Užitočné nápady

8 vecí, ktoré stojí za to sa zbaviť

Pin
Send
Share
Send
Send


Moderný človek používa veľa vynalezených vecí na optimálne a jednoduché riešenie každodenných úloh.

Bohužiaľ, niektoré z užitočných maličkostí nie sú také neškodné, ako sa zdá. Buď majú pôvodne alebo časom nadobúdajú vlastnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé.

Poďme sa baviť o domácnostiach, ktoré je potrebné odstrániť a nahradiť novými včas.

Staré nádoby na potraviny

Plastové výrobky sú prítomné v každej domácnosti. Ľahko sa čistí, váži málo, nebije, má zvyčajne pohodlný a bezpečný obal. Kontajnery používame na ohrievanie potravín a ich skladovanie v chladničke, ako obaly na potraviny, ktoré berieme na cestu a do práce, a tiež používame fľaše a iné nádoby z nápojov, omáčok a iných výrobkov priemyselnej výroby v každodennom živote. Mnohí z nás však robia chyby, ktoré môžu viesť k zlému zdravotnému stavu.

Po prvé, nie každý, kto kupuje plastové riady, venujte pozornosť jeho označovaniu. Medzitým má každý druh plastu úzky rozsah. Napríklad, môžete zmraziť jedlo iba v nádobách označených snehovými vločkami a znovu ohriať v nádobách s dvoma latinskými písmenami P (PP). Životnosť jedál vystavených tepelným účinkom by nemala presiahnuť dva až tri mesiace, pretože postupom času sa uvoľňujú toxické látky.

Po druhé, väčšina kontajnerov z nedostatočne zakúpených výrobkov nie je vhodná na opätovné použitie. Napriek zdanlivej hladkosti stien je takmer nemožné vyčistiť ich zvyšky primárneho obsahu. Stopy majonézy, kečupu, sladkých sirupov a vody, kyslej smotany atď. - vynikajúce prostredie pre život patogénnych mikroorganizmov, preto by ste v týchto jedlách nemali znovu umiestňovať jedlo.

Po tretie, iné potravinové tekutiny by sa nemali naliať do fliaš na pitnú vodu. Plast, z ktorého sú vyrobené, nevydrží kontaktu s kyselinami obsiahnutými v džúsoch, kompótoch, ovocných nápojoch atď. Rozpadá sa a uvoľňuje toxické látky.

Osviežovače vzduchu

Iba na prvý pohľad sa osviežovače vzduchu aerosólu zdajú byť užitočným vynálezom. Ich jedinou výhodou je pohodlie použitia, ale v skutočnosti sú skôr škodlivé. Napriek ubezpečeniu výrobcov o bezpečnosti obsahuje každá fľaša veľa chemikálií, ktoré negatívne ovplyvňujú dýchacie orgány, imunitný systém a dokonca aj reprodukčnú funkciu človeka.

Dôležitá je aj táto skutočnosť: nepríjemný zápach v obývacej izbe znamená spravidla porušenie hygienických predpisov. Má zmysel nájsť a odstrániť zdroj „jantáru“ - namiesto „osvieženia“ vzduchu pomocou domácich chemikálií. Okrem toho môžu milovníci príjemných arómy lacno a neškodne nahradiť aerosólové arómy použitím prírodných éterických olejov, bylín, ihličia, citrusovej kôry a ďalších zložiek prírodného pôvodu.

Staré topánky

Je to hlavne o každodenne používanej športovej a domácej obuvi. Obľúbené tenisky alebo papuče rýchlo strácajú vlastnosti: pošliapané, ohnuté, už správne absorbujú váhu. Opotrebenie pošliapaných obuvi má nepriaznivý vplyv na stav kĺbov nôh.

Topánky vyrobené zo syntetických materiálov sú vystavené ďalšiemu nebezpečenstvu. Patogénna mikroflóra sa usadzuje v stielkach a podrážkach, čo mimochodom spôsobuje nepríjemný zápach. Ak človek bude naďalej nosiť takúto obuv, riskuje, že dostane huby. Maximálna životnosť športovej a domácej obuvi je šesť mesiacov.

"Zastarané" výrobky osobnej starostlivosti

Každý vie, že zubná kefka, hrebeň a čistiaci prostriedok sú predmetom individuálneho použitia. Nie každý však nahrádza výrobky osobnej hygieny a nečaká na stratu svojich vlastností.

Zubná kefka sa musí vymeniť najmenej raz za tri mesiace. Počas tejto doby sa jej štetiny opotrebujú a takmer prestanú čistiť zuby od zubného povlaku a zvyškov jedla. Okrem toho sa pracovný povrch kefy skôr alebo neskôr stane domovom baktérií. Preto sa zubným lekárom odporúča, aby si nový kefku zaobstarali nielen pravidelne, ale aj mimo plánu - potom, čo utrpeli infekčné choroby.

Raz za šesť mesiacov musíte vymeniť žinku. Je neustále vo vlhkom prostredí a je rýchlo kolonizovaný mikroflórom. Po každom použití umyte žinku horúcou vodou a dôkladne ju osušte.

Životnosť kefy na vlasy alebo plastového hrebeňa (ak sa pravidelne umýva) nepresahuje 12 mesiacov. Drevené hrebene si zachovávajú polovičnú trvanlivosť: ich povrch je ťažké udržiavať čistý.

Antibakteriálne mydlo

Všetky druhy takzvaného antibakteriálneho mydla obsahujú triclosan. Táto látka chráni osobu nielen pred patogénnymi mikroorganizmami, ale prispieva aj k vytváraniu rezistencie voči baktériám a hubám. Niektorí vedci sa domnievajú, že triklosan má negatívny vplyv na ľudský endokrinný systém a jeho pravidelný vstup do tela vedie k hormonálnym poruchám.

Dlho uložené korenie

Pepř, klinčeky, škorica, kurkuma, rasca, koriander a ďalšie korenené prísady majú dlhú trvanlivosť. To však neznamená, že môžete jesť korenie zakúpené pred viac ako dvoma rokmi. To nespôsobí viditeľné poškodenie zdravia, ale ani očakávaný účinok takýchto korení nebude. Z dlhodobého skladovania strácajú nielen užitočné vlastnosti, ale aj arómu. Môže sa zdať, že problém je vyriešený použitím tesne priliehajúcich kontajnerov, to však nie je pravda. Korenie by sa malo nakupovať v malom obale a musí sa dostaviť čas, aby sa zbavil výčitiek.

Stará špongia na riad

V tomto prípade nie je slovo „starý“ úplne správne, bolo by správne nazvať ho použitým. Faktom je, že po dvoch dňoch používania je špongia z misky úplne kolonizovaná mikroorganizmami, z ktorých mnohé nie sú bezpečné pre ľudské zdravie. Je rovnako nemožné vytlačiť ich z porézneho „domu“, ako zabrániť tomu, aby sa premiestnili na iba umyté riady. Existuje iba jedna cesta: nahradiť huby novými hubami častejšie alebo odmietnuť ich úplné použitie, pričom sa uprednostňujú handry, ktoré sa dajú uvariť.

Plastové kuchynské dosky

Naše babičky používali drevené sekacie dosky. S príchodom plastových kuchynských spotrebičov ich opustili a vyhlásili za nehygienické. Postupom času sa ukázalo, že všetko nie je také jednoduché: dosky z kvalitného dreva obsahujú živice, ktoré bránia rastu mikróbov, a dosky z plastu sa rýchlo zakryjú škrabancami, ktoré nie je možné úplne vyprať.

Najhygienickejšie sú sklenené tabule - ťažko sa poškriabajú a ľahko sa čistia. Bohužiaľ, tieto kuchynské náčinie má niekoľko nedostatkov: bojujú, posúvajú sa po povrchu stola a sú dosť ťažké. Tí, ktorí pokračujú v používaní plastových dosiek, sa môže odporučiť, aby si kúpili samostatné dosky na mäso, ryby, chlieb, zeleninu a hotové výrobky a aby ich nepoškrabali.

Kultúrna osoba je povinná brať svoje zdravie zodpovedne. Táto koncepcia zahŕňa nielen organizáciu správnej výživy a primeranú fyzickú námahu, preventívne návštevy lekárov a odmietnutie samoliečby, ale aj obavy o bezpečnosť bytových priestorov. Preto by ste mali venovať pozornosť stavu každodenných vecí, ktoré môžu byť zdrojom nebezpečenstva.

Pin
Send
Share
Send
Send