Užitočné nápady

12 tipov, ako udržať jedlo čerstvé dlhšie a ako ho prestať vyhodiť

Odborníci na výživu tvrdia, že problémom výživy mnohých ľudí nie je to, že nekúpia dostatok ovocia a zeleniny, ale že nemajú čas ich zjesť skôr, ako sa pokazia. Podľa štatistík je 25-30% nakúpených výrobkov vrhnutých do koša. Tento jav má prinajmenšom dve vysvetlenia:

 1. Nakupujeme príliš veľa potravín;
 2. Len výrobky kazia rýchlejšie, ako dokázali.

Čo robiť? Chodíte do obchodu každý deň? Naplánujte si týždenné menu vopred? Hmm ... Zdá sa, že tieto princípy sú vhodné len pre tých naj disciplinovanejších. Dáme vám 12 jednoduchých tipov, ako uchovávať čerstvé jedlo až 2-krát dlhšie, vyhodiť „nelikvidné“ a správne usporiadať skladovanie v chladničke.

12 odtieňov skladovania potravín v chladničke

Tip 1. Potraviny uchovávajte oddelene od seba a v obale.

Keď výrobky ležia v blízkosti, ich vôňa sa zmieša a škodlivé baktérie sa môžu „rýchlo“ pohybovať po sebe. Ak jedlo leží na polici bez akejkoľvek ochrany, rýchlo sa zvetrá alebo vysuší, najmä ak chladnička pracuje v systéme bez mrazu bez špeciálne označenej zóny čerstvosti. Záver - musíte výrobky skladovať v samostatných nádobách a obaloch.

Kontajnery sú pohodlné, ale nie príliš kompaktné a vyžadujú si určité finančné investície. Preto namiesto nich môžete použiť opakovane použiteľné plastové vrecká so zipsom. Môžete si ich kúpiť v obchode s kancelárskymi potrebami, v ekonomických oddeleniach supermarketov, v obchodoch ako Fix Price alebo Ikea. Avšak aj tie najbežnejšie kancelárske balíky to dokážu.

Špeciálne balenia zámkov na zips pre mraziace výrobky so štítkom pre dátumy a obsah podpisu

Jedinou vecou, ​​ktorá by sa nemala skladovať vo vreciach, sú klobásy, mäso, kuracie mäso, ryby a syry - vo filme sa dusia, nepríjemne zapáchajú a rýchlo sa zhoršujú. Je lepšie ich previesť z výrobného balenia do kontajnerov alebo zabaliť do papiera / fólie.

Ak nemáte dostatok kontajnerov alebo balíčkov na zips, pomôžu vám obyčajné taniere a misky, ktoré stačí zakryť fóliou. Aby ste ušetrili miesto v chladničke, môžete misky položiť na seba pomocou podpory čínskych paličiek.

Tip 2. Zeleninu, zeleninu a ovocie skladujte pomocou papierových obrúskov.

Hlavným nepriateľom mnohých zeleniny, ovocia a bylín - je vysoká vlhkosť v chladničke. Ak chcete predĺžiť trvanlivosť ovocia, skladujte ich spolu s papierovými obrúskami alebo papierovými vreckami - papier absorbuje kondenzát. Táto technika je potrebná najmä v prípade, že chladnička nemá špeciálnu zónu čerstvosti ovocia a zeleniny.

Tip 3. Ak si musíte kúpiť novú chladničku, vyberte model so suchou a mokrou zónou čerstvosti.

Čerstvé priestory sú škatule, v ktorých je možné potraviny, ktoré podliehajú rýchlej skaze, skladovať niekoľko dní dlhšie ako v bežných chladničkách. V dôsledku nižšej teploty a optimálnej úrovne vlhkosti sa rast mikroorganizmov a baktérií spomaľuje, ale jedlo nemrzne.

Napríklad chladničky Bosch s technológiou VitaFresh plus udržujú jedlo čerstvé až dvakrát dlhšie. Len si pomyslite, koľko výhod takéto znevýhodnenie času prináša:

 • Jedlo môžete nechať aspoň týždeň a odpočívať bez toho, aby ste vyhodili jedlo.
 • Alebo si predstavte takúto situáciu - popoludní ste sa rozhodli pripraviť nový komplexný pokrm, nakúpili suroviny, ale večer bola inšpirácia preč. Nerobte si starosti - jednoducho zložte jedlo v zóne čerstvosti a preneste experiment do iného dňa.
 • Pre tých, ktorí nemajú možnosť variť každý deň, zóna čerstvosti umožní variť polievky, obedy a večere niekoľko dní vopred. Zároveň sa nebude obetovať výhoda a chuť jedál.
 • Technológia VitaFresh plus vám tiež umožní chodiť do obchodu nie viac ako raz týždenne. Počas tejto doby sa ovocie a zelenina v dôsledku prirodzenej úrovne vlhkosti a schopnosti regulovať prístup suchého vzduchu (o tejto možnosti povieme trochu neskôr) nestane vodnatým a nezachováva si svoje vitamíny. Na mäso môžete zabudnúť s vôňou, ktorá sa zvyčajne objaví po 2 dňoch.

„Vyblednutý“ šalát, plnené mäso, bez chuti zelenina a ovocie - ak sú v chladničke zóny s čerstvosťou, tieto problémy sa nevyskytnú najmenej týždeň.

Zóna čerstvosti v chladničke môže byť mokrá a / alebo suchá.

 • Mokrá zóna je určená skôr na skladovanie ovocia, zeleniny a bylín.
 • Suchá zóna udržuje teplotu okolo 0 stupňov a je určená pre mäso, ryby, hydinu, mliečne výrobky. V prípade potreby môžete večere ukladať a nespracovávať a dokonca aj chladiť nápoje.

Mimochodom, v chladničkách Bosch s technológiou VitaFresh plus (Serie | 6) môžete použiť taký životný hacking - vytiahnite škatule na mäso a ryby a namiesto toho vložte fľaše s nápojmi. Z dôvodu smerového toku chladu ochladzujú 3-krát rýchlejšie.

Tip 4. Ak má vaša chladnička čerstvé priestory so schopnosťou regulovať prístup k suchému vzduchu ... je čas sa naučiť, ako ho používať

Takže už máte chladničku s čerstvou zónou, v ktorej môžete regulovať prístup k suchému vzduchu. Ale naozaj viete, ako ju používať? Alebo len nastavíte priemer v nádeji na to najlepšie? Pochopenie nastavení vlhkosti vám pomôže udržať vaše ovocie a zeleninu dlhšie a v najvyššej kvalite.

Princíp nastavenia vlhkosti je pomerne jednoduchý.

 • Nízka vlhkosť je potrebná pre výrobky, ktoré nie sú citlivé na stratu vlhkosti. Spravidla ide o ovocie a zeleninu, ktoré produkujú etylénový plyn, napríklad jablká a hrušky. Po otvorení prístupu k suchému vzduchu v krabici „ovocie“ dávame etylénu príležitosť sa ho zbaviť. Pomáha to predchádzať predčasnému poškodeniu ovocia.
 • Vysoká úroveň vlhkosti je potrebná predovšetkým na skladovanie listovej zeleniny, ako sú rukola, špenát a bylinky. Keď je prístup na suchý vzduch uzavretý, vlhkosť zostane v škatuľke a greeny sa udržiavajú čerstvé a šťavnaté. Spolu so zeleninou môžete uchovávať ovocie a zeleninu, ktoré sú citlivé na etylén, napríklad jahody.

Tu je užitočná doska so zoznamom produktov, ktoré uprednostňujú nízku alebo vysokú vlhkosť.

Skladovanie pri vysokej vlhkostiSkladovanie v zásuvke s nízkou vlhkosťou
Banány (nezrelé)jablká
brokolicaavokádo
Ružičkový kelBanány (zrelé)
kapustaMelón (torpédo)
mrkvafigy
karfiolMedové melóny
uhorkykiwi
baklažánmango
Zelené fazulepapája
Bylinky (koriandr, kôpor, petržlen, tymián)hrušky
Listové greeny (kapusta, šaláty, špenát, švajčiarsky mangold, žerucha)Marhule, nektárinky, broskyne, slivky atď.
hrášok
korenie
jahody
Tekvica, cuketa
vodný melón

Dôležitý bod: zóny čerstvosti fungujú najlepšie, ak sú najmenej dve tretiny plné. Možno je to dobrá motivácia jesť zdravšie jedlo.

Tip 5. Vykonajte zbežnú prehliadku chladničky najmenej trikrát týždenne

Pravidelnou prehliadkou obsahu chladničky budete môcť včas zistiť jedlo, ktoré potrebujete jesť čo najrýchlejšie a zabrániť vzniku „nelikvidnej tekutiny“. Platí to najmä pre výrobky, ktoré sme zvyknutí nakupovať pre budúce použitie alebo v niekoľkých formách. Môžu to byť jogurty, kyslá smotana, omáčky, tvaroh, syr, mlieko alebo konzervované potraviny.

Aby ste lepšie spravovali spotrebný materiál, vypršajte platnosť produktov na jednom mieste, napríklad priehľadný podnos so slovami „Najedz ma prv!“

Myšlienka skladovania vypršala platnosť výrobkov

Tip 6. Ak idete na dovolenku, naplňte chladničku najmenej do polovice

Faktom je, že prázdna chladnička je menej účinná. Ak boli police vášho zariadenia prázdne, môžete ich naplniť fľašami s vodou.

Mimochodom, je tiež nežiaduce preťažiť chladničku, pretože pre efektívne skladovanie musí studený vzduch voľne cirkulovať okolo komory a okolo výrobkov. Ak sa pohyb vzduchu spomalí, teplota stúpne.

Tip 7. Ak je to možné, uchovávajte ovocie a zeleninu osobitne.

Pomôže to zabrániť miešaniu pachov, a čo je najdôležitejšie - nedovolí etylénu obsiahnutému v mnohých druhoch ovocia urýchliť kazenie zeleniny. Obzvlášť citlivé na tento plyn: zemiaky, mrkva, brokolica, špargľa a šalát. A tu je zoznam lídrov vo výrobe etylénu:

 • jablká;
 • banány;
 • hrušky;
 • broskýň;
 • marhule;
 • kiwi;
 • Mango.

Pamätajte si tieto ovocie a nikdy ich nedávajte do rovnakej škatule so zeleninou a iným zrelým ovocím.

Tip 8. Ak potrebujete predĺžiť trvanlivosť chleba a pečiva, nechajte chladničku

Ak potrebujete odísť alebo ste si kúpili priveľa chleba, predĺžte jeho život nasledovne. Chlieb / pečivo zabaľte do papierového vrecka alebo plastového vrecka s malými otvormi alebo do vrecka z prírodnej tkaniny. Ak je v chladničke čerstvá zóna pre ovocie, vložte tam zabalený chlieb. Ak takáto škatuľa neexistuje, horná polica chladničky bude fungovať. Váš chlieb a pečivo teda môžu žiť asi 3 týždne. Ak je to potrebné, múčne výrobky môžu byť zmrazené dlhšie ako 1 mesiac.

 • Po dlhom skladovaní v chladničke (alebo po zmrazení), aby sa chlieb vrátil príjemne mäkko, možno ho zahriať v uzavretej nádobe v mikrovlnnej rúre.

Tip 9. Ak nájdete rozmaznané ovocie a zeleninu, ihneď ich vyhoďte.

Pamätáte si príslovie o zhnitom jablku, ktoré „kazí všetko ovocie v koši“? To je naozaj pravda. Pri nákupe ovocia a zeleniny (najmä v nádobách) kontrolujte ovocie. A ak nájdete pochybné kópie, radšej ich zahoďte.

Tip 10. Ak je to možné, kupujte výrobky s dobou použiteľnosti

Nákup výrobkov, najmä rýchlo sa kaziacich výrobkov, kontroluje ich výrobné podmienky, trvanlivosť a skladovanie. V supermarketoch môže mať často ten istý tovar na tej istej polici iný dátum uvedenia.

Tip 11. Výrobky správne usporiadajte

Po návrate zo supermarketu s týždennou dodávkou výrobkov sa veľa balíkov vykladá chaoticky. Výsledkom je, že po niekoľkých dňoch sa nájdu rozmaznané alebo sušené občerstvenie a zložky potravín. To všetko sa deje preto, že v rôznych zónach chladničky sú nastavené rôzne teploty, a ak sa produkt dostane do nepriaznivej klímy, začne sa zhoršovať alebo stráca svoju chuť rýchlejšie. Preto vám odporúčame raz si zapamätať niekoľko jednoduchých odporúčaní a v budúcnosti sa ich snažiť dodržať.

 • Horné police sú jedným z najteplejších miest v chladničke. Je dobré tu ostať: všetky druhy zvyškov, nápojov a jedál pripravených na konzumáciu (napríklad maslo, jogurt, syr a pochúťky).
 • Spodné police - nastavuje sa tu najnižšia teplota, takže táto zóna je vhodná na skladovanie surovín, tj mäsa, rýb atď. (Táto rada je dôležitá, ak v chladničke nie je žiadna špeciálna zóna čerstvosti).
 • Dvere sú najteplejšou časťou chladničky a navyše s nestabilnou teplotou, preto by sa tu mal zvykom ukladať mliečne výrobky a vajcia. Ale omáčky a kečupy, džemy a nakladané uhorky, mäkké a roztavené syry sa na dverových policiach budú cítiť úplne normálne.

Tip 12. Neukladajte banány, paradajky v chladničke a tiež ...

Tajomstvo dlhodobého skladovania niektorých výrobkov je ich skladovanie pri izbovej teplote. Okrem banánov a rajčiakov tento zoznam obsahuje:

 • zemiaky;
 • Celé melóny a melóny;
 • Celý cesnak a cibuľa;
 • čokoláda;
 • Káva a čaj.

Tieto výrobky sú pri nízkych teplotách bez chuti a rýchlejšie sa zhoršujú. Aj mimo chladničky môžete ukladať jablká a nie zrelé pevné ovocie.

Zdroj