Užitočné nápady

Ekologické a bezpečné: efektívne recepty na čistiace prostriedky, ktoré sa dajú pripraviť vo vašej vlastnej kuchyni

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak by sme sa pred niekoľkými desiatkami rokov nemohli tešiť z toho, že na regáloch supermarketov sa objavili nové prostriedky na čistenie, umývanie a čistenie, dnes čoraz viac žien uprednostňuje prírodné zloženie v segmente domácich chemikálií.

Platí to najmä vtedy, ak má rodina deti alebo jeden z jej členov je náchylný na alergické reakcie.

Výhody ekologických domácich chemikálií je ťažké preceňovať, avšak spolu s týmto obrovským zoznamom majú aj odstrašujúci účinok - o niečo vyššiu cenu v porovnaní s dostupnými syntetickými analógmi. Napriek tomu existuje riešenie - nemenej účinné a zároveň úprimne povedané penny kompozície na čistenie rôznych povrchov je možné pripraviť nezávisle od produktov, ktoré sú v ruke.

Jej Veličenstvo Soda

Je ťažké nájsť dom, v ktorom by nebola soda na pečenie. Skúsené ženy v domácnosti ho používajú na výrobu cesta. Matky vedia, že roztok tohto prášku má upokojujúci účinok na bolesť v krku a z neho komprimuje, čím zmierňuje podráždenie tkaniva pri uhryznutí rôznych druhov hmyzu a má antiseptické vlastnosti.

Môže sa však používať aj ako účinný čistič. Takže pomocou sódy môžete vyriešiť nasledujúce problémy.

 1. Rýchlo vyčistite kuchynské pracovné povrchy (najmä tie, ktoré môžu prísť do kontaktu s potravinami) a domáce spotrebiče.
 2. Odstráňte nepríjemný zápach v chladničke alebo zápach vlhkosti v šatníku.
 3. Odstráňte škvrny od mastnoty, a to aj z kvetináčov a panvíc, ktoré už roky nevideli mydlovú špongiu.
 4. Škodlivý voskový náter umyte z povrchu ovocia a zeleniny zakúpených v supermarketoch.
 5. Dezinfikujte špongiu na umývanie riadu a iné cielené kuchynské textílie.
 6. Aby ste sa zbavili nepríjemnej arómy čalúneného nábytku (stačí rozložiť vodný roztok sódy po povrchu sedacích súprav alebo stoličiek, nechajte ho dôkladne vyschnúť a vákuovo) - táto technika mimochodom funguje pre vankúše používané domácimi miláčikmi a môže tiež rýchlo dezodorovať obuv.
 7. Utrite ceruzky na stene natreté alebo prilepené umývateľnou tapetou.
 8. Vytlačte pleseň z prostredí s vysokou vlhkosťou.
 9. Umývajte keramické, akrylové a oceľové vodovodné armatúry.

Na jeho prípravu budete potrebovať malú nádobu, v ktorej budete musieť miešať jedlú sódu a peroxid vodíka do pastovitého stavu. Výsledná suspenzia by sa mala naniesť na povrch (napríklad pomocou špongie, kefy alebo dokonca starej zubnej kefky), otrieť, nechať úplne uschnúť a dôkladne opláchnuť vodou.

2. Z prachu

Aj keď dom neustále udržiavate v poriadku, potreba čistenia často signalizuje najskôr tenkú a sotva viditeľnú vrstvu prachu. Niekedy sa zdá, že vzniká doslova z ničoho nič, ale je v našej moci, aby sa povrchy nábytku hromadili pomalšie.

Z tohto dôvodu sa oplatí premiešať (môžete okamžite v spreji):

 • 100 ml vody;
 • 25 ml bieleho octu;
 • 2 lyžičky. olivový olej;
 • 10 - 15 kvapiek éterického oleja s príjemnou vôňou.

Výsledná kompozícia sa odporúča nastriekať na mäkkú handričku, ktorá prípadne utrie povrch vyžadujúci čistenie. Olivový olej má priaznivý vplyv na drevený nábytok, ocotový roztok účinne odstraňuje nečistoty a voňavé kvapky osviežujú vzduch.

3. Zbaviť sa plesní

Pleseň najčastejšie ovplyvňuje stropy, steny a škáry vodovodných armatúr v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, napríklad v kúpeľniach. Ponúkame vám dva domáce opravné prostriedky, ktoré môžu problém vyriešiť:

 1. V 2 šálky teplej vody by sa mala miešať 2 lyžičky. čajovníkový olej, po ktorom sa výsledná kompozícia distribuuje pomocou sprejovej fľaše (je lepšie to urobiť večer, nie je potrebné umývať).
 2. Zasiahnuté oblasti by mali byť naplnené sódou na pečenie a potom naplnené octom. Keď sa pena usadí, všetky povrchy sa musia umyť mydlovou vodou. Na jej prípravu je vhodný aj umývací prostriedok na riad.

4. Odstránenie hrdzavých škvŕn

Niekedy zostáva zloženie vody alebo stav inžinierskych liniek veľmi potrebné - na vodovodných armatúrach sa objavujú hrdzavé škvrny, ktoré je možné pomocou bežných mydlových roztokov takmer odstrániť.

Najjednoduchší spôsob, ako sa ich zbaviť, je použitie prírodných kyselín.

 1. Posypte rez hrubou soľou a intenzívne trite postihnutú oblasť. Kyselina šťaveľová obsiahnutá v tejto zelenine pomáha odstraňovať hrdzu.
 2. Podobný účinok má utieranie paradajkovou omáčkou (napríklad kečup, ktorého doba platnosti vypršala) alebo plátky citróna.
 3. Hustá pasta z bieleho octu (60 ml), soli (1/2 lyžičky) a bežnej múky v množstve potrebnom na dosiahnutie požadovanej konzistencie dobre odstraňuje hrdzu z kovových povrchov (napríklad z mosadze).

5. Bojovať proti vodnému kameňu

Hustá vrstva vodného kameňa začne zjemňovať. Táto úloha dobre funguje s veľmi horúcou vodou (táto metóda je vhodná na namáčanie odnímateľných prvkov - miešačky, sprchové hlavice) alebo 6% stolového octu.

Môže sa použiť na čistenie statických povrchov s vysokou hustotou.

 1. Produkt nastriekajte na keramickú dlaždicu a po 5-10 minútach ju dôkladne opláchnite čistou vodou.
 2. Na čistenie umývadla alebo kúpeľa sa musí ocot zohriať, potom sa výrobky musia dôkladne spracovať, nechať cez noc a nakoniec sa umyť.

Na odstránenie plaku na plastovom alebo akrylovom povrchu je lepšie použiť slabé roztoky kyseliny citrónovej alebo octovej vo vode.

6. Na čistenie škár na dlaždiciach

Najjednoduchším a najbezpečnejším spôsobom odstránenia kontaminantov z oblasti spojov dlaždíc je horúca para, ale nie každý má prenosné stroje na jej výrobu, čo je spojené s rizikom popálenia. Ako alternatívu je možné použiť jemnozrnný brúsny papier, ktorý sa tiež vyrovná s malými plesňovými léziami. Biele švy sa aktualizujú pastou zo stolovej soli a bieliacim prostriedkom v pomere 1: 1.

7. Umývanie okien

Rýchlo sa vyrovná so všetkými nečistotami na zrkadle a na sklenených povrchoch, čo umožní vytvorenie vlastnej kompozície pripravenej z:

 • 200 ml vody;
 • 50 ml bieleho alebo jablčného octu;
 • 25 ml lekárskeho alkoholu;
 • 1 - 2 kvapky éterického oleja podľa vašej chuti.

Všetky prísady sa môžu okamžite naliať do rozprašovača, dôkladne premiešať, nastriekať na mäkkú handričku, ktorá nakoniec utrie pohár alebo zrkadlo. Neodporúča sa používať tento nástroj za príliš horúceho alebo slnečného dňa, pretože rýchlo schne a na povrchu zostanú škvrny.

8. Univerzálna čistiaca zmes s príchuťou

Táto kompozícia sa môže použiť na komplexné čistenie a dezinfekciu, ako aj na dezodoráciu posteľnej bielizne a kobercov.

Na jeho prípravu bude potrebné:

 • 100 ml vody;
 • 100 ml bieleho octu;
 • šupka jedného citróna;
 • pár vetvičiek rozmarínu.

Všetky zložky sa musia kombinovať, výsledná kompozícia trvá 1 týždeň na tmavom mieste, potom sa sitá a naleje do sprejovej fľaše pre domácnosť.

Napriek tomu, že všetky recepty, ktoré ponúkame, sú založené na použití prírodných a neškodných, v podstate súčastí, sa odporúča, aby ste pri ich používaní nezabudli na potrebu nosiť ochranné rukavice, aby sa zaistilo, že zlúčeniny nespadnú na sliznice, aby sa minimalizoval ich priamy kontakt s nimi. pleť. Každý z nami ponúkaných prostriedkov sa líši v jednoduchosti prípravy a dostupnosti, ktorá, ako dúfame, v komplexe s ich účinnosťou pomôže udržať ideálny poriadok.

Pin
Send
Share
Send
Send