Užitočné nápady

Odstraňovanie škvŕn z oblečenia nie je problém.

Každodenné varenie a občasné ukladanie jedla na oblečenie vedie k tomu, že každý z nás musel aspoň raz hľadať spôsob, ako odstrániť škvrny od tuku z oblečenia. Je možné uložiť obľúbenú vec a ako to urobiť doma bez toho, aby ste ju pokazili?

Schopnosť rýchlo odstrániť škvrnu závisí predovšetkým od toho, či je stará alebo nová, ako aj od poškodeného odevu. Najčastejšie budú veci vyrobené z materiálov, ako sú pleteniny a rifle, dostatočne jednoduché umývanie saponátom. Na čistenie spodnej bielizne a tiež odevu zo semišových a nubukových čistiacich prostriedkov sa používa výlučne suché čistenie.

 1. Nájdite všetky škvrny na oblečení. Ak nemali čas úplne vyschnúť. Potom stačí ich umyť obvyklým spôsobom, ale oddelene od ostatných vecí, ktoré nie sú znečistené mastnotou.
 2. Zaschnuté nečistoty utrite kefou. Škvrny z tukov nezmiznú, ale bude zrejmé, že znečistenie je odolné a vyžaduje špeciálny spôsob eliminácie.
 3. Zoberte potrebné prostriedky. Okrem kompozícií na čistenie budete potrebovať vatové tyčinky a tyčinky, čistú tenkú látku alebo handričku, kefu.

Na čistenie vecí existuje niekoľko všeobecných pravidiel bez ohľadu na povahu škvrny a použitého čistiaceho prostriedku.

 • Každá tkanina reaguje na čistiace prostriedky vlastným spôsobom. Zloženie vhodné na vlnu sa nedá použiť na čistenie bavlnených predmetov.
 • Začať s najagresívnejšími prostriedkami, úplne odstrániť škvrny, by nemalo byť. Najskôr použite najšetrnejšie a najjemnejšie formulácie. Ak nepomôžu, postupne prejdite na agresívne a „nebezpečné“.
 • Predbežný test. Aplikujte vybraný „liek“ na nenápadnú oblasť vecí. Napríklad umiestnené na nesprávnej strane produktu.
 • Umývanie a čistenie škvŕn sa presunie zo stredu veci k jej okraju.
 • Po dokončení čistenia sa musí produkt opláchnuť ručne. Ak to nestačí na odstránenie zápachu a zvyškov, spustite písací stroj. Potom vec vysušte a zaveste na čerstvý vzduch.

Chemický priemysel produkuje veľké množstvo rôznych nástrojov, ktoré dokážu ľahko zvládnuť mastné škvrny. Tu sú niektoré z najpopulárnejších:

 • „Frau Schmidt“ - je určený na odstránenie akýchkoľvek škvŕn vrátane tuku. Obsahuje žlčové mydlo, ktoré je katalyzátorom rozpúšťania tuku. Jeho výhodou je, že nie je škodlivý pre pokožku rúk.
 • „Vanish“ - obsahuje zeolitové enzýmy, ktoré môžu štiepiť tuk. Pridá sa do umývacieho prostriedku alebo sa aplikuje priamo na škvrnu, ktorá zmizne a látka umytá týmto nástrojom získa rovnaký jas.
 • „Ecover“ - rastlinné a minerálne látky sa preto vo svojom zložení vzťahujú na lieky šetrné k životnému prostrediu. Škvrny od mastnoty a iných druhov znečistenia sa odstraňujú bez nepríjemných zdravotných účinkov.
 • Amway Pre Wash je nástroj na okamžitú akciu. Po nastriekaní sa škvrna rozpustí a zmizne pred našimi očami. Tento nástroj neobsahuje škodlivé chemické zložky, preto je absolútne neškodný pre pokožku rúk a pri vdýchnutí nie je nebezpečný.

Kým je škvrna čerstvá, je celkom ľahké ju z tkaniny odstrániť. Dnes existuje toľko bielizne bielizne a jemného bielenia, že doma je veľmi ľahké zafarbiť mastné škvrny. Je pravda, že ak sú čerstvé. Vec, ktorú musíte namočiť do overenej domácej chemikálie pol hodiny a potom ju akýmkoľvek spôsobom dôkladne umyť. Odstraňovanie škvŕn z odevov doma by sa malo začať rýchlym testom, pretože látka môže pokaziť látku. Obráťte odev dovnútra smerom von a naneste malé množstvo aktívnej látky na oblasť tkaniny, kde prechádza vnútorný šev. Ak sa vlákna nezriedili a farba a vzor sa nezmenili, bezpečne postupujte podľa postupu. Ako úplne umyť mastnú škvrnu na odevoch rôznych farieb?

Soľ na pomoc

V minulom storočí nemali naše babičky po ruke ani práčky ani značkové prášky. Vedeli však, ako odstrániť mastné škvrny z oblečenia pomocou nástroja, ktorý bol vždy v každej domácnosti. Toto je bežná stolová soľ. Je pravda, že to pomáha, iba ak je škvrna čerstvá a nemá príliš veľa času vsiaknuť do látky. Takže, ak si náhle dáte na šaty škvrnu - nenechajte sa odradiť! Rýchlo zoberte niekoľko solí, posypte znečistenú oblasť a prstom ju vtierajte do škvrny. Soľ pravidelne posypte a pretrite ju prstom. Ak chcete dosiahnuť lepší účinok, môžete si vziať čistú handričku, prikryť ju škvrnou soli a železo navrch horúcou žehličkou. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín - soľ bude pôsobiť ako absorbent a absorbovať všetok tuk. Potom vec umyte obvyklým spôsobom - a nevyskytli sa žiadne mastné škvrny!

Pracie mydlo

Ďalším cenovo dostupným a lacným nástrojom v boji proti škvrnám od tuku je mydlo na bielizeň. Je vhodné zvoliť hnedú farbu, ktorá obsahuje 72% mastných kyselín a veľké množstvo zásady. Zvláda znečistenie, zatiaľ čo je lacný a predáva sa v akomkoľvek železiarstve. Ako odstrániť mastné škvrny na oblečení mydlom? Znečistenú položku zoberte, škvrnu navlhčite vodou a dôkladne mydlom mydlom. Nechajte cez noc a po umytí veci v obyčajnom prášku. S najväčšou pravdepodobnosťou nebudú žiadne stopy po mastnom škvrne!

Krieda v boji za čistotu

Odstránenie mastných škvŕn z oblečenia pomôže najbežnejšej kriede. Je pravda, že rovnako ako soľ sa vyrovná, len ak budú škvrny čerstvé. Rozvinúť kriedu na prášok a opatrne naliať miesto znečistenia. Potom zoberte čistú špongiu alebo kefu a jemne ju natrite kriedou do mastnej škvrny, aby nedošlo k jej poškodeniu. Na tieto účely môžete použiť čistú zubnú kefku. Podľa potreby sa postup musí zopakovať. Po opatrnom odstránení kriedy z odevov a umyte ju ručne alebo v práčke. Vo väčšine prípadov je táto vec dokonale vyplavená a nebude na nej ani náznak mastnej škvrny.

Amoniak, benzín a alkohol

Iný spôsob riešenia tohto znečistenia je zvlášť vhodný pre motoristov, pretože uvedené zložky sú pravdepodobne v každej garáži. Z odevov odstráňte škvrny od tuku pomocou amoniaku, benzínu a alkoholu. Aby ste to dosiahli, zmiešajte pol lyžičky čpavku, pol lyžičky benzínu a tri polievkové lyžice alkoholu. Všetky prísady sa musia dôkladne premiešať. Výsledná zmes necíti veľmi dobre, ale pomôže odstrániť mastné škvrny z oblečenia. Potom by mal byť roztok veľmi opatrný, bez uloženia, položiť na morené miesto a nechať hodinu pôsobiť. Potom musíte dobre opláchnuť a dôkladne preskúmať miesto, kde bola škvrna. Ak stále zostáva - postup sa musí zopakovať. Keď škvrna zmizne, vec sa musí umyť v teplej vode.

horčica

Tmavé a farbené ľanové obrusy je ľahké čistiť roztokom horčičného prášku a vody. Mal by vytvoriť zmes kyslej smotany. Použiť na znečistenie, vydržať pol hodiny. Potom si umyte ruky v teplej vode. Drvina chleba. Ak ste vy alebo niekto okolo vás omylom zašpinený zamat, mali by ste použiť nasledujúcu metódu. Na čerstvú brázdu naneste strúhanku bieleho chleba a počkajte, kým absorbuje tuk. Potom si odev umyte v teplej mydlovej vode.

Zubný prášok

Je to optimálne v prípade, keď je potrebné vlnený výrobok vyčistiť. Položte predmet na stôl alebo žehliacu dosku, posypte stopou prášku. Na vrch položte pauzovací papier alebo pijavý papier. Vyčistite škvrnu teplým železom a potom ju pritlačte pomocou niekoľkých kníh. Nechajte pôsobiť pol dňa a potom vec umyte.

Holiaca pena

Ďalší dostupný spôsob odstránenia mastných škvŕn z oblečenia. Na znečistenie je potrebné naniesť penu, jemne votrieť, počkať 5 minút a hodiť do práčky. Skutočné spasenie pre bakalárov.

Zemiakový škrob

Škrob nalejte na čerstvú stopu, nechajte ho stáť 10 minút a potom mechanicky odstráňte všetky zvyšky. V prípade potreby postup zopakujte. Hnedé mydlo na pranie 72%. Dokonale sa vyrovná so špinou na akejkoľvek tkanine. Potom sa škvrnou obalí, zabalí sa do celofánu a nechá sa 12 hodín. Potom prádlo umyte. Ak posypete tukom aj cukor a potrite ho kefou, budete musieť počkať iba 15 minút a potom vec jednoducho umyť. Táto metóda je vhodná na čistenie bavlnených košieľ alebo nohavíc.

Najjednoduchšie odstrániteľné čerstvé škvrny od tukov (ak neuplynuli viac ako tri hodiny). Niekedy stačí znečistenú oblasť jednoducho vyčistiť čistiacim prostriedkom a potom ju umyť. Ak po spracovaní škvrna stále zostáva, v žiadnom prípade ju nevymažte, musí sa škvrna pred začiatkom pruhu úplne odstrániť. V práčke nemôžete umývať škvrny bez predchádzajúcej úpravy kontaminovaného miesta. Takže môžete zhoršiť situáciu a odstránenie škvrny bude ešte ťažšie. Ako predúpravu čerstvých olejových škvŕn môžete použiť jednu z nasledujúcich metód.

Sfarbené tukové škvrny, ktoré zostali na prádle aj po praní (ak ste ich náhle umyli bez predúpravy), je oveľa ťažšie zvládnuť. Na to potrebujeme silnejšie prostriedky. Pokúsime sa vyčistiť oblečenie od starých škvŕn od mastnoty z obyčajného pracieho mydla.

Parná úprava

Je možné odstrániť starú škvrnu tuku z tkaniny pôsobením pary. To sa dá dosiahnuť pomocou žehličky s parným generátorom alebo podržaním veci nad panvou vriacej vody. Potom musíte vyčistiť miesto znečistenia akýmkoľvek spôsobom opísaným vyššie, ktorý je určený na odstránenie čerstvých škvŕn.

Horúci škrob

Na odstránenie starých škvŕn je horúci škrob, ktorý sa má zohrievať v akejkoľvek suchej nádobe a posypať miestom kontaminácie, na spodnú časť by sa mala vložiť vložka. Po ochladení zahriaty škrob absorbuje tuk omnoho lepšie, ako keď je chladný. Tento postup opakujte, až kým tukové škvrny úplne nezmiznú. Odstraňovanie mastných škvŕn horúcim škrobom je dobré, pretože je vhodné pre veci, pre ktoré sa používa iba suché čistenie. Napríklad kabát, bunda, odev a obuv z kože, semišu a nubuku.

glycerol

Aby ste sa zbavili starých mastných škvŕn na odevoch vyrobených z hodvábu a iných jemných tkanín, použite lekáreň glycerín. Naneste niekoľko kvapiek na miesto znečistenia, po pol hodine ich umyte čistou navlhčenou textíliou. Alebo pripravte zmes glycerínu, amoniaku a vody, ktorá sa odoberie na dno polievkovej lyžice. Produkt naneste vatovým tampónom, počkajte 10 minút a opláchnite teplou vodou.

Ako sa zbaviť znečistenia na koženej bunde

Pravú koženú bundu nemožno silno trieť - mokré oblasti sa roztiahnu.

 • Metóda 1: Je ľahké odlupovať mastné škvrny jemnou soľou: soľný prášok niekoľkokrát vymieňajte, kým sa všetok tuk neabsorbuje. Na poslednú dávku dajte umývaciu kvapalinu a pol hodiny vyňajte. Pretrepte špongiou a potom navlhčite.
 • Metóda 2. Naneste tenkú vrstvu zemiakového alebo kukuričného škrobu navlhčenú benzínom. Na udržanie úplného zaschnutia a čistenie jemnej kefy. V prípade potreby postup zopakujte.
 • Metóda 3. Odpočítajte mastné škvrny na bundách z ľahkej prírodnej kože. Môže to byť zmes 200 ml teplej vody, 2 lyžice. 10% alkoholový roztok amoniaku, 1 lyžička. jedlá sóda, 1 kvapka saponátu. Jemne drhnite, kým sa úplne nevyčistí.

Bundy z umelej kože sa čistia hlavne saponátom: posypte 2-3 kvapkami a jemne trite. Umyte vlhkou špongiou. Ak sú miesta ošetrenia stvrdnuté, ich glycerín, ricínový olej, špeciálne krémy a balzamy ich zmäknú. Pomocou niekoľkých kvapiek ricínového oleja je ľahké vyleštiť pokožku, ktorá stratila svoj lesk.

Ako odstrániť stopy tuku z ovčej srsti

Krásna, dobre vyrobená srsť z ovčej kože je ozdobou šatníka. Ak sa to zdalo mastné škvrny, mastnota, prioritná možnosť - chemické čistenie, aj keď drahé. Existuje však možnosť vyčistiť tento odev doma.

 • Metóda 1. Ľahký ovčí kožuch je vhodný na ošetrenie parným generátorom alebo vodným roztokom amoniaku 1: 1.
 • Metóda 2. Čerstvé nečistoty je možné vyčistiť gumou alebo jemným brúsnym papierom. Jemne utrite zvyšky suchej handričky.
 • Metóda 3. Problémovú oblasť mierne navlhčite, potiahnite práškovým mastencom alebo akýmkoľvek škrobom. Trieť si prsty a nechať pôsobiť 2 hodiny. Potraste suchou handričkou (mikrovlákno).
 • Metóda 4. Spracovať akýkoľvek produktový rad „Antipyatin“, potom kráčať so semišovou kefou a navlhčenou handrou.

A ako sa zbaviť „problémov“ na džínsoch?

 1. Metóda 1. Čistiť čerstvú škvrnu umývacou štruktúrou a opláchnuť horúcou vodou. Ak sa stopy oleja vysušia, nechajte roztok pol hodiny.
 2. Metóda 2. Jemnú soľ, škrob alebo prášok mastenca utrite 2-3 krát. Potom po dobu 15 minút zaspajte s čerstvou porciou a pretrepte.
 3. Metóda 3. Zasiahnutú časť džínsov namočte do roztoku soli (10 litrov pol šálky). Pre udržanie 2-3 hodiny, potom sa umyte.
 4. Metóda 4. Čajová lyžička 10% amoniaku sa rozpustí v 0,5 lyžice. znečistenie vodou a impregnujte olej. Ľahko žehlite papierom, nechajte niekoľko hodín. Po umytí.
 5. Metóda 5. Miesto znečistenia navlhčite mydlom a mydlom na oboch stranách. Naviac vysušte škvrny trením cukrom alebo hrubou soľou (používa sa ako abrazívum). Nechajte cez noc prikryté plastom. Potom opláchnite, umyte.
 6. Metóda 6. Frau Schmidt, Ecover, Antipyat škvrny (mydlo, prášok, sprej) zaručujú dobrý účinok. Používajte podľa pokynov.

Ako sa toho znečistenia zbaviť? Odstraňovanie nečistôt v zime a pri ľahkých vestách je rovnaké.

 • Metóda 1. Čerstvé škvrny od tuku sa odstránia soľou. Posypte niekoľkými recepciami, až kým nebude schopný vstrebať sa. Potom na niekoľko minút stlačte látku zloženú v niekoľkých vrstvách mydlovou vodou („víla“, mydlo na bielizeň). Na konci procedúry túto oblasť umyte špongiou. Ak existujú škvrny, záchranný roztok opláchnite roztokom 9% octu vodou (1: 2).
 • Metóda 2. Opatrne prejdite tampónom so škvrnou „Vanish“. Intenzívny tlak môže spôsobiť tvorbu malých peliet a odieranie na plášti.
 • Metóda 3. Na odstránenie starých stôp je lepšie použiť odstraňovač škvŕn (napríklad „Antipyatin“). Po spracovaní umyte jemnú tekutinu.

Stáva sa, že si umyl teplú bundu a kožušina sa zmenila na hroznú vec. Preto je užitočné pripomenúť, že musíte zložiť kožušinu a zároveň skontrolovať vrecká. Aby bola bunda v teple, môžete ju umyť raz ročne.

Ako odstrániť tuk zo semišu?

 • Metóda 1. Mastné škvrny niekoľkokrát vložte papierovou utierkou. Kefa na semišový prach. Triturujte čistou kriedou (múka, krupica, škrob, mastenec). Nechajte hodinu vylúhovať tuk a dobre pretrepte. Nalejte nové dávky, aby ste dosiahli požadovaný výsledok.
 • Metóda 2. 1 lyžička. riad porazil v pohári teplej vody. Mydlové mydlo rozdeľte a po 20 minútach odstráňte suchou handrou. Ak je účinok neúplný, zopakujte postup. Aby nedošlo k rozvodu, používajte 9% ocot s vodou 1: 2 alebo zakúpený ochranný prípravok na semiš so stolovým octom. Ocot s vyššou koncentráciou alebo jablko nie sú vhodné.
 • Metóda 3. 200 ml teplej vody + 1 lyžička. tekuté mydlo + 2 lyžičky 10% tekutého roztoku amoniaku. Pomocou tampónu impregnujte semišovú vec bodkou a podržte ju nad pár minút na pare z hrnca. Vysajte papierovou utierkou.

Zdroj