Užitočné nápady

Ako odstrániť zápach z chladničky v 6 krokoch

Pin
Send
Share
Send
Send


Niektoré pachy sa v chladničke rýchlo zbavia, zatiaľ čo iné vyžadujú opakované útoky. Napríklad, ak je príčinou zápachu náhly výpadok energie, napríklad keď ste boli na dovolenke, a „vôňa“ dokázala nasiaknuť dokonca aj tesniacu gumu. Našťastie aj tie najtrvalejšie pachy môžu byť eliminované doma prostriedkami v kuchynskej skrinke alebo v lekárničke. A tí, ktorí neveria populárnym metódam, poskytneme rady o výbere absorbéra chemického zápachu.

Varovanie!

 • Pre tých, ktorí sa ponáhľajú, odporúčame vám, aby ste okamžite začali čítať krok č. 3.
 • Ak je zápach v chladničke slabý a vy ste už odstránili príčinu jeho výskytu, domáci problém rýchlo vyrieši absorbér zápachu (pozri krok č. 6).

Krok 1. Vyprázdnite chladničku / mrazničku

Aj keď identifikujete zdroj zápachu a zbavíte sa ho, musíte vyprázdniť celú chladničku / mrazničku. Kam umiestniť skaziteľné alebo mrazené potraviny v čase čistenia? Môžete ich vziať na balkón (v zime), dať jedlo na panvicu a potom umiestniť do umývadla naplneného studenou vodou a ľadom, alebo vložiť zásoby do termoobalu s ľadovými baleniami.

 • Ak sa zápach v chladničke objavil v dôsledku neočakávaného výpadku napájania, neriskujte, že si jedlo, ktoré by sa mohlo zhoršiť počas nečinnosti, neuchováva. Chladnička a mraznička udržiavajú bezpečnú klímu asi 4 hodiny po vypnutí (keď sú zatvorené).
 • Ak vaša chladnička nemá protimrazový systém, nemusíte ju rozmrazovať. V opačnom prípade by sa mala chladnička rozmrazovať.

Krok 2: Umyte všetky police a zásuvky

Vyberte police, nádoby, fľašu a iné odnímateľné predmety a potom ich umyte v umývadle / vani v horúcej mydlovej vode alebo v roztoku vody a pol pohára sódy (na umývadle). Ak police a zásuvky silne vonia, umyte ich dezinfekčným roztokom 1 polievková lyžica chlórového bielidla a 4 litre vody. Môžete tiež použiť recepty z kroku 3. Nakoniec opláchnite vymeniteľné predmety čistou vodou a nechajte uschnúť.

Krok 3. Môj fotoaparát

Ako odstrániť zápach z chladničky / mrazničky? Vyberte jeden z týchto nástrojov.

Metóda 1. Ocot 9% tabuľka alebo víno (pre silný a pretrvávajúci zápach)

Zmiešajte 9% ocot s vodou v pomere 1: 1 a výsledný roztok utrite.

Varovanie!

Acetický roztok nemôže utrieť tesniacu gumu - z toho môže vyschnúť a stratiť svoju elasticitu.

Metóda 2. Soda (na odstránenie ľahkého zápachu)

Túto metódu je vhodné použiť, ak chcete odstrániť nečistoty a zároveň sa zbaviť slabého zápachu. Pripravte roztok 1 šálky jedlej sódy a 4 litrov vody. Fotoaparát utrite špongiou navlhčenou v roztoku. Na odstránenie nečistôt namočte vlhkú špongiu priamo do sódy a škvrny utrite.

Metóda 3. Citrónová a citrónová kyselina (pre silný zápach)

Rozpustite vrece kyseliny citrónovej v 4 - 5 litroch vody alebo pridajte šťavu z jedného citrónu do misky. Aby ste odstránili silné zápachy, môžete fotoaparát úplne utrieť pol citrónom.

Tipy

 • Najjednoduchší spôsob nastriekania čistiaceho prostriedku zo spreja;
 • Nepoužívajte tvrdé brúsivá, aby nedošlo k poškodeniu skloviny na stenách komory;
 • Na umývanie tesniacej gumy použite starú zubnú kefku. Ak chcete oblasť umyť pod pečaťou, zdvihnite ju stolovým nožom zabaleným v látke. Dajte pozor, aby ste nepoškodili gumu.

Metóda 4. Špeciálny nástroj na odstránenie tvrdých pachov

Napríklad to môže byť SmellOFF (Smeloff) do kuchyne alebo na riešenie chúlostivých problémov (cena od 650 rubľov). Existujú iné, ale podľa nášho názoru menej účinné odstraňovače zápachu značiek OXY, Flat, Sumo atď. Je dôležité, aby bol produkt netoxický a čo možno najneutrálnejší.

 • Čistenie špeciálnymi odstraňovačmi zápachu by sa malo prísne riadiť pokynmi výrobcu.

Krok 4. Prepláchnite vypúšťací otvor

Tento krok je voliteľný, ale žiaduci, ak sa chcete nielen zbaviť zápachu, ale aj dôkladne umyť chladničku.

 • Ak nemôžete určiť zdroj nepríjemného zápachu, musíte vypustiť vypúšťací otvor. Môže stagnovať zatuchnutou vodou alebo vytvárať pleseň.

Najčastejšie je odtokový otvor umiestnený v strede zadnej steny chladničky. Ak to nenájdete, pozrite si príručku k chladničke. Ak chcete dieru očistiť, najprv ju očistite drevenou špajdlou a potom do nej nalejte čistiaci roztok podľa klystíru alebo nálevkou.

Krok 5. Komora vetrajte a vysušte.

Táto fáza si bude vyžadovať vašu trpezlivosť. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak vypnete chladničku a necháte dvere otvorené najmenej jeden deň. Ak zápach stále pretrváva, utrite steny komory opäť roztokom sódy alebo inými prostriedkami z vyššie uvedeného zoznamu a nasledujúci deň zapnite chladničku.

Krok 6. Na prevenciu sme na policu vložili prírodný absorbér zápachu

Akonáhle je vnútro chladničky čisté, zložte všetko jedlo späť. Potom, aby ste odstránili zápach samotného čistiaceho prostriedku (napríklad ocot) a zabránili opakovaniu problému, umiestnite jeden alebo dva z nasledujúcich absorbérov zápachu na jednu alebo dve police:

 1. Aktívne uhlie. Tablety alebo granule uhlia sa môžu naliať do malého taniera alebo zabaliť do gázového vrecka.
 • Aktívne uhlie je možné kúpiť nielen v lekárni, ale aj v obchode s domácimi zvieratami. Tam sa predáva v granulovanej forme v baleniach 400 - 1000 gramov (cena od 120 rubľov).
 • Použité aktívne uhlie je možné aktualizovať zahrievaním v peci pri teplote 180 ° C počas 20 minút.
 1. Soda. Na každodenné dezodorovanie chladničky sa sóda môže naliať do malého pohára alebo pohára. Ak však chcete odstrániť zápach, ktorý sa už objavil, je najlepšie rovnomerne posypať sódu na plech na pečenie, malý podnos alebo misku.

 1. Plátok čierneho (ražného) chleba. Najobľúbenejší spôsob našej babičky, ktorý skutočne funguje aj so silnými zápachmi. Pre väčšiu účinnosť je možné krajec chleba rozrezať na kúsky a rozložiť na všetky rohy komory.
 2. Šálka ​​ovsených vločiek.

 1. Šálka ​​mletej kávy. Vôňa kávy sa rýchlo vyparí a mleté ​​zrná začnú absorbovať ďalšie pachy.

 1. Šálka ​​ryže.
 2. Surové zemiaky
 3. Gáza s cukrom.
 4. Štvrťrónová alebo pomarančová.

Okrem prírodných absorbérov zápachu môžete použiť aj špeciálne. Tu je stručný prehľad hlavných typov.

Typ absorbéra zápachuPrincíp činnosticena
gélGél vo forme granúl rýchlo absorbuje pach vďaka aktívnym zložkám - kyselina citrónová, riasy alebo uhlie. 1 balenie je určené na 1-2 mesačné použitie.Od 200 rubľov v balení.
Guľôčky so silikogénnymi granulamiJedna guľa je určená na viac ako šesť mesiacov používania. Efektívne.Od 380 rub.
Vajcia s uhlímKompaktné a roztomilé vajíčko eliminuje zápach uhlia. Doba používania je 1-3 mesiace.50 rub.
Závesný dávkovačV náplni takéhoto zásobníka je uhlie (v balení sú celkom 2 náplne). Jedna náplň je navrhnutá na 1-3 mesiace.50 - 300 rubľov
ionizátorČistí nielen vzduch v chladničke, ale tiež ničí škodlivé baktérie, predlžuje trvanlivosť výrobkov a zabraňuje vzniku plesní.Od roku 2000 rub.

rada

Ak vôňa v chladničke nie je príliš silná, na jej odstránenie môže stačiť jeden vychytávač bez rozmrazovania alebo umývania komory. Niekedy na odstránenie zápachu stačí držať absorbér jeden deň, ale najčastejšie to trvá niekoľko dní.

A trochu o prevencii

 • Potraviny skladujte v nádobách. Mnoho výrobkov vonia dostatočne silne, aby nasiakli na povrch chladničky. Preto by sa mal každý výrobok, ktorý sa začína nakrájanou cibuľou a končí sa zvyškom večere, prikryť vekom, fóliou alebo filmom alebo uložiť do nádoby.
 • Skontrolujte chladničku najmenej raz za tri dni. Takže môžete rozmaznané jedlo včas odstrániť.
 • Ak odchádzate na dlhší čas (viac ako týždeň alebo dva), vyprázdnite chladničku a mrazničku, vypnite zariadenie a odpojte ho od napájania, umyte komory a potom mierne otvorte dvere. Ak necháte dvere zatvorené, v komore sa kvôli vysokej vlhkosti a izolácii vytvorí pleseň a nepríjemný zápach.

Zdroj

Pin
Send
Share
Send
Send