie oleja, je príliš nestabilná.

Mimochodom, existuje ešte jedna nuansa, ktorá sa vzťahuje iba na olivový olej: pri skladovaní v chladničke sa v nej tvoria biele vločky. Obávam sa, že to nie je potrebné, naopak, tento sediment len ​​dokazuje, že nakúpený olej je skutočne olivový. Pri izbovej teplote obnoví svoju normálnu konzistenciu.

Čo uchovávať olej

Ideálne jedlá - z tmavého skla (napríklad jantár alebo kobalt) s pevným vekom a prípadne s rozprašovačom alebo rozprašovačom.

Tiež dobrá keramická nádoba, ktorú je možné pevne uzavrieť.

Kovové nádoby (napríklad nádoby, v ktorých sa olej často predáva) sú však menej vhodné. V takýchto obaloch sa spravidla predáva olej priemernej kvality.

Najhorší výber olejových zásobníkov sú plastové fľaše. Ak ste si kúpili čerstvý a hodnotný olej (olivový, ľanový, nerafinovaný alebo surový slnečnica) v takom balení, povedzme na trhu, mal by sa naliať do fľaše z tmavého skla. Vo všeobecnosti je lepšie odmietnuť kúpiť olej v plastových obaloch, pretože počas skladovania sa chemické zlúčeniny, ktoré sú zdraviu škodlivé, môžu prenášať z plastu na výrobok. Jediným olejom, ktorý možno predávať v plastových obaloch, je rafinovaná slnečnica a kokos.

 • Ak ste si kúpili olej v priehľadnej sklenenej fľaši, môžete ho zabaliť do fólie.

Ako uchovávať kokosový olej

Teplota a skladovacie miesta

Kokosový olej je jedným z najviac nevzhľadných olejov: môžete ho dlhodobo skladovať, nebojí sa tepla (viac ako 24 stupňov) a dokonca ani svetla. Existuje však jedna dôležitá nuancia - konzistencia kokosového oleja závisí od teploty skladovania.

Kvapalná konzistencia kokosového oleja sa najjednoduchšie používa na kulinárske aj kozmetické účely.

Pri izbovej teplote sa stáva tekutým - a to je najvhodnejšia možnosť na konzumáciu oleja pre potraviny a na vykonávanie kozmetických procedúr. Pri teplotách pod 20 stupňov získa kokosový olej želé podobnú konzistenciu a v chladničke stvrdne.

Ukazuje sa, že produkt, ktorý často alebo denne používate, je najlepšie uložiť iba na polici v skrini a dokonca aj na doske.

Avšak na dlhodobé skladovanie kokosového oleja (najmä nerafinovaného), ktorý používate iba občas, bude vhodnejšia horná polica chladničky alebo priestor na ovocie a zeleninu.

 • Rafinovaný kokosový olej sa môže uchovávať v chladničke až 1 rok a nerafinovaný - až šesť mesiacov.
 • Na ľahšie použitie pri skladovaní v chladničke je možné kokosový olej naliať do silikónových foriem na ľad, ako je znázornené na fotografii nižšie.

Kúpeľňa je však vhodná na skladovanie kokosového oleja menej kvôli vysokej vlhkosti.

Čo ukladať

Pokiaľ ide o kontajnery na skladovanie kokosového oleja, najlepšia je tmavá sklenená nádoba s pevným vekom, ale tiež sa zmestí nepriehľadný plast.

Ako skladovať maslo

Teplota a skladovacie miesta

Optimálna teplota pre každodenné skladovanie masla - od 0 do 6 stupňov. To je presne klíma, ktorú môže poskytnúť chladnička, tu je možné olej skladovať 15 dní po otvorení.

 • Aby maslo nebolo príliš tvrdé a ľahko roztierateľné na chlieb, malo by sa skladovať na hornej polici chladničky, v priestore pre ovocie a zeleninu alebo na dverovej polici.

Ale na dlhodobé skladovanie (do 1 roka) musíte použiť mrazničku. Táto možnosť však stále nie je najlepšia, pretože počas dlhodobého skladovania v chlade je maslo menej chutné a zdravé.

Pamätajte, že nie je možné nechať maslo dlho pri izbovej teplote. V dôsledku vystavenia teplu a svetlu zožltne, oxiduje, stráca svoje prospešné vlastnosti a chuť.

Ak však v blízkosti nie je chladnička, napríklad v poľných podmienkach alebo v letnom dome, olej môžete ušetriť jedným z nasledujúcich spôsobov:

Metóda 1. Zabaľte olej do bavlnenej tkaniny namočenej v roztoku vody a octu. Keď tkanina zaschne, znova ju navlhčite roztokom.

Metóda 2. Vložte kúsok oleja do pohára a nalejte ocot tak, aby pokrýval tyč niekoľko centimetrov.

Metóda 3. Maslová tyčinka s hmotnosťou 200 g (alebo niekoľko tyčiniek) sa zabalí do pergamenu, potom sa vloží do hlbokej nádoby a zakryje sa silným roztokom soli. Nádobu na olej uchovávajte na tmavom mieste a každý deň vymieňajte soľanku.

Čo ukladať

Maslo je možné skladovať v maslovej miske alebo vo výrobnom obale. Tiež vhodný pergamenový papier (obrázok nižšie) alebo fólia. Hlavná vec je, že obal alebo nádoba chráni olej pred svetlom.

Nie je potrebné skladovať maslo v plastových obaloch a plastových vreckách - v takýchto obaloch produkt rýchlo mdlo, zožltne a poškodzuje sa.

Zdroj

Pin
Send
Share
Send
Send