Užitočné nápady

Ako čistiť toaletu: typy blokovania a spôsoby riešenia problémov

Pin
Send
Share
Send
Send


Predpokladá sa, že život v súkromnom dome si od svojich majiteľov vyžaduje neustálu starostlivosť o rôzne systémy a komunikáciu. Na prvý pohľad bývanie v bytovom dome umožňuje nemyslieť na takúto potrebu, koniec koncov, je záležitosťou zamestnancov bytového oddelenia kontrolovať systémy použiteľnosti a riešenia problémov. V skutočnosti obyvatelia mestských apartmánov často čelia problému upchatia toalety.

Voda nezmizne, stúpa v miske toaletnej misy, objavuje sa nepríjemná vôňa - to všetko sú „príznaky“ zablokovania. Môžete to však urobiť sami.

Prečo je upchatý?

Príčiny upchatia môžu byť mnohé, ale ak hovoríme o povahe upchatia, potom existujú len dva dôvody.

 • Náhle a prudko sa vyskytujúce upchatia sa objavujú v dôsledku vniknutia predmetov do odtokového otvoru, ktorých rozmery presahujú priemer odtoku. Objekt sa prirodzene zasekne a ochromí celý kanalizačný systém. Takými predmetmi sú často textil, odpad z potravín, hygienické potreby alebo tuhé výrobky, ktoré sa dobrovoľne alebo nedobrovoľne spláchnu do toalety.
 • Chronické blokády sa zvyčajne vyskytujú postupne. Po prvé, je tu problém s odtokom vody, ktorý sa stále viac zhoršuje a stáva sa úplnou absenciou odtoku. Dôvody blokovania sú organické (tuk, vlasy) a anorganické (soľ, vodný kameň obsiahnuté vo vode).

Pred vysporiadaním sa s blokádou by ste sa mali pokúsiť zistiť jej príčinu, pretože výber metódy na odstránenie blokády závisí od nej. Spravidla je možné s odvolaním sa na najnovšie udalosti dňa zistiť, či je problém spôsobený vniknutím cudzích predmetov do odtokového kanála.

Aké problémy vznikajú?

Znečistenie toalety je nepríjemný problém, ktorý možno chápať ako niekoľko typov nesprávnej činnosti kanalizačného systému. Pokiaľ tento problém nemá vplyv na konkrétneho používateľa, nemusí o ňom premýšľať a pri zmienke, dokonca aj s úškrnom, pripomenúť slová piesne o modrej toalete. Nikto však nie je schopný plne sa poistiť proti tomuto problému, ktorý sa zvyčajne vyskytuje nečakane.

Ťažké upchatie sa prejavuje zvýšením úrovne odpadových vôd do tej miery, že vytečú z toaletnej misy. Dôkazom kritickej situácie je prerušený ventil na spoločnej rúre. V takom prípade musíte okamžite zavolať pohotovostnú službu a pred príchodom zablokovať stúpačku.

Voda sa často zhromažďuje v záchodovej miske alebo sa objavia iné chyby v dôsledku nesprávneho usporiadania kanalizácie. Môže ísť o prehýbanie a zamrznutie potrubí, príliš ostré ohyby na nevhodných miestach. Problém sa spravidla nedetekuje okamžite, ale po určitej dobe prevádzky. Riešenie problému rýchlo a výhradne samo osebe nebude úspešné. Jediným riešením je demontáž systému a odstránenie chýb.

Niekedy je tu otázka alebo môžete upchať kanalizáciu toaletným papierom. Odpoveď je záporná, pretože moderné výrobky sa úplne rozpustia vo vode. To však nie je možné povedať o bežnom papieri na písanie, kreslenie a tiež na noviny. Celulóza, ktorá do nich vniká, napučiava pod vplyvom vlhkosti, po ktorej sa 2-3 krát zväčšuje dokonca aj kúsok papiera a vystavuje sa riziku uviaznutia v potrubí.

Je neprijateľné odvádzať tuk a použitý olej z panvíc, pretože sa usadzuje na stenách rúrok a nakoniec sa mení na korok. Nalievaný do toalety sa spací čaj v potrubiach zmení na skutočný „cement“ - zváranie je pokrčené a zhutnené. Je neprijateľné splachovať toaletné hygienické potreby, plienky, baliace fólie a plastové vrecká. Každý, kto splachuje tieto veci po záchode, by nemal byť prekvapený, že je upchatý.

Jedným z dôvodov, prečo voda neopúšťa misku, je rast močového kameňa. Vyskytuje sa na povrchu toaletnej misy a odpadových potrubí v dôsledku stojatého moču v zariadení. Môže to byť spôsobené nielen skutočnosťou, že používatelia nestlačia tlačidlo na odtok po močení, ale aj z iných dôvodov. Úniková nádrž teda prispieva k šíreniu ložísk minerálov. Poškodené alebo zastarané potrubie s poškodením je tiež náchylné na napadnutie močovým kameňom. V prasklinách, škrabancoch, ryhách sa hromadí zvyšky moču a baktérií.

Močový kameň nie je len estetickým problémom, ale tiež vážnou hrozbou pre integritu lúmenu toaletných hadičiek. Faktom je, že rozširovanie vkladov túto medzeru uzatvára. Je možné zbaviť sa močového kameňa mechanickým alebo chemickým spôsobom.

Mohlo by to byť tak, že záchod je pre susedov upchatý? Ak bývate v bytovom dome, môže. Je to kvôli charakteristikám organizácie kanalizačného systému. Stúpač kanalizácie je spoločný pre všetkých obyvateľov domu („línia“ bytov nad sebou od prvého do posledného poschodia), z každého bytu je k nemu pripojená hlavná prípojka. Priemer celkového stúpačky - nie viac ako 100 mm.

Ak zablokovanie presahuje diaľkové potrubia vašich susedov, ale nespadne pozdĺž stúpačky, skôr alebo neskôr sa na tomto mieste vytvorí dopravná zápcha. Ďalšou možnosťou pre rozvoj nepríjemných udalostí - v sifónovej toalety susedia dostali cudzí predmet. Namiesto toho, aby ho vytiahli, tlačili ho do bežného stúpača, kde bola zaseknutá cudzia vec.

Dôkazom zablokovania celkového stúpača na úrovni bytu nad alebo pod podlahou je postupné zvyšovanie hladiny vody na záchode. To znamená, že stúpa sám. Eliminujte také upchatie, ktoré nebude úspešné, musíte okamžite zavolať pohotovostnú službu. Inštalatér použije na odstránenie blokovania dlhý kábel alebo iné zariadenie, ktoré môže dosiahnuť blokovací bod. Vo vyspelejších prípadoch sa uchýlite k demontáži potrubia.

Čo čistiť?

Rôzne metódy čistenia je možné rozdeliť do dvoch skupín.

 • mechanický, Spravidla zahŕňajú použitie piestu a kábla, ako aj iných zariadení. Táto metóda je vhodná, ak je nejaký predmet zaseknutý v dreze. Použitie rôznych tekutín na odstránenie blokád je zbytočné, pretože sa nemôžu rozpúšťať napríklad uviaznuté jablko alebo handry.
 • chemický, Účinný pri tvorbe blokády spôsobenej sedimentom v kanalizačnej rúre. Princíp činnosti takýchto činidiel je založený na chemickej reakcii, počas ktorej sa blokovanie rozpúšťa.

V niektorých prípadoch sa s problémom môže vyrovnať iba kombinácia týchto metód. Platí to spravidla, keď sa cudzí predmet zasekne v rúrkach, ktoré majú vklad. Zatlačenie improvizovanými prostriedkami alebo káblami nepomôže, preto najskôr rozpustte usadeniny. V dôsledku chemického vystavenia sa priemer potrubia stáva rovnakým (to znamená, že sa zvyšuje v porovnaní s tým, čo bolo v čase zaseknutia) a predmet prechádza potrubím.

Je potrebné venovať sa každej z týchto metód.

Mechanické čistenie je účinné, ak toaleta nevyteká dobre, čo je spôsobené tým, že cudzí predmet uviazol v potrubí nie ďalej ako sifón. Vyzbrojení dlhými rukavicami, naberačkou a vedierkom môžete začať diagnostikovať problém. Vašou úlohou v tejto fáze je maximálny odber vody z toaletnej misy. Potom rukou jemne skontrolujte sifónový priestor. Mäkké predmety môžu byť odstránené ručne, pevné - aby sa vodič dostal po ohnutí jeho konca.

Môžete skúsiť vyčistiť toaletnú fľašu. Princíp činnosti je založený na schopnostiach vodného kladiva, ktorým sa zaseknutý predmet tlačí do širšej rúry. Na vykonanie tejto metódy vezmite fľašu, ktorej priemer sa zhoduje s priemerom toaletnej misky. Odrežte jeho spodnú časť a utiahnite kryt hrdla. Začnite pomaly ponárať zariadenie na toaletu, až kým nepocítite odpor vzduchu. V tomto okamihu fľašu zatlačte ešte hlbšie do záchodu a potom ju rýchlo vytiahnite.

Takéto činnosti sa musia vykonávať niekoľkokrát, až kým sa nedosiahne požadovaný výsledok.

Po prvom vodnom kladive sa môže zdať, že situácia zostáva nezmenená. Pri každej novej manipulácii sa však objekt postupne posúva smerom k rúrke s väčším priemerom. Preto musíte vyrobiť „sériu“ vodných kladív. Ak nemáte po ruke fľašu, použite tyčinku alebo mop, na ktorý sú navinuté handry. Priemer výsledného vinutia by mal zodpovedať priemeru vstupného odtoku toaletnej misy, Proces sa uskutočňuje rovnakým spôsobom ako pri použití fľaše.

Špecializovaným nástrojom na výrobu vodného kladiva je piest. Na rozdiel od vlastných náprotivkov nemusí byť umiestnený do uvoľňovacieho otvoru. Naopak, priemer piestu musí presahovať priemer otvoru. Týmto nástrojom sa vytvorí vákuum a potom hydraulický náraz, pomocou ktorého je možné blokovanie odstrániť. Postup bude efektívnejší, ak sa v priebehu času uzatvára odtokové a prepadové otvory inštalatérskych prác v kúpeľni a v kuchyni.

Blaster na umývadlo, vaňu a záchodovú misu vám tiež umožní vytvoriť hydrodynamický šok. Toto zariadenie je vybavené piestom, cez ktorý je vzduch čerpaný do tryskača, je generovaný vysoký tlak. Potom by ste mali jednotku pripojiť k výpustnému otvoru, stlačte tlačidlo Štart. Výhodou zariadenia je, že má niekoľko dýz pre rôzne priemery vypúšťacieho otvoru, preto je univerzálny.

Ďalším nástrojom, ktorý používajú profesionáli aj bežní ľudia, je flexibilný inštalačný kábel. Vyrobené z kovu, má špirálovitý hrot s hrotom, vďaka ktorému prechádza pevnou vrstvou sedimentu. Kábel by sa mal plynulo zavádzať do odtokového kanála a súčasne vykonávať rotačný pohyb. (Zariadenie má rukoväť, preto je vhodné ho používať).

Po prerazení upchatím je potrebné vykonávať pohyby tam a späť, aby sa zbavili usadenín na stenách rúrok a aby sa zväčšil jeho vnútorný priemer. Plne opraviť problém vodovodný kábel nemôže. Tento nástroj je sanitkou na zablokovanie. Po obnovení odtoku by sa mali kanalizačné potrubia vyčistiť chemickými látkami.

Ak ste nemali po ruke fľašu, piest alebo kábel, môžete skúsiť vytvoriť vodné kladivo pomocou lepiacej fólie. Ak to chcete urobiť, zložte ho 3-4 krát, aby ste zvýšili jeho silu. Potom je fólia utesnená lepiacou páskou po celom obvode toaletného veka. Musíte natiahnuť fóliu z jedného okraja toaletného veka na druhý, utrite látku hadicou.

Potom sa do toaletnej misky vtiahne voda, až kým sa nezačne dotýkať filmu. Teraz musíte opakovane tlačiť na povrch filmu, čo vyvoláva výskyt vodného kladiva. Akcie by sa mali opakovať, až kým sa nepreruší blokovanie alebo kým sa nepreukáže, že vo vašom prípade je metóda neúčinná.

Vo všeobecnosti môže akýkoľvek blok, ktorý je po ruke, pomôcť preraziť blokádu. V sieti je veľa príbehov, ako to urobili pomocou palice, latky alebo vidlice. V tomto prípade by sa improvizovaná sonda nemala len tlačiť dopredu, ale mala by sa otáčať, aby sa rýchlo rozlomil korok.

Chemikálie môžu byť v obchode aj doma. Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť toaletu od sedimentu, je vriaca voda. Je potrebné ho naliať do umývadla. Tento spôsob je účinný iba vtedy, ak je zablokovanie spôsobené tvorbou tukovej trubice v potrubí. Vriaca voda jej umožní rozpustenie a voda začne odchádzať. Rýchlo nalejte vriacu vodu pod pravým uhlom.

Táto metóda pomáha v obmedzených prípadoch, ale nebude zbytočné ju uplatňovať. Do vriacej vody môžete pridať trochu sódy alebo do toalety naliať ¼ časť fľaše saponátu na umývanie riadu. Je neprijateľné nalievať vriacu vodu na toaletu, ak má tenkú spojovaciu zvlnenie. V takom prípade stačí iba horúca voda.

Najjednoduchší chemický spôsob riešenia problému je metóda založená na zásaditej reakcii octu so sódou. Je potrebné extrahovať vodu, aby sa zvýšila koncentrácia kompozície. Potom sa do odtokového otvoru naleje balíček sódy. Malo by jej to 15 až 20 minút, aby sa sódy usadili na povrchu potrubia a upchali sa. Po uvedenom čase sa naleje 200 ml octu 9%. V dôsledku chemickej reakcie je niekedy možné preraziť blokádu na jej najjemnejšom mieste.

Ak je to potrebné, postup sa opakuje, ale nie viac ako dvakrát. Ak sa po dvojitom použití sódy s octom neobjavia pozitívne výsledky, stojí za to hľadať iné metódy.

Predpokladá sa, že roztoky založené na žieravých kyselinách sú najúčinnejšie. Skutočne zjedia blokádu as ňou aj povrch kanalizačných potrubí. Tieto recepty používajte opatrne a iba v prípade, že celý kanalizačný systém je z liatiny. V obchode si môžete kúpiť výrobky založené na slabo koncentrovaných kyselinách. Môžu byť vo forme gélu, prášku, tabliet.

Medzi najobľúbenejšie emitované fondy, ako sú „Krtek“, Tiret, „Pán Muskul“, „Flup“ (má formu granúl). Pri ich používaní by ste si mali ruky chrániť rukavicami, aby ste zabránili preniknutiu kompozície na sliznicu a pokožku. Nástroj sa nalieva alebo nalieva do odtoku podľa pokynov. Po dobe odporúčanej výrobcom by ste mali prepláchnuť toaletu veľkým množstvom vody.

Vezmite prosím na vedomie, že nie každý nástroj je vhodný na prerazenie blokády, ak je v byte nainštalovaná porcelánová toaleta.

Na internete nájdete veľa originálnych spôsobov čistenia upchávania pomocou Coca-Cola. Tento nápoj však pomôže v boji s jemným povlakom na povrchu toaletnej misy. Prelom cez blokádu je mimo jeho moci. Metóda čistenia je tiež neúčinná. Môže sa použiť ako preventívne opatrenie proti plaku a už nie.

Jedným z dôvodov zablokovania je zarastený močový kameň. Môže byť odstránený mechanicky vypustením vody a jednoduchým odrezaním usadenín a očistením povrchu tvrdou kefou. Táto metóda sa však prakticky nepoužíva, pretože povrch záchodovej misy je potom pokrytý trhlinami a trieskami.

Pre sanitárny povlak je oveľa pohodlnejšie a bezpečnejšie používať obchodnú „chémiu“. „Pán Muskul“ v granulách, gél Domestos Pink (navrhnutý špeciálne na boj proti zablokovaniu) a „káčatko toalety“ preukázali svoju účinnosť v boji proti výraznému rastu močového kameňa.

Je dôležité postupovať podľa pokynov, aby sa dodržala presnosť času vystavenia lieku. V opačnom prípade môžete získať nepredvídateľný výsledok čistenia.

Čo sa týka ľudových metód, existujú. A niekedy prekvapia svojím radikalizmom. Účinným prostriedkom kovových rúrok je použitie automobilového elektrolytu pre batériu. Najskôr musíte vyprázdniť záchodovú misu, potom naliať elektrolyt na problémovú oblasť a nechať pôsobiť 1,5 hodiny. Po určitom čase sa nájazd vyčistí kefou (nemal by byť nekovový).

Konzervatívnejšie, ale aj efektívnejšie spôsoby čistenie kyselinou citrónovou alebo bielidlom (v práškovej forme). Za týmto účelom nalejte do odtoku toaletnej misky balík bielidla alebo 4 balenia kyseliny citrónovej, nechajte ho cez noc, potom usadeniny otrite kefou a opláchnite vodou.

Ako sa čistiť?

Keďže nie sú schopní kontaktovať bytový úrad alebo špecialistov tretích strán, mnohí sú nútení hľadať spôsoby čistenia doma, to znamená nezávisle. To však nebude vždy možné - zablokovanie je možné odstrániť vlastnými rukami, ak sa vytvorilo priamo v toaletnom kanáli. Ak sa problém dotkol všetkých miest vypúšťania, je potrebné vyhľadať pomoc v bytovom oddelení.

Miesto zablokovania môžete určiť zapnutím vody v kúpeľni a umývadla v kuchyni, ak to bez problémov zmizne, môžete toaletu sami očistiť.

Rýchlo a efektívne je možné odstrániť horúcu vodu a horčicu. V 10 litroch zohriatej vody rozpustite 5 polievkových lyžíc suchej horčice. Rýchlo vylejte kompozíciu na toaletu a po 10 minútach skúste prepláchnuť. Ak je to potrebné, manipuláciu zopakujte 2-3 krát.

Takže, začnite odstraňovať zablokovanie, mali by ste urobiť nasledovné:

 • uistite sa, že blokáda je miestna. V opačnom prípade zavolajte „núdzový gang“;
 • určiť umiestnenie blokovania (nie viac ako toaletný sifón);
 • попытайтесь установить характер засора и причину его возникновения;
 • при попадании в трубу посторонних предметов попытайтесь убрать их вручную. При этом тяните предмет обратно в квартиру, а не проталкивайте в общий стояк;
 • при зарастании труб наростами используйте химические средства очистки с помощью магазинных или народных методов. Pri ich vykonávaní chráňte svoje ruky a dýchacie orgány;
 • Ak dôjde k zablokovaniu v dôsledku súčasného vstupu cudzieho predmetu do potrubia a zmenšenia priemeru odtoku v dôsledku rastu usadenín, potrubie by sa malo vyčistiť kombinovaným spôsobom. Toto by sa malo vykonať naliatím do chemického činidla. Po rozpustení nánosov bude ľahšie získať predmet jedným z mechanických spôsobov.

Ak žiadna z metód neprináša pozitívny výsledok, zavolajte inštalatéra. Zanesenie môže byť spojené s nesprávnou inštaláciou potrubí alebo toalety. V každom prípade odborník zistí príčinu a odstráni blokádu. To sa neodporúča používať v čase zablokovania - to situáciu ešte zhorší.

Tipy a triky

Pravidelná profylaxia zníži riziko zablokovania. Najskôr je potrebné zabezpečiť, aby sa do kanála nedostali žiadne cudzie predmety., Nenalievajte do toalety pokazené jedlo, kuchynský odpad a hygienické výrobky. Ak po vyčistení vylejete vodu, uistite sa, že v vedre nezostali žiadne handry, tyčinka mydla alebo iné veľké predmety.

Voda môže byť blokovaná podstielkou pre mačky a rôznymi podstielkami pre domáce hlodavce. V zásade majú drevo alebo modernejšie materiály, ktoré absorbujú vlhkosť. Je ľahké si predstaviť, čo sa stane s pilinami, ktoré padli do vody. Jednoducho to berú samy osebe a výrazne zvyšujú objem. Toľko, že dokážu naplniť priemer nielen kmeňa, ale aj celkového stúpača.

Ak ľudové prostriedky, podobne ako iné metódy, neumožňujú vyriešiť problém, je lepšie zavolať na bývanie a požiadať o vyslanie majstra. Inštalatérske práce by mali byť vyvolané aj vtedy, ak k zablokovaniu dochádza nepretržite bez zjavného dôvodu (to znamená, že nie sú porušené inštalačné pravidlá). Potrubia môžu byť namontované nesprávne alebo ich prevádzka sa končí. Výmena rúr a zmena spôsobu ich inštalácie vám umožní zabudnúť na upchatie.

Každé tri mesiace plňte toaletu nástrojmi, ktoré odstraňujú vodný kameň a usadeniny z povrchov kanalizačných potrubí. A raz týždenne sa môžete uchýliť k preventívnemu čisteniu vriacou vodou. Aby sa zabránilo tvorbe močového kameňa, umožní každodenné čistenie toalety, ako aj splachovanie s každým užívateľom. Prepláchnutie sa musí vykonať veľkým množstvom vody.

Je tiež užitočné kúpiť špeciálne tablety pre toaletnú misu a bloky hélia, ktoré sú namontované pod okrajom toaletnej misky.

Je zaujímavé, že drsný povrch záchodovej misy je náchylný na výskyt výrastkov, zatiaľ čo majitelia lesklých modelov sanitárnej keramiky čelia tomuto problému menej často. Na zabránenie vzniku prekážok v kanalizácii je tiež možné zvoliť nasledujúce opatrenia:

 • zabrániť tvorbe hrdze a usadenín na povrchu toaletnej misy a potrubí;
 • zabrániť úniku potrubí, cisterien a iných prvkov odpadových vôd;
 • odstránenie malých blokád v prvých fázach ich vzhľadu.

Zdroj

Pin
Send
Share
Send
Send