Užitočné nápady

Ako som sa vyčistil v japončine a vyhodil veci v hodnote 2 000 dolárov

Pin
Send
Share
Send
Send


„Čistenie v japončine“ je pojem, ktorý je dnes všeobecne známy, a kniha Con Mari's Magical Cleaning, ktorú vydal Yukiko Kaneko „Život bez vecí“, zohrala významnú úlohu vo svojej popularite. Princíp, o ktorom autori píšu, je jednoduchý: musíte sa v dome zbaviť všetkého, čo neprináša radosť.

Hovorí sa, že upratovanie pomáha všetkým a nielen zmierňuje odpadky, ale tiež mení samotného človeka, jeho názory a prístup k životu. Je to naozaj tak?

Dnes vám poviem, ako som zaviedol do praxe japonskú metódu čistenia domu a čo z toho prišlo.

Keď som prvýkrát počul o japonskom čistení, myslel som: „Och! Poznám ľudí, pre ktorých sa tento nápad určite hodí!“ Napríklad priateľka, ktorá má šaty zo svojho plesu - len pre prípad. Vo svojom vlastnom dome som vykonal povrchný audit, aby som vyčistil svoje svedomie a nezistil som žiadne odpadky.

Druhýkrát som si spomenul na Japoncovpri sťahovaní do nového bytu. Nemám vlastný nábytok, z jedál - iba šálku kávy a poháre na víno, technológie - laptop a smartphone. Napriek tomu sa na balenie a prepravu vecí vynaložilo veľa času a peňazí. Potom som sa rozhodol vykonať dôkladnejšiu kontrolu.

 • V záujme zefektívnenia procesu odstraňovania odpadu Japonci odporúčajú vykonať audit nie v priestoroch (kuchyňa, spálňa, kúpeľňa), ale na kategóriách vecí: oblečenie, obuv atď.

oblečenie

Rovnako ako mnoho dievčat, všetky moje šaty sa dajú rozdeliť do niekoľkých kategórií: každý deň, na ceste von, len pre prípad, pre prípad, že by som stratil myseľ (som si istý, že mnohí z vás také veci majú).

Samozrejme, veci sú rozdelené do skupín iba v mojej hlave a v skrini sú v stave trvalého chaosu a anarchie, to znamená, že sú nahromadené do jednej veľkej hromady. Práve som otvoril skrinku jarným letným oblečením a vyhodil jej obsah na pohovku.

Takto vyzerala prvá etapa čistenia v japončine (zrazu som si uvedomil, že mám osobitný vzťah so žltou farbou).

Je to výsledok revízie kabinetu s vecami jaro-leto.

Nechal som džínsovú kombinézu, sukňu, šaty a pár tričiek. Výber bol pomalý a ťažký. Bolo ťažké rozlúčiť sa s mnohými vecami, pretože existovalo milión výhovoriek: preto schudnem, odstránim škvrnu, nesedí dobre a nie je jasné, čo sa má nosiť, ale môžeš na niečo myslieť.

 • Poradenstvo Yukiko Kaneko mi pomohlo: takéto výhovorky kradnú od seba. Oblečenie, v ktorom budeme v budúcnosti dobre vyzerať (ak schudneme, zbavíme sa škvŕn, myslíme na niečo), nám bráni mať veci, v ktorých môžeme byť teraz krásni.

Proces analýzy kabinetu s vecami jaro-leto nakoniec trval mesiac, ale potom so zimným oblečením, spodnou bielizňou, topánkami išlo oveľa rýchlejšie.

kozmetika

Vľavo: produkty nachádzajúce sa na policiach, v kozmetickom vrecku a dokonca aj v chladničke. Správne: to, čo skutočne používam.

Väčšina nepotrebných prostriedkov sa kúpila na účel tzv. Úspor. Napríklad už dlho a úspešne používam určitý krém z ružovky, ktorý stojí asi 1 500 rubľov. Niekedy som sa však pokúsil nahradiť lacnejší nástroj. Výsledkom bolo zistenie, že počas čistenia bolo nájdených 5 krémov s celkovými nákladmi 1 730 rubľov, z ktorých každá sa použila najviac 2 až 3-krát.

Iné kategórie

Je to výsledok kontroly šperkov, z ktorých som si nechal len červeného slona.

Keď som skončil s bižutériou, prešiel som do ďalších kategórií, kde na mňa čakali mnohé prekvapenia. Napríklad sendvičovač, odkvapkávacia kávovar a rýchlovarná kanvica, na ktoré som zabudol, pretože tieto zariadenia som nepoužíval asi 5 rokov. V iných skupinách bolo dosť odpadu:

 • Suveníry a bytové dekorácie. Magnety, ozdobné riady, hračky, figúrky a iné nádoby na prach.
 • Textil. Nepríjemné používať posteľnú bielizeň a uteráky, pár obrusov, tylu, niekoľko nechutných syntetických prikrývok.
 • Spotrebiče. Zle pracujúce slúchadlá, strašne nepohodlná stolná lampa, natáčka na flautu, elektrický depilátor.

Kam dať všetko?

Je lepšie nájsť odpoveď na túto otázku ešte pred pristúpením k auditu. V opačnom prípade sa nevyžiadaná pošta prenesie do špajze alebo na balkón a potom sa ticho vráti na svoje pôvodné miesto. Mal som 4 hlavné kanály predaja:

 • Útulky pre zvieratá, Tu som priniesol nevhodné oblečenie, posteľnú bielizeň a všetko, čo sa dá použiť ako posteľná bielizeň.
 • Skupiny pomoci. Dobrovoľnícke organizácie, ktoré som našiel na Facebooku, nechali veci, ktoré sa dajú predať na charitatívnych veľtrhoch. Takmer všetky vrchné odevy išli do veľkej rodiny, ktorá zostala bez prístrešia kvôli ohňu.
 • Dary. Tam, na Facebooku, som našiel niekoľko skupín, v ktorých účastníci darujú svoje veci tým, ktorí to chcú. Týmto spôsobom zmizli takmer všetky moje šperky, nová kozmetika, nejaké oblečenie a obuv.
 • Odpadkové koše. Všetko, čo nedokázalo predať prvé tri spôsoby, som jednoducho vyhodil.

Okrem vyššie uvedených metód existuje ešte jedna: predať alebo vymeniť nepotrebnú vec. Niektoré interné problémy mi zabránili vyskúšať túto možnosť, ale môj priateľ túto metódu úspešne použil a veľmi ju to motivuje.

Čo robiť, aby sa to už nestalo

Jeden príklad oblečenia, ktorý sa musel zbaviť.

Yukiko Kaneko porovnáva proces, ako sa zbaviť odpadu a schudnúť: ak veci jednoducho vyhodíte bez toho, aby ste zmenili systém, potom, podobne ako tie libry po oslabujúcej diéte, sa čoskoro opäť vrátia. Preto som analyzoval hlavné dôvody výskytu nepotrebných vecí s cieľom zabrániť ich výskytu v budúcnosti.

 • Predaj, propagácia. Myšlienka, že produkt, aj keď má pochybnú kvalitu alebo nezrozumiteľný účel, stojí „iba 500 rubľov“, ma často donútila kúpiť si zbytočné veci. Napríklad červené šaty na fotografii. Nie moja veľkosť, ani môj štýl, ani moja farba. Prečo som to kúpil?
 • Úspor. „Potrebujem niečo na 1 000 rubľov, ale teraz ich nemám, takže ich kúpim za 300.“ Ako ukazuje príklad krému, táto schéma nefunguje.
 • Veci, ktoré stratili svoju hodnotu. Keď mali úžitok, nie je ľahké zbaviť sa myšlienky, že tento čas príde. Preto som predstavil pravidlo kúpiť akúkoľvek novú vec až potom, ako sa zbavím tej istej starej.

výsledok

Čistenie trvalo spravidla pol roka, a to sa zmenilo od jeho dokončenia:

 • Vzhľadom k tomu, že byt sa stal oveľa menej vecí, obnovenie poriadku a udržiavanie to vyžaduje oveľa menej času a úsilia. Len si predstavte: teraz utieram prach na akomkoľvek vodorovnom povrchu bez toho, aby som pohyboval predmetmi, ktoré sú na ňom, pretože žiadne neexistujú.
 • Kvôli poloprázdnej skrini s oblečením zmizli tradičná ranná otázka, čo sa nosí, Bol čas pripraviť si normálne raňajky a nehádzať chlieb a klobásy do kurzu tak, ako to bolo predtým. Okrem toho, keď som nechal veci, ktoré ku mne skutočne prichádzajú, som sa začal cítiť sebaisto, ak nie lepšie, potom som si istý.
 • Výrečným výsledkom čistenia bola suma 2 000 dolárov - približné náklady na odovzdané alebo vyradené veci (nové alebo takmer nové oblečenie, vybavenie atď.). Ak sa toto číslo zdá byť ďaleko od reality, choďte do ktorejkoľvek zo svojich skriniek a rozdeľte jej obsah do dvoch kategórií: to, čo skutočne potrebujete a čo môžete urobiť. Buď úprimný. Vypočítajte náklady na veci z druhej kategórie. Táto suma vás určite prekvapí. Je to vynikajúce protijed proti trikom obchodníkov a iným faktorom, kvôli ktorým sme zarastení odpadmi. Za posledné 3 mesiace som si kúpil iba tenisky. Hlavnou vecou je môj vedomý výber, a nie prísny zákaz, aby som ho zachránil.
 • Dievča, ktorému som dal jeden džíns, to povedal Toto budú prvé džínsy v jej živote. Nie že by som sa cítil ako rozprávka plniaca túžby, ale začal lepšie chápať filantropov. Pomáhame ľuďom naplniť srdce prázdnotou, ktorú mnohí z nás niekedy majú.

A čo zmena samotného človeka?

Japonci neklamali: skutočne som sa zmenil. Čistenie ma viac morálne a fyzicky oslobodilo. Máte obavy z nákupov, ktoré je potrebné urobiť alebo už boli vykonané. Zmiznuté záchvaty sebaobviňovania za zbytočné výdavky. Je viac času a peňazí. Čo je to, ak nie sloboda?

Každý, kto sa niekedy stretol s myšlienkou minimalizmu, odporúčam mu venovať väčšiu pozornosť. Spojenie medzi stavom človeka a vecami, ktoré ho obklopujú, je zanedbateľné a budete o tom presvedčení tým, že sa zbavíte prvých 2-3 vriec nezdravých vecí.

Zdroj

Pin
Send
Share
Send
Send