Užitočné nápady

23 ošetrovacích trikov, s ktorými budú vaše šperky žiariť ako nové

Pin
Send
Share
Send
Send


Akékoľvek šperky, či už šperky alebo šperky, postupom času vyblednú, sa poškriabu a stratia atraktívny vzhľad. Skvelá správa: našli sme spôsoby resuscitácie, ktoré vdýchnu nový život vašej kolekcii príslušenstva. Pripravili tiež zoznam tajomstiev pre „večnú mládež“ šperkov.

Zdieľame s vami tajomstvá čistiacich, ošetrovacích a skladovacích produktov z rôznych kovov s vložkami aj bez nich. A cesta, ktorú klenotníctvo čaká.

Vrátime sa k životu

Samozrejme môžete profesionálov poveriť čistením svojich pokladov alebo si kúpiť špeciálne náradie na čistenie a leštenie, ale pomocou dostupných nástrojov môžete lesk vrátiť do dekorácie.

Univerzálne čistenie receptu:

Budete potrebovať: hlbokú misku, fóliu, zubnú kefku, papierovú utierku, vodu, sódu, soľ, saponát na umývanie riadu.

Zakryte spodnú časť misky fóliou (je lepšie ju zložiť do 2 vrstiev), naliať 1 polievkovú lyžicu. l. soľ, 1 polievková lyžica. l. sóda, naliať 1 lyžička. Pri použití umývacieho prostriedku na umývanie riadu nalejte výslednú zmes pohárom horúcej vody a miešajte tak, aby roztok neprepadal z fólie do misky. V tomto roztoku umiestnite ozdoby na 10 minút, potom ich položte na papierovú utierku a opatrne ich vyčistite zubnou kefkou. Potom produkt opláchnite studenou vodou a nechajte uschnúť.

Recepty na čistenie zlata:

 • Prací prostriedok alebo tekuté mydlo zmiešajte s pohárom horúcej vody, dekorácie namočte do tohto roztoku počas 10-15 minút (aby sa účinok zväčšil, povarte ho s dekoráciami), potom ho dôkladne utrite mäkkou handričkou a opláchnite vodou.
 • Ak je zlato veľmi nudné, pridajte 1 lyžičku k predchádzajúcemu receptu. hydroxid amónny (amoniak) pri 1 lyžici. l. čistiaci prostriedok a malé množstvo vody. Táto zmes nie je potrebná.
 • Môžete použiť jemnejší spôsob a namáčať zlaté výrobky cez noc do soľného alebo cukrového roztoku (2 - 3 polievkové lyžice na pohár vody).
 • A zlato je krásne očistené cibuľovou šťavou alebo zmesou piva s vaječným bielkom - nemusíte do nich vsiaknuť, stačí do džúsu alebo piva namočiť flanelovú handru a šperky dôkladne očistiť.

Recepty na čistenie striebra:

 • Pridajte niekoľko kvapiek amoniaku do mydlového roztoku a namočte do nich strieborné šperky, najlepšie ponechané cez noc.
 • Bežný prací prostriedok je vynikajúci na čistenie striebra. Pridajte do vody niekoľko lyžičiek, roztok prevarte a umiestnite tam.
 • Ak sú šperky vyrobené z čistého striebra a nie zo zliatiny, môžu sa čistiť peroxidom vodíka - stačí utrieť šperky bavlnenou podložkou alebo bavlnenou handrou namočenou v peroxidu.
 • A napriek tomu, bez ohľadu na to, aké zvláštne je striebro dokonale očistené kečupom alebo paradajkovou pastou, ak ho tam ponoríte na 10-15 minút a potom ho vyčistite mäkkou zubnou kefkou.

Recepty na čistenie kameňov:

 • Drahokamy s koeficientom tvrdosti väčším ako 5 (napríklad diamanty, zafíry, rubíny, smaragdy atď.) Sú odolné proti poškriabaniu, takže ich možno vyčistiť v mydlovom roztoku, utrieť alkoholom a s istotou vyčistiť navlhčenou zubnou kefkou. v tekutom roztoku alebo v benzíne na odstránenie povlaku.
 • Polodrahokamy s koeficientom tvrdosti menším ako 5 (napríklad opály, tyrkysové, malachitové, mesačné kamene atď.) Nemajú radi dlhý pobyt vo vode a drsné čistenie, takže by sa v ideálnom prípade mali ľahko umyť mydlovým roztokom a potom ich utrieť dosucha.
 • Organické kamene, ako sú jantár, perly a koraly, sú veľmi citlivé na kyseliny a zásady, preto sa musia čistiť s maximálnou starostlivosťou. Jantár a koralové nie je možné prať vodou - čistiť iba pomocou suchého semišového alebo flanelového plátna. Perly je potrebné umývať veľmi jemne, mäkkou kefou namočenou v mydlovej vode, potom opláchnuť vodou a okamžite osušiť.

Ak si po vyčistení všimnete, že sa ozdoba počas ponožiek poškrabala, určite ju vyleštite. Pre malé škrabance postačuje ľahké leštenie plsťou alebo mäkkou handrou, a ak sú hlbšie škrabance, je vynikajúca pasta Goya potieraná plsťou.

Opatrne sa starajte

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých tipov, vaše šperky budú vždy vyzerať, akoby ste práve pochádzali z klenotníctva:

 • Skladujte ich v špeciálnej škatuľke s čalúnením z mäkkej tkaniny, nedovoľte kontaktu medzi šperkami.
 • Nikdy nenoste príslušenstvo ihneď po nanesení krému na pokožku.
 • Po každej ponožke ich utrite mäkkou handričkou navlhčenou mydlovou vodou.
 • Neskladujte šperky v kúpeľni alebo na svetle.
 • Keď robíte domáce práce alebo umývate riad, odstráňte šperky. Alebo vždy noste rukavice.
 • Z času na čas zbierajte a aktualizujte svoju zbierku.

Vyhnite sa hlavným nepriateľom

Niekedy skracujeme životy našich miláčikov aj bez toho, aby sme o tom vedeli. Pamätajte na hlavných nepriateľov šperkov:

 • Voda. Zabráňte dlhodobému a častému kontaktu šperkov s vodou. Ak hovoríme o tyrkysových alebo drevených prvkoch, potom je spravidla lepšie nezmáčať ich, inak zmenia farbu a štruktúru.
 • Potiť. Je lepšie ísť do posilňovne bez príslušenstva, pot je pre nich ničivý.
 • Parfumy a kozmetika. Nedovoľte, aby sa žiadne šperky dostali do kontaktu s parfumami, krémami a všetkými druhmi tonik. To isté platí pre sprej na vlasy.
 • Priame slnečné svetlo. Samozrejme nie je potrebné žiť život upíra, ale nemali by ste mať šperky vo svetle alebo sa v nich opaľovať.
 • Vysoká teplota a vlhkosť. "Uchovávajte na chladnom a suchom mieste" - zbitý, ale bolestivo pravdivý.

Postupujte podľa týchto jednoduchých pravidiel a vaše ozdoby budú žiariť s vami. Ako sa staráte o svoju zbierku?

Pin
Send
Share
Send
Send